Ухвала суду № 9909433, 25.05.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.05.2010
Номер справи
2а-18178/09/0570
Номер документу
9909433
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції Шальєва В.А.

Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

(вступна та резолютивна частини)

25 травня 2010 року справа № 2а-18178/09/0570

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ляшенка Д.В. суддів: Білак С.В., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання:

за участю представників:

від позивача:

від відповідача: Агейченковій К.О.

Золотова І.М. за дов. № 1-81 від 21.05.2010 року

Сташко Г.І. за дов. № 1-82 від 21.05.2010 року,

Троніц М.І. за дов. № 05-13-11-17/2867 від 29.03.2010 року; розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року по адміністративній справі № 2а-18178/09/0570 за позовом Обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області про скасування рішення, -

На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного від 21 грудня 2009 року у справі № 2а-18178/09/0570 за позовом Обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області «про скасування рішення» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 25 травня 2010 року.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Колегія суддів: Д.В.Ляшенко С.В.Білак Л.В.Ястребова

Головуючий у 1 інстанції Шальєва В.А.

Суддя-доповідач Ляшенко Д.В.

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

25 травня 2010 року справа № 2а-18178/09/0570

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ляшенка Д.В. суддів: Білак С.В., Ястребової Л. В. при секретарі судового засідання:

за участю представників:

від позивача:

від відповідача: Агейченковій К.О.

Золотова І.М. за дов. № 1-81 від 21.05.2010 року

Сташко Г.І. за дов. № 1-82 від 21.05.2010 року,

Троніц М.І. за дов. № 05-13-11-17/2867 від 29.03.2010 року; розглянувши у відкритому

апеляційну скаргу судовому засіданні

Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2009 року по адміністративній справі № 2а-18178/09/0570 за позовом Обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2009 року Обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі звернулося до суду з адміністративним позовом до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області про скасування рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності позивача, якою було встановлено порушення фінансової дисципліни на суму 2751 тис. грн. в частині спрямування коштів на виплату кредитів 146 особам, які, на думку відповідача, не мали права на одержання таких кредитів, оскільки вони проживають не в сільській місцевості. На підставі висновків ревізії позивачу відповідачем була спрямована вимога № 05-07-10-111/2484 від 26.03.2009 р., якою відповідач зобовязував позивача прийняти заходи щодо повного відшкодування встановлених порушень в сумі 2751 тис. грн. шляхом забезпечення повернення кредитів забудовниками.

З зазначеною вимогою позивач не погоджується, посилаючись на те, що фактично ці 146 забудовників є мешканцями сільських районів Донецької області, які постійно проживають і будують чи реконструюють індивідуальне жило та інженерні мережі в сільській місцевості в межах відповідній районів, як це передбачено п. 4 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1998 р. № 1597, і регіональною програмою «Власний дім», що є складовою частиною Програми економічного і соціального розвитку Донецької області, затвердженої сесією Донецької обласною ради.

Позивач вказує, що кредити надавались мешканцям сільської місцевості Волноваського, Краснолиманського, Марїнського, Тельманівського, Словянського, Першотравневого районів, м. Красний Лиман. Населені пункти, в яких мешкають ці особи, відносяться до сільської місцевості. Особи, яким надається кредит, визначаються фондом на підставі списків відповідних органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.

У звязку із зазначеним, Обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі просить скасувати рішення відповідача в частині незаконного кредитування 146 осіб на загальну суму 2751 тис. грн.

Постановою від 21 грудня 2009 року Донецьким окружним адміністративним судом позов задоволений у повному обсязі.

Відповідач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм процесуального і матеріального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Представники позивача у судому засіданні проти апеляційної скарги заперечували. Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та наполягав на її задоволенні.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін, з наступних підстав.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судами першої та апеляційної інстанціями встановлено наступне.

Позивач Обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі зареєстрований в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена виконавчим комітетом Донецької міської ради 20.06.2007 р., включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 25604868, діє на підставі Положення, затвердженого розпорядженням голови Донецької обласної державної адміністрації № 391 від 30.06.1998 р.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», державна контрольно-ревізійна служба складається з Головного контрольно-ревізійного управління України, контрольно-ревізійних управлінь в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійних підрозділів (відділів, груп) в районах, містах і районах у містах.

Відповідач КРУ в Донецькій області діє на підставі Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого Наказом Головного контрольно-ревізійного управління України № 111 від 09.01.2001 р.

Головними завданнями державної контрольно-ревізійної служби відповідно до ст. 2 вказаного Закону, є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування.

Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Порядок проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 р. № 550.

Контрольно-ревізійним управлінням в Донецькій області була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р., за результатами якої складений акт № 07-17/006 від 03.03.2009 р.

Ревізією, зокрема, встановлені порушення фінансової дисципліни в сумі 2751000 грн. спрямування коштів на виплату кредитів особам, які не мають на це права, внаслідок видачі протягом 2007-2008 років 146 кредитів особам, які проживають, будують (реконструюють) житло на інженерні мережі не в сільській місцевості, що є порушенням п. 4 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1998 р. № 1597, п. 11 Положення про порядок формування і використання коштів фондів підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. № 1211.

КРУ в Донецькій області 26.03.2009 р. за № 05-07-10-111/2484 була направлена позивачу вимога про усунення виявлених ревізією порушень, в якій відповідач, зокрема, вимагає прийняти заходи щодо повного відшкодування встановлених порушень в сумі 2751000 грн. шляхом забезпечення повернення кредитів забудовниками.

Суд першої інстанції обґрунтовано вважає оскаржувану вимогу в зазначеній частині протиправною з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що протягом 2007-2008 років Обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі були видані кредити 146 особам - мешканцям Волноваського, Краснолиманського, Мар`їнського, Тельманівського, Словянського, Першотравневого районів, м. Красний Лиман. Загальна сума виданих кредитів, як встановлено ревізією, складає 2751000 грн.

Умови і порядок надання фондами підтримки індивідуального житлового будівництва на селі пільгових довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі на виконання регіональних програм "Власний дім" відповідно до Указу Президента України від 27 березня 1998 р. № 222 "Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі" визначаються Правилами надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1998 р. № 1597.

Пунктом 4 зазначених Правил встановлено, що позичальниками кредитів за рахунок кредитних ресурсів фондів можуть бути громадяни України, які постійно проживають, будують індивідуальне житло в сільській місцевості і працюють в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях сільського господарства, інших господарських формуваннях, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села, а також на підприємствах, в установах та організаціях переробних і обслуговуючих галузей агропромислового комплексу, навчальних закладах, закладах культури та охорони здоров'я, розташованих у межах району.

Отже, право на отримання кредитів за рахунок кредитних ресурсів фонду мають особи, які проживають, будують індивідуальне житло в сільській місцевості, а також працюють на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу, навчальних закладах, закладах культури, охорони здоровя, розташованих у межах району.

Визначення терміну «сільська місцевість» надається у Законі України «Про сільськогосподарську дорадчу діяльність», відповідно до якого сільська місцевість - території, що знаходяться за межами міст і є переважно зонами сільськогосподарського виробництва та сільської забудови. Аналогічні розяснення надані листами Міністерства аграрної політики України від 08.04.2009 р. № 17-2/286 та від 01.07.2009 р. № 31-17-2-13/11081, в яких вказується, що сільська місцевість це не населенні пункти, а відповідні території населених пунктом, які є зонами переважно сільськогосподарського виробництва та переробки сільськогосподарської продукції та сільської забудови.

З матеріалів справи вбачається, що усі 146 осіб, які отримали кредити за рахунок кредитних ресурсів фонду є мешканцями сільських районів Донецької області, вони постійно проживають і будують (реконструюють) індивідуальне житло та інженерні мережі в сільській місцевості в межах відповідних районів, як це передбачено п. 4 Правил.

Регіональна програма індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» розроблена на виконання Указу Президента України від 27.03.1998 р. № 222/98 з урахуванням пропозицій районних державних адміністрацій, очікуваних обсягів фінансування з Державного і місцевого бюджетів, є складовою частиною Програми економічного і соціального розвитку області, розроблена з урахуванням місцевих умов, як це передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 р. № 1211 та від 05.10.1998 р. № 1597. Регіональна програма індивідуального житлового будівництва на селі „Власний дім” розробляється та затверджується як Донецькою обласною державною адміністрацією, так й рішенням сесії Донецької обласної ради, щорічно.

Програма 2007 р. затверджена рішенням сесії Донецької обласної ради від 23.03.2007 р. № 5/8-160, програма 2008 р. затверджена рішенням сесії від 22.04.2008 р. № 5/16-443.

На районному рівні програма затверджується відповідними сесіями місцевих рад.

Отже, кредити фондом надаються за затвердженими відповідними органами програмами.

Пунктом 8 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1998 р. № 1597, визначено, що індивідуальні забудовники, яким надаватиметься кредит, визначаються фондами за поданням їх відділень на підставі відповідних списків, затверджених органами місцевого самоврядування.

Фонд не визначає приналежність окремих населених пунктів до сільської місцевості. Судом встановлено, що рішення про наданні кредитів приймались фондом на підставі відповідних списків, затверджених органами місцевого самоврядування.

Положенням про виконання Регіональної програми „Власний дім” Обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, затвердженим заступником голови Донецької обласної державної адміністрації, визначено, що коло позичальників кредитів складають громадяни України, які постійно проживають (або переселяються на постійне місце проживання) в сільській місцевості в межах районів, включаючи районні центри і невеликі міста районного підпорядкування (або обласного, що мають в своєму складі сільськогосподарські підприємства), і працюють на підприємствах, установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від форм власності, інших господарських формуваннях, що функціонують в сільській місцевості, соціальній сфері села, навчальних закладах, закладах культури, охорони здоровя, органах місцевого самоврядування, відділеннях банків, торгівлі, звязку, комунальних, побутового обслуговування та інших галузей, обслуговуючих агропромисловий комплекс, розташованих у межах району.

Положення про виконання Регіональної програми „Власний дім” Обласним фондом підтримки індивідуального житлового будівництва на селі є обовязковою для виконання фондом.

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що усі 146 осіб, яким були видані фондом кредити, проживають у межах відповідних районів, включаючи районні центри і невеликі міста районного підпорядкування, працюють на підприємствах, установах та організаціях агропромислового комплексу, інших господарських формуваннях, що функціонують в сільській місцевості, соціальній сфері села, навчальних закладах, закладах культури, охорони здоровя, органах місцевого самоврядування тощо, розташованих у межах району, а тому усі 146 осіб мали право на одержання кредитів за рахунок коштів фонду.

Відтак, висновки акту ревізії про порушення позивачем фінансової дисципліни в сумі 2751000 грн. в частині спрямування коштів на виплату кредитів особам, які не мають на це права, внаслідок видачі протягом 2007-2008 років 146 кредитів особам, які проживають, будують (реконструюють) житло на інженерні мережі не в сільській місцевості, є безпідставними, що є підставою для визнання протиправним рішення, прийнятого за результатами ревізії.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Приймаючи викладене до уваги апеляційний суд зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195-196, ст. 199, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного від 21 грудня 2009 року у справі № 2а-18178/09/0570 за позовом Обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі до Контрольно-ревізійного управління у Донецькій області «про скасування рішення» залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені, підписані колегією суддів у нарадчій кімнаті та проголошені в судовому засіданні 25 травня 2010 року.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Ухвала складена в повному обсязі та підписана колегією суддів 31 травня 2010 року.

Колегія суддів: Д.В.Ляшенко С.В.Білак Л.В.Ястребова

/підписи/

З оригіналом згідно:

Суддя: Д.В.Ляшенко