
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/2621/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сич С.С.,
за участю:
секретаря судового засідання - Гринько М.О.,
представника позивача - Червоної О.В.,
представника відповідача - Штанько М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
24 березня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" (надалі-позивач, ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (надалі - відповідач), з урахуванням уточненої позовної заяви /том 1 а.с. 55-57/, про визнання протиправним та скасування рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 04.03.2021 №97 в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 19916,02 грн. та сплати штрафу на суму 9958,01 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 04.03.2021 №97 в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 19916,02 грн. та сплати штрафу на суму 9958,01 грн. за порушення порядку використання страхових коштів Фонду є необґрунтованим, а висновки перевірки про порушення позивачем п. 1 ч. 2 ст. 15, ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31 Закону України №1105 є помилковими, оскільки листи непрацездатності серії АДЯ № 320670 від 05.10.2020, серії АДЯ №342595 від 16.09.2020, серії АДЯ №317903 від 28.10.2020, серії АДЯ №385830 від 30.03.2020, серії АДЯ №320654 від 15.10.2020, серії АЛД №249605 від 01.12.2020, серії АЛД №280371 від 16.11.2020, серії АЛД №280402 від 25.11.2020 оформлені на бланках встановленого зразка та згідно Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 березня 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/2621/21, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, витребувано докази від відповідача та встановлено строк для їх надання до суду.
14 квітня 2021 року до суду надійшов відзив Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на позовну заяву /том 1 а.с. 76-78/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що за результатами планової виїзної перевірки виявлено та зафіксовано в акті №16 від 19 лютого 2021 року допущені позивачем порушення, зокрема, вимог пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" внаслідок неправомірного використання позивачем грошових коштів Фонду в сумі 19916,02 грн., а саме: нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені на підставі листків непрацездатності, які видані не у встановленому порядку, оскільки видані лікарем, який не є лікарем закладу охорони здоров`я, та не є лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець. Вказує, що посилання позивача на те, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець, одержала в установленому порядку ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, уклала із Національною службою здоров`я України договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, а також уклала трудові договори із лікарями ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , та ОСОБА_5 не спростовують виявлених в ході перевірки порушень, оскільки відповідачем не враховано, що всі вісім листків непрацездатності видані не безпосередньо ОСОБА_1 , а іншими особами, які не належать до кола тих, що наділені правом видачі листків непрацездатності згідно із Інструкцією № 455.
19 квітня 2021 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву /том 1 а.с. 82-84/, у якій представником позивача зазначено, що ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" при отриманні листків непрацездатності було перевірено дотримання вимог законодавства щодо можливості провадження господарської діяльності з медичної практики. Вказує, що ФОП ОСОБА_1 має всі дозвільні документи для провадження господарської діяльності з медичної практики та отримала у встановленому порядку бланки листків непрацездатності. Вісім листків непрацездатності, які описані в акті перевірки, видані лікарями, які офіційно працюють у ФОП ОСОБА_1 , та ці листки непрацездатності оформлені з дотриманням вимог законодавства України.
26 квітня 2021 року до суду надійшли заперечення відповідача на відповідь на відзив /том 1 а.с. 85-86/, у яких вказано, що той факт, що бланки листків непрацездатності, які були видані у невстановленому порядку найманими працівниками ОСОБА_1 , яка здійснює господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і належним чином одержала такі бланки від Департаменту охорони здоров`я Полтавської обласної державної адміністрації, не спростовує вчинених позивачем порушень щодо неправомірного використання коштів Фонду.
30 квітня 2021 року до суду надійшла заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача /том 1 а.с. 89-96/.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 травня 2021 року допущено до участі в справі №440/2621/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 ; продовжено строк підготовчого провадження у справі № 440/2621/21 на тридцять календарних днів; підготовче засідання відкладено до 10:30 02 червня 2021 року.
25 травня 2021 року до суду надійшли пояснення третьої особи /том 1 а.с. 113-116/, у яких зазначено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 має право на провадження такого виду діяльності як медична практика, має відповідну ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та організації надання медичних послуг, має найманих працівників-лікарів, які офіційно працевлаштовані наказами про прийняття на роботу. Вказує, що лікарі зобов`язані надавати первинну медичну допомогу на підставі декларації про вибір лікаря та медичні послуги, замовлені державою, а тому не позбавлені права виписувати листки непрацездатності.
02 червня 2021 року до суду надійшла відповідь відповідача на пояснення третьої особи /том 1 а.с. 141-142/, у якій вказано, що Інструкцією № 455 встановлені різні норми щодо існування права видачі листків непрацездатності у лікарів, які працюють у юридичних осіб, і лікарів, які працюють у фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність з медичної практики. Зокрема, відповідачем у відзиві на позовну заяву і у запереченнях проти відповіді на відзив наведено аналіз положень п. 1.4, п. 1.5 Інструкції № 455 у взаємозв`язку із ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров`я, виходячи із яких лікуючий лікар, який працює не у закладі охорони здоров`я зі статусом юридичної особи і не є фізичною особою - підприємцем, що провадить господарську діяльність з медичної практики, а є найманим працівником такого підприємця, правом видачі листків непрацездатності непрацездатним особам не наділений.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 червня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу №440/2621/21 до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні 12 серпня 2021 року позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні 12 серпня 2021 року проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа в судове засідання 12 серпня 2021 року не з`явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином /том 1 а.с. 208/, про причини неявки в судове засідання не повідомила.
Представник третьої особи надіслав до суду заяву про розгляд справи без участі третьої особи та представника третьої особи /том 2 а.с. 1/.
Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Зважаючи на вищевикладене, суд вирішив розглядати справу за відсутності третьої особи та її представника.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
Наказом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (Кременчуцьке відділення) №12-од від 12.02.2021 "Про проведення планової перевірки" /том 1 а.с. 69/ згідно наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №369-од від 17 грудня 2020 року "Про затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок страхувальників на І квартал 2021 року" /том 1 а.с. 67-68/ наказано провести з 15.02.2021 по 19.02.2021 планову перевірку ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" за період з 12.06.2018 по 31.12.2020 з питань дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду головним спеціалістам відділу по роботі зі страхувальниками ОСОБА_6 (керівник перевірки), ОСОБА_7 , ОСОБА_8
Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області складено повідомлення про проведення документальної планової перевірки №05.6-13/74 від 14 січня 2021 року, у якому зазначено, що з 15.02.2021 по 19.02.2021 буде проведена документальна планова перевірка ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" щодо правильності використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 12.06.2018 по 31.12.2020 /том 1 а.с. 70/.
На підставі наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №12-од від 12.02.2021 "Про проведення планової перевірки" В.о. начальника відділення Білик О. видано головним спеціалістам відділу по роботі зі страхувальниками ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 направлення на проведення документальної перевірки №14 від 12.02.2021 /том 1 а.с. 71/, примірник якого вручено страхувальнику - генеральному директору ОСОБА_9. 15.02.2021, що підтверджується відміткою про вручення та підписом ОСОБА_9 на примірнику направлення, копія якого міститься у матеріалах справи /том 1 зворот а.с. 71/.
У термін з 15.02.2021 по 19.02.2021 Кременчуцьким відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області проведено виїзну планову документальну перевірку ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 12.06.2018 по 31.12.2020, за результатами якої складено Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України №16 від 19.02.2021 /том 1 а.с. 4-10/.
У розділі "Опис виявлених порушень вимог законодавства" акту перевірки №16 від 19.02.2021 зафіксовано порушення позивачем пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року №1105-XIV, яке полягає у тому, що нарахування та виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності проведені по листку непрацездатності, виданому не у встановленому порядку (листок непрацездатності виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець): 13.11.2020: ЛН АДЯ 320670 від 05.10.2020 ОСОБА_10 (безповоротна); 15.10.2020: ЛН АДЯ 342595 від 16.09.2020 ОСОБА_11 ; 30.11.2020: ЛН АДЯ 317903 від 28.10.2020 ОСОБА_11 ; 27.05.2020: ЛН АДЯ 385830 від 30.03.2020 ОСОБА_12 ; 30.11.2020: ЛН АДЯ 320654 від 15.10.2020 ОСОБА_12 ; 05.02.2021: ЛН АЛД 249605 від 01.12.2020 ОСОБА_13 ; 24.12.2020: ЛН АЛД 280371 від 16.11.2020 ОСОБА_14 ; 22.01.2021: ЛН АЛД 280402 від 25.11.2020 ОСОБА_15 /том 1 а.с. 9, зворот а.с. 9/.
Вказаний акт перевірки підписано уповноваженими особами позивача із зауваженнями /том 1 а.с. 10/.
ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" подало до Кременчуцького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області заперечення (вих. №06/707 від 26.02.2021) щодо висновків, викладених в Акті від 19.02.2021 №16, що складений за результатами проведення документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України /том 1 а.с. 13-17/, за результатами розгляду яких листом Кременчуцького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №05.6-13/313 від 02.03.2021 /том 1 а.с. 18-20/ ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" повідомлено, що результати документальної планової перевірки ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" по пп. 1, 2, 4, 5, 6 по опису виявлених порушень обґрунтовані. По пункту 3 опису виявлених порушень, неправомірні витрати склали 972,36 грн. Загальна сума неправомірних витрат по акту перевірки складає 24751,11 грн.
За результатами розгляду матеріалів планової перевірки ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України (акт перевірки №16 від 19.02.2021, заперечення №06/707 від 26.02.2021) Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області 04.03.2021 винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду №97 /том 1 зворот а.с. 21-22/, про повернення до Фонду соціального страхування України неправомірно витраченої суми страхових коштів 24751,10 грн. та застосування відповідно до абзацу першого частини першої статті 15 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" фінансових санкцій: штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 12375,55 грн.
Не погодившись з рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області від 04.03.2021 №97 в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 19916,02 грн. та сплати штрафу на суму 9958,01 грн., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №97 від 04 березня 2021 року в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 19916 грн. 02 коп. та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" фінансової санкції в розмірі 9958 грн. 01 коп., суд дійшов наступних висновків.
Основи законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР /далі - Основи № 16/98-ВР/ відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування громадян в Україні.
Статтею 4 Основ № 16/98-ВР визначено залежно від страхового випадку види загальнообов`язкового державного соціального страхування, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Положеннями статті 25 Основ № 16/98-ВР передбачено надання за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням видів соціальних послуг та матеріального забезпечення, зокрема, страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV /далі - Закон №1105-XIV /.
Частиною першою статті 4 Закону № 1105-XIV визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно з частиною третьою статті 8 Закону № 1105-XIV робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.
Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Пунктами 2 та 7 частини першої статті 9 Закону № 1105-XIV встановлено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
Пунктами 1, 2 та 6 частини другої вказаної статті визначено, що Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Згідно з пунктами 3 та 5 частини першої статті 10 Закону № 1105-XIV Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 15 Закону № 1105-XIV роботодавець зобов`язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.
Пунктом 1 частини п`ятої статті 15 Закону № 1105-XIV визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Частиною 6 статті 15 Закону № 1105-XIV встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Відповідно до статті 18 Закону № 1105-XIV страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Частиною першою статті 30 Закону № 1105-XIV встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).
Відповідно до частини третьої вказаної статті рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
Приписами пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України № 13 від 19 липня 2018 року /далі - Положення №13/, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов`язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Відповідно до пункту 3.1 Положення №13 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, зокрема: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо; приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково); перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення; здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам.
Згідно з частиною першою статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров`я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за погодженням з Фондом.
Отже, підставою для призначення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Відповідно до положень пункту 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України від 13 листопада 2001 року № 455 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за № 1005/6196 /далі - Інструкція № 455, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/, тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
Згідно з підпунктом 1.3.1 пункту 1.3 Інструкції № 455 листок непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.
Пунктом 1.4 Інструкції № 455 встановлено, що право видачі листків непрацездатності надається: 1.4.1. лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров`я; 1.4.2. лікуючим лікарям стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України; 1.4.3. лікуючим лікарям туберкульозних санаторно-курортних закладів; 1.4.4. фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров`я; 1.4.5. лікуючим лікарям закладів охорони здоров`я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.
Пунктами 1.6 та 1.7 Інструкції № 455 передбачено, що видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред`явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного, і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров`я незалежно від форми власності.
Видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності. На період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацією та ліквідацією її спалахів та епідемій в Україні, відкриття листків непрацездатності може здійснюватися лікарем, що надає первинну медичну допомогу на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв`язку або інтернет-телефонії з обов`язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого.
Згідно з пунктом 1.8 Інструкції № 455 листок непрацездатності (довідка) видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього.
Відповідно до приписів статті 3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я" від 19 листопада 1992 року № 2801-XII /у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/, заклад охорони здоров`я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників; медичне обслуговування - діяльність закладів охорони здоров`я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров`я, що не обов`язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов`язана з її наданням; мережа закладів охорони здоров`я - сукупність закладів охорони здоров`я, що забезпечують потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території.
Статтею 34 цього Закону визначено, що лікуючий лікар - лікар закладу охорони здоров`я або лікар, який провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець і який надає медичну допомогу пацієнту в період його обстеження та лікування. Лікуючий лікар обирається пацієнтом або призначається йому в установленому цими Основами порядку. Обов`язками лікуючого лікаря є своєчасне і кваліфіковане обстеження та лікування пацієнта.
Статтею 42 Господарського кодексу України встановлено, що підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 43 Господарського кодексу України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.
Відповідно до пунктів 4, 32, 34 та 35 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №285, господарська діяльність з медичної практики (далі - медична практика) - вид господарської діяльності у сфері охорони здоров`я, який провадиться закладами охорони здоров`я та фізичними особами - підприємцями з метою надання медичної допомоги та медичного обслуговування на підставі ліцензії.
Суб`єкт господарювання забезпечує наявність щонайменше одного медичного працівника, зокрема з числа працюючих за сумісництвом, за кожною заявленою лікарською спеціальністю, спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою та немедичних працівників, які працюють у системі охорони здоров`я. Кількість посад медичних і немедичних працівників визначається керівником закладу охорони здоров`я та фізичною особою - підприємцем залежно від обсягу, нормативів надання медичної допомоги відповідного рівня та заявлених спеціальностей.
Фізична особа - підприємець має право приймати на роботу лікарів відповідно до заявленої спеціальності, а молодших спеціалістів з медичною освітою - залежно від профілю (спеціальності) за умови, що їх кваліфікаційний рівень відповідає єдиним кадровим вимогам, затвердженим МОЗ. Фізичні особи - підприємці з числа молодших спеціалістів з медичною освітою провадять медичну практику самостійно або під керівництвом лікаря.
Фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, має право отримати ліцензію. У такому разі фізична особа - підприємець зобов`язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Отже, фізичні особи - підприємці, які провадять господарську діяльність з медичної практики вправі приймати на роботу медичних працівників, в тому числі лікарів, а фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти, що отримала відповідну ліцензію, зобов`язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Статтею 51 Цивільного кодексу України встановлено, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин.
Таким чином, до підприємницької діяльності фізичних осіб з забезпечення медичного обслуговування застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб, що забезпечують медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників, тобто які є закладами охорони здоров`я у розумінні статті 3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров`я".
Відповідно до положень пунктів 1-3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055 /далі - Інструкція № 532/274/136-ос/1406/, листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв`язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.
Насамперед заповнюється корінець ЛН. Підкреслюється слово "первинний" або "продовження", у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім`я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі "Підпис одержувача". Паспортна частина ЛН (прізвище непрацездатного, ім`я та по батькові, вік) заповнюється за даними документів, місце роботи - зі слів непрацездатного. Після заповнення корінець залишається в закладі охорони здоров`я.
Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному. У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря. У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.
З огляду на приписи наведених положень, листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий лікарем, який наділений правом видачі листків непрацездатності (а саме: лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності або лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець); містить всі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав ЛН, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров`я "Для листків непрацездатності" тощо). При цьому право вносити записи до лікарняного листка мають лікуючий лікар або молодший медичний працівник з медичною освітою.
Перевіркою встановлено, що позивачем використано 19916,02 грн. із коштів Фонду, а саме:
- 1758,25 грн. - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_15 на підставі листка непрацездатності АЛД № 280402, який видано 25.11.2020 і продовжено з 30.11.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_4 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ,
- 1552,70 грн. - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_14 на підставі листка непрацездатності АЛД № 280371, який видано 16.11.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_16 і продовжено з 21.11.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_5 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;
- 4377,89 грн. - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_12 на підставі листка непрацездатності АДЯ №320654, який видано 15.10.2020 лікуючим лікар ОСОБА_16 і продовжено з 20.10.2020 лікуючим лікар ОСОБА_3 одноособово, а з 24.10.20 цим же лікарем спільно із лікуючим лікарем ОСОБА_2 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;
- 6876,61 грн. - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_13 на підставі листка непрацездатності АДІ №249605, який видано 01.12.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_3 і продовжено цим же лікарем одноособово з 05.12.2020 та з 09.12.2020, а з 11.12.2020 - спільно із лікуючим лікарем ОСОБА_2 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;
- 1357,25 грн. - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_11 на підставі листка непрацездатності АЛД №317903, який видано 28.10.2020 і продовжено з 31.10.2020, з 03.11.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_4 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;
- 1140,60 грн. - на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_12 на підставі листка непрацездатності АДЯ № 385830, який видано 30.03.2020 і продовжено з 04.04.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_3 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;
- 1542,52 грн. на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_10 на підставі листка непрацездатності АДЯ № 320670, який видано 05.10.2020 лікуючими лікарями ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як працівниками фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 ;
- 1310,20 грн. на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_11 на підставі листка непрацездатності АДЯ № 342595, який видано 16.09.2020 і продовжено з 21.09.2020 лікуючим лікарем ОСОБА_4 , як працівником фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 .
Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджено, що ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 19.11.2019 та основним видом її економічної діяльності є 86.21 Загальна медична практика /том 1 а.с. 24/.
ФОП ОСОБА_1 має ліцензію, видану Міністерством охорони здоров`я України на провадження господарської діяльності з 24.01.2019 з медичної практики за спеціальностями: сестринська справа, загальна практика - сімейна медицина за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до наказів Міністерства охорони здоров`я України №2697 від 28.12.2019 та №684 від 20.03.2020 /том 1 а.с. 23, 178-191/.
Відповідно до Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-6145-М000, укладеного між Національною службою здоров`я України (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (надавач) /том 1 а.с. 25-37/, ФОП ОСОБА_1 зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів /пункт 8/; медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору /пункт 9/; медичні послуги надаються відповідно до порядків надання медичної допомоги, затверджених МОЗ, з обов`язковим дотриманням галузевих стандартів у сфері охорони здоров`я та в місцях надання медичних послуг, що зазначені у додатках до цього договору /пункт 10/.
Додатком 2 до вказаного договору визначено обсяг медичних послуг, який надавач зобов`язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта/пацієнтки (специфікація), зокрема оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть /пункт 16/ /том 1 а.с. 37/.
Відповідно до наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №2-0000000004 від 10.03.2020, з 12.03.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар загальної практики-сімейний лікар" працює ОСОБА_2 /том 1 а.с. 38/, що також підтверджується повідомленням про прийняття на роботу від 10.03.2020 /том 1 а.с. 120/.
Відповідно до наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №1-0000000003 від 27.02.2020, з 27.02.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар - терапевт" працює ОСОБА_3 /том 1 а.с. 39/, що також підтверджується повідомленням про прийняття на роботу від 27.02.2020 /том 1 а.с. 122/.
Відповідно до наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №1-0000000002 від 27.02.2020, з 27.02.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар загальної практики-сімейний лікар" працює ОСОБА_17 /том 1 а.с. 40/, що також підтверджується повідомленням про прийняття на роботу від 27.02.2020 /том 1 а.с. 122/.
Відповідно до наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №6-0000000008 від 06.102020, з 07.10.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар загальної практики-сімейний лікар" працює ОСОБА_5 /том 1 а.с. 41/, що також підтверджується повідомленням про прийняття на роботу від 06.10.2020 /том 1 а.с. 119/.
Відповідно до наказу (розпорядження) про прийняття на роботу №5-0000000006 від 04.09.2020, з 07.09.2020 у ФОП ОСОБА_1 в структурному підрозділі "Амбулаторія" на посаді "Лікар-терапевт" працює ОСОБА_16 /том 1 а.с. 118/, що також підтверджується повідомленням про прийняття на роботу від 04.09.2020 /том 1 а.с. 121/.
Між лікарями ОСОБА_17 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та фізичними особами (пацієнтами) укладено декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу /том 1 а.с. 123-128/, у яких надавачем первинної медичної допомоги зазначено ФОП ОСОБА_1 .
Отже, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримала ліцензію Міністерства охорони здоров`я України на надання медичних послуг, укомплектувала штат лікарями, уклала з Національною службою здоров`я України договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-6145-М000, отримала бланки листків непрацездатності.
Зі змісту листків непрацездатності серії АДЯ №320670, серії АДЯ №342595, серії АДЯ №317903, серії АДЯ №385830, серії АДЯ № 320654, серії АЛД № 249605, серії АЛД № 280371, серії АЛД № 280402 /том 1 а.с. 72-75/ встановлено, що у графі "Назва і місцезнаходження закладу охорони здоров`я" цих листів зазначено "ФОП ОСОБА_1 "," АДРЕСА_2 ", у графі "Печатка закладу охорони здоров`я" міститься відтиск печатки із текстом "Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Україна Полтавська область, місто Кременчук Для листків непрацездатності ід. № 3095405988", у графі "Стати до роботи / печатка закладу охорони здоров`я" міститься відтиск печатки із текстом "Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Україна Полтавська область, місто Кременчук Для листків непрацездатності ід. № 3095405988".
У вказаних листках непрацездатності у відповідних графах також зазначені посада і прізвище лікуючих лікарів, які є медичними працівниками та працюють у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 . Листки непрацездатності у відповідних графах містять підписи та печатки лікарів, якими видані ці листки-непрацездатності.
Зауваження щодо оформлення вказаних листків непрацездатності, крім тих, що вказані в акті перевірки (листок непрацездатності виданий не лікуючим лікарем закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності та не лікарем, що проводить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець) відповідачем не встановлено та у акті перевірки не зафіксовано.
Зважаючи на вищевикладене, та враховуючи, що до підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 із забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність відповідних юридичних осіб, у даному випадку, закладів охорони здоров`я, а отже, при здійсненні такої підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1 фактично прирівнюється до закладу охорони здоров`я, а лікарі, які працюють у державних та недержавних закладах охорони здоров`я мають рівні права, в тому числі, і право виписувати листки непрацездатності, тому лікуючі лікарі ОСОБА_17 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_18 , Курдидик Н.О., які працювали у ФОП ОСОБА_1 у перевіряємому періоді та безпосередньо надавали медичну допомогу пацієнтам, мали право виписати листки непрацездатності, перелік яких наведено у акті перевірки №16 від 19.02.2021, враховуючи, що у графі "Назва і місцезнаходження закладу охорони здоров`я" цих восьми листків непрацездатності зазначено "ФОП ОСОБА_1 "," АДРЕСА_2 ", а у графі "Печатка закладу охорони здоров`я" міститься відтиск печатки із текстом "Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Україна Полтавська область, місто Кременчук Для листків непрацездатності ід. № 3095405988", у графі "Стати до роботи / печатка закладу охорони здоров`я" міститься відтиск печатки із текстом "Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 Україна Полтавська область, місто Кременчук Для листків непрацездатності ід. № 3095405988", та листки непрацездатності містять всі інші необхідні реквізити та відомості, суд дійшов висновку, що листки непрацездатності: серії АДЯ №320670 від 05.10.2020, серії АДЯ №342595 від 16.09.2020, серії АДЯ №317903 від 28.10.2020, серії АДЯ №385830 від 30.03.2020, серії АДЯ № 320654 від 15.10.2020, серії АЛД № 249605 від 01.12.2020, серії АЛД № 280371 від 16.11.2020, серії АЛД №280402 від 25.11.2020 були видані у встановленому порядку відповідно до Інструкції № 532/274/136-ос/1406.
Суд зазначає, що статтею 3 Закону № 1105-XIV визначені принципи соціального страхування, зокрема, державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав.
Застраховані особа мають право на отримання у разі настання страхового випадку матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, передбачених цим Законом (пункт 2 частини 1 статті 16 Закону № 1105-XIV).
Отже, застрахований пацієнт має державні гарантії реалізації своїх прав, зокрема, на відповідне матеріальне забезпечення та страхові виплати, та одночасно має право вибирати лікуючого лікаря, незалежно від того, працює такий лікар у юридичній особі чи у фізичної особи-підприємця, яка на підставі закону здійснює господарську діяльність з надання медичних послуг, а тому позбавлення пацієнта - застрахованої особи права на таке матеріальне забезпечення чи страхові виплати через видачу листка непрацездатності лікуючим лікарем, який безпосередньо надавав медичну допомогу та перебуває у трудових відносинах з фізичною особою-підприємцем, яка здійснює підприємницьку діяльність з забезпечення медичного обслуговування населення на підставі закону та має всі необхідні дозвільні документи, а не з юридичною особою, є порушенням принципів соціального страхування, встановлених Законом № 1105-XIV.
З огляду на частину 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено факт порушення позивачем вимог пункту 1 частини 2 статті 15, частини 3 статті 30, частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV, а отже не доведено правомірності рішення в частині, що оскаржується.
Таким чином, рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №97 від 04 березня 2021 року в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 19916 грн. 02 коп. та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" фінансової санкції в розмірі 9958 грн. 01 коп. прийняте відповідачем без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Отже, адміністративний позов ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" обґрунтований та підлягає задоволенню.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270 грн., що підтверджується платіжним дорученням №0000831028 від 24.03.2021 /том 1 а.с. 58/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету /том 1 а.с. 59/.
Таким чином, при задоволенні позову ТОВ "Кременчуцька ТЕЦ" суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
На підставі викладеного, статтями 2, 7, 9, 77, 139, 205, 243-245 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" (ідентифікаційний код 42225136, вул. Свіштовська, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (ідентифікаційний код 41319427, вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36011), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ), про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №97 від 04 березня 2021 року в частині повернення неправомірно витраченої суми страхових коштів в розмірі 19916 грн. 02 коп. (дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот шістнадцять гривень дві копійки) та застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" фінансової санкції в розмірі 9958 грн. 01 коп. (дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят вісім гривень одна копійка).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кременчуцька ТЕЦ" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Повне рішення складено 20 серпня 2021 року.
Суддя С.С. Сич