
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2021 рокуСправа № 160/12380/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 22.07.2021 ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2021 в частині зменшення розміру пенсії з 90% до 60% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), визначеного у довідці Дніпропетровської обласної прокуратури від 15.04.2021 № 21-176вих-21, обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, що втратили працездатність;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), зазначеного у довідці Дніпропетровської обласної прокуратури від 15.04.2021 № 21-176вих-21, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
2. Ухвалою суду від 26.07.2021 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази у відповідача, відповідачу встановлено строки для подання відзиву.
3. Ухвала суду від 26.07.2021, копія позову з додатками одержана відповідачем 30.07.2021.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
4. Позивач вважає протиправним зменшення розміру заробітної плати з 90% до 60% при перерахунку пенсії, здійсненого відповідачем з 01.04.2021 на підставі наданої довідки Дніпропетровської обласної прокуратури від 15.04.2021 № 21-176вих-21, оскільки обмеження 60% від суми місячної заробітної плати та максимальним розміром не може застосуватись у разі здійснення подальшого перерахунку пенсії, набуте право не може бути звужено.
5. Чинна з 13.12.2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам та рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури.
6. Норми частини другої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, яка визначає розмір пенсії у відсотках, стосується порядку призначення пенсії з 15.07.2015 року, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
7. Дія положень Закону № 911-VІІІ від 24.12.2015, яким внесено зміни до абзацу 6 пункту 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
8. Оскільки позивач є непрацюючим пенсіонером і пенсія призначена 16.06.2004 (тобто до 01.01.2016), до розміру пенсія позивача при її перерахунку не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 пункту 15 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, що підтверджено у постанові Верховного Суду від 04.03.2021 у справі № 598/3997/16а.
9. Право позивача на застосування 90% розміру заробітної плати при перерахунку пенсії та без обмежень її максимальним розміром підтверджено постановою Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 12.10.2016 у справі № 203/4095/16-а.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
10. У процесуальний строк розгляду справи, встановлений частиною другою статті 263 КАС України, та встановлений судом строк для надання відзиву, відповідач заяв по суті спору не надав.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
11. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 16.06.2004 року призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.
12. 15.04.2021 Дніпропетровська обласна прокуратура видала ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії № 21-176вих-21, згідно якої відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ за нормами чинними на 15.03.2021 за відповідною посадою прокурора району (прирівняною) «керівник окружної прокуратури» становить: посадовий оклад 48000 грн, надбавка за вислугу років 14400 грн, матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, 1/12) 5200 грн, 5200 грн, усього 72800 грн.
13. 05.05.2021 позивач подав до відповідача заяву від 30.04.2021 про перерахунок пенсії на підставі довідки від 15.04.2021 № 21-176вих-21.
14. За результатом розгляду заяви від 30.04.2021 відповідач листом від 12.05.2021 № 15580-13368/Р-01/8-0400/21 повідомив:
- на підставі заяви від 22.04.2021 і довідки про складові заробітної плати станом на 15.03.2021, Вам проведений перерахунок пенсії з 01.04.2021 відповідно до Закону України «Про прокуратуру»;
- відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1697-VІІ, 14.10.2014, Закон, Верховна Рада України) пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії;
- розрахунковий розмір пенсії після перерахунку складає з 01.04.2021: 72800 х 60% = 43680 грн;
- враховуючи норми статті 86 Закону максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги» пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність;
- зважаючи на викладене, розмір пенсії до виплати складає: з 01.04.2021 - 17690 грн;
- виплата пенсії проведена у травні 2021.
справа № 203/4095/16-а, ЄДРСР № 62324569
15. Постановою Кіровського районного суду м. Дніпропетровська від 12.10.2016 у справі № 203/4095/16-а, яка набрала законної сили 15.12.2016, адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії задоволено:
- визнано протиправною бездіяльність Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі його заяви від 15.07.2016 (№ 487) та згідно довідки Дніпропетровської обласної прокуратури від 14.07.2016 № 18-211 вих-16;
- зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську (код ЄДРПОУ 40380972) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з 90 відсотків від середньої заробітної плати згідно довідки Дніпропетровської обласної прокуратури від 14.07.2016 № 18-211 вих-16 без обмежень її максимального розміру відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), починаючи з 01.01.2016.
16. Постановою суду від 12.10.2016 у справі № 203/4095/16-а встановлено, що позивачу в 2004 році було призначено пенсію, виходячи із розміру 90% від місячного заробітку.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
17. Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ, в редакції чинній на дату призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
18. Згідно із частиною другою статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ), в редакції Закону № 76-VIII від 28.12.2014, пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
19. Частина п`ятнадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ викладена в редакції Закону від 02.03.2015 № 213-VIII, та мала наспуний зміст:
« 15. Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
- особам, на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З 1 січня 2016 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність».
20. Пунктом 2 розділу ІІІ Закону від 02.03.2015 № 213-VIII встановлено, що порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
21. Абзац шостий частини п`ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ згідно із Законом від 24.12.2015 № 911-VIII доповнено реченням такого змісту: тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
22. Пунктом 2 розділу ІІ Закону від 24.12.2015 № 911-VIII визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016.
23. Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
VІ. ОЦІНКА СУДУ
24. Надаючи оцінку правомірності перерахунку пенсії із врахуванням 60% від розміру заробітної плати та виплати її з обмеженням десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, суд виходить із того, що на дату призначення позивачеві пенсії у 2004 році частина перша статті 50-1 Закону № 1789-XII передбачала, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, з можливістю збільшення пенсії на 2 відсотки за кожен повний рік роботи понад 10 років на відповідних посадах, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
25. Позивачу в 2004 році було призначено пенсію, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII, виходячи із розміру 90% від місячного заробітку.
26. З 01.01.2015 набули чинності зміни до частини другої статті 86 Закону № 1697-VІІ, згідно із якими пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
27. Однак, підстави та порядок проведення перерахунку пенсії прокурорам визначаються частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII, згідно з якою призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
28. Таким чином, частина друга статті 86 Закону № 1697-VII встановлює розмір пенсії у відсотках для прокурорів, яким здійснюється саме призначення пенсії, про що прямо зазначено у вказаній нормі права.
29. Зазначений висновок ґрунтується також на тому, що частина друга статті 86 Закону № 1697-VII визначає розмір пенсії у відсотках від суми місячної (чинної) заробітної плати саме того прокурора, якому призначається пенсія. Тобто розрахунковою величиною є розмір заробітної плати саме тієї особи, якій призначається пенсія.
30. Під час здійснення перерахунку пенсії у якості розрахункової величини приймається заробітна плата працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок, на посадах, що є відповідними до посади, з якої був звільнений пенсіонер.
31. При цьому, частина друга статті 86 Закону № 1697-VII не містить положень, які б вказували на можливість застосування визначеного у ній відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку.
32. Частина двадцята статті 68 Закону № 1697-VII не містить посилань на те, що перерахунок пенсії здійснюється в порядку, передбаченому частиною другою статті 86 вказаного закону. Зазначена норма права самостійно визначає підстави та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури.
33. За змістом частини другої статті 86 Закону № 1697-VII підставою для перерахунку пенсії є підвищення заробітної плати для працівників прокуратури, а змінною величиною в процесі перерахунку є лише розмір заробітної плати, з якої обчислюється розмір пенсії. А саме - пенсія обчислюється виходячи не з розміру заробітної плати, яку отримував пенсіонер перед звільненням з посади, а із розміру заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді.
34. З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що згідно із частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-XII та частиною другою статті 86 Закону № 1697-VII розмір пенсії у відсотках визначається у момент її призначення і не підлягає перегляду під час проведення перерахунку.
35. Суд враховує, що питання визначення відсоткового розміру пенсії під час проведення її перерахунку неодноразово розглядалося Верховним Судом, згідно з правовою позицією Верховного Суду, що висловлена, зокрема, у постановах від 03.05.2018 у справі № 308/11498/16-а, від 22.06.2018 у справі № 635/6663/16-а, від 10.04.2019 у справі № 310/6638/16-а, від 31.07.2019 у справі № 354/90/15-а, від 19.07.2021 у справі № 752/17381/16-а, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені зміни до статті 50-1 Закону № 1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосувалися порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Оскільки перерахунок пенсії позивачу пов`язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
36. Суд також враховує, що вказані правові висновки стосуються застосування статті 50-1 Закону № 1789-XII, поряд із цим, вказана норма повністю відповідає змісту частини другої статті 86 Закону № 1697-VII.
37. З огляду на викладене, суд погоджується із доводами позивача, відповідно до яких позивач має право на перерахунок пенсії виходячи із 90% від суми місячної заробітної плати працівника, який працює на відповідній посаді.
38. Надаючи оцінку правомірності виплати пенсії із обмеженням максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, суд враховує доводи відповідача, якими обґрунтовано такі дії у листі від 12.05.2021 № 15580-13368/Р-01/8-0400/21, а саме правилом статті 86 Закону № 1697-VII.
39. Вказане правило вперше запроваджено Законом від 02.03.2015 № 213-VIII, шляхом доповнення статті 86 Закону № 1697-VII частиною п`ятнадцятою, яка регулювала особливості виплати пенсій працюючим пенсіонерам.
40. При цьому, пунктом 2 розділу ІІІ Закону від 02.03.2015 № 213-VIII чітко встановлено, що порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів незалежно від часу призначення пенсії.
41. В подальшому, внесені зміни до абзацу шостого частини п`ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, щодо визначення максимального розміру пенсії застосовувались виключно до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016, що прямо передбачено пунктом 2 розділу ІІ Закону від 24.12.2015 № 911-VIII.
42. З огляду на викладене, суд зазначає, що підстави для виплати позивачеві пенсії із обмеженням максимальним розміром, визначеним абзацом шостим частини п`ятнадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, відсутні, оскільки позивач не є працюючим пенсіонером, його його пенсія не є призначеною з 01.01.2016.
43. Застосування наведених норм права відповідає правовим висновкам Верховного Суду, висловленим у постанові від 04.03.2021 у справі № 598/3997/16а.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
44. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову, наявність підстав для його задоволення, із покладенням на відповідача витрат на сплату судового збору.
45. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
46. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправних дій та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
47. Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2021 в частині зменшення розміру пенсії з 90% до 60% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), визначеного у довідці Дніпропетровської обласної прокуратури від 15.04.2021 № 21-176вих-21, обмеження її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, що втратили працездатність.
48. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.04.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», виходячи з 90% від розміру заробітної плати (грошового забезпечення), зазначеного у довідці Дніпропетровської обласної прокуратури від 15.04.2021 № 21-176вих-21, без обмеження пенсії максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.
49. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 908 грн.
50. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба