Рішення № 99133645, 26.07.2021, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.07.2021
Номер справи
758/14966/20
Номер документу
99133645
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 758/14966/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

/заочне/

26 липня 2021 року м. Київ

Подільський районним суд м. Києва у складі

головуючого судді Якимець О. І.,

за участю секретаря судового засідання Гайдай К. В.,

позивач Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації - представник не з`явився,

відповідач ОСОБА_1 - не з`явився,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Київський міський центр по нарахування та здійсненню соціальних виплат - представник не з`явився,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям,

в с т а н о в и в:

позивач звернувся в суд із позовом до відповідача у якому просить стягнути з останньої надміру виплачені кошти за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям за період з 01.06.2020 - 31.07.2020 в сумі 2360,68 грн та вирішити питання судових витрат.

В обґрунтування позову покликається на те, що відповідачу призначено вищевказаний вид допомоги за її заявою №1113 від 11.12.2019. Однак згідно з інформацією Подільського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), відповідно до актового запису від 27.12.2016 №3659 про народження ОСОБА_2 на підставі спільної заяви батька та матері були внесені відомості про батька. Враховуючи викладене, надання допомоги відповідачу на дітей одиноким матерям припинено з 01.08.2020, внаслідок чого виникла переплата за період з 01.06.2020 по 31.07.2020 у сумі 2360,68 грн. Надмірно виплачені кошти відповідач у добровільному порядку не повернув, у зв`язку із чим позивач змушений звернутися до суду. У відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» просить позов задовольнити. Разом із тим, у відповідності до ст. 141 ЦПК України просить вирішити питання судових витрат.

Відповідачем не подано відзив, який би містив заперечення на позов.

03 червня 2021 року третьою особою подано до суду пояснення на позовну заяву, які містять доводи підтримання позову.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29 грудня 2020 року суддею у справі визначено Васильченка О. В.

12 квітня 2021 року проведено повторний автоматизований розподіл справи між суддями за результатами якого головуючим суддею (суддею-доповідачем) у справі визначено Якимець О.І.

19 квітня 2020 року ухвалою судді прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін у справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У судове засідання представник позивача не з`явився, у позовній заяві позивачем заявлено перед судом клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника, позов підтримує у повному обсязі та просить такий задовольнити.

03 червня 2021 року третьою особою подано до суду клопотання про розгляд справи у відсутності їх представника. Позовні вимоги підтримує повністю.

Відповідач у судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про час, дату та місце судового засідання, про причини неявки не повідомив, не подав відзив на позовну заяву, а відтак, враховуючи подані зави учасників справи та наявність умов передбачених ст. 280 ЦПК України, суд постановив ухвалу, яка внесена до протоколу судового засідання, про заочний розгляд справи з дотриманням вимог, встановлених ст. 281 Цивільного процесуального кодексу України.

Згідно з ч.2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов наступного.

Судом встановлено, що 11.12.2019 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям.

З поданої заяви ОСОБА_1 №1113 від 11.12.2019 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з особою від якої має дитину не проживає. Крім того зазначено, що вона не є фізичною особою-підприємцем, не працює з 31.08.2015, на обліку у центрі зайнятості не перебуває, батьківство дитини не визнано, змін у складі сім`ї не було. У разі будь-яких змін зобов`язується повідомити про це протягом п`яти днів Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації.

В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов`язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи праці та соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинені виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Зазначену заяву відповідач підписала особисто.

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що остання незаміжня, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає донька ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яка перебуває на її утриманні. Також у декларації зазначено, що відповідач не працює, за період з 01.06.2019 року по 30.11.2019 року нею отримано дохід у розмірі 5160,00 грн (допомога при народженні дитини), 7407,44 грн (допомога одиноким матерям) та 1705,58 грн (допомога малозабезпеченим сім`ям), інших доходів не має, не має також у власності транспортних засобів, земельних ділянок. Разом з тим, відповідач була попереджена про надання достовірної інформації про доходи та майновий стан членів сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім`ї, що проживають окремо.

Рішенням УПСЗН Подільської районної в місті Києві державної адміністрації про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 13.01.2020 року, ОСОБА_1 було призначено державну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.12.2019 року по 31.05.2020 року в розмірі 1180,34 грн.

Повідомленням Подільського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) вих.№1331/20.9-51 від 03.07.2020 УПСЗН Подільської районної в місті Києві державної адміністрації інформовано про те, що до актового запису №3659 від 27.12.2016 про народження ОСОБА_2 на підставі заяви батька та матері дитини про визнання батьківства №38 від 03.07.2020 були унесені відомості про батька. Матері дитини ОСОБА_1 був виданий витяг з Державного реєстру для пред`явлення органам праці та соціального захисту населення.

Відповідно до розпорядження позивача від 06.08.2020 відповідачу припинено виплату державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.08.2020, у зв`язку з визнанням батьківства на дитину ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Як вбачається з довідки від 13.08.2020№04/2494-10 сума переплати відповідачу державної допомоги на дітей одиноким матерям за період з 01.06.2020 по 31.07.2020 становить 2360,68 грн.

26.08.2020 року на адресу ОСОБА_1 позивачем була направлена вимога про повернення коштів, у якій відповідачу повідомлено, що згідно з інформацією Подільського районного у місті Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), відповідно до актового запису від 27.12.2016 №3659 про народження ОСОБА_2 на підставі спільної заяви батька та матері були внесені відомості про батька. Враховуючи викладене, надання допомоги відповідачу на дітей одиноким матерям припинено з 01.08.2020, внаслідок чого виникла переплата за період з 01.06.2020 по 31.07.2020 у сумі 2360,68 грн. Запропоновано ОСОБА_1 у добровільному порядку протягом десяти календарних днів повернути 2360,68 грн на рахунок Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та роз`яснено, що у разі неповернення суми переплати у добровільному порядку Управління буде змушене звернутися до суду для стягнення вищезазначеної суми у судовому порядку.

Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751.

Відповідно до ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Відповідно до ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Відповідно до ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Як передбачено п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затверджених постановою Кабінету міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

У зв`язку із отриманням інформації, яка впливає на призначення допомоги, а саме внесення відомостей про батька дитини до актового запису №3659 від 27.12.2016 про народження ОСОБА_2 на підставі заяви батька та матері дитини про визнання батьківства №38 від 03.07.2020, позивачем 06.08.2020 прийнято рішення про припинення виплати відповідачу державної допомоги на дітей одиноким матерям з 01.08.2020, розмір переплати бюджетних коштів відповідачу за період з 01.06.2020 по 31.07.2020 складає 2360,68 грн.

26.08.2020 року відповідачу було направлене повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, в добровільному порядку, однак, відповідач не повернула неправомірно отримані бюджетні кошти.

Статтею 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи наведене, суд прийшов переконання, оскільки встановлено факт отримання відповідачем державної допомоги на дітей одиноким матерям, наявність неподання відомостей стосовно внесення відомостей про батька дитини до актового запису №3659 від 27.12.2016 про народження ОСОБА_2 на підставі заяви батька та матері дитини про визнання батьківства №38 від 03.07.2020, відсутність доказів добровільного повернення надміру виплачених коштів, які набуті без достатньої правової підстави, суд прийшов до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути спірні кошти, а позов задовольнити повністю.

Будь-яких фактичних даних, які мають значення для правильного вирішення справи, однак сторони не посилались, суд не встановив.

У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при поданні позову до суд сплачено судовий збір у сумі 2102,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням, яке міститься у матеріалах справи. Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 17, 76-80, 259, 265, 273, 280-284, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

позов Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення надмірно виплачених коштів допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат грошові кошти, надміру виплачені за період з 01.06.2020 по 31.07.2020 за призначеною допомогою на дітей одиноким матерям кошти у розмірі 2360 (дві тисячі триста шістдесят) гривень 68 копійок.

Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено в загальному порядку. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-19) процесуальні строки на подання заяви про перегляд заочного рішення та на апеляційне оскарження продовжуються на строк дії такого карантину.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

позивач Управління праці та соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації, місцезнаходження - місто Київ, вулиця Ярославська, будинок № 31Б, код ЄДРПОУ 37393782;

відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, місцезнаходження - місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок № 7, код ЄДРПОУ 22886300.

Повне судове рішення складено 26 липня 2021 року.

Суддя О. І. Якимець