
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 серпня 2021 року м. Київ № 640/18313/21
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Хмельницькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов Управління Держпраці у Хмельницькій області (далі також - Управління, позивач) до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» (далі також - ТОВ «Газ-Ресурс», відповідач) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді зупинення експлуатації протигазів фільтруючих у кількості 44 одиниць.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виявлені під час проведення планової перевірки щодо дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, станом на дату звернення до суду з даним позовом, не усунуті останнім.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 липня 2021 року прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Вовком П.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Крім того, ухвалою суду від 06 липня 2021 року, зокрема, запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).
Незважаючи на отримання 16 липня 2021 року вказаної вище ухвали суду, разом із позовною заявою та доданими до неї документами, відповідачем не надано відзиву на позовну заяву чи інших заяв по суті справи, з яких можливо встановити його ставлення до заявлених позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
В С Т А Н О В И В:
На підставі наказу Управління Держпраці у Хмельницькій області від 17 травня 2021 року № 73 та повідомлення про проведення позапланової перевірки суб`єкта господарювання від 17 травня 2021 року № 181/21, посадовими особами позивача у період з 28 травня 2021 року по 04 червня 2021 року була проведена позапланова перевірка дотримання ТОВ «Газ-Ресурс» вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за наслідками якої складено акт від 04 червня 2021 року № 22-01/346 (далі також - акт перевірки).
Актом перевірки було встановлено наступні порушення:
1) статті 13 Закону України «Про охорону праці» (далі також - Закон), п. 6.1 Правил вибору та застосування засобів індивідуального захисту органів дихання НПАОП 0.00-1.04-07 (далі також - Правила НПАОП 0.00-1.04-07) - на АЗК, які розміщено на території області, відсутні відповідні документи, передбачені Законом України «Про підтвердження відповідності» ЗІДОД;
2) статті 13 Закону, п. 7.1 Правил НПАОП 0.00-1.04-07 - не проведено індивідуальний підбір ЗІДОД для працюючих;
3) статті 13 Закону, п. 7.2 Правил НПАОП 0.00-1.04-07 - на всіх перевірених АЗК протигази зберігаються з порушенням Правил, а саме: протигази зберігаються у підсобних приміщеннях, у тому числі, і щитових, а не в окремих комірках стелажів; відсутні таблички з номерами, що відповідають тим, які нанесені на протигази;
4) статті 13 Закону, пп. 7.4.3 п. 7.4 НПАОП 0.00-1.04-07 - на АЗК зберігаються протигази строк придатності яких перевищує три роки (44 од.);
5) статті 13 Закону, п. 5 розділу 5 Положення про розробку інструкцій з охорони праці НПАОП 0.00-4.15-98 (далі також - Положення) - інструкції з охорони праці не розміщені на робочому місці оператора заправної станції;
6) статті 13 Закону, п. 6.4 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці НПАОП 0.00-4.12-05 (далі також - Типове положення) - на об`єктах підприємства не проводиться первинний інструктаж з працівником до початку його роботи безпосередньо на робочому місці; відомості про проведення первинного інструктажу відсутні в Журналах інструктажів з охорони праці на робочому місці;
7) статті 13 Закону, п. 2.10 Вимог до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах НПАОП 0.00-7.12-13 - в інструкціях охорони праці підприємства роботодавцем не передбачено окремий розділ для врегулювання питання захисту від вибуху та не організовано нагляд за дотримання працівниками вимог вибухобезпеки, викладених у зазначено розділі;
8) статті13 Закону, п. 1.6 розділу 7 Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском НПАОП 0.00-1.81-18 (далі також - Правила НПАОП 0.00-1.81-18) - роботодавцем не розроблено і не затверджено інструкцію з режиму роботи і безпечного обслуговування посудин;
9) статті 13 Закону, п. 2.3 розділу 8 Правил НПАОП 0.00-1.81-18 - на всіх посудинах з ЗВГ не встановлена на видному місці табличка форматом не менше ніж 300 на 200 мм із зазначенням необхідних даних: 1) дозволений тиск, 2) число, місяць і рік наступних внутрішнього (зовнішнього) огляду і гідростатичного випробування;
10) статті 13 Закону, п. 1.6 розділу 7 Правил НПАОП 0.00-1.81-18 - на робочих місцях АЗК не вивішені схеми включення посудини;
11) статті 13 Закону, п. 5.3 Типового положення - уповноважена особа ОСОБА_1 не пройшов навчання та перевірку знань з питань охорони праці;
12) статті 13 Закону, п. 2.16 Вимог до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах НПАОП 0.00-7.12-13 - працівники всіх АЗК не забезпечені захисним одягом і спеціальним взуттям, виготовленим з матеріалу, що не створює електростатичного заряду, відповідно до Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту, затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 28 березня 2008 року № 53, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2008 року за № 446/15137У;
13) статті 13 Закону, п. 1 підрозділу 6 розділу 7 Правил НПАОП 0.00-1.81-18 - роботодавцем не проведено облік обладнання під тиском в журналі обліку суб`єкта господарювання (усі АЗК);
14) статті 13 Закону, п. 6.3 розділу 3 Правил НПАОП 0.00-1.81-18 - відсутні журнал нагляду (паспорт) до якого вноситься обліковий номер і дата здійснення запису про облік обладнання під тиском;
15) статті 13 Закону, п. 3.2 розділу 7 Правил НПАОП 0.00-1.81-18 - оператором АЗС при прийомі зміни не проводиться перевірка справності роботи манометрів для обладнання з робочим тиском до 14 бар включно - не рідше одного разу на зміну;
16) статті 13 Закону, п. 1.1 розділу 7 Правил НПАОП 0.00-1.81-18 - на АЗК підприємства роботодавцем не визначена єдина форма змінного журналу для запису результатів огляду і перевірки обладнання під тиском операторами АГЗП;
17) статей 9, 10 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки», п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 200 року № 956 - 1) не проведено ідентифікацію та не розроблено декларацію безпеки об`єктів підвищеної небезпеки ТОВ «Газ-Ресурс»: за адресами: АГЗП № 8, місто Хмельницький, вулиця Толстого, будинок 1; АГЗП № 7, місто Хмельницький, вулиця Старокостянтинівське шосе, будинок 20; АГЗП № 3, місто Старокостянтинів, вулиця Героїв Небесної Сотні, будинок 1/11; АГЗП № 6, місто Хмельницький, вулиця Геологів, будинок 1/1Б; АГЗП № 2, місто Хмельницький, Олешин, вулиця Окружна, будинок 34А; АГЗП № 1, місто Хмельницький, проспект Миру, будинок 102/3; АГЗП № 5, місто Шепетівка, Старокостянтинівське шосе, будинок 115; 2) не знято з обліку в Управлінні вище перелічені об`єкти ОПН, які належали ТОВ «Авантаж-7» та АГПЗ місто Ізяслав, вулиця Незалежності, будинок 90 та вулиця Жовтнева, будинок 117, місто Славута, вулиця Гвардійська, будинок 6;
18) статті 11 Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» - не розроблений у встановленому порядку план локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій АЗК, вказаних у п. 17 таблиці.
Як зазначено в акті перевірки, вона проводилась за участю директора Дорошенка М.Г. , який отримав під особистий підпис примірник такого акту 04 червня 2021 (т. 1 а.с. 10).
Позивачем видано припис від 04 червня 2021 року № 22-01/346-409, яким було зобов`язано відповідача усунути порушення, встановлені актом перевірки, який не був виконаний суб`єктом господарювання.
Враховуючи наведене вище, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про застосування до відповідача заходів реагування, шляхом зупинення експлуатації протигазів фільтруючих у кількості 44 одиниць.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі також - Закон).
Так, виходячи з положень статті 1 та 4 Закону (тут і далі по тексту нормативно-правові акти наведені в редакції, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин), державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
У разі якщо суб`єкт господарювання на відповідний плановий період включений до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) одночасно кількох органів державного нагляду (контролю), відповідні планові заходи здійснюються органами державного нагляду (контролю) комплексно - одночасно всіма органами державного нагляду (контролю), до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) яких включено суб`єкта господарювання.
Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб`єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Згідно з ч. 1 статті 5 Закону, планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.
Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.
Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб`єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.
Відповідно до ч. 1 статті 6 Закону, підставами для здійснення позапланових заходів є, зокрема, перевірка виконання суб`єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю).
Частиною 6 статті 7 Закону передбачено, що за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.
Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.
Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).
У разі відмови суб`єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.
Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).
Згідно з ч. 7 статті 7 Закону, на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» (далі також - Закон №2694-ХІІ), державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, у тому числі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 затверджено Положення Про Державну службу України з питань праці, відповідно до п. 1 та п. 7 якого, Державна служба України з питань праці (далі також - Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
У відповідності до п. 1 Положення про Управління Держпраці у Хмельницькій області, затвердженого наказом Держпраці від 03 серпня 2018 року № 84, Управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Голова Хмельницької обласної державної адміністрації координує діяльність Управління Держпраці і сприяє йому у виконанні покладених на нього завдань.
Повноваження Управління Держпраці поширюються на територію Хмельницької області.
В силу положень статей 1, 2 Закону №2694-ХІІ, охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров`я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган, незалежно від форм власності, виду діяльності, господарювання, і фізична особа, яка використовує найману працю.
Працівник - особа, яка працює на підприємстві, в організації, установі та виконує обов`язки або функції згідно з трудовим договором (контрактом).
Дія цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
За правилами ч. 1 статті 39 Закону №2694-ХІІ, посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право:
безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;
забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Як встановлено у статті 13 Закону України № 2694-XII, роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з ч. 3 статті 21 Закону № 2694-XII роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що підставою для застосування заходу реагування є, зокрема, недотримання законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
На думку позивача, експлуатація протигазів у кількості 44 одиниці, строк придатності яких перевищує три роки, створює ризик отруєння працівників.
Відповідачем не надано суду належних доказів усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, які описані в акті перевірки чи виконання припису контролюючого органу.
Так само, ТОВ «Газ-Ресурс» в ході розгляду справи не надано заперечень проти запропонованих Управлінням заходів реагування або доказів заміни на АЗК протигазів фільтруючих.
Отже, враховуючи вищезазначене у сукупності, застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації протигазів фільтруючих у кількості 44 одиниць відповідача, в даному випадку є саме тим заходом, що направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей та не порушує принципу пропорційності, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень ч.ч. 1 та 2 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частинами 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд доходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, відшкодування судових витрат на користь позивача не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 194, 241-246, 255 КАС України суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Хмельницькій області (29013, місто Хмельницький, вулиця Кам`янецька, будинок 74; код ЄДРПОУ 39793137) до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» (03061, місто Київ, проспект Відрадний, будинок 95-Ю; код ЄДРПОУ 32297445) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати до товариства з обмеженою відповідальністю «Газ-Ресурс» заходи реагування у вигляді зупинення експлуатації протигазів фільтруючих у кількості 44 одиниць.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя П.В. Вовк