Рішення № 99059084, 17.08.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.08.2021
Номер справи
440/5354/21
Номер документу
99059084
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/5354/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

26 травня 2021 року ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі-відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області) про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.02.2021 №341 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV; зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області повторно розглянути заяву від 16.02.2021 та призначити ОСОБА_1 достроково пенсію на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV як особі з числа військовозобов`язаних, якій надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області врахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, що визначені в трудовій книжці НОМЕР_1 від 16.07.1982; зобов`язання ГУ ПФУ в Полтавській області врахувати до загального страхового стажу ОСОБА_1 період роботи, що визначені в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, та в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995.

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для не врахування відповідного періоду роботи для обчислення стажу при призначенні пенсії та позбавляти позивача конституційного права на соціальний захист. На переконання позивача, він має право на дострокове призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058, оскільки є військовозобов`язаним та отримав статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону №3551.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

14.06.2021 до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с.39-45/, у якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, посилаючись на те, що право на дострокове призначення пенсії відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058 мають не всі учасники бойових дій, а тільки ті особи, які відносяться до числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій. Зазначає, що позивач визнаний учасником бойових дій як працівник Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а не як військовослужбовець (резервіст, військовозобов`язаний), що свідчить про відсутність нього підстав на дострокове призначення пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058.

Крім того, відповідач заперечує щодо наявності підстав для зарахування до страхового стажу позивача стажу роботи по трудовій книжці НОМЕР_4 від 16.07.1982, а саме, з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, оскільки відсутня печатка після звільнення; стажу роботи по трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, оскільки на титульній сторінці в даті заповнення трудової книжки наявне виправлення та відсутні відомості про встановлений колгоспний мінімум і відпрацьовані дні; стажу роботи по трудовій книжці НОМЕР_3 від 04.03.1995, оскільки записи на титульній сторінці трудової книжки зроблено різними чорнилами.

З огляду на викладене, пенсійний орган вважає рішення від 18.02.2021 №341 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058.

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 31.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29.06.2021 витребувано від Державної служби України з надзвичайних ситуацій інформацію щодо підстав надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" згідно з протоколом № 33 від 07.06.2018 (військовослужбовець, особа рядового та начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій тощо) з наданням відповідних доказів. Витребувано від Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки інформацію щодо перебування ОСОБА_1 на військовому обліку та його статус (військовозобов`язаний, резервіст тощо).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.

ОСОБА_1 досяг 55-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України серія НОМЕР_5 , що виданий 30.06.2009 Чутівським РВ ГУМВС України в Полтавській області /а.с.12-13/.

Позивач набув статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_6 від 07.06.2018 /а.с.23/ та витягом з протоколу №33 засідання комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій від 07.06.2018 /а.с.26, 101/.

Також, ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних в Котелевському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується листом Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.07.2021 №6/1686 /а.с.122/.

Із записів трудової книжки НОМЕР_4 від 16.07.1982 /а.с.55-61/ слідує, що позивач з 21.04.1982 по 25.06.1982 працював на посаді слюсаря; з 14.07.1982 по 14.10.1982 -шофером 3 класу; з 04.12.1984 по 31.10.1985 - шофером 3 класу; з 01.11.1985 по 17.03.1986 - машиністом 2 розряда; з 18.03.1986 по 21.08.1986 - машиністом 2 розряда; з 26.08.1986 по 28.12.1986 - шофером 3 класу; з 29.12.1986 по 17.02.1987 - трактористом 3 класу; з 02.03.1987 по 01.05.1987 - слюсарем; з 01.05.1987 по 20.05.1987 - робітником хлібзаводу; з 06.07.1987 по 30.11.1987 - слюсарем 2 розряда; з 18.12.1989 по 14.02.1990 - водієм; з 20.02.1990 по 05.03.1991 - водієм 3 класу; з 16.12.1991 по 02.03.1992 - слюсарем; з 03.03.1992 по 13.07.1992 - водієм 2 класу; з 31.07.1992 по 04.11.1992 - водієм 1 класу; з 22.01.1993 по 16.03.1993 - вантажником; з 17.06.1994 по 01.07.1994 - знімачем-розкрійником; з 25.07.1994 по 21.02.1995 - водієм І класу.

Крім того, за змістом довідки Котелевського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №6/6 від 03.02.2021 ОСОБА_1 проходив військову службу в ЗС СРСР з 21.10.1982 по 22.11.1984 та з 01.12.1987 по 18.10.1989 /а.с.83/.

Згідно із записами трудової книжки колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991 /а.с.21-22, 62-63/ позивач був членом колгоспу імені Чапаєва з 02.04.1991 по 10.12.1991 та працював на посаді шофера ІІ класу, а також з 29.04.1993 по 10.08.1993 та працював тваринником.

Відповідно до записів трудової книжки колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995 /а.с.16-20, 64-72/ позивач був членом КСП "Зоря" з 14.02.2000 та працював на посаді водія 1 класу. Крім того, з 20.11.2000 по 17.04.2001, з 11.02.2002 по 31.08.2002, позивач отримував допомогу по безробіттю, з 20.05.2001 по 31.10.2001 працював водієм, з 31.08.2002 по 05.11.2003 - водієм вантажного автомобіля ФГ "Квітневе", з 10.11.2003 по 11.10.2004 - водієм в МПП "Проток", з 09.03.2005 з 17.05.2005 - водієм І класу ЗТС ГУ МНСУ в Полтавській області, з 18.05.2005 по 31.08.2005 - завідувачем складу ЗТС ГУ МНСУ в Полтавській області, з 21.10.2005 по 01.02.2006 - охоронником, з 07.12.2009 по 30.12.2009 - водієм в ТОВ Альфа-Щит", з 25.07.2010 по 20.11.2015 - слюсарем у АРЗ спеціального призначення УМНС в Полтавській області, з 03.10.2017 по 07.07.2020 - водієм всюдихода АРЗ спеціального призначення ГУ ДСНС України в Полтавській області, з 13.07.2020 по теперішній час працює водієм.

16.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про призначення пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058 /а.с.47/, надавши такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; заяву про призначення/перерахунок пенсії; паспорт, посвідку; трудову книжку НОМЕР_4 від 16.07.1982, трудову книжку колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, трудову книжку колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995; архівний витяг від 13.02.2017 №01-12/К-28, архівну довідку від 09.02.2021 №01-8/К-31, лист Чутівської районної філії Полтавського обласного центру зайнятості від 08.02.2021 №16/44/48-21 військовий квиток; довідку про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідку Котелевського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №6/6 від 03.02.2021; довідку ГУ ДСНС у Полтавській області від 10.05.2018 №01-2834/11, витяги із наказів №55 дск від 24.02.2018, від 28.04.2018 №118дск, витяг з протоколу №33 від 07.06.2018, витяг із наказу №132 від 24.04.2018, посвідчення учасника бойових дій, заяву про спосіб виплати пенсії (для виплати через банк), що підтверджується розпискою-повідомленням /а.с.48-49/.

Рішенням відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області №341 від 18.02.2021 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю підстав, які передбачені статтею 115 Закону №1058. Спірне рішення мотивоване тим, що страховий стаж гр. ОСОБА_1 становить 27 років 06 місяців 27 дні, якого достатньо для призначення пенсії за віком як учаснику бойових дій, але заявник є працівником Державної служби України з надзвичайних ситуацій і не належить до категорії осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних. Крім того, по трудовій книжці НОМЕР_4 від 16.07.1982 не враховано періоди роботи, а саме, з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, оскільки відсутня печатка після звільнення; по трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991 не зараховано періоди, оскільки на титульній сторінці в даті заповнення трудової книжки наявне виправлення та відсутні відомості про встановлений колгоспний мінімум і відпрацьовані дні; по трудовій книжці НОМЕР_3 від 04.03.1995 не враховано періоди роботи, оскільки записи на титульній сторінці трудової книжки зроблено різними чорнилами. /а.с.14-15/.

Позивач, вважаючи рішення відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області №341 від 18.02.2021 протиправним, звернувся до суду з цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Закон №1058-IV набрав чинності 1 січня 2004 року. До цього моменту пенсійні відносини врегульовувалися Законом України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).

Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно з пунктом 19 частини 1 статті 6 Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII) учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Пунктом 2.1 Розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі-Порядок №22-1) передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме, посвідчення учасника бойових дій, довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або довідка про участь особи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, або довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637), а для осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», або яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20, 21 статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (у разі призначення пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Із рішення відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області №341 від 18.02.2021 слідує, що спірними питаннями у цій справі є: 1) наявність у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV; 2) наявність підстав для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періодів роботи по трудовій книжці НОМЕР_4 від 16.07.1982, а саме, з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, оскільки відсутня печатка після звільнення; по трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, оскільки на титульній сторінці в даті заповнення трудової книжки наявне виправлення та відсутні відомості про встановлений колгоспний мінімум і відпрацьовані дні; по трудовій книжці НОМЕР_3 від 04.03.1995, оскільки записи на титульній сторінці трудової книжки зроблено різними чорнилами /а.с.14-15/.

Суд, вирішуючи спір щодо наявності у позивача права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV, виходить з наступного.

Аналіз положень пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV дає підстави для висновку, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема, особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за умови досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності у них страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, ключовими умовами для призначення дострокової пенсії за віком у контексті обставин цієї справи є: 1) факт досягнення позивачем 55 років; 2) наявність страхового стажу не менше 25 років; 3) належність до осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Матеріалами справи встановлено та не заперечувалося сторонами у справі, що позивач досяг 55-річного віку ІНФОРМАЦІЯ_1 та має страховий стаж більше 25 років.

Водночас, пенсійний орган заперечує факт належності позивача до числа резервістів і військовозобов`язаних, натомість, стверджуючи, що позивач отримав такий статус як працівник Державної служби України з надзвичайних ситуацій.

Суд зауважує, що граматичне та логічне тлумачення положень пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV свідчить, що ключовою умовою для встановлення права на дострокову пенсію за віком за цією підставою є саме факт належності до осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Матеріалами справи підтверджено, що позивач набув статусу учасника бойових дій відповідно до пункту 19 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Крім того, на підтвердження статусу військовозобов`язаного позивач надав до пенсійного органу, разом із заявою про призначення пенсії за віком, копію військового квитка серія НОМЕР_7 /а.с.82/.

Частиною 9 статті 1 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-ХІІ від 25.03.1992 передбачено, що щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-ХІІ від 25.03.1992 у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Пунктом 16 Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №921 від 07.12.2016 встановлено, що військовий облік для військовозобов`язаних ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів як військовий квиток або тимчасового посвідчення військовозобов`язаного.

Отже, військовий квиток є належним доказом перебування особи на військовому обліку як військовозобов`язаного.

Крім того, суд бере до уваги, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов`язаних в Котелевському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується листом Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 14.07.2021 №6/1686 /а.с.122/.

Таким чином, зважаючи на викладене, беручи до уваги те, що позивач досяг 55-річного віку, має страховий стаж не менше 25 років, належить до осіб з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов до висновку, що ОСОБА_1 набув права на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV.

За таких обставин, суд висновує, що відмова пенсійного органу у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV не ґрунтується на вимогах Закону №1058, тому є протиправною.

У частині відсутності підстав щодо зарахування до страхового стажу позивача стажу роботи по трудовій книжці НОМЕР_4 від 16.07.1982, по трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, по трудовій книжці НОМЕР_3 від 04.03.1995, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 1, 2, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставах інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється на підставі показань свідків.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Пунктом 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, що затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58 (далі-Інструкція) передбачено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Згідно з пунктом 2.6 Інструкції у разі виявлення неправильного або неточного запису відомостей про роботу, переведення, а також про нагородження та заохочення тощо, виправлення виконується власником або уповноваженим ним органом, де було зроблено відповідний запис. Власник або уповноважений ним орган за новим місцем роботи зобов`язаний надати працівнику в цьому необхідну допомогу.

Пунктом 2.11-2.13 Інструкції передбачено, що відомості про працівника записуються на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Прізвище, ім`я та по батькові (повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами) і дата народження вказуються на підставі паспорту або свідоцтва про народження. Після зазначення дати заповнення трудової книжки працівник своїм підписом завіряє правильність внесених відомостей. Першу сторінку (титульний аркуш) трудової книжки підписує особа, відповідальна за видачу трудових книжок, і після цього ставиться печатка підприємства (або печатка відділу кадрів), на якому вперше заповнювалася трудова книжка. Зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім`я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів (паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім`я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів. Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім`я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.

Суд враховує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пільгової пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 21.02.2018 у справі №687/975/17.

Суд зауважує, що окремі недоліки в документах не є безумовною підставою для відмови у зарахуванні періодів роботи до страхового стажу позивача та не може позбавляти особу конституційного права на соціальний захист. Відмова пенсійного органу у зарахуванні періодів роботи до страхового стажу позивача з підстав наявності несуттєвих недоліків у трудовій книжці, що не перешкоджають встановити зміст виконуваної трудової діяльності та періоди такої роботи, є надмірним формалізмом та непропорційним втручанням у здійснення позивачем права на пенсію, яка є його власністю у розумінні положень статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950.

Записи у трудовій книжці НОМЕР_4 від 16.07.1982, у трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, у трудовій книжці НОМЕР_3 від 04.03.1995 дають змогу встановити зміст виконуваної трудової діяльності та періоди роботи ОСОБА_1 .

Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про можливість для зарахування періодів роботи ОСОБА_1 з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, що визначені в трудовій книжці НОМЕР_1 від 16.07.1982; періоду роботи, що визначені в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, та в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995, до страхового стажу позивача.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не надав належних, допустимих та переконливих доказів на обґрунтування правомірності спірного рішення, не навів достатніх аргументів на підтвердження підстав для відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України №1058-IV, а також у зарахуванні позивачу стажу роботи з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, що визначений в трудовій книжці НОМЕР_1 від 16.07.1982; періоду роботи, що визначені в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, та в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995, а тому суд дійшов висновку, що таке рішення є необґрунтованими, тобто таким, що прийняте без з`ясування усіх обставин.

За таких обставин суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення ГУ ПФУ в Полтавській області від 18.02.2021 №341 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV, задовольнивши відповідні позовні вимоги.

Обираючи ефективний та належний спосіб захисту порушеного права, суд виходить з наступного.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У рішенні від 31.07.2003 у справі "Дорани проти Ірландії" Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Салах Шейх проти Нідерландів", ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з того, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд також враховує висновок Верховного Суду, висловлений ним у постанові від 24.04.2019 у справі № 242/3391/17, за яким ефективним способом захисту порушених прав позивача у спірних правовідносинах є зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії 30.07.2020, що підтверджується матеріалами справи.

Отже, пенсія підлягає призначенню саме з 16.02.2021, оскільки саме 16.02.2021 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії.

Відповідно до частин 2, 3 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.

Частиною 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Враховуючи вищевикладене та зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджено факт виконання позивачем усіх умов необхідних для призначення пільгової пенсії за віком, суд з метою повного захисту прав та законних інтересів позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, що визначений в трудовій книжці НОМЕР_1 від 16.07.1982, період роботи, що визначений в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, та в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995 до страхового стажу ОСОБА_1 , та призначити позивачу з 16.02.2021 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону №1058.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_8 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності,66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення відділу з питань призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 18.02.2021 №341 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 14.07.1982 по 14.10.1982 та з 06.07.1987 по 30.11.1987, що визначений в трудовій книжці НОМЕР_1 від 16.07.1982, період роботи, що визначений в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_2 від 25.06.1991, та в трудовій книжці колгоспника НОМЕР_3 від 04.03.1995 до страхового стажу ОСОБА_1 , та призначити ОСОБА_1 з 16.02.2021 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол