
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/6649/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Львівське комунальне підприємство “Княже місто” про демонтаж самовільно встановленого кондиціонера,-
ВСТАНОВИВ:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Галицької районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , у якій просить суд зобов`язати ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - співвласників квартири АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати кондиціонер самовільно встановлений на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що будинок по АДРЕСА_2 перебуває у віданні Львівської міської ради та на обслуговуванні ЛКП “Княже місто”. Власником квартири було самовільно встановлено кондиціонер на фасаді будинку. Розпорядженням Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від04.02.2021 №20 «Про демонтаж кондиціонера самовільно встановленого на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 » було зобов`язано ОСОБА_1 , ОСОБА_2 демонтувати за власні кошти самовільно встановлений кондиціонер на фасаді будинку. Проте, позивачі вказаного розпорядження добровільно не було виконано, у зв`язку з чим позивач просить суд зобов`язати відповідача демонтувати самовільно встановлений кондиціонер.
Ухвалою судді від 26.04.2021 року в справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Відповідачі правом на подання відзиву передбаченим статтею 162 Кодексу адміністративного судочинства України не скористалась.
Частиною 6 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши позов, подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкт нерухомого майна від 14.04.2021 року №252584568 та згідно довідки про місце проживання про склад сім`ї і прописки ОСОБА_1 , ОСОБА_2 є співвласниками квартири АДРЕСА_1 .
07.10.2020 ЛКП «Княже місто» скеровано попередження №734 від 07.10.2020 ОСОБА_1 , яким зобов`язано в термін до 21.10.2020 р. надати дозвільні документи на встановлення кондиціонера на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 . У разі їх відсутності з`явитись у ЛКП «Княже місто» для складання протоколу про адміністративне правопорушення згідно чинного законодавства.
ЛКП «Княже місто» складено протокол про адміністративне правопорушення №14 за ст.150 КУпАП, про те, що ОСОБА_1 встановив на головному фасаді буд.4 на вул.Стрийській кондиціонер.
12.11.2020 адміністративною комісією Галицької районної адміністрації Львівської міської ради розглянуто протокол про адміністративне правопорушення №14 від 28.10.2020 та прийнято постанову №113 щодо ОСОБА_1 та накладено штраф у сумі 51 грн, передбаченого ст.150 КУпАП. Відповідач накладений штраф в сумі 51 грн. оплатив, про що свідчить квитанція №ПН 1783582 від 18.11.2020 року.
07.12.2020 року ЛКП «Княже місто» скеровано попередження від 07.12.2020 за №950, яким зобов`язано ОСОБА_1 до 14.12.2020 р. демонтувати самовільно встановлений кондиціонер на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 та щодо скерування на МВК Галицького району у разі невиконання даного попередження.
16.12.2020 ЛКП «Княже місто» проведено обстеження та виявлено, що ОСОБА_1 вимоги про демонтаж самовільно встановленого кондиціонера на головному фасаді буд. АДРЕСА_2 не виконано, про що складено даний акт.
04.02.2021 року головою Галицької районної адміністрації ЛМР прийнято розпорядження №20 «Про демонтаж кондиціонера самовільно встановленого на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 », яким затверджено висновок міжвідомчої комісії Галицького району від 26.01.2021 (протокол №2 §2). Згідно вказаного розпорядження ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - співвласникам квартири АДРЕСА_1 в термін до 20.02.2021.р. за власні кошти демонтувати кондиціонер самовільно встановлений на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .
24.02.2021 ЛКП «Княже місто» ОСОБА_1 скеровано попередження №90 від 24.02.2021, яким зобов`язано співвласника квартири демонтувати самовільно влаштований кондиціонер на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .
16.03.2021 комісією ЛКП «Княже місто» проведено обстеження та виявлено, що вимоги зазначеного розпорядження Галицької районної адміністрації не виконано, про що складено акт.
У зв`язку з невиконанням в добровільному порядку розпорядження про демонтаж кондиціонера, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Аналізуючи спірні правовідносини та надаючи їм правову оцінку суд відзначає наступне.
Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Згідно частини 1 ст. 318 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частиною 2 та 5 ст. 391 Цивільного кодексу України передбачено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.
Відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
До компетенції виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (пп. 7 п. «а» ст. 30 Закону № 280/97-ВР).
Відповідно до пп. 3 п. «б» ч. 1 ст. 31 цього Закону до відання виконавчих органів міських рад належать делеговані повноваження, зокрема здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об`єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.
Аналогічні положення містяться у ст. 14 Закону України «Про основи містобудування» № 2780-XII від 16.11.1992 (далі - Закон № 2780-XII).
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону № 280/97-ВР акти голови районної в місті ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно із ст. 7 Закону № 2780-XII державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, в тому числі, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку встановленому законодавством.
Відповідно до п.1.1 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням Львівської міської ради від 01.11.2016 №977 (далі - Положення №977) Галицька районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради відповідно до ухвали міської ради від 26.05.2016 № 505 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів», утвореним відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
У вказаному Положенні передбачені повноваження Галицької районної адміністрації, до яких, зокрема, належать:
-здійснення контролю за утриманням будинків (квартир), які належать громадянам;
-звернення до судових органів з позовними заявами, скаргами щодо справ про виселення громадян з жилих приміщень, у яких вони незаконно проживають; визнання осіб такими, які втратили право на користування жилими приміщеннями; щодо фактів самочинного будівництва; з інших справ, які виникають у процесі здійснення наданих районній адміністрації повноважень.
Як орган місцевого самоврядування позивач відповідно до ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» правомочна розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, вказаним та іншими законами до їх відання.
У ст. 30 вказаного Закону передбачено, зокрема, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про основи містобудування» державне регулювання у сфері містобудування здійснюється, зокрема, органами місцевого самоврядування, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами в порядку, встановленому законодавством.
Частинами 1, 4 статті 20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» № 2807-IV від 06.09.2005 (далі - Закон № 2807-IV) передбачено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов`язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеної Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно з п. 1.4.1 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 р. №76, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за №927/11207, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Відповідно до п.1.4.2. Правил переобладнання жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень містить у собі - улаштування в окремих жилих будинках, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень індивідуального опалення та іншого інженерного обладнання, перенесення нагрівальних, сантехнічних і газових приладів; влаштування і переобладнання туалетів, ванних кімнат, вентиляційних каналів.
Переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається (п. 1.4.4. Правил).
За приписом п. 1.4.6. Правил власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов`язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Порядок та умови надання дозволу на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова регламентуються Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з відповідними змінами, які були внесені рішенням виконавчого . комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011).
Положенням про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова заборонено встановлення пристроїв системи вентиляції на фасадах будинків ( видимих чи невидимих зі сторони вулиць) без відповідного погодження.
Відповідно до пп. 2.1.4 п. 2.1 Положення про порядок розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах та зовнішніх частинах будинків і споруд на території м. Львова, який затверджений рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 28 від 01.02.2002 (з відповідними змінами, які були внесені рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради №833 від 09.09.2011) технічними елементами (пристроями), що розміщуються ззовні на будівельних конструкціях житлової, громадської і виробничої забудови, зокрема, є пристрої та устаткування систем опалення, вентиляції і кондиціонування повітря.
Самовільним встановленням технічних елементів (пристроїв) є встановлення технічних елементів (пристроїв) ззовні будинків і споруд без оформлення у встановленому порядку дозволу на їх розміщення та без дотримання вимог Положення (п. 2.3. Положення).
Приписами п. 2.8, п. 4 вказаного Положення визначено, що дозвіл на встановлення технічних елементів (пристроїв) - це документ, виданий уповноваженим на це органом у порядку, передбаченому цим Положенням, юридичній чи фізичній особі на розміщення технічного елемента (пристрою). Дозволи на розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасадах, торцевих стінах, зовнішніх будівельних конструкціях будинків і споруд надає районна адміністрація на підставі звернення юридичних і фізичних осіб, з вказанням місця розміщення елемента (пристрою).
Галицькою районною адміністрацією Львівської міської було складено розпорядження від 04.02.2021 року №20 «Про демонтаж кондиціонера самовільно встановленого на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 », в якому зобов`язано відповідачів за власні кошти демонтувати самовільно встановлений кондиціонер.
Однак, як з`ясовано судом, самовільно встановлений відповідачами кондиціонер на фасаді будинку по АДРЕСА_2 в добровільному порядку не демонтований.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 самовільно без отримання дозволу від районної адміністрації встановили кондиціонер.
У ході розгляду справи суд встановив факт невиконання та недотримання відповідачем вимог законодавства у сфері впорядкування та розміщення технічних елементів (пристроїв) на фасаді будинку, що підтверджується актом ЛКП «Княже місто».
Додатково суд зазначає, що відповідач не подав доказів оскарження чи скасування розпорядження голови Галицької районної адміністрації Львівської міської ради «Про демонтаж кондиціонера самовільно встановленого на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 » .
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленим статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред`явленого позову, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Доказів понесення вказаних витрат позивачем не надано.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 72,77, 90, 94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Галицької районної адміністрації Львівської міської ради (вул. Ф. Ліста, 1, м. Львів, 79005, код ЄДРПОУ 20847537) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , серія та номер паспорта НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , серія та номер паспорта НОМЕР_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Львівське комунальне підприємство “Княже місто” про демонтаж самовільно встановленого кондиціонера- задовольнити повністю.
Зобов`язати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , серія та номер паспорта НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , серія та номер паспорта НОМЕР_2 ) - співвласників квартири АДРЕСА_1 за власні кошти демонтувати кондиціонер самовільно встановлений на головному фасаді будинку АДРЕСА_2 .
Судові витрати стягненню із сторін не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.М. Брильовський