Рішення № 99116593, 04.08.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.08.2021
Номер справи
440/6521/21
Номер документу
99116593
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6521/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевякова І.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги (з урахуванням уточненої позовної заяви від 02.07.2021):

- визнати протиправними дії Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, щодо відмови у скасуванні довідки від 19.01.2021 року № 9/1/186/ФП66766, на підставі роз`яснень листом № 9/1/186 від19.01.2021 року.

- зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки виправити помилки в розрахунку тарифного розряду, тарифного коефіцієнту, посадового окладу, а саме: Посадовий оклад 5360 гри., тарифний коефіцієнт 3.04, тарифний розряд 26.

- зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та

соціальної підтримки, надати до головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області Нову довідку з виправленими розрахунками, а саме: посадовий оклад 5360,00 грн; оклад за військове звання "майор" 1340,00 грн; 50% надбавка за вислугу років 50% (5360+1340) - 3350,00 грн; 100% надбавка за ОПС 5360+1340+3350 - 10050,00 грн; 15% надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 5360*15% - 804,00 грн; 12% надбавка за класну кваліфікацію 1 клас 5360*12% - 643,20 грн; - 130% премія 5360*130% - 6968,00 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 28515,20 грн; основний розмір пенсії 90% 28515,20*90% - 25663,68 грн;

- зобов`язати Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки зберігати і не зменшувати відсотки в новій довідки до віку, згідно: ст. 64 Конституції України ( право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню), статті 63 Закону України від 09.04.1992 р. № 2262 -XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "...якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій".

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії після отримання Нової Довідки, від Полтавського обласного ТЦК та СП. Скористатись своїм правом, перевірити правильність розрахунків, та повернути на доопрацювання до Полтавського обласного ТЦК та СП у разі не відповідності розрахунків, а саме: посадовий оклад 5360,00 грн; оклад за військове звання "майор" 1340,00 грн; 50% надбавка за вислугу років 50% (5360+1340) - 3350,00 грн; - 100% надбавка за ОПС 5360+1340+3350 - 10050,00 грн; 15% надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 5360*15% - 804,00 грн; 12% надбавка за класну кваліфікацію 1 клас 5360*12% - 643,20 грн; 130% премія 5360*130% - 6968,00 грн; підсумок пенсії (з надбавками) - 28515,20 грн; основний розмір пенсії 90% 28515,20*90% - 25663,68 грн.

Під час розгляду справи суд

В С Т А Н О В И В:

16 червня 2021 року ОСОБА_1 (надалі позивач; ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі відповідач; Полтавський обласний ТЦК та СП), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області , Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 22.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху, у зв`язку з її невідповідністю вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.07.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Аргументи учасників справи

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на протиправні дії відповідача щодо скасування довідки про розмір його грошового забезпечення від 02.12.2020 №12/444/фп66766, та не погоджувався з виготовленням Полтавським обласним ТЦК та СП уточнюючої довідки про розмір його грошового забезпечення від 19.01.2021 №9/1/186/ФП66766 із зазначенням надбавки за ОПС у розмірі 65% та премії у розмірі 35%. Зазначав, що відкоригована довідка у зменшеному розмірі, була подана для здійснення перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Полтавській області, виготовлена відповідачем безпідставно. Крім того, вказував, що в довідці про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 Полтавським ТЦК та СП зазначений 23-й тарифний розряд, а не 26-й. Вважав, що надбавка за класну кваліфікацію повинна бути встановлена у розмірі 12%.

19.07.2021 відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що 12.01.2021 року надійшло роз`яснення Міністерства оборони України, за яким військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплати надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків та премії в розмірі 130 відсотків припиняються та виплачуються на загальних підставах. Теж стосується й колишніх військовослужбовців льотного складу. У зв`язку з такими роз`ясненнями на підставі телеграми Міністерства оборони України від 28.12.201 № 248/9240 та з урахуванням того, що відповідно до свідоцтва про хворобу від 11.07.2000 № 59/215 позивач лікарсько-льотною комісією Військово-медичного центру ВПС України визнаний непридатним до льотної роботи, обмежено придатним до військової служби, Полтавський ОТЦК та СП відкликав довідку від 02.12.2020 № 12/444/фп66766 та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку від 19.01.2021, у якій надбавка за особливості проходження служби визначена в розмірі 65 %, а премія - в розмірі 35 %. Крім того відповідач посилався на приписи 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.03.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавки за особливості проходження служби та премію. А тому відповідач вважає дії по виготовленню уточнюючої довідки правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства. Крім того, вважав, що ним правомірно визначено 23 тарифний розряд, з огляду на те, що згідно з Схемою тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України полку (пункт 15 додатку 11 до наказу Міністерства оборони України 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України") для військової посади "начальник розвідки" встановлений тарифний розряд "23".

Щодо встановлення надбавки за класну кваліфікацію в розмірі 7 % пояснив, що згідно з пунктом 2 розділу VIII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим, особам (затверджений наказом Міністерства оборони України 07.06.2018 № 260), розмір надбавки за кваліфікацію особам офіцерського складу з числа осіб льотного складу, що виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів, які мають відповідну класну кваліфікацію, встановлюється за 1 клас - 7 відсотків.

15.07.2021 до суду надійшов відзив від Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, в я кому представник управління заперечував проти задоволення позовних вимог та просив суд відмовити у їх задоволенні. Зазначав, що позивач заявляє вимоги про здійснення перерахунку на підставі нової довідки до ГУ ПФУ в Полтавській області на майбутнє, наразі його право не порушене, а тому такі вимоги не підлягають задоволенню.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

Обставини справи, встановлені судом

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ), що відповідачем не заперечується.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно зі Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.

05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні ГУ ПФУ в Полтавській області нової довідки про його грошове забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії, звернувся до суду з позовом.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 у справі № 440/5092/20, яке набрало законної сили 28.11.2020, визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо відмови ОСОБА_1 у виготовленні та направленні на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розміри грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії. Зобов`язано Полтавський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

На виконання рішення суду від 28.10.2021 у справі № 440/5092/20 відповідачем видано довідку №12/444/фп66766 від 02.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 із зазначенням, зокрема, надбавки за ОПС у розмірі 100% та премії у розмірі 130%.

Довідка №12/444/фп66766 від 02.12.2020 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 надіслана Полтавським обласним ТЦК та СП до ГУ ПФУ в Полтавській області.

У подальшому листом від 19.01.2021 за вих №9/1/186 Полтавським обласним ТЦК та СП було надіслано уточнюючу довідку від 19.01.2021 про грошове забезпечення ОСОБА_1 та повідомлено про скасування попередньо виданої довідки №12/444/фп66766 від 02.12.2020, оформленої на виконання рішення суду.

В уточненій довідці Полтавського обласного ТЦК та СП від 19.01.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 зазначено, зокрема, надбавка за ОПС в розмірі 65% та премія в розмірі 35%, тарифний розряд 23, надбавка за класну кваліфікацію 7%.

Позивач не погодився з діями Полтавського обласного ТЦК та СП щодо відмови у скасуванні довідки про розмір його грошового забезпечення від 19.01.2021 станом на 05.03.2019 та на направлення до ГУ ПФУ в Полтавській області уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 від 19.01.2021. У зв`язку з цим звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

Норми права, які підлягають застосуванню

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно зі частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" затвердив Порядок №45.

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацом першим пункту 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому в додатку 2 до Порядку №45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу нової довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку №45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Отже, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку №45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року (далі - Порядок №3-1).

Згідно зі пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Висновки щодо правозастосування

Згідно з частиною другою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

У цій справі предметом спору є дії Полтавського обласного ТЦК та СП щодо відмови відповідача у відкликані довідки від 19.01.2021 №9/1/186/ФП66766 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, де визначена премія в розмірі 35%, надбавки за ОПС, надбавки за класну кваліфікацію в розмірі 7%, посадовий оклад визначений з урахуванням 23 тарифного розряду.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 28.10.2021 у справі № 440/5092/20 відповідачем 02.12.2020 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , в якій зокрема визначено премію в розмірі 130 % та надбавку за ОПС у розмірі 100%.

Разом з тим, як пояснив у відзиві представник відповідача, у зв`язку з тим, що 12 січня 2021 року до Полтавського обласного ТЦК та СП надійшло роз`яснення Міністерства оборони України про встановлення на 2019 рік військовослужбовцям Збройних Сил України премії та надбавок за ОПС, за яким військовослужбовцям, які усунені від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплати надбавки за особливості проходження служби в розмірі 100 відсотків та премії в розмірі 130 відсотків припиняються та виплачуються на загальних підставах. Наведе стосується й колишніх військовослужбовців льотного складу.

У зв`язку з такими роз`ясненнями та на підставі телеграми Міністерства оборони України від 28.12.201 № 248/9240, з урахуванням того, що відповідно до свідоцтва про хворобу від 11.07.2000 № 59/215 позивач лікарсько-льотною комісією Військово-медичного центру ВПС визнаний непридатним до льотної роботи, обмежено придатним до військової служби, Полтавський обласний ТЦК та СП відкликав довідку від 02.12.2020 №12/444/ФП66766 та надав до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку від 19.01.2021, у якій, зокрема, надбавка за особливості проходження служби визначена в розмірі 65 %, а премія - в розмірі 35 %.

Таким чином, у зв`язку з помилково виданою довідкою від 02.12.2020 у відповідача були наявні підстави для виготовлення уточнюючої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19.01.2021.

Довідка Полтавського обласного ТЦК та СП про розмір грошового забезпечення від 02.12.2020 №12/444/фп66766 втратила свою актуальність у зв`язку з виготовленням нової довідки 19.01.2021.

З огляду на це, довідка про розмір грошового забезпечення позивача від 19.01.2021 за вих №9/1/186/ФП66766 є чинною та достатньою і належною підставою для подальшого здійснення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019.

При цьому суд зауважує, що доказів того, що перерахунок пенсії позивача ГУ ПФУ в Полтавській області на підставі довідки Полтавського обласного ТЦК та СП про розмір грошового забезпечення від 02.12.2020 №12/444/фп66766 з 01.04.2019 здійснено, суду не надано.

Позивач стверджував, що відповідачем неправомірно враховано при визначенні його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020 №248/10136 та телеграми Міністра оборони від 28.12.2018, а тому попередня довідка від 27.11.2020 про розмір його забезпечення є чинною та такою, що підлягає застосуванню під час здійснення перерахунку його пенсії з 01.04.2019.

Крім того позивач не погоджувався із відсотковим значенням премії та надбавки за ОПС у довідці від 19.01.2021.

З приводу цього суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати:

1) надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;

2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

У зв`язку з викладеним, суд приходить до висновку, що Міністерству оборони України делеговано право визначати розмір надбавки за особливості проходження служби та премії у межах бюджетних асигнувань.

Одночасно, суд звертає увагу, що наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 №937 затверджено Інструкцію з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, пунктом 2.1 розділу ІІ якої визначено, що загальне керівництво роботою із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей здійснюється Департаментом фінансів.

Так, листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 30.12.2020 №248/10136 визначено, станом на 05.03.2019 грошове забезпечення військовослужбовцям виплачувалося в розмірах визначних Міністерством оборони України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та доведених Телеграмою Міністра оборони України від 28.12.2018 №248/9240, зокрема, відповідно до розділу IV додатку 2 до Телеграми військовослужбовцям, усунутим від льотної роботи за медичними показами з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, виплата надбавки за ОПС та премії в збільшених розмірах припиняється та виплачується на загальних підставах (розділ IV додатку 2 до Телеграми).

У таких самих розмірах (на загальних підставах) можливо враховувати в довідку надбавку за ОПС та премію для позивачів з числа колишніх військовослужбовців льотного складу, які за документами особово-пенсійної справи на час звільнення були усунуті від льотної роботи з причин, зазначених у розділі IV додатку 2 до Телеграми.

Зі змісту телеграми Міністра оборони України від 28.12.2018 за вих №248/9240 судом встановлено, що з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2019 році з 01 січня 2019 встановлено: надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі - 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; щомісячну премію та надбавку за особливості проходження служби окремим категоріям військовослужбовців у розмірах згідно з додатком 2 до цієї телеграми.

Позивачем не заперечується, що він має 30 тарифний розряд.

У додатку 1 "Розмірі щомісячної премії зі відповідними тарифними розрядами у 2019 році" до телеграми Міністра оборони встановлено, що військовослужбовцям з 30 по 60 тарифний розряд премія виплачується в розмірі 35%.

Судом встановлено, що станом на момент виходу на пенсію його на підставі свідоцтва про хворобу від 11.07.2000 №59/215, лікарсько-льотною комісією Військово-медичного центру ВПС визнано непридатним до льотної роботи, обмежено придатним до військової служби /а.с. 115/.

Таким чином підстави для врахування в довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 надбавки за ОПС в розмірі 100% та премії в розмірі 130% у відповідача були відсутні.

Тим більше, суд акцентує увагу на тому, що згідно з абзацом 7 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (у редакції до внесення змін постановою КМУ №103, далі - Порядок № 45)) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Отже, станом на 05.03.2019 до військовослужбовців, що усунуті від льотної роботи за медичними показами, не може застосовуватися під час визначення розміру їх грошового забезпечення надбавка за ОПС в розмірі 100% та премія в розмірі 130%, а тому підстав для включення складових грошового забезпечення (надбавки за ОПС та премії) в таких розмірах до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 логічно немає, з огляду на той факт, що останній був не придатний до льотної роботи на час виходу на пенсію.

Щодо визначення відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 посадового окладу ОСОБА_1 з урахуванням 23 тарифного розряду, суд зазначає наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" було затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатками 1-16 (далі - Постанова №704).

Пунктом 4 Постанови №704 установлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

З метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01.03.2018 прийнято наказ №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90), яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

У довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 19.01.2021, виданій Полтавським обласним ТЦК та СП, відповідно до додатку 11 Наказу №90 вказано розмір посадового окладу за посадою "начальник розвідки" в сумі 4930,00 грн, що відповідає тарифному розряду "23" у співвідношенні до посадового окладу до 01.03.2018 року в розмірі 1140,00 грн.

Так, додатком 11 до Наказу №90 визначена Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України полку, в якій для військової посади "начальник розвідки" встановлений тарифний розряд "23".

Як слідує з матеріалів справи, та не заперечується учасниками справи, ОСОБА_1 був звільнений з посади начальника розвідки - штурмана полку.

Водночас, у відповідності до положень Наказу №90 співвідношення встановлених до 01.03.2018 окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Додатком №24 до Наказу №90 встановлюється Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно примітки 1 до додатку №24 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Таким чином, вказаною нормою чітко визначено, що у разі, якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою №704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 до Наказу №90, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з додатком 24 до Наказу №90.

Однак, суд звертає увагу, що відповідно до положень примітки 2 до додатку №24, за якими тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, визначені за цією Схемою, не можуть перевищувати відповідних тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України відповідних органів військового управління, встановлених в додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Отже, у зв`язку з тим, що посада позивача визначена у схемах за основними типовими посадами та перевищує відповідний тариф розрядів з огляду на додаток №24 до наказу №90, до нього потрібно застосовувати саме додаток 11 Наказу №90 Схема тарифних розрядів за основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України полку, де посада ОСОБА_1 начальник розвідки відповідає 23 тарифному розряду.

Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у додатку 1 до постанови №704, 23 тарифний розряд відповідає тарифному коефіцієнту 2,80 - що становить 4930,00 грн.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 визначивши посадовий оклад позивача у розмір 4930,00 грн діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, з врахування всіх обставин, що мали значення для правильного прийняття рішення.

Щодо визначення у довідці про грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 надбавки за класну кваліфікацію у розмірі 7 %, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 у своїх позовних вимогах просить зобов`язати відповідача виправити розрахунок його надбавки за класну кваліфікацію, визначивши її розмір з розрахунку 12%.

Судом встановлено, що надбавку за класну кваліфікацію, відсотків посадового окладу у розмірі 12 % позивачу було встановлено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка була чинною на момент перерахунку пенсії у 2012 році до втрати її чинності (01.03.2018) на підставі Постанови № 704.

А згідно з пунктом 2 розділу VIII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим, особам (затверджений наказом Міністерства оборони України 07.06.2018 № 260) розмір надбавки за кваліфікацію особам офіцерського складу з числа осіб льотного складу, що виконують польоти в складі екіпажів повітряних суден у якості льотчиків і штурманів, які мають відповідну класну кваліфікацію, встановлюється за 1 клас - 7 відсотків.

Відповідно до п. 5, 7 Порядку проведення перерахунку пенсій встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII" чинного станом на 05.03.2019 щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії (05.03.2019) надбавка за класну кваліфікацію становить 7 відсотків, що передбачена Постановою № 704 та Порядком № 260, а тому підстави для зазначення відповідачем у довідці від 19.01.2021 відсоткової надбавки за класну кваліфікацію 12 % відсутні.

На підставі вищевикладеного, суд доходить висновку про те, що вказані в довідці від 19.01.2021 розміри надбавки за класну кваліфікацію, зазначені в межах, встановлених п.п. 2 п. 5, додатку № 15 Постанови № 704 та п. 2 розділу VIII і п. 2 розділу XVI Порядку № 260, а тому дії відповідача є правомірними.

Щодо позовних вимог позивача звернених до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 після отримання нової довідки суд зазначає, що такі вимоги є вимогами на майбутнє, а тому не підлягають задоволенню.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

З огляду на відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 його клопотання про встановлення судового контролю задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78-а, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його винесення.

Головуючий суддя І.С. Шевяков