
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/6647/21
ун. № 759/18429/21
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2021 року м. Київ
Святошинський районний суд міста Києва в складі:
слідчої судді Жмудь В.О.,
за участю секретаря Петренко О.Ю.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області капітана поліції Лабзенка Назарія Олександровича, погоджене прокурором у кримінальному провадженні Павлюк О.В., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2020 за № 22020101110000145, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239; ч. 2 ст. 240; ч. 1 ст. 241; ч. 1 ст. 242 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
Старший слідчий в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області капітан поліції Лабзенко Н.О. звернувся до слідчої судді із клопотанням, яке погоджено прокурором у кримінальному провадженні Павлюк О.В., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2020 за № 22020101110000145, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239; ч. 2 ст. 240; ч. 1 ст. 241; ч. 1 ст. 242 КК України.
Дане клопотання слідчий обґрунтовує тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Київській області, місцезнаходження якого дислокується за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 2А, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2020 за № 22020101110000145, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239; ч. 2 ст. 240; ч. 1 ст. 241; ч. 1 ст. 242 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що у Київському регіоні зосереджена велика кількість промислових підприємств, об`єктів комунального господарства, діяльність яких призводить до інтенсивного забруднення довкілля. Зокрема, основний внесок у забруднення атмосферного повітря в Київському регіоні вносять підприємства постачання електроенергії, газу та пари, викиди яких у 2018 році становили 68,5% від загального валового обсягу викиду забруднюючих речовин стаціонарними джерелами. Друге місце за викидами займає сільське, лісове та рибне господарство - 15,8%, третє переробна промисловість - 6,5%, інші галузі економіки - 9,2%. На сьогодні, в атмосфері Київського регіону фіксується підвищений вміст діоксину азоту, середньорічна концентрація якого перевищує середньодобову гранично допустиму норму в 2,3 рази.
Крім того, в заяві про вчинення кримінального правопорушення зазначається, що основними джерелами забруднення природних вод є промислові стічні води, комунальні стічні води, сільськогосподарські стоки, нафта і нафтопродукти, поверхневі стоки та атмосферні опади. Максимальна кількість забруднення потрапляє у природні води з промисловими стічними водами, які мають різний склад та об`єми. Найбільшими забруднювачами водних об`єктів області, як і в попередні роки, залишаються підприємства комунального господарства, які підпорядковані органам місцевого самоврядування.
Також, Київській регіон зазнає великих втрат корисних копалин в результаті незаконного їх видобутку. Найбільшим фактором негативного впливу на довкілля є порушення земної поверхні при незаконній розробці родовищ корисних копалин, що призводить до зміни структури і погіршення якості, або взагалі зникнення родючого шару, до зміни форм рельєфу, що в свою чергу викликає загибель або деградацію рослинного та тваринного світів.
При цьому, у відповідності до положень Закону України «Про надра» для користування надрами необхідно отримати відповідний дозвіл, що надається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням із Міністерством охорони навколишнього природного середовища. Однак, багато суб`єктів підприємницької діяльності вказану діяльність здійснюють без отримання зазначених дозволів на користування надрами, що призводить до протиправного виснаження надр корисних копалин, що може спричинити екологічну катастрофу.
Крім того, в заяві зазначається, що однією з екологічних проблем Київського регіоні являється проблема поводження з промисловими та твердими побутовими відходами. Захоронення вказаних відходів на сміттєзвалищах здійснюється в порушення вимог Закону України «Про відходи» та інших нормативних актів в цій галузі, що в подальшому спричиняє забруднення земельних ділянок, в результаті чого створюються умови для потрапляння у поверхневі та підземні води шкідливих речовин та завдання небезпеки для життя, здоров`я людей чи довкілля.
З матеріалів кримінального провадження, а саме відповіді начальника ГВ КЗЕ ГУ СБ України у м. Києві та Київській області встановлено, що за отриманими даними, на території Згурівської селищної ради Київській області на земельній ділянці (кадастровий номер 3220255100:06:009:0001 - відповідно до державного акту на право постійного користування землею серія ІІ-КВ № 000760 від 17.07.2000 КП «Згурівський комбінат комунальних піприємств» (код ЄДРПОУ 05392074) надано у постійне користування земельна ділянка розміром 10, 8418 га, в тому числі 3,68 га для експлуатації полігону для збирання твердих побутових відходів на території Згурівської селищної ради, який зареєстровано за адресою: смт. Згурівка, вул. Боженка, 2-А, (визначено за Баришівською селищною радою) розміщуються тверді побутові відходи з порушенням чинного законодавства України про відходи, що призводить до значної шкоди навколишньому природному середовищу, та в подальшому може створити повномасштабну екологічну катастрофу та як наслідок, нанесення збитків економічним інтересам держави. Зокрема, вбачається, що вказане комунальне підприємство функціонує без розробленої та затвердженої належним чином схеми санітарного очищення селища, окрім того наявні ознаки недотримання відповідних програм поводження з твердими побутовими відходами, а також тривають судові процеси між ГУ Держпродспоживслужби в Київській області та КП «Згурівський ККП» щодо зупинення виконання робіт та надання послуг підприємством з виділення та захоронення відходів на полігоні КП «Згурівський ККП». Наявні матеріали кримінального провадження вказують на значні перевищення норм показників навколишнього природного середовища в місцях видалення відходів, що у свою чергу може призвести до екологічної катастрофи.
16.02.2021 в рамках зазначеного кримінального провадження призначено судову інженерно-екологічну експертизу, проведення якої доручено експертам Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
22.02.2021 матеріали для проведення вказаної експертизи фактично надійшли до експертної установи, що підтверджується відповідною відміткою на супровідному листі № 51/12.1315 від 16.02.2021. Метою проведення вказаної експертизи є встановлення рівня забруднення конкретної земельної ділянки та навколишнього середовища в цілому, та чи створює таке забруднення небезпеку для довкілля.
22.04.2021 на адресу органу досудового розслідування надійшов лист від директора Київського НДІСЕ про необхідність продовження строку проведення вказаної експертизи понад 90 календарних днів, у зв`язку із значним навантаженням на експертну установу та особливою складністю проведення вказаного експертного дослідження.
Враховуючи викладене, органом досудового розслідування погоджено такий строк проведення вказаної експертизи, оскільки в інакшому випадку вона б залишилась без виконання.
Досудове розслідування в зазначеному кримінальному провадженні здійснюється щодо нетяжких кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239; ч. 2 ст. 240; ч. 1 ст. 241; ч. 1 ст. 242 КК України, а тому дванадцятимісячний строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні закінчується 17.08.2021 року.
Разом з цим, закінчити розслідування до спливу вказаного строку неможливо, оскільки на даний час у кримінальному провадженні необхідно виконати наступне: отримати та долучити до матеріалів кримінального провадження висновок судової інженерно-екологічної експертизи; за результатами проведення відповідної експертизи та на основі здобутих доказів визначитися з процесуальним статусом кожного із фігурантів даного кримінального провадження та надати належну правову оцінку їх діям; за результатами проведення відповідних експертиз та на основі здобутих доказів визначитися з кінцевою правовою кваліфікацією вчинених кримінальних правопорушень; за результатами судових експертиз та на підставі отриманих доказів вирішити питання про повідомлення про підозри фігурантам вказаного кримінального провадження; встановити інших осіб, причетних до вчинення вказаних кримінальних правопорушень та вжити заходів щодо притягнення їх до передбаченої законом відповідальності.
Зазначені слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані раніше з об`єктивних причин, пов`язаних із значною тривалістю проведення судових експертиз, необхідністю встановлення значного кола осіб, які можуть бути причетні до вчинення вказаних кримінальних правопорушень, необхідністю отримання та аналізу значного обсягу документів як в паперовому та і електронному вигляді, від яких залежить подальший хід слідства, тощо. Крім того, проведення досудового розслідування в зазначеному кримінальному провадженні доручено слідчому управлінню ГУНП в Київській області лише 26.07.2021 і до завершення дванадцятимісячного строку в даному провадженні виконати визначений перелік слідчих (розшукових) та процесуальних дій неможливо.
Результати проведення вказаних слідчих та процесуальних дій, а також результати проведення експертиз мають вирішальне значення для досудового розслідування та подальшого судового розгляду, адже спрямованні на встановлення тих обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та лише після їх проведення можливо визначити кінцеву правову кваліфікацію вчинених кримінальних правопорушень, надати правову оцінку діям кожного фігуранта та завершити досудове розслідування належним чином.
Виконання зазначених слідчих дій та експертизи до закінчення дванадцятимісячного строку досудового розслідування у даному кримінальному провадженні об`єктивно неможливо через великий обсяг та складність дослідження.
Станом на день звернення до слідчого судді з клопотанням про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22020101110000145 жодній особі про підозру не повідомлено.
Враховуючи викладене, а також неможливість закінчити досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22020101110000145 до спливу дванадцятимісячного строку у зв`язку із його складністю, а також необхідністю проведення ряду слідчих дій та проведення експертиз, результати яких матимуть суттєве значення для кримінального провадження та можуть бути використані як докази, має місце необхідність у продовженні строку досудового розслідування.
У судове засідання слідчий не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання без його участі. Клопотання підтримує в повному обсязі. Крім того, подав копію постанови про визначення підслідності від 29.06.2021 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалося.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, витяг з Єдиного державного реєстру досудових розслідувань (а. 7-9), слідча суддя дійшла висновку про необхідність задоволення вказаного клопотання, виходячи з такого.
Як встановлено в судовому засіданні, відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Київській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному правопорушенні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2020 за № 22020101110000145, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239; ч. 2 ст. 240; ч. 1 ст. 241; ч. 1 ст. 242 КК України (а. 7-9, 10-11).
Відповідно до п. 3 постанови начальника відділу слідчого управління ГУ НП в Київській області підполковника поліції Асипенка В.О. про визначення групи слідчих від 26.07.2021 місцем проведення досудового розслідування визначено за відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Київській області, місцезнаходження якого дислокується за адресою: м. Київ, вул. Святошинська, 2А. Відтак, клопотання подано з дотриманням правил підсудності (а. 10-11).
Відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Положеннями ч. 2 ст. 219 КПК України передбачено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:
1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до положень ст. 294 КПК України якщо досудове розслідування злочину до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений у частині другій статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути продовжений неодноразово слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу.
Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
На обґрунтування обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування, старшим слідчим у клопотанні зазначено перелік процесуальних та слідчих дій, які необхідно провести в ході досудового розслідування, а відтак, в даному конкретному випадку, враховуючи конкретні обставини справи, провести зазначені вище слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не видається за можливе з об`єктивних причин, слідчий суддя дійшов до висновку про обґрунтованість клопотання старшого слідчого та наявність підстав для задоволення такого клопотання.
Керуючись ст. 219, 294, 2951, 309 КПК України, слідча суддя,
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання слідчого - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні,відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17.08.2020 за № 22020101110000145, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 239; ч. 2 ст. 240; ч. 1 ст. 241; ч. 1 ст. 242 КК України, на 6 (шість) місяців, тобто до 17 лютого 2022 року.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя В.О. Жмудь