Рішення № 99149778, 25.08.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2021
Номер справи
560/16/21
Номер документу
99149778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/16/21

РІШЕННЯ

іменем України

25 серпня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову суб`єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови у виплаті допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування за вересень 2018 року;

- зобов`язати суб`єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування за вересень 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в вересні 2017 року його призначено опікуном дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , позбавленої батьківського піклування. У період до вересня 2018 року позивачу надавалася допомога на дітей, над якими встановлено опіку. Надалі виплату цієї допомоги було призначено у жовтні 2018 року, після звернення позивача з відповідною заявою. Позивач вважає, що йому протиправно відмовлено у виплаті допомоги за вересень 2018 року у зв`язку з не зверненням, оскільки підстави для її виплати не зникали. Звертає увагу на те, що рішення органу опіки та піклування про відмову в призначенні та виплаті допомоги не приймалося.

Відповідач правом подати відзив не скористався.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.01.2021 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25.01.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Витребувано докази.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.05.2021 витребувано повторно в Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких надано відповідь від 26.10.2020 №2612.

Вимоги ухвал відповідач не виконав.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Згідно з розпорядженням Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області від вересня 2017 року №410/2017-р "Про встановлення опіки над дитиною, позбавленою батьківського піклування" встановлено опіку над дитиною, позбавленою батьківського піклування - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Призначено опікуном дитини ОСОБА_1 .

Після звернення в вересні 2017 року за призначенням допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, позивачу призначено вказану допомогу з 1 вересня 2017 року по 31 серпня 2018 року

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 16.10.2020 про видачу, як опікуну, соціальної допомоги за вересень 2018 року.

Листом від 26.10.2020 №2612 Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області повідомило позивача про те, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку за вересень 2018 року виплачена не буде, оскільки за її призначенням позивач звернувся з заявою та відповідними документами в жовтні 2018 року.

Позивач звертався з заявою від 19.10.2020 до Служби у справах дітей Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо рекомендацій відповідачу про виплату соціальної допомоги за вересень 2018 року.

Листом від 09.11.2020 №02-15/494 Служба у справах дітей Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області повідомила ОСОБА_1 про здійснення запиту до відповідача. Також надано позивачу копію відповіді на запит (лист від 04.11.2020 №2702 аналогічного змісту, що і лист від 26.10.2020 №2612).

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У статті 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки, відповідальність держави перед людиною за свою діяльність та головний обов`язок держави щодо утвердження і забезпечення прав і свобод людини.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки.

Закон України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 №2402-ІІІ (далі - Закон №2402-ІІІ) визначає охорону дитинства в Україні як стратегічний загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров`я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Відповідно до статті 8 Закону №2402-ІІІ кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

З метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (стаття 13 Закону №2402-ІІІ).

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей визначає Закон України від 21.11.1992 №2811-XII "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі - Закон №2811-XII), який спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Приписами статті 3 Закону №2811-XII визначено види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування.

Згідно з статтею 6 Закону №2811-XII документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону №2811-XII всі види державної допомоги сім`ям з дітьми, крім допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Положеннями статті 16 Закону №2811-XII встановлено, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.

Диспозиція статті 17 Закону №2811-XII визначає, що допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.

Згідно з статтею 18 Закону №2811-XII допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить 2,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, на дітей з інвалідністю, над якими встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

У разі якщо на дитину (на дитину з інвалідністю) виплачуються призначені у встановленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога (крім державної соціальної допомоги, що виплачується на дітей з інвалідністю відповідно до законодавства), розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між 2,5 розміру прожиткового мінімуму (для дитини з інвалідністю, над якою встановлено опіку чи піклування, - 3,5 розміру прожиткового мінімуму) для дитини відповідного віку та розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.

Вказані норми Закону №2811-XII кореспондуються з положеннями Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 №1751 (далі - Порядок №1751).

Відповідно до пункту 27 Порядку №1751 для одержання допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, до подаються такі документи: 1) заява опікуна чи піклувальника про призначення допомоги, яка складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія рішення органу опіки та піклування або суду про встановлення опіки чи піклування над дитиною-сиротою або дитиною, позбавленою батьківського піклування; 3) копія свідоцтва про народження дитини; 4) довідка про реєстрацію місця проживання опікуна (піклувальника) та дитини (для дітей, над якими встановлено опіку чи піклування і які є вихованцями дитячих навчальних закладів, що фінансуються не за рахунок бюджетних коштів, - видана органом реєстрації довідка, в якій зазначено статус дитячого навчального закладу та за які кошти він фінансується, а також підтверджено факт перебування в ньому дітей); 5) довідки про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує на дитину опікун чи піклувальник (у разі одержання пенсії на дитину органи соціального захисту населення використовують відомості про розмір пенсії, що надійшли від органів Пенсійного фонду України на електронних носіях інформації); 6) медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку.

Згідно з пунктом 28 Порядку №1751 допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на дванадцять місяців. Питання про продовження виплати допомоги вирішується на підставі заяви та довідок про місячні розміри пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги, що одержує опікун чи піклувальник на дитину.

Питання виплати допомоги у разі несвоєчасного звернення опікуна чи піклувальника з поважних причин за продовженням її виплати (поважними причинами є перебування на лікуванні, причини, через які фізично неможливо своєчасно подати заяву, або наявність об`єктивних обставин, коли опікун чи піклувальник не могли звернутися із заявою, та інші причини, визначені комісією з питань захисту прав дитини (далі - комісія) вирішується на підставі рішення органу опіки та піклування з урахуванням рекомендацій комісії. Виплата допомоги за минулий період здійснюється не більш як за 12 місяців з місяця закінчення виплати.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається з місяця, в якому була подана заява з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця до моменту досягнення дитиною 18-річного віку включно (пункт 29 Порядку №1751).

Відповідно до пункту 30 Порядку №1751 підставою для припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, є: звільнення від виконання обов`язків опікуна чи піклувальника; працевлаштування або взяття шлюбу дитиною до досягнення нею 18-річного віку; усиновлення дитини, передача дитини батькам; досягнення дитиною 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, якщо вона записана матір`ю або батьком дитини; влаштування дитини на повне державне утримання.

У разі виникнення обставин, внаслідок яких може бути припинена виплата зазначеної допомоги, її одержувачі, служба у справах дітей, виконавчий комітет сільської (селищної) ради або уповноважена особа, визначена виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення, які виплачують допомогу.

Виплата допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли відповідні обставини.

Таким чином, зі змісту наведених норм слідує, що є чітко визначений перелік підстав припинення виплати допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування. У цьому випадку жодна з наведених підстав відсутня.

Доказів наявності рішення про припинення виплати допомоги позивачу, як і повідомлення позивача про термін, на який йому призначено допомогу, відповідач не надав. Крім того, суд зважає на те, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю II групи.

Суд зазначає, що допомога на дитину, яка перебуває під опікою чи піклуванням за своєю природою є допомогою самій дитині, а не опікунам чи піклувальникам, і в цьому випадку відмова відповідача, в першу чергу, призводить до порушення інтересів дитини.

Відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21.12.1995), яку ратифіковано постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 №789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

Керуючись принципом верховенства права, суд вважає, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, встановлених судом під час розгляду справи, позивач має право на призначення та виплату допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування за вересень 2018 року.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до вимог пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у виплаті допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування за вересень 2018 року.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування за вересень 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації Хмельницької області (вул. Подільська 32, смт. Нова Ушиця, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600 , код ЄДРПОУ - 03198468) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк