
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
25 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2224/21
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шембелян В.С.,
за участю секретаря судового засідання – Пономарьової О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до 1 Державного пожежно-рятувального загіну Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції,
ВСТАНОВИВ:
26 квітня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява адвоката Хорольського Ігоря Володимировича (далі представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі позивач) до 12 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі відповідач), в якій представник позивача просить:
- визнати протиправною бездіяльність 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо не донарахування та невиплати ОСОБА_1 винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 21652,78 грн;
- стягнути з 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, на користь ОСОБА_1 , винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з липня 2015 року по квітень 2018 року у розмірі 21652,78 грн з відрахуванням установлених законом податків, зборів та інших обов`язкових платежів.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах ДСНС України, звільнений згідно наказу від 06.10.2020 №309 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктом 173, 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я).
В період проходження служби цивільного захисту в підрозділах ГУ ДСНС України у Луганській області, позивач, залучався та брав безпосередню участь у АТО на території Луганської області, забезпеченні її проведення з метою виконання службових задач у відповідні періоди 2015 - 2018 років, що підтверджується листом відповідача від 24.03.2021 №5701-1267/57140.
Позивач в період з 22.07.2015 по 14.11.2015, з 29.11.2015 по 21.03.2016, з 30.03.2016 по 18.04.2016, з 05.06.2016 по 04.08.2016, з 18.08.2016 по 11.01.2017, з 22.01.2017 по 24.06.2017, з 11.08.2017 по 11.08.2017, з 25.08.2017 по 22.01.2018, з 31.01.2018 по 02.03.2018, з 18.04.2018 по 28.04.2018, безпосередньо брав участь у АТО, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області, що також підтверджується копією листа особової справи (розділу 11), де вказано відповідні терміни залучення позивача до участі в АТО, який надавався з листом відповідача від 26.03.2021 №13/114/535.
Відповідно до чинного законодавства, відповідач зобов`язаний був виплатити позивачу винагороду за безпосередню участь в АТО за вищевказані періоди, але цього в повному розмірі зроблено не було, навіть, при звільненні, що підтверджується відповіддю відповідача від 26.03.2021 №13/114/536 з додатками, за спірний період.
Ухвалою суду від 28.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, призначено судове засідання на 25.05.2021 (арк.спр. 55-56).
25.05.2021 відкладено судове засідання до 30.06.2021 (арк.спр.105).
Ухвалою суду від 30.06.2021 визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 19.07.2021 (арк.спр.114-115).
Ухвалою суду від 19.07.2021 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 25.08.2021 (арк.спр.157).
Ухвалою суду від 25.08.2021 змінено найменування відповідача з 12 Державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на 1 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (арк.спр.164).
24.05.2021 до Луганського окружного адміністративного суду через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) надійшов відзив на позов (а.с.60-67), в якому зазначено таке.
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду. Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 травня 2016 року № 385 (далі за текстом - Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція). Тобто, в спірному 2015 році у Головного управління були відсутні законодавчі документи (Державна служба України з надзвичайних ситуацій підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України), які б надавали Головному управлінню правові підстави для нарахування грошової винагороди за безпосередню участь в АТО.
Відповідач вважає, що з системного аналізу Постанови КМУ № 18, Наказу МВС України № 385, можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях з 21.01.2016 (з дня набрання чинності Наказом МВС України № 385) повинна обчислюватись у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
Винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції виплачується виключно за ті дні, коли особа залучалася до виконання завдань за призначенням (гасіння пожеж, мінімізація та ліквідація наслідків НС) під час проведення АТО, знешкодження вибухонебезпечних предметів, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт тощо, за наявності відповідних підтверджуючих документів.
Позовні вимоги ОСОБА_1 , на думку відповідача, є необгрунтованими та не підлягають задоволенню, тому відповідач просить суд відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження за відсутності учасників справи відповідно до статті 205 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79,90 КАС України, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини, що склалися між сторонами.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , є учасником бойових дій, проходив службу у 12 державній пожежно-рятувальній частині Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, 06.10.2020 звільнений та виключений з кадрів ДСНС України, що підтверджено копіями документів, а саме: паспорта громадянина України, картки фізичної особи платника податків, посвідчення учасника бойових дій, трудової книжки, витягу із наказу від 06.10.2020 №309 (а.с.5-10).
Відповідно до витягу з наказу (по особовому складу) № 309 від 06.10.2020 старшого прапорщика служби цивільного захисту ОСОБА_1 , командира відділення 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області звільнено зі служби цивільного захисту у відставку (із зняттям з військового обліку) за пунктами 173, 176 підпунктом 3 (за станом здоров`я), виключено з кадрів ДСНС України з 06.10.2020 (а.с.10).
Відповідно до витягу з послужного списку (пункт 11) позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 14.11.2015, з 29.11.2015 по 21.03.2016, з 30.03.2016 по 18.04.2016, з 05.06.2016 по 04.08.2016, з 18.08.2016 по 11.01.2017, з 22.01.2017 по 24.06.2017, з 11.08.2017 по 11.08.2017, з 25.08.2017 по 22.01.2018, з 31.01.2018 по 02.03.2018, з 18.04.2018 по 28.04.2018 (а.с.20).
Інформація про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 22.07.2015 по 14.11.2015, з 29.11.2015 по 21.03.2016, з 30.03.2016 по 18.04.2016, з 05.06.2016 по 04.08.2016, з 18.08.2016 по 11.01.2017, з 22.01.2017 по 24.06.2017, з 11.08.2017 по 11.08.2017, з 25.08.2017 по 22.01.2018, з 31.01.2018 по 02.03.2018, з 18.04.2018 по 28.04.2018, підтверджена довідкою № 13/114/497 від 22.03.2021(а.с.16-19), витягами з наказів першого заступника керівника антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 08.08.2015 № 220, від 30.11.2015 № 334, від 13.04.2016 № 104; від 29.04.2016 № 120; від 07.02.2017 № 38 дск; від 08.07.2016 № 190 дск; від 05.09.2016 № 249 дск; від 18.07.2017 № 201дск; від 07.09.2017 № 254 дск, а також витягами з наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області Про залучення та вилучення співробітників структурних та підпорядкованих підрозділів Головного управління до виконання завдань за призначенням у зоні АТО на території Луганської області № 20-НО від 22.01.2018, №32-НО від 02.02.2018, № 70-НО від 07.03.2018, № 171-НО від 04.05.2018 (а.с.22-50).
Згідно з довідкою відповідача від 25.08.2021 № 13/363/794 позивач у період: з 14.11.2015 по 28.11.2015 перебував у відпустці; з 21.03.2016 по 30.03.2016 на лікарняному; з 18.04.2016 по 04.05.2016 у відпустці; з 05.05.2016 по 04.06.2016 у відпустці; з 04.08.2016 по 17.08.2016 у відпустці; з 11.01.2017 по 22.01.2017 на лікарняному; з 24.06.2017 по 10.08.2017 у відпустці; з 11.08.2017 по 24.08.2017 у відпустці; з 22.01.2018 по 31.01.2018 на лікарняному; з 02.03.2018 по 17.04.2018 у відпустці (а.с.161-162).
Довідкою 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підтверджено кількість діб залучення позивача до безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за період липень 2015 року – квітень 2018 року (а.с.16-19).
Витягами із довідок обліку несення служби особами рядового та начальницького складу служби цивільного захисту в нічний час підтверджується проходження служби в зоні АТО в нічний час ОСОБА_1 за період з 22.07.2015 по 24.04.2018 (а.с.123-156).
Згідно з довідкою відповідача грошове забезпечення позивача за період з липня 2015 по квітень 2018 року (в межах предмету позову) складало:
- у 2015 році (з липня по грудень) (а.с.100):
липень 5061,38 грн (у тому числі 1603,88 грн - матеріальна допомога на оздоровлення, 850,16 грн – індексація); серпень 3551,77 грн (у тому числі 500,00 грн – премія разова, 850,16 грн – індексація); вересень 3904,99 грн (у тому числі 500,00 грн - разова премія, 850,16 грн – індексація), жовтень 3627,95 грн (у тому числі 1073,52 грн – індексація); листопад 0,00 грн; грудень 4859,29 грн (у тому числі 1293,75 грн - разова премія, 961,84 грн - індексація);
- у 2016 році (а.с.101):
січень 4085,88 грн, лютий 4135,25 грн, березень 4659,29 грн, квітень 4182,72 грн, травень 4172,77 грн, червень 4141,88 грн, липень 5409,86 грн (у тому числі 1198,67 грн винагорода АТО), серпень 4534,44 грн (у тому числі 320,00 грн винагорода АТО), вересень 8859,89 грн (у тому числі 560,00 грн винагорода АТО, 4141,88 грн матеріальна допомога на оздоровлення), жовтень 5183,21 грн (у тому числі 851,61 грн винагорода АТО), листопад 5193,23 грн, грудень 4355,37 грн;
- у 2017 році (а.с.101 зв.бік):
січень 6163,14 грн, лютий 6175,64 грн, березень 958,50 грн, квітень 227,20 грн, травень 2492,64 грн (у тому числі 120,00 грн винагорода АТО), червень 6752,26 грн (у тому числі 580,65 грн винагорода АТО), липень 12951,85 грн (у тому числі 6123,80 грн матеріальна допомога на оздоровлення, 640,00 - винагорода АТО), серпень 6643,55 грн (у тому числі 500,00 грн разова премія), вересень 6283,80 грн (у тому числі 154,84 грн винагорода АТО), жовтень 7403,90 грн (у тому числі 193,55 грн винагорода АТО ), листопад 7201,61 грн, грудень 10034,38 грн (у тому числі 1820,65 грн - винагорода АТО, 1000,00 грн разова премія);
- у 2018 році (з січня по квітень) (а.с.102):
січень 7721,49 грн, лютий 16844,00 грн (у тому числі 1200,00 грн винагорода АТО, 7796,00 грн матеріальна допомога на оздоровлення), березень 8496,26 грн (у тому числі 642,86 грн винагорода АТО), квітень 10866,70 грн (у тому числі 1060,65 грн винагорода АТО).
Грошове забезпечення позивачу за вказані місяці сплачено.
Крім того, відповідно до вказаної довідки позивачу за січень-грудень 2016 року виплачено винагороду АТО у сумі 2930,28 грн, за січень-грудень 2017 року виплачено винагороду АТО в сумі 3509,69 грн, за січень-квітень 2018 року виплачено винагороду АТО в сумі 2903,51 грн, а всього 9343,48 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам, якими сторони обґрунтовують свої вимоги, суд керується такими вимогами чинного законодавства.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій (далі - Постанова № 24), яка була чинною до 21.01.2016, в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у відсотках місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається виходячи з розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії та повинен становити не менш як 3 тис. гривень на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу, що брали безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Винагорода військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва).
На виконання Постанови № 24 наказом Міністерства оборони України від 02.02.2015 № 49 затверджено Порядок та умови виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам, механізм підтвердження виконання окремих завдань під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі Порядок № 49), який діяв до 18.03.2016.
Вказаний Порядок визначав механізм та умови виплат винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та резервістам Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів військових формувань, правоохоронних органів, Державної служби з надзвичайних ситуацій України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту (далі військовослужбовці) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в антитерористичній операції (далі АТО), інших заходах в умовах особливого періоду.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку № 49 військовослужбовцям (крім резервістів) у період мобілізації (у тому числі часткової) або з моменту введення воєнного стану та до дати завершення демобілізації або закінчення (скасування) воєнного стану, у період проведення АТО за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода у розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення.
Розмір винагороди визначається, виходячи з розміру посадового окладу (у тому числі посадового окладу за посадою, до тимчасового виконання обов`язків (завдань) за якою допущено військовослужбовця), окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних додаткових видів місячного грошового забезпечення постійного характеру, премії, та повинен становити не менш як 3000 гривень на місяць. У разі участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду менше одного календарного місяця розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3000 гривень (пункт 2 розділу ІІ Порядку № 49).
Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Порядку № 49 винагорода виплачується за час, обрахований з дня фактичного початку участі військовослужбовців (крім резервістів) у заходах, зазначених у пункті 1 цього розділу, до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів (штабу АТО).
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 49 передбачено, що військовослужбовці вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучені до проведення АТО;
перебувають у підпорядкуванні (виконують завдання) керівництва штабу АТО (крім військовослужбовців військових прокуратур та розвідувальних органів України);
перебувають у районі проведення АТО.
З системного аналізу вищевказаних норм, з урахуванням змістового навантаження розділових знаків у пункті 2 Постанови № 24, пункті 1 додатку № 1 до Постанови № 24, пункті 1 розділу ІІ Порядку № 49 можна дійти висновку, що у період до 21.01.2016 за безпосередню участь в антитерористичних операціях військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу правоохоронних органів виплачувалася винагорода, яка обчислювалася у розмірі 100 % місячного грошового забезпечення з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір не повинен бути меншим ніж 3000 грн на місяць. У разі коли військовослужбовець, особа рядового або начальницького складу правоохоронних органів брали безпосередню участь у антитерористичній операції менше одного календарного місяця, розмір винагороди визначається пропорційно дням участі, виходячи з її розміру, що становить не менш як 3 тис. гривень.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських (далі Постанова № 18) в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Генеральної прокуратури України, особам рядового і начальницького складу Державної пенітенціарної служби, Державної служби з надзвичайних ситуацій та поліцейським за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень.
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.05.2016 № 385 (далі Наказ № 385) затверджено Інструкцію про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 3 Наказу № 385 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2016 № 18 Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських.
Згідно з пунктом 1 Розділу І Інструкції, вона визначає механізм та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу) ДСНС, її територіальних органів, установ та організацій, що належать до сфери управління ДСНС, за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
Пунктами 1 та 2 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що виплата винагороди особам рядового і начальницького складу здійснюється за безпосередню участь в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у таких розмірах із розрахунку на місяць:
у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень;
в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
Згідно з пунктом 3 Розділу ІІ Інструкції особи рядового і начальницького складу вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов:
залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;
перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО);
перебування у районі проведення АТО.
При цьому, відповідно до пункту 5 Розділу ІІ Інструкції підтвердженням безпосередньої участі для осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) у Донецькій та Луганській областях у заходах у районах (місцях) проведення АТО є:
витяг з наказу штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО;
витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО;
оперативні донесення (звіти) про виконані заходи в районі проведення АТО, а також інші заходи в умовах особливого періоду з визначенням території (місця) їх виконання;
витяги з книг служб органів управління (підрозділів) про виконані заходи (чергування) у районі проведення АТО;
витяги з графіків несення служби в районі проведення АТО;
інші офіційні документи або витяги з них, видані оперативним штабом АТО (штабами секторів або оперативно-тактичних угрупувань), що містять достатні докази безпосередньої участі в АТО на території відповідних областей.
Відповідно до пунктів 1 та 2 розділу VI Порядку організації внутрішньої, гарнізонної та караульної служб в органах управління і підрозділах Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 07.10.2014 № 1032 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.12.2014 за № 1563/26340, служба в чергових караулах підрозділів гарнізону ОРС ЦЗ здійснюється з урахуванням кількості відпрацьованого особовим складом часу згідно з чинним законодавством України. Організація служби в чергових караулах здійснюється в чотири чергові зміни. Тривалість чергової зміни - 24 години.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.04.2015 № 475 (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, втратив чинність 14.09.2018) затверджено Інструкцію про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі Інструкція про виплату грошового забезпечення).
Відповідно до пункту 3 Інструкції про виплату грошового забезпечення до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, що мають постійний характер, премії) та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Розділом IV Надбавки і доплати Інструкції про виплату грошового забезпечення передбачено такі види надбавок і доплат: надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, надбавка за знання та використання іноземної мови, доплата за науковий ступінь, доплата за вчене звання, надбавка за спортивні звання, надбавка за почесне звання, надбавка фахівцям, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, надбавка за кваліфікаційну категорію, надбавка за кваліфікацію, надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі, надбавка за операторське обслуговування і збереження засобів засекреченого автоматичного зв`язку, доплата за службу в нічний час, надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя, надбавка за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах, курсантська посадова надбавка, надбавка за службу у високогірних місцевостях, надбавка за службу в умовах режимних обмежень.
Норми аналогічні за змістом містить Інструкція про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 (Розділи ІV-XV).
З системного аналізу наведених вище нормативних актів (постанов Кабінету Міністрів України № 24, № 18, наказу Міністерства внутрішніх справ України № 385), можна дійти висновку, що винагорода за безпосередню участь в антитерористичних операціях обчислюється у розмірі 100% місячного грошового забезпечення, з розрахунку на місяць. Проте, такий розмір до 20.01.2016 не повинен бути меншим ніж 3000,00 грн, а з 21.01.2016 (з дня набрання чинності наказом Міністерства внутрішніх справ України № 385) повинен становити у розмірі із розрахунку на місяць: у районах проведення активної фази АТО (лінії бойового зіткнення) - 4200 гривень; в інших районах (місцях) проведення АТО - 1200 гривень.
При цьому, особи вважаються такими, що беруть безпосередню участь в АТО, у разі одночасного дотримання таких умов: залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО; перебування у безпосередньому підпорядкуванні керівництва оперативного штабу з управління АТО (далі - штаб АТО); перебування у районі проведення АТО, підтвердженням чого, зокрема, є: витяги з наказів штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО; витяг з наказу органу управління (підрозділу) про залучення до виконання завдань за призначенням у районі проведення АТО.
Судом встановлено, що позивача залучено до безпосередньої участі у Антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) з 22.07.2015 по 14.11.2015, з 29.11.2015 по 21.03.2016, з 30.03.2016 по 18.04.2016, з 05.06.2016 по 04.08.2016, з 18.08.2016 по 11.01.2017, з 22.01.2017 по 24.06.2017, з 11.08.2017 по 11.08.2017, з 25.08.2017 по 22.01.2018, з 31.01.2018 по 02.03.2018, з 18.04.2018 по 28.04.2018.
Довідкою 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підтверджено кількість діб залучення позивача до безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України за період липень 2015 року – квітень 2018 року (а.с.16-19).
У вказаний час ОСОБА_1 перебував у районі проведення АТО, оскільки м.Сєвєродонецьк Луганської області (місцезнаходження 12 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області) є зоною проведення АТО згідно з розпорядженням Кабінет Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивачу у період з 22.07.2015 по 28.04.2018 відповідно до Постанови № 24, Порядку № 49, Постанови № 18 та Наказу № 385 мала бути нарахована та виплачена винагорода за весь час безпосередньої участі в антитерористичній операції згідно з наказами Першого заступника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника АТО на території Донецької та Луганської областей) та наказами ГУ ДСНС України у Луганській області за виключенням часу перебування позивача у відпустці, відрядженні, звільненні від служби через тимчасову непрацездатність.
Твердження відповідача щодо недоведення позивачем фактів виконання завдань керівництва штабу АТО, що повинні підтверджуватися відповідними наказами, відхиляються судом як безпідставні, оскільки щодо позивача такі накази про перебування у підпорядкуванні (виконання завдань) керівництва штабу АТО наявні в матеріалах справи.
Твердження відповідача, що підтвердженням безпосередньої участі в АТО є документи, визначені пунктами 6, 7 Порядку № 49, судом також відхиляються як безпідставні, оскільки визначені цими пунктами документи підтверджують безпосередню участь військовослужбовців у здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні в районі проведення АТО, безпосередню участь у відбитті збройного нападу на об`єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільненні таких об`єктів у разі їх захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою, тобто участь саме у цих заходах, а не безпосередню участь військовослужбовця в АТО, що як вже вище вказано підтверджується витягами з наказів штабу АТО про включення (виключення) до (зі) складу сил та засобів АТО та безпосереднє залучення до виконання завдань (робіт) за призначенням у районах проведення АТО.
У запереченнях відповідач зазначив, що безпосередня участь в АТО здійснюється виключно за ті дні, коли особи залучалися до виконання завдань за призначенням (гасіння пожеж, мінімізація та ліквідація наслідків НС під проведення АТО, знешкодження вибухонебезпечних предметів, проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт тощо), за наявності відповідних підтверджуючих документів.
З такою позицією відповідача суд не погоджується, оскільки відповідно до пункту 2 розділу ІІ Інструкції про порядок та умови виплати винагороди особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту за безпосередню участь в антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду, винагорода виплачується пропорційно дням безпосередньої участі в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, починаючи з дня фактичного початку безпосередньої участі осіб рядового і начальницького складу у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах начальників (керівників) органів управління (підрозділів).
З урахуванням зазначеного, враховуючи положення Постанови № 18, Наказу № 385, Інструкції, суд доходить висновку, що обчислення винагороди повинно здійснюватися з дня фактичного початку участі в операціях і заходах до дня завершення такої участі, тобто винагорода виплачується військовослужбовцям за відповідні місяці із дня фактичної участі в операціях до дня завершення такої участі.
Разом з тим, як вже вище вказано, дослідженням довідки від 25.08.2021 № 13/363/794 встановлено, що ОСОБА_1 у період з 14.11.2015 по 28.11.2015 перебував у відпустці; з 21.03.2016 по 30.03.2016 на лікарняному; з 18.04.2016 по 04.05.2016 у відпустці; з 05.05.2016 по 04.06.2016 у відпустці; з 04.08.2016 по 17.08.2016 у відпустці; з 11.01.2017 по 22.01.2017 на лікарняному; з 24.06.2017 по 10.08.2017 у відпустці; з 11.08.2017 по 24.08.2017 у відпустці; з 22.01.2018 по 31.01.2018 на лікарняному; з 02.03.2018 по 17.04.2018 у відпустці.
Відповідно, позивачу за ці дні винагорода за безпосередню участь в АТО не мала бути нарахована та виплачена. Відповідно, під час здійснення обрахунку розміру винагороди позивача за безпосередню участь в АТО суд не враховує вказані дні, як дні безпосередньої участі позивача в АТО.
Обраховуючи розмір винагороди позивача за безпосередню участь в АТО, суд враховує, що згідно з Інструкцією про виплату грошового забезпечення, доплата за службу в нічний час є складовою грошового забезпечення та носить постійний характер, відповідно, має враховуватися під час обчислення суми винагороди, а разові премії до свят, винагорода та індексація носять разовий характер, відповідно, не враховуються при обчисленні суми винагороди за безпосередню участь в АТО.
Таким чином, за обрахунком суду розмір винагороди за безпосередню участь в АТО мав складати:
за липень 2015 року – 967,74 грн (3000 грн / 31 день х 10 днів участі в АТО);
за серпень 2015 року – 3000,00 грн (31 день участі в АТО);
за вересень 2015 року – 3000,00 грн (30 днів участі в АТО);
за жовтень 2015 року – 3000,00 грн (31 день участі в АТО);
за листопад 2015 року – 1500,00 грн (3000 грн / 30 днів х 15 днів участі в АТО);
за грудень 2015 року – 3000,00 грн (31 день участі в АТО);
з 01.01.2016 по 20.01.2016 – 2636,05 грн. (4085,88 грн. / 31 день х 20 днів участі в АТО)
з 21.01.2016 по 31.01.2016 – 425,81 грн (1200 / 31 день х 11 днів участі в АТО);
за лютий 2016 року – 1200,00 грн (29 днів участі в АТО),
за березень 2016 року – 851,61 грн (1200,00 грн / 31 день х 22 дні участі в АТО),
за квітень 2016 року – 680,00 грн (1200,00 грн / 30 днів х 17 днів участі в АТО);
за травень 2016 року – 0 грн (відпустка),
за червень 2016 року – 1040,00 грн (1200,00 грн / 30 днів х 26 днів участі в АТО),
за липень 2016 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО),
за серпень 2016 року – 658,06 грн (1200,00 грн / 31 день х 17 днів участі в АТО),
за вересень 2016 року – 1200,00 грн (30 днів участі в АТО),
за жовтень 2016 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО),
за листопад 2016 року – 1200,00 грн (30 днів участі в АТО);
за грудень 2016 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО);
за січень 2017 року – 774,19 грн (1200,00 грн / 31 день х 20 днів участі в АТО),
за лютий 2017 року – 1200,00 грн (28 днів участі в АТО),
за березень 2017 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО),
за квітень 2017 року – 1200,00 грн (30 днів участі в АТО),
за травень 2017 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО),
за червень 2017 року – 920,00 грн (1200,00 грн / 30 днів х 23 дні участі в АТО),
за липень 2017 року – 0 грн (відпустка),
за серпень 2017 – 270,97 грн (1200,00 грн / 31 день х 7 днів участі в АТО),
за вересень 2017 року – 1200,00 грн (30 днів участі в АТО),
за жовтень 2017 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО),
за листопад 2017 року – 1200,00 грн (30 днів участі в АТО),
за грудень 2017 року – 1200,00 грн (31 день участі в АТО);
за січень 2018 року – 851,61 грн (1200,00 грн / 31 день х 22 дні участі в АТО),
за лютий 2018 року – 1200,00 грн (28 днів участі в АТО),
за березень 2018 року – 38,71 грн (1200,00 грн / 31 день х 1 день участі в АТО),
за квітень 2018 року – 440,00 грн (1200,00 грн / 30 днів х 11 днів участі в АТО),
а всього 42054,75 грн.
Як вже встановлено судом, позивачу за січень-грудень 2016 року виплачено винагороду АТО у сумі 2930,28 грн, за січень-грудень 2017 року виплачено винагороду АТО в сумі 3509,69 грн, за січень-квітень 2018 року виплачено винагороду АТО в сумі 2903,51 грн, а всього 9343,48 грн.
Таким чином, судом встановлено, що заборгованість відповідача по виплаті позивачу винагороди за безпосередню участь в АТО складає 32711,27 грн (різниця між сумою винагороди, яка мала бути нарахована та виплачена позивачу, - 42054,75 грн, та фактично виплаченою сумою винагороди – 9343,48 грн).
Розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО у спірному періоді, наведений позивачем у позовній заяві, є відмінним від розрахунку суми такої винагороди, здійсненого судом, оскільки позивачем під час розрахунку неправильно невірно визначено кількість днів, коли позивач був залучений до безпосередньої участі в АТО, та зроблено неправильний арифметичний розрахунок суми винагороди за безпосередню участь в АТО.
Що стосується обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає таке.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Пунктом 10 частини другої статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушених прав позивача, яким, на думку суду, є саме стягнення з відповідача невиплаченої винагороди за безпосередню участь в АТО за період з липня 2015 року по квітень 2018 року в розмірі 32711,27 грн, а не визнання протиправною бездіяльності.
Згідно з частинами першою та другою статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Згідно з частиною першою статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” від 23.02.2006 № 3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
При розгляді справи “Кечко проти України” (заява № 63134/00) Європейський Суд з прав людини зауважив, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм працівникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни до законодавства. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними (пункт 23 рішення). Суд не прийняв аргумент Уряду України щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань (аналогічна позиція викладена в рішенні у справі № 59498/00 “Бурдов проти Росії”).
Таким чином, реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Згідно з роз`ясненнями Пленуму Верховного Суду України в пункті 6 Постанови № 13 від 24.12.1999 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці” задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначення сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Таким чином, відповідач, як податковий агент згідно норм Податкового Кодексу України зобов`язаний виплатити позивачеві винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції, утримавши з нього при виплаті законодавчо встановлені податки та збори.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір”, розподіл судових витрат між сторонами відповідно до вимог статті 139 КАС України не проводиться.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги адвоката Хорольського Ігоря Володимировича в інтересах ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до 1 Державного пожежно-рятувального загіну Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (код ЄДРПОУ 38141401, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 1-б) про визнання бездіяльності протиправною та стягнення винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, - задовольнити частково.
Стягнути з 1 Державного пожежно-рятувального загіну Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 винагороду за безпосередню участь в антитерористичній операції за період з 22 липня 2015 року по 28 квітня 2018 року у загальній сумі 32711,27 грн ( тридцять дві тисячі сімсот одинадцять гривень 27 коп.) з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26 серпня 2021 року.
Суддя В.С. Шембелян