Рішення № 99115887, 20.08.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.08.2021
Номер справи
360/3636/21
Номер документу
99115887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

20 серпня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3636/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Моноліт-транс» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Моноліт-транс» (далі - позивач, ТОВ «Моноліт-транс») до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Укртрансбезпека), в якому позивач просив суд визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті № 222722 від 15.06.202 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою стягнуто з TOB «Моноліт-транс» адміністративно-господарський штраф у сумі 34000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що 19 квітня 20201 року на автомобільній дорозі «Київ-Харків-Довжанський», інспектором Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби України з питань безпеки на транспорті, було зупинено та нібито проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля MAN TGX 26.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп SCHWARZMULLER SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_2 , та складено довідку від 19.04.2021, про результати здійснення габаритно-вагового контролю. За результатами вагового контролю було нібито встановлено повну масу транспортного засобу - 56,31 тонни, та винесено Акт № 0023434 від 19.04.20201, про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

В акті посадовою особою Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки зазначено, що нормативно допустима маса повинна бути 44.000 тон, а фактична маса ТЗ та причепу 56,31 тон, осьові навантаження не вимірювалися.

Позивач вважає, що довідка від 19.04.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт № 0023434 від 19.04.20201 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 274274 від 19.04.2021 було складено посадовою особою відповідача з порушенням чинного законодавства, оскільки фактичне зважування за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання фактичної маси автомобіля MAN TGX 26.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа SCHWARZMULLER SPA-3E, реєстраційний номер НОМЕР_2 - не проводилось.

На підставі викладеного позивач просив суд задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі (а.с.1-6).

Відповідач позов не визнав, заперечував проти його задоволення, з цього приводу 03.08.2021 до суду надійшов відзив, в якому зазначив наступне.

Матеріали про порушення позивачем законодавства про автомобільний транспорт надійшли до Східного міжрегіонального управління Укратрансбезпеки листом Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 12.05.2021 № 36999/8.4/18-21.

Повідомлення про розгляд справи про порушення, запланований на 15.06.2021 за адресою м. Сєвєродонецьк, бульвар Дружби народів, 14, оф. 25, було направлено позивачеві 31.05.2021 рекомендованим листом з повідомленням № 9340408859601.

15.06.2021 у присутності представника позивача в.о. заступника начальника Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки - начальника відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Луганській області А. Рязанцевою було розглянуто матеріали про порушення ТОВ «МОНОЛІТ-ТРАНС» законодавства про автомобільний транспорт і винесено постанову № 222722 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34 000 грн на підставі абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Підставою для винесення постанови стало наступне.

Згідно з Актом № 274274 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом 19.04.2021 о 21-30 год. на км 517 а/д М-03 Київ - Харків - Довжанський співробітниками Слобожанського управління Укртрансбезпеки при проведенні рейдової перевірки транспортних засобів, що здійснювали перевезення пасажирів і вантажів, було перевірено вантажний автомобіль MAN TGS 26.440, держ. номер НОМЕР_1 , з напівпричепом SCHWARZMULLER SPA-3E, держ. номер НОМЕР_3 , що належить ТОВ «МОНОЛІТ-ТРАНС».

В результаті перевірки товарно-транспортних документів, наданих водієм ОСОБА_1 , встановлено факт порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», яке полягало у наданні послуг з перевезення вантажу транспортним засобом повною масою 56,31 тон, що перевищувало встановлені законодавством норми на 27,97 %, без відповідного дозволу.

Таким чином, співробітниками Укртрансбезпеки в ході здійснення заходів державного контролю на автомобільному транспорті було проведено документальний габаритно-ваговий контроль, за результатами якого складено Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.04.2021, Акт про перевищення транспортним засобом вагових параметрів № 0023434 від 19.04.2021 та проведено розрахунок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортного засобу, вагові параметри якого перевищили нормативні, на суму 272,97 евро. Враховуючи курс гривні до євро, встановлений НБУ на 19.04.2021, нарахована плата за проїзд становила 9 151,32 грн.

В ході проведеної 19.04.2021 рейдової перевірки транспортного засобу позивача при перевезенні вантажу на підставі наданої його водієм товарно-транспортної накладної було встановлено факт перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% без відповідного дозволу, за що абзацом 16 ч. 1 ст. 60 закону передбачена відповідальність у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або 34 000 грн.

15.06.2021 під час розгляду матеріалів справи представник позивача претензій щодо документів, на підставі яких винесено постанову № 222722, не висував.

За інформацією Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, 07.05.2021 позивач вніс на рахунок держказначейства плату за проїзд великовагового транспортного засобу у сумі 9 151,32 грн згідно з розрахунком від 19.04.2021, що, на думку відповідача, також свідчить про добровільне визнання факту порушення.

Враховуючи викладене, відповідач вважає, що оскаржувана постанова винесена з повним дотриманням вимог дотриманням вимог чинного законодавства, а тому у задоволенні позову просив відмовити (а.с.28-30).

Ухвалою суду від 16.07.2021 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.23-24).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Моноліт-транс», код ЄДРПОУ: 38817282, здійснює наступний економічний вид діяльності: 49.41 вантажний автомобільний транспорт (основний), 45.20 технічне обслуговування та ремонт автотранспортний засобів, 86.90 інша діяльність у сфері охорони здоров`я, 52.29 інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (а.с.37-39).

Також судом встановлено, що вантажний автомобіль MAN TGS 26.440, держ. номер НОМЕР_1 з напівпричепом SCHWARZMULLER SPA-3E, держ. номер НОМЕР_3 , належить ТОВ «МОНОЛІТ-ТРАНС» на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4 та договору №1 про оренду транспортного засобу від 01.01.2021 (а.с.16,17,18,19).

19.04.2021 співробітниками відповідача на підставі направлення на рейдову перевірку №012075 від 16.04.2021 та щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на території Харківської області у період з 19.04.2921 по 25.04.2021, було проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а саме транспортного засобу вантажний автомобіль MAN TGS 26.440, держ. номер НОМЕР_1 з напівпричепом SCHWARZMULLER SPA-3E, держ. номер НОМЕР_3 , що належить ТОВ «МОНОЛІТ-ТРАНС», водій ОСОБА_1 , на а/д М03 Київ-Харків-Довжанський 517 км, за результатами якої складено акт перевірки №274274 від 19.04.2021 (а.с.14).

Під час перевірки виявлено порушення ТОВ «МОНОЛІТ-ТРАНС», відповідальність за яке передбачено статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме абз. 16 ч.1 - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Також, за результатами габаритно-вагового контролю складено акт №0023434 від 19.04.2021 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.11), довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 19.04.2021 (а.с.13), відповідно до якої повна маса транспортного засобу становила 56,31 т при нормі 40 т та розрахунок плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу (а.с.12).

На підставі висновків акту перевірки №274274 від 19.04.2021, Східним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №222722 від 15.06.2021 у розмірі 34000,00 грн (а.с.15).

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України "Про автомобільний транспорт" від 5 квітня 2001 року № 2344-ІІІ (далі - Закон № 2344-ІІІ).

Вказаний закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами-суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (стаття 3 Закону № 2344-ІІІ).

Відповідно до частини четвертої статті 6 Закону № 2344-ІІІ реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Так, на виконання вимог абзацу 4 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10 вересня 2014 року "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" утворено Державну службу України з безпеки на транспорті, реорганізувавши шляхом злиття Державну інспекцію з безпеки на морському та річковому транспорті, Державну інспекцію з безпеки на наземному транспорті та підпорядкувавши Службі, що утворюється, Державну спеціальну службу транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Постанова № 103).

Відповідно до пункту 1 Постанови № 103 Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.п.1 пункту 4 Постанови № 103 основними завданнями Укртрансбезпеки є, зокрема, реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Відповідно до пункту 8 Постанови № 103 Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.03.2020 №196-р Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті та наказу Державної служби України з безпеки на транспорті від 09.09.2020 №340 Про упорядкування структури Укртансбезпеки управління Укртрансбезпеки у Донецькій області та управління Укртрансбезпеки у Луганській області реорганізовано шляхом приєднання до Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.

Водночас пунктом 3 вказаного розпорядження встановлено, що територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам, що утворюються.

В силу вимог пп. 15, 27 пункту 5 Постанови № 103 Укртрансбезпеки відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

Водночас процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, зокрема, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом встановлено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

За приписами пункту 4 Порядку № 1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відтак, саме на міжрегіональні управління Укртрансбезпека покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, в тому числі державного контролю шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до абз.16 частини першої статті 60 Закону № 2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначений Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 р. № 879 (далі - Порядок №879).

Згідно пунктів 3, 4 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Пунктом 16 Порядку №879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

Відповідно до п.п. 4, 5-1 пункту 2 Порядку 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; документальний габаритно-ваговий контроль - визначення загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 (далі - ПДР) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач здійснював перевезення великоваговим транспортним засобом з перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20%, а саме при перевезенні вантажу без відповідного дозволу транспортним засобом повною масою 56,31 тон, що перевищує встановлені законодавством норми на 27,97 %.

Враховуючи викладене, з урахуванням положень наведених вище нормативних актів та приписів статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваної постанови.

Відносно доводів позивача про не вимірювання осьових навантажень транспортного засобу, суд зазначає, що Порядком №879 передбачено проведення документального габаритно-вагового контролю, відповідно до якого визначення загальної маси транспортного засобу здійснюється шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу.

Співробітниками відповідача було здійснено саме такий вид габаритно-вагового контролю, що не суперечить чинному законодавству та визначено фактичну масу транспортного засобу позивача на підставі наданої його водієм товарно-транспортної накладної №132 від 19.04.2021.

Відповідно до вказаної товарно-транспортної накладної повна маса транспортного засобу становить брутто 56310 = 56,31 т, що перевищувало встановлені законодавством норми на 27,97 % (а.с.34- зворотній бік).

Відтак, відповідачем на підставі вказаних документів правомірно встановлено факт порушення вимог вагових обмежень.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що постанова Східного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про застосування адміністративно-господарського штрафу №222722 від 15.06.2021 є правомірною та скасуванню не підлягає.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач довів, що діяв у межах вимог статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано.

Доказів, які б доводили обґрунтованість заявленого позову, суду не надано, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Зважаючи на відсутність з боку відповідача витрат із залучення свідків та проведення експертиз, судові витрати у порядку частини першої статті 139 КАС України з позивача не стягуються, у зв`язку з відмовою у позові судовий збір позивачу не відшкодовується.

Керуючись ст.ст.6, 7, 9, 90, 242, 245, 246, 255,262, 295, п.15.5 Розділу VІІ Перехідних положень КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Моноліт-транс» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Басова