Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 344/13181/21
Провадження № 1-кс/344/5180/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2021 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження №12020090000000815 від 28.08.2019,
В С Т А Н О В И В:
Слідчий, за погодженням з прокурором, звернувся з вказаним клопотанням, в обґрунтування якого покликався на те, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12020090000000815 від 28.08.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 2 ст. 382, ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України.
Вказане кримінальне провадження виділене з кримінального провадження № 12019090180000884 від 28.08.2019 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 356, ч. 2 ст. 382, ч. 1 ст. 364, ч. 2 ст. 364 КК України, яке розпочате за заявами директора Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, юридична адреса: м. Івано-Франківськ, вул. Бандери, 21-а (надалі Прикарпатська ДСДС, НААНУ) ОСОБА_5 , згідно яких 22.08.2019 працівниками Прикарпатської ДСДС було виявлено, що невідомі особи із залученням сільськогосподарської техніки проводять обробіток земельних ділянок загальною площею 707,84 га, розташованих на території Коломийського району, які перебували в користуванні НААН, що і стало підставою для звернення до Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області з відповідною заявою.
Земельні ділянки, які є об`єктом кримінально-протиправних дій відносяться до особливо цінних земель державної форми власності, які розташовані в межами населеного пункту м. Коломия та з 1956 року постійно перебувають в користуванні державних установ, правонаступником яких є Прикарпатська державна сільськогосподарська дослідна станція Національної академії аграрних наук України. Підтвердженням цього є відомості про склад агровиробничих груп ґрунтів №767 від 29.08.2018, які є складовою технічної документації із землеустрою «Щодо інвентаризації земель в районі об`їзної дороги м. Коломиї Івано-Франківської області із цільовим призначенням: землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам», визначено категорію спірних земельних ділянок землі сільськогосподарського призначення 28д агровиробничої групи ґрунтів, які відносяться до особливо цінних груп ґрунтів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням Коломийської міської ради від 26.04.2018 № 2638-32/2018 надано дозвіл Коломийській міській раді на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації державних земель площею 707,84 га, а саме земельні ділянки площею 510,75 га та площею 197,09 га, які перебували в користуванні НААН, в районі об`їзної дороги.
Згідно даних статистичної звітності форми 6-зем (довідки видані міськрайонним управлінням у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області № 02-11/11 від 16.01.2017, № 02-11/26 від 22.01.2018, № 1051/174-18 від 10.09.2018) вказані земельні ділянки відносяться до державної форми власності та перебувають у користуванні Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України.
Рішенням Коломийської міської ради № 2931-36/2018 від 06.09.2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації вказаних земель.
У той же час, згідно п. 11 висновку державної експертизи землевпорядної документації № 2178-18 від 30.07.2018, проведеної Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру, вищевказана технічна документації із землеустрою не погоджена, оскільки не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повертається на доопрацювання.
Підставою для непогодження землевпорядної документації є порушення вимог ст. ст. 22, 34 Закону України «Про Державний земельний кадастр», ст. 57 Закону України «Про землеустрій», ст. 186-1 Земельного кодексу України, Порядок ведення Державного земельного кадастру, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 та Порядок проведення інвентаризації земель, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012.
Пунктом 3.5.6 Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Державного комітету України по земельним ресурсам №931 від 03.12.2004 передбачено, що негативна оцінка землевпорядної документації після доопрацювання підлягає повторній експертизі на загальних підставах.
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області №0-9-0.331-6667/0/2-18 від 05.11.2018 технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель в районі об`їзної дороги м. Коломиї повторно для проведення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру не направлялися.
Відповідно до ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України та ч. 8 ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» висновки державної експертизи після їх затвердження спеціально уповноваженим органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов`язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об`єктів державної експертизи.
Таким чином, рішення Коломийської міської ради № 2931-36/2018-36 від 06.09.2018 «Про землекористування в районі об`їзної дороги» прийнято в порушення вищевказаних вимог чинного законодавства, за відсутності позитивного висновку державної землевпорядної експертизи.
Рішенням Коломийської міської ради № 3223-39/2018 від 13.12.2018 вказані земельні ділянки надано в постійне користування КП «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування».
Коломийська міська рада прийнявши рішення №2931-36/2018-36 від 06.09.2018 «Про землекористування в районі об`їзної дороги» та провівши реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки (кадастрові номери 2610600000:01:001:0009 та 2610600000:01:003:0029) вийшла за межі своїх повноважень та порушила вимоги п. 29 ст.85 Конституції України, ст. ст. 4, 5 Закону України «Про особливості правового режиму діяльності Національної академії наук України, національних галузевих академій наук та статусу їх майнового комплексу», п. п. 3, 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», ст. ст. 83, 149, 150, 174 Земельного кодексу України.
Прокуратура Івано-Франківської області в інтересах держави в особі: Національної академії аграрних наук України (вул. Суворова, 9, м. Київ, 02000 ЄДРПУО 00024360) та Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України (вул. Степана Бандери, 21-А м. Івано-Франківськ, 76014 ЄДРПУО 00704273) звернулась у Господарський суд Івано-Франківської області з позовом до відповідача Коломийської міської ради (проспект Михайла Грушевського, 1 м. Коломия, Івано-Франківська область, 78203 ЄДРПУО 04054334) про скасування рішень Коломийської міської ради і повернення земель державі в особі НААНУ.
Ухвалою від 06.03.2019 у справі № 909/835/18 в якості забезпечення позову Господарський суд заборонив Коломийській міській раді вчиняти будь-які дії у відношенні земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 510,75 га та земельної ділянки площею 197,09 га, а саме заборонив: проводити будь-які торги, передавати земельну ділянку у власність, іншим чином розпоряджатись земельною ділянкою, змінювати її конфігурацію, межі, цільове призначення, змінювати склад угідь, кадастровий номер, вчиняти дії щодо поділу земельної ділянки, інші дії, які можуть стати перешкодою для користування земельною ділянкою або її поділеними частинами; здійснювати будь-які дії, спрямовані на скасування державної реєстрації; вчиняти будь-які дії, спрямовані на реєстрацію права власності та інших речових прав щодо вказаних земельних ділянок.
Однак Коломийська міська рада не виконала рішення Господарського суду та передала вищевказані земельні ділянки у постійне користування КП «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування».
У подальшому ухвалою Господарського суду від 03.05.2019 у цій справі у якості додаткового забезпечення позову заборонено Комунальному підприємству «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування» Коломийської міської ради вчиняти будь-які дії у відношенні земельних ділянок сільськогосподарського призначення площею 510,75 та 197,09 га (кадастрові номери 2610600000:01:001:0009, 2610600000:01:003:0029), а саме: до збору врожаю 2019 року користуватися вищезгаданими земельними ділянками; вчиняти будь-які дії, що перешкоджатимуть виконанню Прикарпатською державною сільськогосподарською станцією Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААНУ операцій з вирощування сільськогосподарських культур на цих земельних ділянках; перешкоджати збору врожаю сільськогосподарських культур 2019 року Прикарпатською ДСДС.
Крім цього, згідно листа Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України від 10.02.2020 №01/8-14, службові особи органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Івано-Франківської області налагодили протиправну схему вилучення земельних ділянок в комунальну власність з подальшою передачею їх у приватну власність.
При цьому, до процесу інвентаризації земель не залучено та не повідомлено Прикарпатську державну сільськогосподарську станцію Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України, що здійснено всупереч вимог чинного законодавства.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 23.12.2020 задоволено позов прокурора Івано-Франківської області, а саме: визнано незаконним та скасовано рішення Коломийської міської ради №2931-36/2018-36 від 06.09.2018 «Про землекористування в районі об`їзної дороги»; скасовано запис про державну реєстрацію права власності за Коломийською міською радою на земельну ділянку площею 510,75 га, кадастровий номер 2610600000:01:001:0009 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №27851498 від 10.09.2018; скасовано запис про державну реєстрацію права власності за Коломийською міською радою на земельну ділянку площею 197,09 га, кадастровий номер 2610600000:01:003:0029 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №27850840 від 10.09.2018.
Рішенням Західного апеляційного господарського суду від 05.05.2021 апеляційну скаргу комунального підприємства «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування» та Коломийської міської ради залишити без задоволення, а оскаржуване рішення Господарського суду Івано-Франківської області 23.12.2020 у справі № 909/835/18 без змін.
15 липня 2021 року вищевказані ділянки оглянуті слідчим за участю виконуючого обов`язки директора комунального підприємства «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування», співробітників УСР в
Івано-Франківській області, УСБУ в Івано-Франківській області та із залученням спеціалістів відділу економічного та агропромислового розвитку управління соціально-економічного розвитку Коломийської РДА та ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області оглянуті
Згідно висновку земельно-технічної експертизи № 396/21-22 від 30.07.2021 земельні ділянки за кадастровими номерами 2610600000:01:001:0009 та 2610600000:01:003:0029 накладаються на земельні ділянки Відділку № 2 польової сівозміни № 2, які згідно Проекту внутрігосподарського землеустрою 1985 року (з графічними матеріалами та Технічного звіту по перенесенню в натуру проекту внутрігосподарського землевпорядкування 1985 (з графічними матеріалами) надані в постійне користування Прикарпатській державній сільськогосподарській дослідній станції інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук України.
Викладене свідчить про спрямованість діянь службових осіб на протиправне захоплення вказаних земельних ділянок.
Відповідно, вказані земельні ділянки є об`єктом кримінально протиправних дій на які безпосередньо спрямоване кримінально протиправне посягання.
Відповідно, вказані земельні ділянки є об`єктом кримінально протиправних дій на які безпосередньо спрямоване кримінально протиправне посягання та 17.11.2020 їх визнано речовими доказами.
17 листопада 2020 року проведено огляд публічної кадастрової карти України, яким встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2610600000:01:001:0009 площею 510,75 га, 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 гамають цільове призначення 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам) для іншого сільськогосподарського призначення. Жодна з них не має цільового призначення «сільськогосподарські науково-дослідні установи». Вказані земельні ділянки визнано речовими доказами.
26 листопада 2020 року Івано-Франківським міським судом у кримінальному провадженні № 12019090180000884 від 28.08.2019 постановлено ухвалу про накладення арешту на земельні ділянки з кадастровими номерами 2610600000:01:001:0009 площею 510,75 га, 2610600000:01:001:0029 площею 197,09 га.
Однак, у зв`язку з великою кількістю цифр у їх кадастрових номерах, у клопотанні допущено технічну описку, а саме у кадастровому номері земельної ділянки 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 га допущено технічну описку 2610600000:01:001:0029, яка була перенесена до ухвали.
Слідчий в судове засідання не з`явився, однак подав суду заяву згідно якої просив розгляд клопотання проводити у його відсутності, підтримав у повному обсязі.
Власник майна в судове засідання не викликався відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України, оскільки стороною обвинувачення доведено, що це є необхідним для забезпечення арешту майна.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання не прибули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Згідно копії постанови старшого слідчого СУ ГУНП в Івано-Франківській області ОСОБА_3 від 17.11.2020 року земельну ділянку із кадастровим номером 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 га, яка розташована на території Коломийської ОТГ Івано-Франківської області, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні.
Відповідно до ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.98 КПК України речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Відповідно до ст.173 КПК України при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
У разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна. Слідчий суддя, суд зобов`язаний застосувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
У разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд постановляє ухвалу, в якій зазначає: 1) перелік майна, на яке накладено арешт; 2) підстави застосування арешту майна; 3) перелік тимчасово вилученого майна, яке підлягає поверненню особі, у разі прийняття такого рішення; 4) заборону, обмеження розпоряджатися або користуватися майном у разі їх передбачення та вказівку на таке майно; 5) порядок виконання ухвали із зазначенням способу інформування заінтересованих осіб.
Враховуючи те, що майно, на яке згідно клопотання просить накласти арешт слідчий, погоджене прокурором, а саме: земельну ділянку із кадастровим номером 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 га, яка розташована на території Коломийської ОТГ Івано-Франківської області, визнано речовим доказом у кримінальному провадженні №12020090000000815 від 28.08.2019, з метою недопущення відчуження третім особам вищевказаної земельної ділянки, яка є предметом злочинного посягання, речові права власності на яку були зареєстровані за Коломийською міською радою ЄДРПОУ 04054334, та яка була передана у постійне користування комунального підприємства «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування» ЄДРПОУ 13654269, а також з метою збереження речових доказів та повернення земельної ділянки у користування Прикарпатській державній сільськогосподарській дослідній станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону Національної академії аграрних наук, а тому, такий захід забезпечення кримінального провадження як накладення арешту на майно із забороною на відчуження та розпорядження є підставним та доцільним.
Керуючись ст.ст.171, 173, 309 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт із забороною на відчуження та розпорядження на земельну ділянку кадастровий номер 2610600000:01:003:0029 площею 197,09 га, яка розташована на території Коломийської ОТГ Івано-Франківської області, заборонивши Коломийській міській раді та КП «Роздрібна торгово-закупівельна база громадського харчування» особисто або через третіх осіб розпоряджатися та відчужувати вказану земельну ділянку, до прийняття кінцевого рішення у кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1