Рішення № 99158314, 11.08.2021, Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Дата ухвалення
11.08.2021
Номер справи
442/4472/20
Номер документу
99158314
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №442/4472/20

Провадження №2/442/130/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 серпня 2021 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого - судді Хомика А.П.

з участю секретаря судового засідання - Лужецької С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицької міської ради, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Карпати-1» про визнання незаконною та скасування реєстрації права власності,-

встановив :

12.01.2021 позивачка звернулась до суду з позовом до відповідачів, в якому просить визнати незаконними та скасувати рішення Дрогобицької міської ради від 28 грудня 2017 року № 1039 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування багатоквартирного житлового будинку»; визнання незаконним та скасування п. 8.1. рішення від 23 серпня 2018 року № 1331 «Про затвердження матеріалів проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність та постійне користування земельних ділянок», яким Дрогобицька міська рада затвердила матеріали з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у постійне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Карпати-1» (М.Савшак), земельну ділянку площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку; визнати незаконним та скасувати рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області - Онишків Іванни Іванівни від 26.09.2018 року індексний номер 43197630 про реєстрацію права постійного користування на земельну ділянку площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

В обґрунтування позову вказує, що ОСББ «Карпати-1» (ідентифікаційний код юридичної особи: 25261397) є юридичною особою приватного права, яка зареєстрована у встановлений законом порядку шляхом реорганізації із ЖБК «КАРПАТИ» (Код ЄДРПОУ: 25261397 Місцезнаходження: АДРЕСА_1).

За наслідками реорганізації ЖБК «КАРПАТИ» державним реєстратором внесено запис про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КАРПАТИ-1» 14141450000003686 від 20.12.2017.

Однак, як випливає із зави про клопотання ОСББ «КАРПАТИ-1» про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, така була підписана та подана до Дрогобицької міського ради 15.12.2020, тобто до моменту реєстрації ОСББ «КАРПАТИ-1». А відтак, заява подана головою ОСББ «КАРПАТИ-1» із порушенням вимог законодавства, оскільки ОСББ "КАРПАТИ-1" на момент подачі було не створене у встановленому законом порядку та не могло бути учасником цивільних прав та обов`язків.

Аналогічний правовий висновок висловлений у правовому висновку Верховного суду у постанові ВС від 24.04.2019 по справі № 926/1172/18 (№ в ЄДРСР 81435088), «Відповідно до ч. 14 ст. 6 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. ОСББ вважається утвореним з дня його державної реєстрації.

Дрогобицька міська рада винесла рішення від 28 грудня 2017 року № 1039 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку» на підставі клопотання поданого ОСББ "КАРПАТИ-1", яке на момент подачі не набуло цивільної правоздатності та не було учасником цивільних відносин, а відтак рішення від 28 грудня 2017 року № 1039 підлягає визнанню незаконним та скасуванню.

На підставі Рішення Дрогобицької міської ради від 28 грудня 2017 року № 1039 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку» ОСББ «КАРПАТИ-1» розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі у постійне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Карпати-1» (М.Савшак), земельну ділянку площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Проект землеустрою розроблено ФОП ОСОБА_2 .

Однак, такий проект землеустрою не відповідає вимог земельного законодавства.

У складі проекту землеустрою міститься висновок про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки від 27 квітня 2018 року №4307/82-18, згідно якого експертом державної експертизи ОСОБА_3 погоджено проект землеустрою.

Відповідно до пп. 6 п. 6 Висновку від 27 квітня 2018 року № 4307/82-18, зазначено що в межах земельної ділянки не існує жодних обмежень у користуванні земельною ділянкою.

Однак, у складі проекту землеустрою є висновок відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 05.04.2018 року № 222, у якому зазначається, що земельна ділянка розміщується у межах червоних ліній.

А відтак, висновок від 27 квітня 2018 року № 4307/82-18, експерта державної експертизи ОСОБА_3 не відповідає дійсності та містить завідомо неправдиву інформацію, а відтак документація із землеустрою погоджена із порушеннями вимог законодавства.

Також наголошує, що нормами ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» зазначено вимоги до складу проекту землеустрою, однак у проекті землеустрою відсутні наступні документи: перелік обмежень у використанні земельних ділянок; акт приймання-передачі межових знаків на зберігання; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування. Отже вказаний проект складений з грубими порушеннями вимог ст. 50 ЗУ «Про землеустрій» та не підлягав затвердженню Дрогобицькою міською радою.

Згідно проекту землеустрою ( плану території) ОСББ «Карпати-1» отримало земельну ділянку, на якій знаходиться дитячий майданчик.

Вважає, що ОСББ «Карпати-1» не мала права отримувати земельну ділянку для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку, оскільки спортивний майданчик та його конструктивні елементи не належали ОСББ «Карпати-1» не перебували у їх користуванні.

Наголошує, що відповідно до п.1.1. рішення від 23.11.2017 №264 «Про надання дозволу на влаштування дитячих майданчиків у м. Дрогобичі», виконавчий комітет Дрогобицької міської рада на виконання рішення Дрогобицької міської ради від 30 серпня 2017 року № 826 «Про затвердження проектів для фінансування за рахунок коштів громадського бюджету м. Дрогобича», рішення від 15.09.2017 року № 831 «Про внесення змін до рішення Дрогобицької міської ради від 30 серпня 2017 року № 826», для реалізації Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку у Львівській області на 2016-2020 роки, з метою забезпечення дітям та їхнім батькам можливості змістовного дозвілля, керуючись ст.ст. 31, 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Дрогобицької міської ради вирішив дати дозвіл Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради (Р. Москалик) на будівництво дитячих і спортивних майданчиків, для загального, безоплатного користування громадою міста: Будівництво (придбання та встановлення) дитячого майданчика по АДРЕСА_1 , орієнтовною площею 726 м.кв.

Роботи із будівництва спортивного майданчику здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрторгпідряд» на підставі Договору №142 про придбання та встановлення дитячого майданчика по АДРЕСА_1 від 15 серпня 2017 року.

За наслідком будівництва та на підставі рішення виконавчого комітету Дрогобицької міської рада від 24.06.2019 №151 «Про передачу дитячих майданчиків на баланс КП «КМГ», з метою збереження комунального майна, придбаного за рахунок коштів спеціального фондів бюджету, керуючись пп. 197.1.16 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України, пп. 1 п. а ч.1 ст. 29, пп. 1,7 п. а ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчий комітет Дрогобицької міської ради вирішив - Департаменту міського господарства Дрогобицької міської ради ( Р. Москалик) передати безкоштовно по акту прийому-передачі без оподаткування прибутку підприємства на баланс КП «Комбінат міського господарства» (С. Жирний): Дитячий майданчик на вул. В. Великого, 28, вартістю 101 999,60 грн.

Отже, передання у користування земельної ділянки, на якій розташований Дитячий майданчик на АДРЕСА_1 , який не належав до ОСББ «Карпати-1» та не використовувався ним є незаконним, а п. 8.1. рішення від 23 серпня 2018 року № 1331 «Про затвердження матеріалів проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність та постійне користування земельних ділянок» є незаконним та підлягає скасуванню.

11.08.2020 від ОСББ «Карпати-1» надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві вказують на те, що мотивація та аргументи позову ОСОБА_1 є хибними, а правове обґрунтування її позовних вимог не ґрунтується на законодавстві, яким врегульовано зазначені в позовній заяві правовідносини. ОСОБА_1 на порушення вимог ст. 44 ЦПК України щодо неприпустимості зловживання процесуальними правами подано завідомо безпідставний позов за відсутності предмета спору з імітацією спору, який має очевидно штучний характер. З цією метою позивачкою на порушення вимог ст.ст. 4, 19 ч.1, 20 ЦПК України в одній позовній заяві об`єднано позовні вимоги, що підлягають вирішенню за різними видами судочинства - цивільним (пункти 2-3 прохальної частини позову) та адміністративним (пункт 4 прохальної частини позову) і такі дії вказують на необґрунтоване або штучне об`єднання нею позовних вимог з метою зміни підсудності справи з адміністративного на цивільне судочинство із завідомо безпідставним залученням ОСББ «Карпати-1» як відповідача (співвідповідача) з тією самою метою.

Викладені в позові ОСОБА_1 обґрунтування щодо юрисдикції спору та щодо способу захисту є надуманими, безпідставними та суперечать чинному цивільному законодавству і сучасній судовій практиці Верховного Суду.

Позивачка лише назвала свою позовну заяву "про визнання незаконною та скасування реєстрації права власності", але за фактичними позовними вимогами позивачка оскаржує і просить скасувати владні контролюючі рішення органу місцевого самоврядування за відсутності в цих рішеннях реалізації повноважень прав власника землі чи надання відповідачеві ОСББ «Карпати-1» права власності на землю, що підлягає юрисдикції адміністративного суду. Очевидно, що використання слова «власність» в назві позовної заяви було потрібне позивачці лише для отримання можливості звернутися до суду з цивільно-правовим позовом (а не з адміністративним позовом), оскільки, в такому випадку, розгляд справи в порядку, визначеному ЦПК України, надає позивачці можливість збільшення строку позовної давності до 3-х років, замість 6 місяців строку звернення до адміністративного суду (якщо брати за точку відліку 28.12.2017 року - дата оскарженого рішення Дрогобицької міськради № 1039 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку»).

Однак, при цьому, позивачка не надала до суду жодних доказів існування між нею та відповідачами цивільно-правового спору згідно ст.ст. 11-16 ЦПК України, не надала жодних доказів того, які саме оскаржуваними рішеннями порушено її конкретні права власності та майнові інтереси, або не визнано її права та заподіяно майнову чи не майнову (моральну) шкоду, оскільки, відповідно до вимог ст. 21 ЦПК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії (чи нормативно-правовий акт), виданий органом державної влади або органом місцевого самоврядування, лише в тому випадку, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

В даному випадку, позивачкою не надано жодних доказів будь-яких її особистих претензій на отримання у власність спірної за її позовом земельної ділянки, чи спору щодо меж її власної земельної ділянки з землею у користування ОСББ «Карпати-1».

Однак, як вже зазначено вище, позивачкою за змістом позовної заяви не доведено і до позову не додано абсолютно жодних доказів порушення відповідачами саме її особистих майнових (земельних) прав та інтересів, і що оскарження вказаних у позовній заяві рішень органу місцевого самоврядування та державного реєстратора здійснено на захист саме приватноправових відносин ОСОБА_1 , а даний цивільний позов нею не подано до суду виключно для заподіяння шкоди майновим (земельним) правам та інтересам ОСББ «Карпати-1».

Відповідач ОСББ «Карпати-1» не має жодних претензій до органу місцевого самоврядування та державного реєстратора стосовно законності та правильності рішень, які вказано в позовній заяві ОСОБА_1 . Крім того, ці рішення стосуються виключно земельних взаємовідносин між ОСББ «Карпати-1» (відповідач у справі) та Дрогобицькою міською радою (відповідач у справі) і державним реєстратором (учасником у справі не залучено), які жодних претензій одне до одного не мають. Земельна ділянка в користуванні ОСББ «Карпати-1» жодним чином не межує з землею у власності ОСОБА_4 , тому жодних спірних приватноправових відносин стосовно землі ні у позивачки, ні до позивачки не існує в природі. Доказів щодо наявності у неї права звернення до суду на захист прав та законних інтересів інших осіб до позовної заяви ОСОБА_1 не долучено.

За таких обставин, вважають, що справа підлягає розгляду в суді адміністративної юрисдикції, а безпідставний цивільний позов ОСОБА_1 має ознаки зловживання нею своїми правами - і процесуальними правами (ст. 44 ЦПК України), і матеріальними (цивільними) правами (ст.ст. 15-16 ЦК України).

Так, позивачка в тексті свого позову стверджує про те, що ОСББ "Карпати-1" було зареєстровано (а значить і створено) лише 20.12.2017 року внаслідок перетворення юридичної особи із зміною її організаційно-правової форми шляхом реорганізації ЖБК "Карпати" за тією-ж, що й ОСББ "Карпати-1", адресою - АДРЕСА_1 . Цю дійсну обставину викладено в самій позовній заяві та визнано самою позивачкою, тому дана обставина справи згідно вимог ст. 82 ч.1 ЦПК України не потребує доведення жодними обставинами, оскільки підтверджується відповідачем ОСББ "Карпати-1".

Як зазначено самою позивачкою, внаслідок реорганізації ЖБК «Карпати» (зареєстровано 20.12.1973 року) створено ОСББ "Карпати-1" (зареєстровано 20.12.2017 року). Ще в радянські часи, Рішенням від 05.05.1976 року № 284 Дрогобицької міської ради в користування ЖБК «Карпати» було надано земельну ділянку загальною площею 13400 м.кв. за рахунок землі міськземфонду і площа землі, що перебувала в користуванні ЖБК «Карпати» (13400 м) була більшою за передану в 2017-2018 p.p. землю, згідно оскаржуваних позивачкою рішень органу місцевого самоврядування та державного реєстратора, загальною площею 11459 м2.

Фактично, в даній ситуації відбулося переоформлення належної в законному користуванні ЖБК «Карпати» землі загальною площею 13400 м.кв. на землю загальною площею 11459 м.кв. в користування ОСББ «Карпати-1», як правонаступникові зазначеного ЖБК. За згодою ОСББ «Карпати-1» таке переоформлення відбулося із зменшенням загальної площі вказаної земельної ділянки, тому жодних порушень чужих прав на землю в даному випадку апріорі не могло відбутися.

Статут ОСББ "Карпати-1" затверджено 12.11.2017 року відповідно до профільного Закону та обрано відповідальну особу до керівництва правлінням даного ОСББ і така відповідальна особа звернулася до органу місцевого самоврядування щодо оформлення правонаступництва в користуванні виділеною ще в 1976 році земельною ділянкою відповідно до сучасних вимог земельного законодавства станом на 2017 рік. За будь-яких обставин, оскаржені позивачкою рішення органу місцевого самоврядування та державного реєстратора в сфері земельних відносин, були винесені в період належного існування ОСББ «Карпати-1» з повними право- і дієздатністю, вигадана відсутність яких надзвичайно стурбувала ОСОБА_1 з невідомої причини.

Вважають, що позовна заява ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування реєстрації права власності до задоволення не підлягає у зв`язку з безпідставністю та необґрунтованістю позовних вимог.

03.11.2020 від Дрогобицької міської ради надійшов відзив на позов. З вимогами позивача не погоджуються. Вказують, що при винесенні оспорюваних рішень Дрогобицька міська рада керувалась ст.12. 118, 122 та 186 ЗК України. ОСББ «Карпати -1» звернулось до Дрогобицької міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення названої вище земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).

Отримавши дозвіл ОСББ «Карпати-1» звернулось в ліцензовану організацію і виготовило проект землеустрою щодо відведення названої вище земельної ділянки, які рішенням Дрогобицької міської ради від 23 серпня 2018 року № 1331 був затверджений, а названа земельна ділянка цими же рішенням була передана відповідачу у постійне користування.

Оскаржуваним рішенням доручено відділу Держгеокадастру у м. Дрогобичі Дрогобицького міськрайонного управління Держгеокадастру у Дрогобицькому районі та м. Дрогобичі Львівської області внести відповідні зміни в земельно-облікову документацію, що відповідно було зроблено.

Згідно ст. 186-1 ЗК України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Відділом містобудування та архітектури виконавчих органів Дрогобицької міської ради відносно названої вище земельної ділянки було надано позитивний висновок.

При прийнятті рішення № 1331 від 23 серпня 2018 року Дрогобицькою міською радою були врахований висновок відділу містобудування та архітектури виконавчих органів Дрогобицької міської ради, згідно якого відділом підтверджено, що намічена земельна ділянка на АДРЕСА_1 (прилегла територія багатоквартирного житлового будинку № 28 ), орієнтовною площею 1,1459га, згідно до плану зонування території м. Дрогобича, розташована в житловій зоні Ж-4- зона багатоповерхової квартирної житлової забудови та громадська забудова в межах червоної лінії АДРЕСА_2 , в межах червоної лінії проектованої вул. зі східної сторони (1,5 м. від проектованої вул. зі сходу) та може використовуватись для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ-02.03).

При прийнятті рішення Дрогобицької міської ради № 1331 від 23 серпня 2018 року було враховано висновок експерта державної експертизи ОСОБА_3 від 27 квітня 2018 року про розгляд проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСББ «Карпати - 1» для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_1 , який погодив проект землеустрою.

Таким чином, у Дрогобицької міської ради не було законних підстав для відмови ОСББ «Карпати -1» у затвердженні матеріалів з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі її у постійне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку на АДРЕСА_1 , кадастровий № 4610600000:01:004:0102.

17.12.2020 від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив в якій, зокрема, вказує на те, що твердження відповідача ОСББ «Карпати-1» про те, що вони не мають жодних претензій до органу місцевого самоврядування та державного реєстратора стосовно законності та правильності рішень і що ці рішення стосуються виключно земельних взаємовідносин між ними, які жодних претензій один до одного не мають, вказана земельна ділянка не межує із землею, яка перебуває у власності ОСОБА_1 , а тому остання, відповідно, не має права звернення до суду з даним позовом, не відповідає дійсності. Згідно правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду, зокрема, від 12.10.2020 по справі №9901/263/20 « у випадку, якщо порушуються права територіальних громад, то будь-який з членів таких громад має право оскаржити відповідну дію чи рішення суб`єкта владних повноважень у суді, оскільки порушення прав місцевого самоврядування неминуче призводить до порушення прав кожного жителя відповідного муніципального утворення.

Верховний суд зазначає, що для вирішення питання про наявність порушеного права позивача, а відтак і права на судовий захист, визначальним є визначення належності позивача до відповідної територіальної громади».

Вона неодноразово зверталась із заявами до органів державної влади та органів місцевого самоврядування з метою захисту порушеного права.

У заяві від 19.05.2020 року № 07/КО-2112 позивач зазначала, що: «Ми неодноразово зверталися також і до різних представників місцевих органів влади та органів самоврядування м. Дрогобич з вимогою викликати земельну комісію для розмежування меж спірної земельної ділянки між буд. АДРЕСА_3 та буд. АДРЕСА_1 , визначення меж прибудинкової території для обслуговування багатоквартирного житлового буд. АДРЕСА_3 , а також для визначення місця для облаштування дитячого спортивного майданчика орієнтовною площею 726 кв. м. Однак, незважаючи на їхні неодноразові звернення до різних інстанцій, - 28.12.2017 р. рішенням XXXII сесії 7-го скликання Дрогобицької міської ради №1039 було прийнято рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування багатоквартирного житлового будинку» на АДРЕСА_2 площею 11459 кв. м., а 24.09.2018 р. рішенням Дрогобицької міської ради №1331 земельну ділянку розміром 1,1459 га, у т.ч. спірну земельну ділянку, прилеглу до буд. АДРЕСА_3 , передали у постійне користування ОСББ «Карпати-1». Таким чином, повністю «відрізали» стоквартирний буд. АДРЕСА_3 від прибудинкової території, якою співвласники цього будинку історично користувалися упродовж 50 років.

В вступному слові представник позивача - адвокат Смолинець Я.І. позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві. Просив позов задоволити.

Представник відповідача виконавчого комітету Дрогобицької міської ради - Костик Г.С. щодо задоволення позову, поклалась на думку суду.

Представник ОСББ «Карпати-1» позову не визнала з підстав, викладених у відзиві.

Суд, вислухавши вступне слово сторін, дослідивши наявні матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позову слід задоволити з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Дрогобицької міської ради від 28 грудня 2017 року № 1039 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянок для обслуговування багатоквартирного житлового будинку»: надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Карпати-1» (М. Савшак), земельну ділянку орієнтовною площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , для обслуговування багатоквартирного житлового будинку, на підставі клопотання ОСББ «Карпати-1» .

Відповідно до п. 8.1. рішення від 23 серпня 2018 року № 1331 «Про затвердження матеріалів проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність та постійне користування земельних ділянок» Дрогобицька міська рада затвердила матеріали з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу у постійне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Карпати-1» (М.Савшак), земельну ділянку площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

За наслідками рішення від 23 серпня 2018 року № 1331 державний реєстратор виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області - Онишків Іванна Іванівна винесла рішення від 26.09.2018, індексний номер 43197630 про реєстрацію права постійного користування на земельну ділянку площею 11459 кв.м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

ОСББ «Карпати-1» (ідентифікаційний код юридичної особи: 25261397) є юридичною особою приватного права, яка зареєстрована у встановлений законом порядку шляхом реорганізації із ЖБК "Карпати" (Код ЄДРПОУ: 25261397, місцезнаходження: АДРЕСА_1).

У ст. 385 ЦК України зазначено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.

Постановою ВС/КЦС від 03.06.2020 року у справі № 318/89/18 визначено, що цивільні права особа здійснює у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах. При здійсненні цивільних прав особа повинна додержуватися моральних засад суспільства. Не допускаються використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісна конкуренція. У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вимог, які встановлені частинами другою - п`ятою цієї статті, суд може зобов`язати її припинити зловживання своїми правами, а також застосувати інші наслідки, встановлені законом (стаття 13 ЦК України).

Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п`ятої статті 13 цього Кодексу (частина третя статті 16 ЦК України).

Тлумачення вказаних норм свідчить, що потрібно розмежовувати зловживання процесуальними правами та зловживання матеріальними (цивільними) правами. Вказані правові конструкції відрізняються як по суті, так і за правовими наслідки щодо їх застосування судом. При зловживанні процесуальними правами суд має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання, позов, чи застосувати інші заходи процесуального примусу. Натомість правовим наслідком зловживання матеріальними (цивільними) правами може бути, зокрема, відмова у захисті цивільного права та інтересу, тобто відмова в позові.

Також, ВС/КЦС постановою від 29.07.2020 року у справі № 295/5761/16-ц визначив, що суд захищає не гіпотетичні та ілюзорні, а конкретні та реальні права, свободи та охоронювані законом інтереси саме тієї особи, яка звернулась за судовим захистом, або в інтересах якої звернулась особа, уповноважена на таке звернення. В процесі позивач має довести, що його права, свободи або охоронювані законом інтереси порушено, інакше наступають наслідки у вигляді відмови в задоволенні позову, позаяк само по собі можливе порушення норм законодавства відповідачем не надає підстав для задоволення позову і суд навіть не має повноважень на встановлення обставин такого порушення до того як буде з`ясовано, за захистом якого саме права, свободи чи законного інтересу звернувся позивач.

За змістом цієї постанови (від 29.07.2020 року у справі № 295/5761/16-ц) ВС зробив висновки про те, що відповідно до вимог ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Тлумачення вказаних норм свідчить, що завданням цивільного судочинства є саме ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Такий захист можливий за умови, що права, свободи чи інтереси позивача власне порушені, а учасники використовують цивільне судочинство для такого захисту.

Схожий за змістом висновок зроблений в постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 вересня 2019 року у справі № 638/2304/17 (провадження № 61-2417сво19).

Згідно ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду.

При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.

Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ч.І ст. 21 ЦК України).

За вимогами ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За висновком ВС суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що позивач не довів, яким чином оспорюваними рішеннями органу місцевого самоврядування (з питань, аналогічних позову ОСОБА_1 ) порушуються його права чи інтереси.

Відповідно до вимог ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 року № 1402-VIІІ щодо обов`язковості судових рішень, висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права (ч.5); висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права (ч.6).

Тому, з огляду на вищевказану практику Верховного Суду та Закон "Про судоустрій і статус суддів", позовна заява ОСОБА_1 не підлягає до задоволення, оскільки позивачкою не доведено за захистом якого саме права, свободи чи законного інтересу вона звернулась до суду та оскаржені позивачкою рішення органу місцевого самоврядування та державного реєстратора в сфері земельних відносин, були винесені в період належного існування ОСББ "Карпати-1" з повними право- і дієздатністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 258,259, 263-265, 352, 354, ЦПК України,-

ухвалив:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Дрогобицької міської ради Львівської області, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Карпати-1» про визнання незаконними та скасування рішення Дрогобицької міської ради від 28 грудня 2017 року № 1039 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для обслуговування багатоквартирного житлового будинку»; визнання незаконним та скасування п. 8.1. рішення від 23 серпня 2018 року № 1331 «Про затвердження матеріалів проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації з землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність та постійне користування земельних ділянок», яким Дрогобицька міська рада затвердила матеріали з виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передати у постійне користування для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку ОСББ «Карпати-1» (М.Савшак), земельну ділянку площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку; визнання незаконним та скасування рішення державного реєстратора Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради Львівської області - Онишків Іванни Іванівни від 26.09.2018 року індексний номер 43197630 про реєстрацію права постійного користування на земельну ділянку площею 11459 кв. м. на АДРЕСА_1 , кадастровий номер 4610600000:01:004:0102, для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку - відмовити.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 20.08.2021.

Суддя Хомик А.П.