
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1552/21
18 серпня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області про стягнення невиплаченої вихідної допомоги при звільненні
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить стягнути недоплачений розмір одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту в сумі 81715,21 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 16.08.2009 по 01.12.2020 проходив службу цивільного захисту в системі МНС, ДСНС України на посадах середнього та старшого начальницького складу.
З 08.11.2015 по 01.12.2020 ОСОБА_1 перебував у розпорядженні начальника Управління ДСНС України у Тернопільській області у зв`язку із обранням його головою Переволоцької сільської ради Бучацького району Тернопільської області.
Наказом Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області від 01.12.2020 №333 "Про кадрові питання", позивача було звільнено із служби з виключенням із кадрів ДСНС України у запас Збройних Сил за пунктом 176 підпункту 1 з займаної посади старшого лейтенанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 перебуваючого у розпорядженні начальника Управління ДСНС України в Тернопільській області.
При звільненні зі служби ОСОБА_1 нараховано та виплачено вихідну допомогу в розмірі 11760,04 грн, яка була розрахована із врахуванням грошового забезпечення, що було встановлене станом на 2015 рік.
Проте позивач не погоджується із таким діями відповідача та вважає, що вихідна допомога йому мала б бути розрахована, виходячи із грошового забезпечення станом на день звільнення, тобто станом на 01.12.2020, що і слугувало підставою для звернення до суду.
Ухвалою судді від 01.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
15.04.2021 представник відповідача подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову та вказує, що наказом від 16.06.2014 №165 ОСОБА_1 був призначений на посаду начальника караулу 15 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС у Тернопільській області.
Відповідно до Наказу від 06.11.2015 року № 607 ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади, та прикомандировано до Переволоцької сільської ради Бучацького району Тернопільської області, де останній був обраний депутатом, та знятий з грошового забезпечення з 08.11.2015 року.
Остання штатна посада, яку займав ОСОБА_1 під час проходження служби цивільного захисту є начальник караулу 15 державної пожежно-рятувальної частини.
В період з 2015 по 2020 року, позивач працював на постійній основі в Переволоцькій сільській раді Бучацького району.
01.12.2020 року Наказом Управління ДСНС у Тернопільській області № 333 ОСОБА_1 було звільнено зі служби цивільного захисту, та виключено з кадрів ДСНС України та зі списків особового складу УДСНС України в Тернопільській області з 01.12.2020 року, з одночасним встановленням виплати одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 11 календарних років служби.
Вказує, що Управління діяло згідно норм чинного законодавства, та здійснило виплату одноразової грошової допомоги при звільненні, враховуючи посадовий оклад, та усі надбавки та премії, що були встановлені за останньою штатною посадою, яку займав ОСОБА_1 під час проходження служби цивільного захисту.
Ухвалою суду від 28.04.2021 розгляд справи було відкладено.
Ухвалою суду від 18.05.2021 в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду відмовлено. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області про стягнення одноразової грошової допомоги залишено без руху.
Ухвалою суду від 26.05.2021 продовжено процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 02.06.2021 визнано поважними причини пропуску строку на звернення до суду, поновлено позивачу строк на звернення до суду та призначено судове засідання.
Судове засідання 14.06.2021 не проводилося у зв`язку із перебуванням головуючого судді у відпустці.
Ухвалами суду від 01.07.2021та 21.07.2021 розгляд справи відкладено.
11.08.2021 представник позивача подав письмові пояснення.
Ухвалою суду від 18.08.2021замінено неналежного відповідача Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області на належного - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області.
Позивач та його представник в судове засідання не прибули, представник позивача подав заяву про розгляд справи за їх відсутності у письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечує в повному обсязі.
Відповідно до ч.3 ст.194 Кас України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що наказом від 16.06.2014 №165 ОСОБА_1 був призначений на посаду начальника караулу 15 державної пожежно-рятувальної частини Управління ДСНС у Тернопільській області.
Відповідно до Наказу від 06.11.2015 року № 607 ОСОБА_1 було звільнено із займаної посади, зараховано в розпорядження начальника Управління ДСНС України у Тернопільській області та прикомандировано до Переволоцької сільської ради Бучацького району Тернопільської області. Згідно вказаного наказу позивач з 08.11.2015 був знятий з грошового забезпечення.
01.12.2020 року Наказом Управління ДСНС у Тернопільській області № 333 ОСОБА_1 було звільнено зі служби цивільного захисту за пунктом 176 підпугктом 1 (у зв`язку із закінченням строку контракту), та виключено з кадрів ДСНС України та зі списків особового складу УДСНС України в Тернопільській області з 01.12.2020 року, з одночасним встановленням виплати одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 11 календарних років служби.
Позивачу було нараховано та виплачено вихідну допомоги в розмірі 11760,04 грн.
Як встановлено судом, вихідна допомога була розрахована із врахуванням грошового забезпечення, що було встановлене станом на 2015 рік за останньою штатною посадою, яку займав ОСОБА_1 під час проходження служби цивільного захисту.
Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно статті 99 Кодексу цивільного захисту України (далі-КЦЗ України), до персоналу (кадрів) органів управління та сил цивільного захисту належать особи рядового і начальницького складу, які проходять службу цивільного захисту за контрактом, державні службовці та інші працівники, з якими укладається трудовий договір.
Частиною 1 статті 101 КЦЗ України передбачено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України (частина 2 статті 101 КЦЗ України).
Відповідно до частини 1 статті 115 КЦЗ України держава забезпечує соціальний та правовий захист осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, працівників органів управління та сил цивільного захисту і членів їхніх сімей відповідно до Конституції України, цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно зі статтею 125 КЦЗ України держава гарантує достатнє грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту з метою створення умов для належного та сумлінного виконання ними службових обов`язків. Порядок та умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та питання, пов`язані з перебуванням громадян України в резерві служби цивільного захисту врегульовано Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 №593 "Про затвердження Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу та визнання такими, що втратили чинність деяких постанов Кабінету Міністрів України" (далі - Положення №593).
Відповідно до пп.3,4 Положення № 593, особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом, приймають присягу служби цивільного захисту і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання, а також належать до персоналу (кадрів) ДСНС України.
Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова КМУ №704) встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Пунктом 3 Постанови КМУ №704 передбачено виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).
Відповідно до пункту 3 Постанови КМУ №704 з метою визначення умов та розмірів виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2018 року № 623, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 серпня 2018 року за №936/32388, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі Інструкція № 623).
Інструкція № 623 визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу), а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 3 розділу І "Загальні положення" Інструкції № 623 передбачено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 8 розділу XXVII "Грошове забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту" Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу, які звільняються зі служби за віком, у зв`язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту керівником відповідного органу управління (підрозділу), за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Відповідно до пункту 12 розділу XXVII "Грошове забезпечення та одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту" Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу, які в разі звільнення зі служби цивільного захисту мають право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби цивільного захисту, до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються:
для осіб рядового і начальницького складу, що звільняються з посад, на які вони були призначені, - оклад за штатною посадою, оклад за спеціальним званням і додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) на день звільнення:
для осіб рядового і начальницького складу, які на день звільнення зі служби перебували в розпорядженні відповідних начальників органів управління (підрозділів), - посадовий оклад за останньою штатною посадою, оклад за спеціальним званням, установлений на день звільнення зі служби, додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) за останніми штатними посадами.
З наведеного вбачається, що особам рядового і начальницького складу, які звільняються за закінченням строку контракту, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога при звільненні зі служби цивільного захисту в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. При цьому, для осіб рядового і начальницького складу, які на день звільнення зі служби перебували в розпорядженні відповідних начальників органів управління (підрозділів), до їх місячного грошового забезпечення, з якого нараховується ця грошова допомога, включаються: посадовий оклад за останньою штатною посадою, оклад за спеціальним званням, установлений на день звільнення зі служби, додаткові види грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені наказом органу управління (підрозділу) за останніми штатними посадами.
Як зазначалося вище, з 08.11.2015 по 01.12.2020 ОСОБА_1 перебував у розпорядженні начальника Управління ДСНС України у Тернопільській області у зв`язку із обранням його головою Переволоцької сільської ради Бучацького району Тернопільської області та перед звільненням зі служби обіймав посаду начальника караулу 15 державної пожежно-рятувальної частини У ДСНС у Тернопільській області, вислуга років на момент звільнення зі служби скала 11 років 03 місяці 16 днів.
Отже, з урахуванням наведених правових норм, на переконання суду, при звільненні позивача зі служби, нарахування та виплата одноразової грошової допомоги мала здійснюватися враховуючи посадовий оклад, усі надбавки та премії, що були встановлені за останньою штатною посадою, яку займав ОСОБА_1 саме станом на дату звільнення зі служби, а не з посади.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Верховний Суд у постанові від 18 жовтня 2018 року у справі №815/1048/16 зазначив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії, чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду.
Тому з метою ефективного та належного захисту порушеного права позивача слід зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням посадового окладу, усіх надбавок та премій, що були встановлені за останньою штатною посадою, яку він займав станом на дату звільнення зі служби.
При вирішенні питання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Разом з тим, на думку суду, в даному випадку підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення відсутні, оскільки у суду немає обґрунтованих сумнівів щодо виконання відповідачем рішення у цій справі, а крім того, примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Зобов`язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні зі служби цивільного захисту з урахуванням посадового окладу, додаткових видів грошового забезпечення постійного характеру (надбавки, доплати, премії), що були встановлені за останньою штатною посадою, яку займав ОСОБА_1 станом на дату звільнення зі служби з урахуванням вже виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: с. Переволока, Бучацький район, Тернопільська область, 48420, РНОКПП НОМЕР_1 )
відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Лесі Українки,6, м. Тернопіль, 46011, код ЄДРПОУ: 38535547).
Головуючий суддя Баранюк А.З.