Постанова № 9909103, 25.12.2009, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.12.2009
Номер справи
2а-9985/09/0470
Номер документу
9909103
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ц

Справа № 2а-9985/09/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юхно І.В.

при секретарі - Чупіній О.В.

за участю представника позивача - Компанець А.Л.

представника відповідача - Суслова Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроект

про зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області звернулась до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектпро зобовязання вчинити певні дії, а саме: зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектвиконати умови приписів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області від 12.03.2009 року, від 29.05.2009р. та від 10.06.2009р. призупинити проведення будівельних робвт на обєкті реконструкції, розташованому за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Поля, 2 (приміщення 120/2), розробити та узгодити проектну документацію, отримати дозвіл на виконання будівельних робіт, після закінчення будівництвом обєкту ввести його в експлуатацію згідно до вимог чинного законодавства.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектв порушення вимог п. 4 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затверджений постановою КМУ № 225 від 25.03.1993р. не виконало припис щодо усунення порушень законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог, технічних розумів, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів, що стало підставою для звернення Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області до суду з даним позовом.

25.12.2009р. позивачем було уточнено позовні вимоги з викладенням їх у наступній редакції: зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектвиконати умови приписів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області від 12.03.2009 року, від 29.05.2009р. та від 10.06.2009р., а саме: надати довідку про перелік та вартість виконаних будівельних робіт станом на 22.12.2009р. В обгрунтування уточнень позивачем було зазначено, що реконструкція приміщень відповідача проводиться без дозволу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області. Головним державним інспектором Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області 29.05.2009р. та 10.06.2009р. було видано повторні приписи щодо призупинення будівельних робіт та надання інформації до інспекції, однак, зазначені приписи відповідачем не виконані (а.с. 92-93). Уточнення були прийняті судом.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові.

Відповідач в судовому засіданні заперечив проти позову та просив відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на те, що відповідно до вимог чинного законодавства України до повноважень Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області не входить контроль за процедурою розроблення та погодження проектної документації, а також підготовкою документації для отримання дозволу на виконання будівельних робіт та прийняття обєкту до експлуатації. Крім того, на сьогоднішній день будь-які будівельні роботи на обєкті товариством з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектне здійснюються, підстави вимагати їх призупинити відсутні. Всупереч вимогам законодавства України відповідач в установленому порядку не був повідомлений про час, місце, предмет та підстави перевірки, через що уповноважений представник відповідача зі змістом протоколу не був ознайомлений і не приймав участь при його складанні під час перевірки. Позивачем до позовної заяви копія протоколу не додається, а можливість складання лише припису, без складання протоколу, як форма фіксації правопорушення чинним законодавством України не передбачено. Позивачем не надано до суду доказів правомірності проведення перевірки обєкту. З огляду на викладене, відповідач вважає, що жодна посадова особа Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області не мала достатніх правових підстав для здійснення перевірки зазначеного обєкту, а тому будь-які розпорядчі документи, складені за результатами такої перевірки, є незаконними і не можуть бути підставою для задоволення позовних вимог. Крім того, відповідач зазначив, що проектно-кошторисна документація, яка необхідна для виконання будівельних робіт перебуває на розгляді та затвердженні, а дозвіл на проведення будівельних робіт перебуває на стадії отримання (а.с. 29-31).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області утворена згідно з наказом Державної архітектурно-будівельної інспекції, що діє в складі Міністерства регіонального розвитку та будівництва Про утворення інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області№ 44 від 15.10.2007р., є її територіальним органом.

Згідно з п. 3 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області, основними завданнями Інспекції є, у тому числі, виконання у межах компетенції дозвільних, реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури (державний архітектурно-будівельний контроль).

В рамках здійснення архітектурно-будівельного контролю головним державним інспектором Дніпропетровського регіонального відділу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області було проведено позапланову перевірку додержання вимог містобудівного законодавства при проведенні будівельних робіт з реконструкції приміщень першого поверху швацької майстерні, розташованої за адресою: місто Дніпропетровськ вул. Поля № 2 (приміщення 120/2). Замовником реконструкції є товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроект(49057, м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда, 151), що підтверджується Договором підряду № 19/01 від 19.01.2009р. (а.с. 83-85).

Перевіркою було встановлено факт порушення відповідачем вимог ст. 29 Закону України Про планування і забудову територійпри виконанні будівельних робіт з реконструкції приміщень першого поверху швацької майстерні. Реконструкція зазначених приміщень проводиться без дозволу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Дніпропетровській області.

Відповідальність за зазначене порушення передбачена положеннями ст. 1 Закону України Про відповідальність підприємств, їх обєднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування, а саме: підприємства, їх обєднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації у розмірі пятдесяти відсотків вартості цих робіт.

Підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудування є протокол, складений уповноваженою на те особою інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ст. 3 вищезазначеного закону).

Форма протоколу затверджена додатком № 1 до Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993р. № 225. Так, однією з обовязкових обставин, які фіксуються в вищезазначеному протоколі є вартість проведення будівельних робіт, яка необхідна для визначення розміру штрафу за правопорушення.

В звязку з наведеним позивач при проведенні перевірки не складав протокол про правопорушення у сфері містобудування з огляду на те, що на момент проведення перевірки та фіксування правопорушення не можливо було визначити вартість проведених відповідачем будівельних робіт, оскільки у товариства з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектбув взагалі відсутній дозвіл на проведення будь-яких будівельних робіт, а тому не було відомо, які будівельні роботи вже здійснені відповідачем.

Відповідно ст. 29 Закону України Про планування та забудову територій, дозвіл на

виконання будівельних робіт це документ, що засвідчує право забудовника та підрядника, а виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Здійснення будівельних робіт на обєктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його реєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.

Статтею 28 Закону України „Про архітектурну діяльність", встановлено, що власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані отримувати в установленому законодавством порядку дозвіл на виконання робіт, пов'язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об'єкта архітектури.

Згідно статті 9 Закону України „Про архітектурну діяльність", будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.

Пунктом 4 Положення про державний архітектурно-будівельний контроль, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 1993р. № 225 передбачено, що інспекціям державного архітектурно-будівельного контролю надається право давати в межах своїх повноважень обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень законодавства, державних стандартів, норм і правил, архітектурних вимог, технічних розумів, затверджених проектних рішень, місцевих правил забудови населених пунктів, вносити замовникам пропозиції про припинення фінансування об'єктів до усунення виявлених недоліків.

У звязку з порушенням товариством з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектвищезазначених вимог законодавства у сфері містобудування Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області було складено припис від 12.03.2009 року, яким запропоновано відповідачу призупинити проведення будівельних робіт, надати до інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області проектно-кошторисну документацію та прибути до позивача для розгляду справи про правопорушення (а.с. 15), однак, зазначений припис відповідачем не було виконано.

29.05.2009р. та 10.06.2009р. головним державним інспектором Дніпропетровського регіонального відділу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області було видано повторні приписи щодо призупинення будівельних робіт та надання інформації до інспекції, які були відповідно вручені відповідачу через охоронця та головного інженера товариства з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроект(а.с. 16, 17), однак, припис державного органу, який здійснює архітектурно-будівельний контроль, відповідачем не виконано.

Вищенаведені вимоги законодавства також відображені в ч. 1 ст. 1 Закону України Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування208/94-ВР від 14.10.1994р. підприємства, їх об'єднання, установи та організації (далі - підприємства) незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення, зокрема, проведення будівельних робіт без дозволу на їх виконання або без затвердженої проектної документації - у розмірі п'ятдесяти відсотків вартості цих робіт.

Відповідно до частин 2, 3 ст. 2 вищезазначеного закону встановлено, що інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, будівельних норм, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій. Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право, зокрема, давати у межах своїх повноважень учасникам будівництва та виробникам будівельних матеріалів, виробів і конструкцій обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, а так само технічних умов або затверджених проектних рішень; зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам будівельних норм, державних стандартів, норм і правил, затвердженим проектним рішенням або місцевим правилам забудови населених пунктів, здійснюються без дозволу на їх виконання, а так само виробництво і застосування у будівництві будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, виготовлених з порушенням будівельних норм, державних стандартів.

Враховуючи те, що відповідач не надав до суду доказів щодо оскарження зазначених приписів, приписи Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області від 12.03.2009 року, від 29.05.2009р. та від 10.06.2009р. є чинними та обовязковими для виконання відповідачем.

Відповідно до п. 4.16 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області, інспекція має право здійснювати захист у суді своїх прав та законних інтересів, звертатися до суду в разі виявлення правопорушень у сфері будівництва, містобудування та архітектури, що надає право Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області звернутися до суду з позовними вимогами про примусове зобов'язання відповідача усунути правопорушення у сфері будівництва, містобудування та архітектури.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суд дійшов висновку, що при складанні приписів уповноважені особи відповідача діяли відповідно до вимог чинного законодавства України.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими і тому не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 12, 70 71, 79, 86, 94, 160-162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області до товариства з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроектпро зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю Дніпроспецінвестпроект(код ЄДРПОУ 35543487, р/р 26005010402306 в ДПФ ВАТ АКБ Автокразбанк, МФО 307219, ІПН 355434804629, свідоцтво № 100095956, адреса: вул. Героїв Сталінграду, 151, м. Дніпропетровськ, 49057) виконати умови приписів Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області від 12.03.2009 року, від 29.05.2009р. та від 10.06.2009р., а саме: надати довідку про перелік та вартість виконаних будівельних робіт станом на 22.12.2009р.

На постанову протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд може бути подано заяву про її апеляційне оскарження, а протягом двадцяти днів після подання заяви апеляційна скарга на постанову суду.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, у разі її подання протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, а у разі її подання після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст постанови складений 30.12.2009 року.

Суддя І. В. Юхно