
Справа №461/4367/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2021 року суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Зирянова О.Ю., представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності Петрика І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності,-
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Словацька Республіка, громадянина Словацької республіки, місце роботи - PROFIT TRADE GROUP s.r.o., місце проживання - АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.483 Митного Кодексу України ,-
В С Т А Н О В И В :
як убачається із протоколу про порушення митних правил № 0596/20900/21 від 31.03.2021 року, 23.03.2021року близько 14 год. 30 хв. у зону митного контролю пункту пропуску «Краківець-Корчова» митного поста «Яворів» Галицької митниці Держмитслужби смугою руху «червоний коридор», в напрямку «в`їзд в Україну» заїхав вантажний транспортний засіб реєстраційний номер BС4996НО/ НОМЕР_1 під керуванням водія ФОП « ОСОБА_2 » громадянина ОСОБА_3 , який здійснював переміщення товару, а саме: «Взуття що було у вжитку; Текстильні вироби, що були у вжитку. Сортовані.; Одяг і додаткові речі до одягу, що були у вжитку. Сортовані.; Сумки, що були у вжитку.; Подушки, що були у вжитку.; Ковдри, що були у вжитку.; Килимки, що були у вжитку. …12301,90 кг.» за митною декларацією типу ІМ40ЕЕ №№UA209140/2019/027205.
Як підставу для переміщення товару водієм до митного контролю було подано наступні документи:
- міжнародна товарно-транспортна накладна CMR №1/2021 від 22.03.2021 року; - рахунок-фактура (INVOICE) №210037 від 22.03.2021 року;
- експортна декларація Республіки Польща MRN 21PL402010E0398426.
Згідно зазначених документів, на митну територію України транспортним засобом реєстраційний номер НОМЕР_2 на адресу ТзОВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» (79069, місто Львів, вул. Кульпарківська, буд. 93А, код ЄДРПОУ 42857621) переміщується товар: а саме: «Взуття що було у вжитку; Текстильні вироби, що були у вжитку. Сортовані.; Одяг і додаткові речі до одягу, що були у вжитку. Сортовані.; Сумки, що були у вжитку.; Подушки, що були у вжитку.; Ковдри, що були у вжитку.; Килимки, що були у вжитку.». Відправником та продавцем товару, відповідно до поданих до митного контролю товаросупровідних документів є компанія «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» (Janosikova 15A, Zilina, 01001, Slovakia). Вага брутто переміщуваного товару становить 12301,90кг., вартість 16118,10 доларів США, що на день ввезення, згідно курсу Національного банку України відповідає сумі 446263 грн. 45 коп.
У ході здійснення митного оформлення транспортного засобу, було здійснено огляд вантажу, що знаходився у вантажному відсіку напівпричепа тентованого марки «SCHMITZ», модель «SCS 24L-1362» реєстраційний номер НОМЕР_3 . Під час проведення митного огляду виявлено товар, який зазначений у товаросупровідних документах, а саме: «Взуття що було у вжитку; Текстильні вироби, що були у вжитку. Сортовані.; Одяг і додаткові речі до одягу, що були у вжитку. Сортовані.; Сумки, що були у вжитку.; Подушки, що були у вжитку.; Ковдри, що були у вжитку.; Килимки, що були у вжитку.».
Крім цього, виявлено товари яких не було зазначено в ТСД, а саме: електроприлади бувші у використанні, спортінвентар бувший у використанні, іграшки дитячі м`яконабивні у вигляді тварин, іграшки дитячі пластмасові у вигляді машинок, а також одяг з бірками без ознак користування. Загальна кількість – 4322 шт, загальною вагою - 3135 кг.
Відповідно до висновку експерта Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДМС України від 06.05.2021 року №1420003301-0387, загальна вартість товару, вилученого відповідно до протоколу про порушення митних правил №0596/20900/21 від 31.03.2021, становить 504082,31 гривень.
Дії ОСОБА_4 органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_4 у суд не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується скерованим на його адресу повідомленням, в якому вказано дату, час та місце розгляду справи.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_5 у судовому засіданні підтримав наданні письмові пояснення та просив закрити провадження у справі у зв`язку із відсутністю в діях ОСОБА_4 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України Зирянов О.Ю. підтримав протокол поро порушення митних правил та просив суд ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст.483 МК України, оскільки у матеріалах справи є достатні докази, що підтверджують наявність у його діях складу вказаного вище правопорушення.
Заслухавши думку представника Львівської митниці Державної митної служби України, пояснення представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_6 , дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
За положеннями п.3 ч.1 ст.8 МК України, державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.
Згідно ст.458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ч.1 ст.486 МК України).
Згідно ч.1 ст.483 МК України переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Аналіз статті 483 МК України дає підстави вважати, що склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, передбачає наявність прямого умислу особи на переміщення товарів з приховуванням від митного контролю шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування, кількості та вартості товарів,.
Це підтверджується правовою позицією Верховного Суду України висловленій у постанові Пленуму Верховного суду від 03.06. 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» (із змінами, внесеними згідно із Постановою ПВСУ №8 від 30.05.2008 року), згідно якої для притягнення до відповідальності за ст.352 МК України (ст.352 це ст.483 МК України 2012 року) необхідна наявність умислу в діях особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України.
Згідно ч.1 ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Переміщенням товарів через митний кордон України (згідно п.4 ч.1 ст.4 МК України) є ввезення товарів, транспортних засобів на митну територію України, вивезення товарів, транспортних засобів за межі митної території України - сукупність дій, пов`язаних із переміщенням товарів, транспортних засобів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку.
Митним кодексом України (серед іншого) та іншими нормативно-правовими актами України встановлено той чи інший порядок переміщення (ввезення або вивезення/пересилання) тих чи інших товарів через митний кордон України.
Порядок переміщення товарів громадянами України для потреб, не пов`язаних із здійсненням підприємницької діяльності регулюється Розділом ХІІ МК України «Особливості пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України громадянами».
Зокрема Главою 55 Розділу ХІІ МК України регулюється пропуск та оподаткування товарів, які ввозяться (пересилаються) громадянами на митну територію України.
З метою забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів в Україні діє процедура митного оформлення (ч.1 ст.246 МК України).
Частиною 1 ст.248 МК України встановлено, що митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Відповідно до ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи.
Відповідно до ч.8 ст.257 МК України відомості до митної декларації вносить декларант.
Відповідно до ч.8 ст.264 МК України 3 моменту прийняття митним органом митної декларації вона с документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення. а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частиною 5 статті 265 МК України передбачено, що декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.
Відповідно до ст. 191 МК України передбачено, що перевізники зобов`язані під час прийняття товарів до перевезення перевіряти точність відомостей щодо кількості вантажних місць, їх маркування, номери, зовнішній стан товарів та їх пакування. У разі неможливості такої перевірки вносити відповідний запис до міжнародної автомобільної накладної (СМR).
Відповідно до ч. 2 ст. 460 Митного кодексу України, перевізники несуть відповідальність за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товару через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу як підстави для переміщення цих товарів документів, що містять неправдиві відомості (ст. 483 МК України), виключно у разі, якщо ці відомості стосуються кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, а перевізниками не вжито заходів до перевірки правдивості зазначених відомостей або у разі неможливості такої перевірки не внесено відповідного запису до міжнародної автомобільної накладної (СМR).
Як вбачається з матеріалів справи, 23.03.2021 року в зону митного контролю пункту пропуску «Краківець-Корчова» митого поста «Яворів» Галицької митниці Держмигелужби смугою руху «червоний коридор» в напрямку «в`їзд в Україну» заїхав ватажний ірансиортний засіб реєстраційний номер НОМЕР_4 / НОМЕР_5 ФОП ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) під керуванням водія ОСОБА_7 , який здійснював переміщення товару, а саме: «Взуття, що було у вжитку: текстильні вироби, що були у вжитку, сортовані; одяг і додаткові речі до одягу, що були у вжитку, сортовані; сумки, що були у вжитку; подушки, що були у вжитку; ковдри, що були у вжитку; килимки, що були у вжитку...12 301,90 кг» за митною декларацією ІМ40ЕE №UA209140/2019/027205.
Як підставу для переміщення товауру водієм до митного контролю було подано наступні документи:
міжнародна товарно-транспортна накладна CMR №1/2021 віл 22.03.2021 року;
рахунок-фактура (INVOICE) №210037 від 22.03.2021 року;
експортна декларація Республіки Польща MRN 21PL402010E0398426Х.
Згідно зазначених документів відправником та продавцем товару ( компанія «PROFIT TRADЕ GROUP s.r.o.» (Janosikova15A, Zilin, 01001, Slovakia), а одержувачем та покупцем є TOВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» (79069, м.Львів, вул.Кульпарківська, буд.93А, код в ЄДРПОУ 42857621).
Відповідно до ч.1 ст.483 МК України правопорушенням є переміщення або дії. спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів. їх ваги (з урахуванням допустимих втрат зи належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправники та або одержувача, кількості вантажних місць. їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ІЕД ти його митної вартості.
Суб`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, характеризується прямим умислом, тобто особа, яка його вчинила, усвідомлювала обставини і характер незаконного переміщення нею товарів через митний кордон України та бажала перемістити їх з порушенням установленого порядку.
Таким чином, представник відправника товару (продавця) підлягає відповідальності лише у тому випадку, якщо він здійснював декларування товару та з метою приховування від митного контролю особисто вчиняв будь-які дії. що складають об`єктивну сторону такого порушення. При цьому таке діяння за суб`єктивною стороною характеризується прямим умислом на подання митному органу документів, що містять неправдиві дані.
Ні протоколом про порушення митних правил №0596/20900/21 від 31.03.2021 року, ні будь-якими іншими доказами, які долучені до матеріалів справи, не підтверджується, що саме ОСОБА_1 було подано документи, що містять неправдиві дані щодо кількості, ціни та вартості товару.
В судовому засіданні встановлено, що в матеріалах справи відсутні фактичні дані про внесення безпосередньо ОСОБА_8 , який є керівником PROFIT TRADE GROUP s.r.o., відомостей до митної декларації IM40EE№UA209140/2019/027205.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається скоєним умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, вина особи, яка притягається до відповідальності повинна бути доведена органом який склав протокол, а доводи вини повинні ґрунтуватися на доказах, об`єктивність яких не викликала б жодних сумнівів. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суб`єктивна сторона правопорушення, що передбачене статтею 483 МК України передбачає наявність в діях особи вини у скоєному правопорушенні у формі прямого умислу.
Відповідно до ч.1 ст. 190 МК України, товари можуть вважатися помилково ввезеними на митну територію України, якщо митний орган переконається в тому, що ввезення цих товарів не є результатом умисних дій. Помилкове ввезення товарів не може вважатися порушенням митних правил.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів про наявність у діях ОСОБА_1 умислу на порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, а саме подання митному органу України, як підстави для переміщення товару, документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування, ціни та вартості товару.
Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: 1) про проведення додаткової перевірки; 2) про накладення адміністративного стягнення; 3) про закриття провадження у справі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Отже, провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 слід закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП, ст.ст. 198, 222, 335, 483, 528 МК України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 МК України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Товар, вилучений згідно протоколу про порушення митних правил №0596/20900/21 від 31.03.2021 року - повернути власнику для здійснення відповідних митних процедур.
На постанову протягом десяти діб з дня її винесення може бути подана апеляція до Львівського апеляційного суду.
Суддя І.Р.Волоско