Рішення № 99177654, 11.08.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
540/2988/21
Номер документу
99177654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2988/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючої судді: Хом`якової В.В., при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Лапушко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоолександрівської селищної ради Херсонської області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Великоолександрівської селищної ради Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Великоолександрівської селищної ради Херсонської області щодо відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, площею 1,2234 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Великоолександрівської селищної ради, викладені в рішенні четвертої сесії VIII скликання від 25 січня 2021 року №205 Великоолександрівської селищної ради Великоолександрівського району Херсонської області "Про заяву гр. ОСОБА_1 ";

- визнати незаконним та скасувати рішення четвертої сесії VIII скликання від 25 січня 2021 року №205 Великоолександрівської селищної ради Великоолександрівського району Херсонської області "Про заяву гр. ОСОБА_1 ";

- зобов`язати Великоолександрівську селищну раду Херсонської області прийняти рішення, яким затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, площею 1,2234 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Великоолександрівської селищної ради, кадастровий номер 6520985000:06:001:0436.

Ухвалою суду від 01.07.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

15.07.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Великоолександрівської селищної ради Великоолександрівського району Херсонської області, в якому відповідач заперечує проти позову.

Ухвалою від 19.07.2021 задоволено клопотання відповідача та призначено судове засідання на 11.08.2021 на 10 год. 00 хвил.

19.07.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 18.08.2020 наказом № 8547-СГ Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області надало позивачу дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Чкаловської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 1,2234 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства. В подальшому позивач замовив проект землеустрою, експертом державної експертизи Головного Держгеокадастру у Полтавській області Бутенко В.В. сформовано висновок від 18.11.2020 № 25005/88-20 про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,2234 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Чкаловської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, кадастровий номер 6520985000:06:001:0436. Наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 11.12.2020 за № 46 земельна ділянка кадастровий номер 6520985000:06:001:0436, перейшла у комунальну власність Великоолександрівської селищної ради Херсонської області. 23.12.2020 позивач звернувся з клопотанням про затвердження проекту землеустрою до Великоолександрівської селищної ради Херсонської області. Але 25.01.2021 відповідачем на четвертій сесії восьмого скликання було прийнято рішення № 205 про відмову гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 1,2234 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Великоолександрівської селищної ради, у зв`язку з тим, що дозвіл на розробку вказаного проекту Великоолександрівська селищна рада не надавала з метою приватизації саме цієї земельної ділянки та з причини, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність містить інформацію про те, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель державної власності (зокрема, у висновку про погодження проекту землеустрою та у витягу ДЗК зазначено, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель державної, а не комунальної власності).

Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у затвердженні проекту землеустрою, оскільки законом не визначено таких підстав. Відмова у затвердженні проекту землеустрою можлива лише у випадку відсутності його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України. Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 ЗК України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому, будь-якого посилання на вимоги нормативних актів у рішенні-відмові не наведено.

Заперечення відповідача грунтуються на тому, що відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"). Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу. Відповідно до ч. 1ст. 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у ч.ч. 1-3 ст. 186-1 ЗК України, у визначений законом строк.

Таким чином, зі змісту наведених вище норм ЗК України слідує, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадянам, у тому числі для ведення ОСГ, здійснюється після прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, до повноважень якого належить передача земельних ділянок, рішення про затвердження погодженого проекту землеустрою.

Пп. "б" ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України передбачено, що для ведення особистого селянського господарства громадяни України можуть безоплатно отримати не більше 2,0 гектарів із земель державної або комунальної власності. Вказана норма передбачає максимальний, а не обов`язковий розмір земельної ділянки, який громадянин може безоплатно набути у власність для ведення ОСГ. Мінімальний розмір таких земельних ділянок законодавчо не встановлений. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1113 від 16.11.2020 року "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин" Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру необхідно забезпечити прискорення проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності та її передачу з 17 листопада 2020 року у комунальну власність відповідно до ст. 117 ЗК України. Після передачі Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Великоолександрівської селищної ради проведено аналіз кількості населення на території ради і земель, які передані в комунальну власність. При передачі Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Великоолександрівської селищної ради, не надано жодної інформації щодо кількості земель та громадян, яким було надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо передачі земельних ділянок у власність. З метою створення рівноправних та прозорих умов виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, використання їх за цільовим призначенням, забезпечення доцільного, економічного та ефективного використання і розпорядження землями, задоволення потреб територіальної громади Великоолександрівської селищної ради та реалізації прав громадян на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, селищною радою прийнято рішення № 356 "Про затвердження Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності на території Великоолександрівської селищної ради" від 17.03.2021.

Надання селищною радою дозволу позивачу на затвердження Проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства площею 1,2234 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення обмежувало б права інших жителів громади щодо отримання земельних ділянок, що виділяються громадянам для ведення особистого селянського господарства. Позивач може реалізувати своє право на отримання земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, в межах визначених Положенням, а саме не більше 0,5000 га.

Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ще не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність, не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки дозвіл не є правовстановлюючим актом.

За клопотанням відповідача судове засідання проведено в режимі відеоконференції.

В судовому засіданні позивач просить задовольнити позову.

Представник відповідача заперечує проти позову. Просить відмовити в його задоволенні.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов таких висновків.

27.05.2020 ОСОБА_1 на підставі статті 118 Земельного кодексу Украйни звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,2234 га (кадастровий номер 6520985000:60:001:0436) із земель державної власності, розташованої за межами с.Степове Чкаловської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області.

18.08.2020 Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області прийнятий наказ № 8547-СГ про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Чкаловської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 1.2234 га із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства .

В подальшому позивач замовив проект землеустрою із землевпорядної організації ТОВ "Альянс".

Експертом державної експертизи Головного Держгеокадастру у Полтавській області Бутенко В.В. сформовано висновок від 18.11.2020 № 25005/88-20 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1 площею 1,2234 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Чкаловської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області, кадастровий номер 6520985000:06:001:0436.

07.12.2020 здійснена державна реєстрація земельної ділянки.

Наказом від 11.12.2020 за № 46 Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" земельна ділянка кадастровий номер 6520985000:06:001:0436, перейшла у комунальну власність Великоолександрівської селищної ради Херсонської області.

23.12.2020 позивач звернувся з клопотанням про затвердження проекту землеустрою до Великоолександрівської селищної ради.

Відповідачем прийнято рішення № 205 від 25.01.2021 про відмову гр. ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, площею 1,2234 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Великоолександрівської селищної ради, у зв`язку з тим, що Великоолександрівська селищна рада не надавала дозвіл на розробку вказаного проекту з метою приватизації саме цієї земельної ділянки та з причини, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність містить інформацію про те, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель державної власності (зокрема, у висновку про погодження проекту землеустрою та у витягу ДЗК зазначено, що земельна ділянка відводиться за рахунок земель державної, а не комунальної власності).

Позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив йому у затвердженні проекту землеустрою, тому звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи цей спір, суд керувався наступними приписами законодавства.

У відповідності до абзацу 1 частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни (ЗК України) та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з частиною першою статті 33 ЗК України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Ч.1 ст. 121 ЗК України передбачає, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах:

б) для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Згідно з частиною другою статті 116 Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для ведення особистого селянського господарства, у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з абзацами 1-3 частини 7 цієї статті ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.

Частиною 9 статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

За приписами ст. 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації, в тому числі у вигляді проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України та цим Законом.

Частиною першою статті 186-1 Земельного кодексу України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин передбачалось, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов`язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

За приписами ч.2 цієї статті, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об`єкт будівництва або планується розташування такого об`єкта , подавався також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.

Відповідно до вимог ч.6 ст.186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки могло бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації. У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов`язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.

Системний аналіз положень дає змогу дійти висновку, що єдиною підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою станом на 25.01.2021 могло бути лише те, що проект землеустрою не погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 24.01.2020 року у справі №316/979/18, від 27.01.2021 року у справі №560/1334/19 та від 01.02.2021 року у справі №560/1282/19.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України, норми статті 118 Земельного кодексу України не містять. При цьому перевірка на відповідність проекту землеустрою вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів мала здійснюватись саме на етапі погодження такого проекту.

16 листопада 2020 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №1113 "Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин", на підставі якої відбулася передача з 17 листопада 2020 р. земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.

Отже, розпорядником земельних ділянок комунальної власності є селищна рада.

Даний спір виник через відмову селищної ради у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність позивач земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 1,2234га.

Суд вважає, що встановлена ЗК України процедура безоплатної передачі земельних ділянок у власність громадянам це ряд взаємопов`язаних, послідовних обов`язкових дій відповідних суб`єктів земельно-правової процедури. Рішення ГУ Держгеокадастру у Херсонській області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки породило для позивача певні права та обов`язки. З прийняттям цього наказу позивачем розпочато процес набуття у власність земельної ділянки, був замовлений проект землеустрою ділянки щодо відведення земельної ділянки, та поданий на затвердження вже до селищної ради.

Далі, у відповідності до ч. 9 ст. 118 ЗК селищна рада, яка має право передавати земельні ділянки комунальної власності у власність громадянам відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинна була прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність. Підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою могло бути лише не погодження проекту землеустрою в порядку, встановленому ст. 186-1 ЗК, а також відсутність обов`язкової державної експертизи у визначених законом випадках та відомостей щодо державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі. Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку ст. 186-1 ЗК норми ст. 118 ЗК не містять. Оскільки такі умови відсутні, селищна рада повинна була прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки вищевикладені повноваження та порядок їх реалізації передбачають лише один вид правомірної поведінки відповідного органу - затвердити проект землеустрою або відмовити в його затвердженні, якщо для цього є законні підстави. За законом у цього органу немає вибору між декількома можливими правомірними рішеннями, зазначені повноваження не є дискреційними.

Таким чином, відмова селищної ради у затвердженні розробленого та належним чином погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з мотивів того, що рада не давала дозволу на розробку цього проекту землеустрою, є необґрунтованою та неправомірною.

Зміна власника земельної ділянки (з держави на територіальну громаду) у процедурі приватизації, яка регламентована ст. 118 ЗК, також не впливає на реалізацію права громадянина України на отримання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної власності (згодом - комунальної власності). Відповідач не заперечує тієї обставини, що ділянка була включена до переліку ділянок державної власності, які передані до комунальної власності ОТГ, оскільки вже було надано дозвіл саме Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області, а громадянин замовив проект землеустрою, проект був погоджений належним чином та були вчинені дії з формування такої земельної ділянки (здійснена державна реєстрація земельної ділянки в ДЗК), тому процедуру приватизації цієї земельної ділянки слід завершити саме шляхом затвердження такого проекту землеустрою селищною радою, як новим власником.

Тому посилання у проекті землеустрою на те, що земельна ділянка відноситься до земель державної власності, а не державної (дозвіл ж надавався ГУ Держгеокадастру в області), не є належною підставою для відмови у затвердженні такого проекту. Після передачі сформованих земельних ділянок з державної власності у комунальну власність ОТГ, відповідна рада повинна зареєструвати речове право комунальної власності територіальної громади в особі селищної ради. Після чого в порядку інформаційного обміну між реєстрами вказана інформація вноситься до Державного земельного кадастру автоматично , у т. ч. щодо зміни форми власності на конкретну земельну ділянку - з державної власності на комунальну. Далі громадянин - набувач права може замовити новий витяг із ДЗК на земельну ділянку, яку він бажає отримати безоплатно у власність. У такому витягу форма власності буде зазначена вже не державна, а комунальна. Селищна рада не ставила умови для позивача надати новий витяг з ДЗК при поданні ним заяви (клопотання) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її у власність.

Суд вважає необгрунтованою і посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на прийняття селищною радою рішення № 356 "Про затвердження Положення про порядок надання земельних ділянок громадянам для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель комунальної власності на території Великоолександрівської селищної ради" від 17.03.2021, яким обмежена площа земельних ділянок для громадян, які постійно проживають та зареєстровані на території селищної ради останні 5 років не більше 0,5000га, оскільки таке положення було прийнято після прийняття селищною радою оскаржуваного рішення сесії №205 від 25.01.2021, і зворотної сили не має.

Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.

У разі наявності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 виконав усі необхідні дії для затвердження селищною радою проекту землеустрою, тому суд вважає, що належним засобом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача у двотижневий строк з дня набрання судовим рішенням законної сили затвердити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,2234га кадастровий номер 6520985000:06:001:0436 у власність для ведення особистого селянського господарства. Застосування такого способу захисту прав та інтересів позивача є правильним, коли уповноважений орган розглянув клопотання заявника та прийняв рішення, яким незаконно відмовив в його задоволенні. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що "ефективний засіб правового захисту" у розумінні положень ст.13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції (Постанова Великої палати Верховного Суду від 28.03.2018 у справі № 705/552/15-а, постанови Верховного Суду від 18.04.2018 у справі №826/14016/16, від 11.02.2019 у справі № 2а-204/12).

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, оцінка поданих особами і самостійно зібраних судом доказів в адміністративних справах здійснюється судом за правилами статті 90 КАС України в порядку, що встановлений законодавчими приписами цього кодексу.

Згідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належними та допустимими доказами не довів правомірності відмови у затвердженні проекту землеустрою.

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Задовольнити позов ОСОБА_1 .

Визнати протиправним та скасувати рішення четвертої сесії VIII скликання від 25 січня 2021 року №205 Великоолександрівської селищної ради Великоолександрівського району Херсонської області про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства, площею 1,2234 га.

Зобов`язати Великоолександрівську селищну раду Великоолександрівського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26348568) в двохтижневий термін з дня набрання судовим рішенням законної сили затвердити ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,2234 га, кадастровий номер 6520985000:06:001:0436, у власність для ведення особистого селянського господарства.

В решті вимог відмовити.

Стягнути з Великоолександрівської селищної ради Великоолександрівського району Херсонської області (код ЄДРПОУ 26348568) на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 908 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому, апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 серпня 2021 р.

Суддя В.В. Хом`якова

кат. 109020100