Рішення № 99150285, 20.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
20.08.2021
Номер справи
640/10552/19
Номер документу
99150285
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 серпня 2021 року м. Київ № 640/10552/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу

за позовом Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України»

до Державної податкової служби України

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (далі також - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі також - відповідач), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

1. визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) щодо не реєстрації 15.01.2019 року податкових накладних від 31.12.2018 року №449, 31.12.2018 року №450, від 31.12.2018 року №456 та розрахунку коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної від 03.12.2018 року №9 виписаних Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279).

2. зобов`язати Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) прийняти та зареєструвати податкові накладні від 31.12.2018 року №449, від 31.12.2018 року №450, від 31.12.2018 року №456 та розрахунок коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної від 03.12.2018 року №9 виписані Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279), датою їх подання до реєстрації, а саме 15.01.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у випадку ненадходження першої квитанції від ДФС України податкові накладні вважаються зареєстрованими у день відправки, а відтак направлені позивачем на реєстрацію податкова накладна від 31.12.2018 року №456 та розрахунок коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної №9 від 03.12.2018 року повинні бути зареєстровані в ЄРПН 15.01.2019 року. Крім того, вказано, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної така податкова накладна вважається зареєстрованою у день відправки, а відтак податкові накладні від 31.12.2018 року №449, від 31.12.2018 року №450 повинні бути зареєстрованими в ЄРПН 15.01.2019 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.06.2019 року позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» залишено без руху, в якій встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.07.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Своїм правом щодо надання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Згідно з частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Згідно з відомостями Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державна фіскальна служба України (код ЄДРПОУ 39292197) з 17.05.2019 року перебуває у стані припинення.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" зареєстровано юридичну особу 17.05.2019 року, номер запису: 1 074 135 0000 085321, Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 року №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" Державна податкова служба України та Державна митна служби України є правонаступниками прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку замінити відповідача - Державну фіскальну службу України (код ЄДРПОУ 39292197) на правонаступника - Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, проаналізувавши положення чинного законодавства, судом встановлено наступне.

15.01.2019 позивачем направлено засобами електронного зв`язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 31.12.2018 року №449, від 31.12.2018 року №450, від 31.12.2018 року №456 та розрахунок коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної від 03.12.2018 року №9.

Згідно квитанції від 15.01.2019 року щодо податкової накладної №456 - документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 року о 11:52:27 годин. Документ не прийнято.

Згідно квитанції від 15.01.2019 року щодо податкової накладної №456 - документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 року о 15:35:52 годин. Документ не прийнято.

Згідно квитанції від 15.01.2019 року щодо податкової накладної №456 - документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 року о 16:28 годин. Документ не прийнято.

Згідно квитанції від 17.01.2019 року щодо податкової накладної №449 - документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 року о 10:07:20 годин. Документ не прийнято.

Згідно квитанції від 17.01.2019 року щодо податкової накладної №450 - документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 15.01.2019 року о 10:15:52 годин. Документ не прийнято.

Направлення розрахунку коригування №463 до податкової накладної №9 від 03.12.2018 року підтверджується квитанцією від 15.01.2019 року, складеної о 16:28 годин.

Позивачем направлено лист до ДФС України від 24.01.2019 року №130-10-17/413, з проханням надати пояснення щодо статусу податкової накладної №456 та розрахунку коригування №463 до податкової накладної №9 від 03.12.2018 року.

ДФС України листом від 26.02.2019 року №9455/6/99-99-09-07-02-15 надано відповідь, згідно якої, зокрема, податкова накладна №456 від 31.12.2018 року надходила двічі до ДФС 15.01.2019 року, яку не було прийнято, про що надіслано відповідні квитанції.

Позивачем вдруге направлено лист від 20.03.2019 року №130/10-661/2-17/1749 з проханням вдруге надати пояснення щодо статусу розрахунку коригування кількісних та вартісних показників №463 від 26.12.2018 року до податкової накладної №9 від 03.12.2018 року та податкової накладної №456 від 31.12.2018 року.

Листом ДФС України від 28.03.2019 року №14536/6/99-99-08-10-02-15 надано відповідь, згідно якої, зокрема, податкова накладна від 31.12.2018 року №456 була отримана ДФС 15.01.2019 року об 11:52:27 та о 15:35:52, однак не була прийнята, про що надіслано квитанції засобами електронного зв`язку.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо не реєстрації поданих податкових накладних та розрахунку коригування, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі також - ПК України, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі також - Порядок № 1246, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246 внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі також - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку № 1246 визначено причини відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації, а саме: наявність помилок під час заповнення податкової накладної; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1246 датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1246 квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.

Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Згідно із пунктом 14 Порядку №1246 квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

З аналізу наведених норм вбачається, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях. При цьому, чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство не містило будь-яких обмежень щодо реєстрації податкових накладних у вихідний чи святковий день, так як і не містить обмежень щодо можливості прийняття податкової звітності платника податку в позаробочий час. Право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який у відповідності до Порядку триває з 0 до 23-ї години. Оскільки законодавцем встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями вказаного Порядку та пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

Таким чином, враховуючи приписи вищезазначених норм у випадку не надходження вперше квитанції від ДФС України щодо податкової накладної від 31.12.2018 року №456 та розрахунку коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної №9 від 03.12.2018 року, а також у зв`язку із ненадходженням квитанції протягом операційного дня в день подання на реєстрацію позивачем податкових накладних від 31.12.2018 року №449 та №450, податкові накладні позивача слід вважати зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто, протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податків на адресу контролюючого органу, а саме - 15.01.2018 року, що є правовою підставою для задоволення позовних вимог.

При цьому суд зазначає, що як висновується з матеріалів справи відповідачем не прийнято податкові накладні позивача, про що позивачу надіслано квитанції, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо не реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних також підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на задоволення позовних вимог та згідно з вимогами статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати позивача у сумі 7 684, 00 гривень, сплачені згідно платіжного дорученням від 25.06.2019 року №5912 підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України.

Керуючись положеннями статей 2, 7, 9, 11, 44, 72-78, 79, 139, 194, 241-246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1.Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393) щодо не реєстрації 15.01.2019 року податкових накладних від 31.12.2018 року №449, 31.12.2018 року №450, від 31.12.2018 року №456 та розрахунку коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної від 03.12.2018 року №9 виписаних Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279).

3. Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) прийняти та зареєструвати податкові накладні від 31.12.2018 року №449, від 31.12.2018 року №450, від 31.12.2018 року №456 та розрахунок коригування від 26.12.2018 року №463 до податкової накладної від 03.12.2018 року №9 виписані Публічним акціонерним товариством «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279), датою їх подання до реєстрації, а саме 15.01.2019 року.

4. Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279, 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1) судові витрати у розмірі 7 684 (сім тисяч шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393; 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Публічне акціонерне товариство «Державна продовольчо-зернова корпорація України» (код ЄДРПОУ 37243279, 01033, м. Київ, вул. Саксаганського, 1);

Відповідач: Державна податкова служба України (код ЄДРПОУ 43005393; адреса: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8).

Повне судове рішення складено 20.08.2021 року.

Суддя Л.О. Маруліна