
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2021 року м. Київ № 640/21599/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доМіністерства внутрішніх справ Українипровизнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (код ЄДР: 00032684), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:
1) визнати протиправними дії МВС України, які полягають у відмові скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з 01.12.2019 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
2) зобов`язати МВС України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 19.11.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов`язковим зазначенням відомостей про розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за специфічні умови проходження служби та премії, для проведення з 01.12.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що 08.04.2014 року був звільнений з органів МВС, та йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХП. На момент звільнення Позивача, його вислуга була обрахована: у календарному та пільговому обчисленні 21 рік 06 місяців 07 днів.
Пенсія Позивачу була призначена у розмірі 53% від розміру його грошового забезпечення.
Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», було виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення Позивача, для перерахунку пенсії з 1.01.2016 року, та направлено до ГУ ПФУ Вінницької області - яке здійснило перерахунок пенсії Позивачу.
Відповідно до даної довідки, грошове забезпечення Позивача, як зазначено у позові, складалось з таких сум: посадовий оклад (ст.слідчий ОВС)- 2700,00 грн; оклад за військове (спеціальне) звання підполковник поліції - 2200,00 грн; надбавка за стаж служби 40% - 1960,00 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби - 0% - 0,00 грн.; премія 2,32% -159,15 гри. Всього - 7019,15 грн.
Позивач зазначає, що на протязі 2017-2019 р.р. двічі відбулося підвищення розмірів грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України, так:
Позивач зазначає, що 18 жовтня 2017 року постановою Кабінету Міністрів України № 782 внесено зміни до «Порядку проведення індексації грошових доходів населення» затвердженого Постановою КМУ № 1078 від 17 липня 2003р., а саме внесено зміни до п.2 вказаного Порядку та доповнено абзац 5 після слова «військовослужбовців» словом «поліцейських».
Тобто, як зазначає позивач, із часу вступу постанови КМУ №782 в законну силу, поліцейським розпочато нарахування індексації грошового забезпечення.
Указом Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 року «Про пропозиції до проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» по статтях, пов`язаних із забезпеченням національної безпеки і оборони України»
«Відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 06.09.2018 року, уведеного в дію Указом Президента України від 14.09.2018 року №283/1018, розмір грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2019 року збільшено на 30 відсотків. При цьому, мінімальний рівень грошового забезпечення повинен становити не менше 9000 грн.».
З серпня 2019 року поліцейським Національної поліції розпочато нарахування та виплату нового щомісячного додаткового виду грошового забезпечення «Надбавка за специфічні умови проходження служби», яка передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та наказом МВС № 260. Вищезгадана надбавка, як зазначає позивач, була введена в дію на підставі листа за вих. № 8714/09/29-2019 від 26.07.2019р. Національної поліції «Про грошове забезпечення».
Позивач зазначає, що у зв`язку із набранням законної сили 05 березня 2019 року судовим рішенням у справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови КМ України від 21.02.2018 року №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1191 року №2011 -XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення.
Позивач зазначає, що станом на 19 листопада 2019 року у поліцейських за аналогічною посадою як у Позивача: надбавка за специфічні умови проходження служби були не - 0% та не становила - 0,00 грн., та премія не була у розмірі 2,32%, а були у більших процентах, та у більшій сумі. Позивач не зазначає яких сум і розмірів це стосується.
Внаслідок чого і була більша загальна сума грошового забезпечення, у порівнянні із сумою зазначеною у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивачу, виданою Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області, для перерахунку пенсії з 1.01.2016 року.
Тому, як зазначає позивач, відповідач зобов`язаний був скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Позивача станом на 19 листопада 2019 року, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) для перерахунку основного розміру пенсії Позивача, але Відповідачем цього зроблено не було.
Позивач зазначає, що 28.05.2020 року Позивач звернувся із заявою до Відповідача у якій просив скласти та подати до ГУ ПФУ в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19 листопада 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови КМ України від 13 лютого 2008 року №45 та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01 грудня 2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) для перерахунку основного розміру пенсії Позивача.
У позові зазначається, що відповідач, не задовільнив заяви Позивача (лист від 12.06.2020 року № К-8880/22).
Крім іншого, у відповіді зазначив, що відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (чинних на момент проведення перерахунку пенсій), ліквідаційною комісією ГУМВС України в Вінницькій області підготовлена довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку Вашої пенсії з 01.01.2016. Розмір грошового забезпечення та його складові, зазначені у довідці відповідають вимогам законодавства.
Після визнання протиправними та нечинними пунктів 1-3 постанови Кабінету Міністрів України №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» Урядом не приймалося жодної іншої постанови, яка б визначила умови, порядок та розміри перерахунку пенсій та списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку до Міністерства внутрішніх справ не надходили.
Позивач рахує, що Відповідач протиправно не задовільнив заяву Позивача, тому позивач звернувся із позовною заявою до суду.
Водночас, позивач, відносно питання суду щодо конкретизації - які саме складові грошового забезпечення позивач просить включити у довідку, зазначає, що (а.с. 45 і далі) відповідач повинен сам вирахувати та зазначити складові грошового забезпечення. У позивача відсутня можливість зазначити у позові розмір надбавок за специфічні умови проходження служби, які і визначити розмір премії.
Позиція відповідача.
Відповідач, між іншим, звертає увагу, що до спірних відносин не підлягає застосування постанова КМ України № 704 від 30.08.2017.
Звертає також увагу, що питання грошового забезпечення пенсіонерів МВС врегульовано постановою КМ України № 988 від 11.11.2015.
Вважає помилковим посилання позивача на рішення Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19, оскільки стосується застосування положень постанови КМ України № 704.
Знову таки, звертає увагу, що п. п. 1, 2 постанови КМ України № 103 стосується виключно військовослужбовців, а не по лінії МВС.
В контексті останнього акцентує увагу, що на позивача поширювались положення п. 3 постанови КМ України № 103, які не містили обмежувальних приписів стосовно розрахункової бази обчислення грошового забезпечення діючого публічного службовця в цілях перерахунку пенсії.
Відповідач також зазначає, що в силу положень Порядку № 45 існує дві обставини для перерахунку - заява пенсіонера (з додатковими матеріалами) та прийняття рішення Уряду. При цьому, щодо останнього звертає увагу на алгоритм дій задіяних державних органів щодо підготовки списків, довідок про розмір грошового забезпечення.
Крім іншого, звертає увагу, що за період з 01.01.2016 по 15.11.2020 стосовно позивача відповідно до вимог Порядку № 45, Постанови КМУ № 988, наказу МВС № 138, п. 3 постанови КМУ № 103 була виготовлена та надіслана до територіального органу ПФУ довідка про розмір грошового забезпечення у зв`язку із збільшенням основних складових.
Відтак, відповідач вважає позов безпідставним та просить відмовити у задоволенні позову.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 21.09.2020 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк для усунення недоліків позову.
Зокрема, з огляду на загальний характер викладення позовних вимог, перед позивачем поставлені питання щодо деталізації позовних вимог, а саме: зокрема: щодо "... додаткових видів грошового забезпечення і премій і надбавок..." зазначити: які додаткові види грошового забезпечення маються на увазі ? які їх розміри ? ким вони встановлені ? які премії маються на увазі ? ким вони встановлені, їх розміри ? які надбавки маються на увазі та ким вони встановлені, їх розміри? які підвищення маються на увазі та ким вони встановлені, їх розміри? щодо "… статей 43 і 63 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 зазначити - яким чином МВС України повинно було застосовувати вказані норми, яким чином суду пропонується застосовувати вказані норми ? які саме конкретно норми постанов Кабінету Міністрів України № 45 та № 988 МВС України мало застосовувати, але не застосувало; із обґрунтуванням, у чому саме полягає протиправність дій МВС України щодо не виготовлення та не надіслання до УПФУ нової довідки, зважаючи на те, що позивач проходив службу та був звільнений з Управління МВС України у Вінницькій області.
Ухвалою судді від 26.10.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні).
Встановлені судом обставини.
Так, учасниками справи не спростовуються та не заперечуються перебування позивача на пенсії як пенсіонера МВС України, формування у квітні 2018 відповідно до п. 3 постанови КМУ № 103 довідки № 15344 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2016 (а.с. 26, 34), яка була видана на виконання постанови КМУ № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260, проведення ГУ ПФУ на її підставі перерахунку.
Форма довідки передбачала включення до неї:
посадового окладу (у позивача - 2700 грн.),
підвищення посадового окладу,
окладу за військовим (спеціальним) званням - підполковник міліції (2200 грн.),
надбавки за стаж служби (40% - 1960,00 грн.),
надбавки за специфічні умови проходження служби,
надбавки за службу в умовах режимних обмежень,
надбавки за шифрувальну роботу,
надбавки за почесне звання,
доплати за науковий ступінь,
доплати за вчене звання,
надбавки за спортивні звання,
премії (2,32% - 159,15 грн.).
Позивач звернувся до МВС України з листом від 28.05.2020, де, посилаючись на судові рішення у справі № 826/3858/18 (відносно скасування п.п. 1, 2 постанови КМУ № 103 щодо військовослужбовців), а також постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 у справі № 826/12704/18, зазначив, що МВС повинен керуватися актами вищої юридичної сили, які визначають перелік видів грошового забезпечення.
Відтак, позивач просив скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 19.11.2019.
МВС у відповіді від 12.06.2020 (а.с. 36), обґрунтувавши свою позицію, зазначило про відсутність підстав для підготовки нової довідки, оскільки відсутнє рішення КМУ щодо перерахунку пенсії.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Так, судом враховуються певні висновки Шостого апеляційного адміністративного суду, викладені у постанові від 09.06.2021 у справі №640/32106/20, в аспекті доводів позивача у даній справі.
Крім того, слід зазначити, що форма довідки та види грошового забезпечення, в частині, що стосується позивача, визначались пунктом 3 Постанови КМ України №103.
При цьому, до довідок, виданих, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою постановою № 103, як у первинній редакції станом на 21.02.2018, так і у редакції станом на 05.03.2019 (з урахуванням рішення суду у справі № 826/3858/18) передбачалось урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством, що підтверджується і відповіддю МВС на ім`я позивача.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є, зокрема, Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
За правилами ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частина 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 згаданого Закону перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
При цьому, замість додатку № 2 до Порядку № 45, постановою № 103 було введено дві окремі форми довідки, зокрема, додаткову форму довідки за формою Додатку № 3 до Порядку № 45 (для пенсіонерів МВС) про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, яка передбачала включення до довідки (для пенсіонерів МВС) нижче зазначених складових.
Порівнюючи форму довідки (для пенсіонерів МВС) до внесення та після внесення змін постановою № 103, вбачається наступне (відмінності виділені):
Складові грошового забезпечення для пенсіонерів МВС в редакції до прийняття постанови № 103Складові грошового забезпечення для пенсіонерів МВС в редакції після прийняття постанови № 103Посадовий оклад Підвищення посадового окладу (_____ відс.) Оклад за військовим (спеціальним) званням Надбавка за вислугу років (_____ відс.) Надбавка за виконання особливо важливих завдань (_____ відс.) Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відс.) Надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови (_____ відс.) Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відс.) Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_____ відс.) Надбавка за спортивні звання (___ відс.) Премія (_____ відс.) УсьогоПосадовий оклад Підвищення посадового окладу (___ відсотків) Оклад за спеціальним званням __ Надбавка за стаж служби (_____ відсотків) Надбавка за службу в умовах режимних обмежень (_____ відсотків) Надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" (_____ відсотків) Доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (_ відсотків) Інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281) Премія (_ відсотків) УсьогоЗ наведеного вбачається, що для пенсіонерів МВС в оновленій редакції форми довідки передбачалися додаткові види грошового забезпечення для цілей перерахунку пенсії, перелік яких був ширше, ніж для військовослужбовців.
При цьому, п. 5 постанови № 103 передбачалося, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р., N 45.
Пунктом 3 постанови № 103, серед іншого, передбачалося - перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 5 Порядку 45 (в редакції постанови № 103) передбачалося, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту».
Пунктом 1 Постанови № 988, у т.ч. на даний час, визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Саме таку оновлену довідку було видано відносно позивача для ГУ ПФУ у квітні 2018 станом на 01.01.2016 (а.с. 26) з тими видами грошового забезпечення, які стосувалися позивача.
Що стосується посилання на Указ Президента України №283/2018 від 14 вересня 2018 року, слід зазначити, що виходячи із змісту Закону № 2262-ХП та конституційних повноважень Президента України, вказаний акт не є підставою для перерахунку пенсії. Із змісту рішення РНБО вбачається формування пропозицій для КМ України при підготовці проекту Закону про Державний бюджет, а не встановлення певних розмірів грошового забезпечення.
Що стосується посилання на введення в дію надбавки (а.с. 2) листом НП від 26.07.2019 № 8714/09/29-2019, слід зазначити, що листи НП не є нормативно-правовими актами, не є підставою для перерахунку пенсії та видачі нової довідки, що слідує із вищезгаданого. Більш того, вказаний лист, на який посилається позивач, так і не надано під час розгляду справи.
Під час розгляду справи позивачем в порядку ч. 1 ст. 77 КАС України не доведено змін у розмірі грошового забезпечення поліцейських, внаслідок чого могли виникнути підстави для видачі нових довідок про розмір грошового забезпечення, зокрема відносно позивача.
Що стосується посилання на рішення суду у справі №826/3858/18, слід зазначити, що дійсно рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Між тим, як вбачається із описової частини мотивувальної частини рішення суду у справі № 826/3858/18, справа розглядалася за позовом пенсіонера ЗСУ та в аспекті зменшення гарантій військовим пенсіонерам (у т.ч. щодо додатку № 2 в редакції постанови № 103), а не пенсіонерам МВС на що вказує цитування в описовій частині рішення суду саме першого абзацу пункту 5 Порядку 45 (в редакції постанови № 103) та рішення суду не зачіпало п. 3 постанови № 103 та додатку № 3 до Порядку № 45 (форма довідки для пенсіонерів МВС в редакції постанови № 103), внаслідок чого форма довідки для пенсіонерів МВС, як зазначено вище, містила ширше коло видів грошового забезпечення, ніж для військових пенсіонерів, що і враховувалось при видачі позивачу довідки (а.с. 26).
Надалі ж, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Також, наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі по тексту - Порядок № 260).
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Зокрема, Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).
Пунктом 13 Порядку № 260 передбачено, що поліцейським у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, один раз на рік надається матеріальна допомога для оздоровлення в розмірі посадового окладу. Допомога для оздоровлення надається поліцейському за його рапортом, погодженим керівником фінансового підрозділу, в межах асигнувань на зазначені цілі.
З дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18, яка розглядалася в розрізі порушення прав військовослужбовця, для останніх діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка була чинною до внесення зазначених змін.
Підсумовуючи слід дійти висновку, що підставою для перерахунку пенсії позивача є підвищення грошового забезпечення особи, що несе службу за прирівняною посадою.
Таких обставин у спірних правовідносинах, як вже зазначалося, не доведено належними доказами, у т.ч. відсутнє рішення КМУ, прийняте після постанови КМУ № 988, про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб.
Крім того, в межах даної справи позивач так і не зазначив, - які саме види грошового забезпечення (додаткові види) відповідач мав би визначити у новій довідці для позивача (суми, розміри), але не визначив (відмовив у наданні довідки), хоча суд і ставив зазначені питання перед позивачем, залишаючи позов без руху.
У той же час, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відтак, за наведених вище обставин, за висновком суду, позивачем в порядку в виконання обов`язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України, не доведено наявності обставин, які б зумовлювали виникнення у відповідача обов`язку сформувати нову довідку.
Враховуючи вищевикладене, суд не вбачає підстав для висновку про порушення відповідачем прав чи інтересів позивача у сфері спірних відносин, а відтак, суд приходить до висновку про необґрунтованість позивних вимог, їх безпідставність та до висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки підстави для задоволення позову відсутні.
Наведені позивачем доводи та наявні матеріали не спростовують наведеного та не доводять зворотного.
В контексті останнього слід додати, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що вчинено судом у даній справі.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст. ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, ст. ст. 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п НОМЕР_1 ) - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України з урахуванням положень п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Суддя О.А. Кармазін