Рішення № 99123021, 12.08.2021, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
925/739/21
Номер документу
99123021
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2021 року м. Черкаси справа № 925/739/21

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого – судді Г.М. Скиби, за участю секретаря судового засідання Л.В.Романенко, у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження у приміщенні господарського суду розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції Центрального округу, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6 (представництво в Черкасах, вул. Вернигори, 17)

до Тернівської сільської ради, Черкаська область, Смілянський район, с. Тернівка, вул. Центральна, 35

про стягнення 70000,00 грн збитків,

за участю повноважних представників сторін:

від позивача: Р.М.Михно – за довіреністю;

від відповідача: С.В.Атопкін – адвокат,

О.Б.Парахоня – за довіреністю.

Державна екологічна інспекція Центрального округу звернулась в господарський суд Черкаської області з позовом до Тернівської сільської ради про стягнення 70000,00 грн збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності (самовільна вирубка та пошкодження дерев),

та відшкодування судових витрат.

Короткий опис руху справи:

Ухвалою господарського суду області від 08.06.2021 відкрито провадження у справі. Підготовче засідання призначено на 08.07.2021.

Позивач не надав суду для огляду оригінали документів.

05.07.2021 відповідач подав відзив, позовні вимоги заперечує частково. Визнає шкоду в розмірі відновлення 5 дерев.

Ухвалою господарського суду області від 08.07.2021 підготовче засідання відкладено на 21.07.2021.

15.07.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив з доказами надсилання відповідачу. Позовні вимоги підтримує, просить позов задовольнити в повному обсязі.

20.07.2021 представник позивача подав до суду клопотання від 20.07.2021 №07-12/3904 про відкладення підготовчого засідання в зв`язку з його відрядження в інше судове засідання в іншому регіоні.

21.07.2021 до початку підготовчого засідання відповідач подав письмові пояснення, стверджує, що здійснив санітарну обрізку та омолодження дерев; надав суду Акт обстеження зелених насаджень від 18.02.2021, рішення виконавчого комітету від 27.02.2019 та копії фотографій зелених насаджень.

21.07.2021 було закрито підготовче засідання та призначено справу в судовий розгляд по суті на 12.08.2021.

В судовому засіданні:

Представник позивача вимоги підтримав та просить позов задовольнити, стверджує, що не отримував від відповідача письмових пояснень та фотозображень, наданих суду. Вказує на порушення Тернівською сільською радою законодавства про охорону навколишнього середовища та заподіяння державі матеріальних збитків на суму 70000,00 грн.

Представник відповідача вимоги заперечив, пояснив, що проведено обмолоджувальне обрізання дерев, просив задовольнити позов частково в межах неправомірного вирізання п`яти дерев, решта дерев не пошкоджено.

Інших доказів не надано.

За результатами судового розгляду судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення відповідно до приписів ст. 240 ГПК України.

Судом встановлено та перевірено доказами такі взаємовідносини сторін та обставини:

За зверненням гр. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) від 06.04.2020, доручення ВО голови Державної екологічної інспекції України І.О. Яковлева від 10.04.2019 №Т-514/19, на підставі наказу Інспекції від 02.05.2019 № 06-01-03/431 «Про посилення заходів державного нагляду (контролю) за використанням водних біоресурсів, рослинного і тваринного світу», 03.05.2019 Державною екологічною інспекцією у Черкаській області проведено державний перевірку за додержанням вимог природоохоронного законодавства, зокрема додержання законодавства про охорону, використання та відтворення тваринного і рослинного світу на території Черкаської області, за результатами якого складено акт про дотримання вимог природоохоронного законодавства та встановлено, що в селищі Холоднянське по вул. Докучаєва, вздовж дороги, за рішенням виконкому Тернівської сільської ради від 27.02.2019 №12 проведено омолоджувальну обрізку дерев, в результаті чого було пошкоджено 67 дерев різних порід (липа, тополя, абрикос, клен) до ступеня неприпинення росту, та 5 дерев різних порід (липа, клен, горіх) - до ступеня припинення росту, що є порушенням вимог ст.ст.16, 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та п.4.2, п.9.1.11.3 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №105 від 10.04.2006.

Рішенням виконавчого комітету Тернівської сільської ради Смілянського району Черкаської області №12 «Про часткову обрізку зелених насаджень в селищі Холоднянське від 27.02.2019 вирішено провести роботи з часткової обрізки зелених насаджень (омолодження) вздовж дороги по вул. Докучаєва в селищі Холоднянське; контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Коваленка М.В. (а.с. 25).

За порушення екологічного законодавства до адміністративної відповідальності притягнуто посадову особу – заступника голови Тернівської сільської ради Коваленка Михайла Вікторовича за ст. 153 КУпАП. Штраф ним сплачено в добровільному порядку (а.с. 26-28).

Відповідно до перелікової відомості від 03.05.2019 року у відповідності з постановою кабінету Міністрів України від 08.04.1999 №559 додаток 1 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1789 Позивачем проведено розрахунок розміру шкоди, заподіяної зеленими насадженнями Тернівської сільської об`єднаної територіальної громади в межах селища Холоднянське по вул. Докучаєва. Розмір заподіяної шкоди становить 70000,00 грн. Акт розраховано у відповідності до Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної знищенням або пошкодженням дерев і чагарників, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 28.12.2001 №1789 (а.с. 23).

Відповідно до вимог ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об`єктах благоустрою забороняється самовільно влаштовувати, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі.

Відповідно ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.

Згідно п.9.1.11.3 омолоджувальне обрізання виконують лише в дерев, які добре витримують підстригання та обрізання і вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2006 №1045 затверджено Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населеного пункту.

Позивач направив відповідачу лист вих. №03/5-15/1767 від 14.05.2019 з претензією №37/07-17 для добровільного відшкодування збитків, які заподіяні державі пошкодженням дерев (а.с. 29-30).

Відповідач відповіді не надав, суму збитків у розмірі 70000,00 грн - не сплатив, що стало підставою звернення Позивача до суду для захисту порушеного права держави на законне використання природних ресурсів та примусового стягнення завданої шкоди.

Представники відповідача, кожен окремо, вимоги заперечили та пояснили, що проведено омолоджувальне обрізання дерев; просили позов задовольнити частково - в межах неправомірного вирізання п`яти дерев, решта дерев не пошкоджено та продовжують рости.

Інших доказів не надано.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, заслухавши доводи та пояснення представників сторін та учасників, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності з положеннями постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 №6 «Про судове рішення» рішення з господарського спору повинно прийматись у відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з`ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Предметом спору у справі є визначена позивачем вимога стягнення шкоди, завданої державі відповідачем у формі збитків внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища (пошкоджено до ступеня неприпинення росту 67 дерев різних порід та до ступеня припинення росту – 5 дерев різних порід).

Суд враховує, що відповідно до приписів ст. 19 Конституції України органи влади можуть діяти лише у спосіб, визначений Законом, і не інакше.

Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.

Частина 2 ст. 13 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачає зобов`язання особи при здійсненні своїх прав утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб.

Сторони є самостійними юридичними особами з відповідною реєстрацією в ЄДРПОУ.

Позивач є органом державної виконавчої влади та контролюючим суб`єктом з питань дотримання вимог екологічної безпеки на території України усіма особами публічного чи приватного права.

Відповідач є органом місцевого самоврядування, діяльність якого регламентована приписами ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та відповідає за екологічне благополуччя об`єднаної територіальної громади в селі, в тому числі санітарний стан місцевості. Суд враховує, що обов`язок доведення в суді правомірності своїх дій лежить саме на сільській раді.

Згідно ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Відповідно ст. 42 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою населених пунктів притягаються особи, винні у знущанні або пошкодженні зелених насаджень чи інших об`єктів озеленення населених пунктів, крім випадків передбачених ст. 28 Закону.

Згідно п.9.1.11.3 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунальтного господарства України від 10.04.2006 №105 омолоджувальне обрізання виконують лише в дерев, які добре витримують підстригання та обрізання і вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов`язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, завдана внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, - підлягає компенсації в повному обсязі.

Суд враховує відсутність актів огляду дерев, які потребували обрізання, омолодження тощо. Суд враховує відсутність видачі відповідачем нарядів на виконання робіт, ордерів на видалення дерев чи їх обрізання в адміністративних межах с. Холоднянське.

Суд критично оцінює заперечення представників відповідача стосовно обрізання дерев, адже відповідач намагається ввести суд в оману та підмінити поняття «обрізання дерева до припинення росту» та «обрізання дерева до рівня припинення росту».

Суд також враховує добровільну сплату адміністративного штрафу посадовою особою внаслідок порушення вимог екологічного законодавства.

Суд вважає, що позивачем використано належний спосіб захисту та відновлення права відповідно до приписів ст.ст. 15, 16, 22 ЦК України. Компенсація шкоди відбувається у розмірі відшкодування зитків.

Суд вважає за необхідне вимоги позивача задовольнити повністю та стягнути з Тернівської сільської ради заподіяну державі шкоду - у виді компенсації збитків за порушення вимог екологічного законодавства у розмірі 70000,00 грн.

Відповідно до ст.ст. 74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов`язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права.

Суд зазначає, що проведення оплати шкоди відповідачем під час розгляду справи та неподання ним доказів у справу має враховуватись виконавчою службою при виконанні рішення суду в ході виконавчого провадження. Суд вважає, що відповідач мав достатньо часу для надання доказів про проведення розрахунку.

Згідно ст. 129 ГПК України судові витрати належить покласти на Відповідача повністю та стягнути на користь Позивача 2270,00 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з відповідача: Тернівської сільської ради, Черкаська область, Смілянський район, с. Тернівка, вул. Центральна, 35, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26358259, номер рахунку в банку невідомий

в дохід державного бюджету на рахунок AU848999980333199331000023691, ГУК у Черкаській області/ тг.с. Тернівка/24062100, ЄДРПОУ 37930566

70000,00 грн. збитків.

Стягнути з відповідача: Тернівської сільської ради, Черкаська область, Смілянський район, с. Тернівка, вул. Центральна, 35, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 26358259, номер рахунку в банку невідомий

на користь позивача: Державної екологічної інспекції Центрального округу, м. Полтава, вул. Коцюбинського, 6 (представництво в Черкасах, вул. Вернигори, 17), ідентифікаційний код ЄДРПОУ 42149108, рахунок AU688201720343160003000080293, в установі банку – Головне управління Державного казначейства України м. Київ, фонд бюджету ЗФ.

2270,00 грн. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складення повного судового рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції на вказане рішення чи через господарський суд Черкаської області.

Повне рішення складено 20.08.2021

Суддя Г.М.Скиба