Ухвала суду № 99122943, 19.08.2021, Господарський суд Херсонської області

Дата ухвалення
19.08.2021
Номер справи
923/947/17
Номер документу
99122943
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

____________________________

У Х В А Л А

19 серпня 2021 року м. Херсон Справа № 923/947/17

Господарський суд Херсонської області у складі судді Немченко Л.М., за участі секретаря судового засідання Степанової Н.Д., розглянувши скаргу Комунального некомерційного підприємства "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних" Херсонської міської ради на дії Корабельного РВ ДВС у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у справі

за позовом: фізичної особи-підприємця Подпалого Володимира Володимировича, м.Херсон

до: Комунального некомерційного підприємства "Херсонська міська клінічна лікарня ім. Афанасія і Ольги Тропіних", м. Херсон

про стягнення 126 007 грн.

за участю учасників судового процесу:

від позивача: не прибув;

від відповідача: Дерконос М.М., представник, довіреність № 14 від 13.04.2021;

Оніщенко В.І., адвокат, ордер серія ВТ № 1016256 від 03.08.2021;

від Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса): не прибув.

в с т а н о в и в :

Рішенням суду від 29.11.2017 у даній справі позовні вимоги задоволено частково, у зв`язку з чим стягнуто з Комунального закладу "Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних" на користь фізичної особи-підприємця Подпалого Володимира Володимировича 28172 грн. основного боргу та 422,63 грн. витрат по сплаті судового збору.

15.12.2017 на виконання вказаного рішення суду видано відповідний наказ.

09.07.2021 до суду за вх.№ 2017/21 надійшла скарга від 09.07.2021 № 01-7/1473-4 Комунального некомерційного підприємства "Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних" на дії Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), згідно з якою скаржник просить суд зобов`язати вказаний відділ виконавчої служби виключити з Єдиного реєстру боржників відомості до боржника, що розміщені в режимі реального часу на публічному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Ухвалою суду від 12.07.2021 постановлено прийняти скаргу Комунального некомерційного підприємства "Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних" на дії Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) до розгляду. Призначити розгляд скарги в судовому засіданні на 03.08.2021. Зобов`язано позивача надати суду відзив на скаргу, а орган виконання судових рішень - відзив на скаргу та копії матеріалів виконавчого провадження.

Позивач до суду не прибув, відзиву на скаргу не надав, про причини цього суду не повідомив. Заяви та клопотання позивача щодо судового засідання 03.08.2021 до суду не надходили.

Представник органу виконання судових рішень повідомив про направлення відзиву на скаргу 30.07.2021 суду та сторонам. Однак на час розгляду скарги надісланий відзив до суду не надійшов. У зв`язку з цим, ухвалою від 03.08.2021 розгляд скарги відкладено на 19.08.2021.

До початку судового засідання 12.08.2021 від Карабельного районного відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні надійшов відзив та клопотання про перенесення судового засідання з розгляду скарги на іншу дату, у зв`язку з перебуванням старшого державного виконавця у відпустці.

Відповідно до п.2 ст.342 ГПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату та час розгляду скаргу, не перешкоджають її розгляду.

При таких обставинах суд розглядає у судовому засіданні 19.08.2021 скаргу на дії державного виконавця Карабельного районного відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса) Станченко Анастасії Олександрівни по суті.

Скаржник обґрунтовує свої вимоги за скаргою наступними обставинами.

Скаржник доводить, що 29.06.2021 при підготовці документів для вчинення правочину, встановлено, що відповідно до Інформації з Єдиного реєстру боржників Комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради включений до реєстру як боржник, на підставі постанови про повернення виконавчого документа стяговичу від 02.02.2018 за виконавчим провадженням №55579298 державним виконавцем Корабельного районного відділу державної виконавчої служби міста Херсон головного територіального управління юстиції у Херсонській області Станченко Анастасією Олександрівною було внесено, який було розпочато.

15.12.2017 Господарським судом Херсонської області було видано наказ по справі №923/947/17 про стягнення з Комунального закладу «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» на користь Подпалого Володимира Володимировича 28172 гривні основного боргу та 422 гривні 63 копійки судового збору.

Скаржник зазначив, що 08.02.2018 Управлінням ДКСУ у м. Херсоні Херсонської області було перераховано грошові кошти згідно наказу по справі №923/947/17. Таким чином, заборгованість перед ОСОБА_1 погашена та судовий збір повернуто.

Скаржник пояснив, що згідно рішення Херсонської міської ради №1573 від 16.08.2018 Комунальний заклад «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних», реорганізовано в Комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради та є її правонаступником Херсонської міської ради перебуває в Єдиному реєстрі боржників в режимі реального часу на публічному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Скаржник доводить, що у зв`язку з перебуванням в Єдиному реєстрі Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради порушено право на вільне розпорядження майном (реєстрація та зняття транспортного засобу, відчуження нерухомого майна тощо), з огляду на судову практику є можливість порушення права виїзду за кордон керівника Підприємства-боржника, як фізичної особи та інші правові колізії, які можуть виникнути при обов`язковій звірці з Єдиним реєстром боржників за вимогою нормативно-правових актів України.

Скаржник зазначає, що станом на 08.07.2021 Комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська клінічна лікарня імені Афанасія і Ольги Тропіних» Херсонської міської ради перебуває в Єдиного реєстру боржників в режимі реального часу на публічному веб-сайті Міністерства юстиції України.

Скаржник обґрунтовує свою скаргу нормами ст. 19 Конституції України, ст.ст 5,9 Закону України "Про виконавче провадження" , ст.339 ГПК України.

Корабельний районний відділ державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) скаргу не визнає в повному обсязі з наступних підстав.

Він пояснив, що на виконанні у Корабельному районному відділі державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) перебувало виконавче провадження № 55579298 по примусовому виконанню наказу № 923/947/17 від 29.11.2017 про стягнення з Комунального закладу "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних" заборгованості у розмірі 28594,63грн. на користь ОСОБА_2 , в рамках якого 02.02.2018 року державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п. 9 ст.37 Закону України «Про виконавче провадження» (Згідно вимог п. 9 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження», виконавчий документ повертається стягувачу, якщо законом встановлено заборону щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо в нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення).

Також відділ пояснив, що 07.02.2019 представником КЗ "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних" надано до нього повідомлення про безспірне списання коштів з рахунку боржника № 3 від 09.02.2018, тобто після завершення виконавчого провадження.

Відділ звернув увагу суду, що сплата скаржником на користь стягувача заборгованості у розмірі 28594,63 грн. за виконавчим провадженням №55579298, не входить в перелік підстав для виключення запису з Єдиного реєстру боржників. Більш того, в матеріалах справи відсутні докази сплати позивачем виконавчого збору та витрат по вказаному виконавчому провадженню, передбачених Законом України "Про виконавче провадження".

Згідно Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року №2432/5 (далі - Положення № 2432/5), Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень - окремий спецрозділ, який є архівною складовою частиною Системи та містить відомості про виконавчі провадження, зареєстровані до запровадження Системи, відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 20 травня 2003 року №43/5 "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2003 року за №388/7709, наказу Міністерства юстиції України від 28 квітня 2015 року №614/5 "Про затвердження Тимчасового порядку автоматичного розподілу виконавчих документів між державними виконавцями і контролю строків виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2015 року за №478/26923. Єдиний реєстр боржників - систематизована база даних про боржників, що є складовою Системи та ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов`язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження. Вичерпний перелік підстав для виключення відомостей про боржника з Єдиного реєстру боржників визначений частиною 7 статті 9 Закону України «Про виконавче провадження».

Так, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про закінчення виконавчого провадження, повернення виконавчого документа стягувачу виключно на підставі пунктів 1, 3, 11 частини 1 статті 37 цього Закону або повернення виконавчого документа до суду на підставі статті 38 цього Закону.

У свою чергу, відповідно до пункту 6 Розділу X Положення № 2432/5, система виключає відомості про боржника з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови:

- про закінчення виконавчого провадження згідно зі статтею 39 Закону України «Про виконавче провадження»; - про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі пунктів 1, 3, 11 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження»;

- про скасування заходів примусового виконання за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.

Таким чином, на думку відділу виконавчої служби, частиною 7 статті 9 Закону України «Про виконавче провадження», а також пунктом 6 Розділу X Положечня № 2432/5 визначено вичерпний перелік підстав вилучення відомостей про боржників з Єдиного реєстру боржників.

Відділ виконавчої служби доводить, що реалізація іншого механізму наповнення Єдиного реєстру боржників та/або вилучення з нього інформації, може бути впроваджена лише за умови внесення відповідних змін до вищевказаних нормативних документів. Також він повідомив, що підстави для скасування постанови про відкриття виконавчого провадження або поновлення виконавчого провадження відсутні.

Відділ виконавчої служби звернув увагу суду, що станом на 29.07.2021 на адресу відділу документального підтвердження про задоволення вимог усіх стягувачів, стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження від Комунального закладу "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних" не надходило.

За вказаних обставин, відділ виконавчої служби виходячи з заявлених позовних вимог, дійшов до висновку, що викладені в скарзі вимоги позивача є необґрунтованими, а тому у задоволенні скарги Комунального закладу "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних" до Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (місто Одеса) просить відмовити повністю.

Суд, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, дослідивши докази сторін, прийшов до висновку про часткове задоволення вимог, викладених скаржником у скарзі.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 124 Конституції України встановлює, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України «Про виконавче провадження».

На підставі викладеного, питання примусового виконання рішень регулюється Законом України «Про виконавче провадження», який є спеціальним законом.

Відповідно до ч.1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Згідно ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також: рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до частини 1 статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Суд відмовляє в частині визнання неправомірними дії Станченко Анастасії Олександрівни державного виконавця Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), оскільки в ході розгляду не було встановлено фактів, що державний виконавець своїми діями під час виконання судового рішення, порушила права скаржника.

Так судом встановлено, що державний виконавець при здійсненні виконавчих дій за виконавчим провадженням №55579298, порушеного на виконання наказу господарського суду Херсонської області №923/947/17 від 29.11.2017 діяв у відповідності до ст.9 Закону України " Про виконавче провадження" та Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 05 серпня 2016 року №2432/5 (далі - Положення № 2432/5), Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень - окремий спецрозділ, який є архівною складовою частиною Системи та містить відомості про виконавчі провадження, зареєстровані до запровадження Системи, відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 20 травня 2003 року №43/5 "Про затвердження Положення про Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 травня 2003 року за №388/7709, наказу Міністерства юстиції України від 28 квітня 2015 року №614/5 "Про затвердження Тимчасового порядку автоматичного розподілу виконавчих документів між державними виконавцями і і контролю строків виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб)", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2015 року за №478/26923.

Відповідно до ст. 339 Господарського процесуального кодексу України , сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

Відповідно до ст. 341 Господарського процесуального кодексу України, скаргу може бути подано до суду:

а) у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права;

б) у триденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її права, у разі оскарження постанови про відкладення провадження виконавчих дій.

Відповідно до п.5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.

Таким чином, у відповідності до вищенаведених норм законодавства, скаржник набув право на звернення зі скаргою на дії державної виконавчої служби набув до 08.08.2021 включно, оскільки про порушення свого права, як він вважав він дізнався 19.07.2021, а звернувся до суду зі скаргою 09.08.2021. Тобто станом на 09.08.2021 він втратив своє право на оскарження дій державного виконавця органу виконавчої служби.

Згідно ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження» (в редакції на час прийняття рішення про повернення виконавчого документа стягувачеві), у разі закінчення виконавчого провадження (крім направлення виконавчого документа за належністю іншому органу державної виконавчої служби, офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, закінчення виконавчого провадження за рішенням суду, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат, пов`язаних з організацією та проведенням виконавчих дій), повернення виконавчого документа до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав, арешт, накладений на майно боржника, знімається, скасовуються інші вжиті державним виконавцем заходи примусового виконання рішення, а також провадяться інші дії, необхідні у зв`язку із завершенням виконавчого провадження. Завершене виконавче провадження не може бути розпочате знову, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 7 ст. 9 Закону «Про виконавче провадження» відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників одночасно з винесенням постанови про повернення виконавчого документа стягувачу на підставі п.п. 1, 3, 11 ч. 1 ст. 37 Закону.

Як витікає із матеріалів справи, державним виконавцем винесено постанову про повернення виконавчого документу - наказу Господарського суду Херсонської області № 923/947/17 від 29.11.2017, стягувачу-скаржнику на підставі п.9 ст.37 Закону України "Про виконавче провадження" 02.02.2018, але боржника - комунального закладу "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропініних", не виключено з Єдиного реєстру боржників.

При таких обставинах підлягає задоволенню вимоги щодо зобов`язання Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) виключити з Єдиного реєстру боржників відомості до боржника, що розміщені в режимі реального часу на публічному веб-сайті Міністерства юстиції України.

На підставі викладеного, керуючись ст.339-342 Господарського процесуального кодексу України, суд

п о с т а н о в и в:

1.Скаргу Комунального закладу "Херсонська міська клінічна лікарня ім. А.і О. Тропініних", подану до господарського суду 09.07.2021 на дії Станченко А.О. державного виконавця Корабельного районного відділу державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) в межах справи № 923/947/17 задовольнити частково.

2. Зобов`язати Корабельний районний відділ державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) виключити з Єдиного реєстру боржників відомості до боржника, що розміщені в режимі реального часу на публічному веб-сайті Міністерства юстиції України.

3. В решті відмовити.

4.Копію ухвали надіслати сторонам по справі та Корабельному районному відділу державної виконавчої служби у м.Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена відповідно до ст.ст. 255, 256 ГПК України.

Суддя Л.М. Немченко