Постанова № 99054095, 16.08.2021, Богородчанський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
16.08.2021
Номер справи
344/9560/21
Номер документу
99054095
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Справа № 344/9560/21

16 серпня 2021 року смт.Богородчани

Суддя Богородчанського районного суду Івано-Франківської області Битківський Л.М., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, непрацюючого, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 05 червня 2021 року о 00 год 30 хв в місті Івано-Франківськ по вул.Набережна ім. Василя Стефаника, 28, керував автомобілем "Renault Megane", н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка, що не відповідає обстановці), від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп`яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст. 130 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не визнав. Пояснив, що 05 червня 2021 року близько 00 год 30 хв по вулиці Набережна, що в місті Івано-Франківськ дійсно керував транспортним засобом марки "Renault Megane", н.з. НОМЕР_1 і був зупинений працівниками поліції. Зазначив, що працівники поліції безпідставно склали відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за керування автомобілем у стані алкогольного сп`яніння, так як того вечора не вживав спиртні напої. Пояснив, що дійсно відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння за допомогою приладу Драгер на місці складання та від проходження медичного освідчення, оскільки не зміг правильно зорієнтуватися у ситуації, що склалася. Однак, після того, як працівниками поліції було складено протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП, усвідомивши можливі наслідки, він самостійно поїхав до КНП «Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради» для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного та наркотичного сп`яніння і стану сп"яніння у нього виявлено не було.

Також, ОСОБА_1 подав суду на підтвердження відсутності алкогольного чи наркотичного сп`яніння довідку №13 КНП «Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради», щодо проходження ним самостійно 05 червня 2021 року о 02 год 30 хв. огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння за підписом лікаря ОСОБА_2 .

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі ст. 245 КУпАП, є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.

Згідно зі ст. 280 цього Кодексу орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати, зокрема, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).

Відповідно до пункту 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За фактом відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У відповідності до ст. 266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я.

Процедура проведення, проходження та направлення водіїв транспортних засобів на огляд, зокрема, щодо стану алкогольного сп`яніння визначена Інструкцією "Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров`я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкція) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 грудня 2008 року №1103 (далі - Порядок).

Згідно з п. 2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп`яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп`яніння згідно з ознаками такого стану. Огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).

У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров`я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п. 7 Розділу І Інструкції).

Також, згідно з п. 6 Порядку водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров`я.

З протоколу серії ААБ №122904, встановлено, що ОСОБА_1 05 червня 2021 року о 00 год 30 хв в місті Івано-Франківськ по вул. Набережна ім. Василя Стефаника керував автомобілем "Renault Megane", н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, поведінка, що не відповідає обстановці), від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан сп`яніння відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП.

Вказаний протокол складений поліцейським правомірно, з дотриманням вказаних вище Інструкцій та Порядку, в присутності двох свідків – ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які його підписали. ОСОБА_1 від підписання протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №122904 від 05 червня 2021 року відмовився (а.с.1).

На підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, суду подано письмові пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 від 05 червня 2021 року, у яких підтверджено факт відмови водія ОСОБА_1 від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння. (а.с.3). Крім того, до матеріалів справи додано направлення ОСОБА_1 на огляд на стан сп`яніння до медичного закладу - КНП "Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласної ради" (а.с.4).

Переглянутий в ході розгляду справи в суді відеозапис з нагрудної камери поліцейського дає підстави ствердити, що ОСОБА_1 в присутності двох свідків дійсно відмовився пройти огляд на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціального технічного засобу та в медичному закладі. При цьому працівником поліції детально було роз`яснено ОСОБА_1 про наслідки такої відмови, а саме те, що стосовно нього буде складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Зазначені вище докази дають підстави стверджувати, що ОСОБА_1 допустив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП. Факт відмови водія від проходження огляду на стан сп"яніння доведений повністю належними та допустимими доказами. Більше того, обставини викладені у протоколі у судовому засіданні не запречував і сам ОСОБА_1 . Той факт, що він самостійно, більше ніж через 2 год. після зупинки його транспортного засобу звернувся до медичного закладу і пройшов медичний огляд не спростовує факту вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, яка передбачає, крім іншого, відповідальність за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп"яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Суд також критично оцінює подану ОСОБА_1 довідку №13 за підписом лікаря ОСОБА_5 , оскільки на запит суду генеральний директор КНП "Прикарпатський наркологічний центр Івано-Франківської обласноїради" Скопич В. надав не акт медичного огляду, як це передбачено спільним Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України та Міністерства Охорони Здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, а копію медичної каркти амбулаторного хворого №40537/162 . Також на вимогу суду не надано відеозапису медичного огляду ОСОБА_1 , посилаючись на неможливість його надати з "технічних причин".

Згідно розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженого спільним Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України та Міністерства Охорони Здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015 року за результатами огляду на стан сп`яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі – висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп`яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду. Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп`яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров`я.

Дослідивши зібрані у справі докази, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністартвиного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він, будучи особою, що керує транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.

При накладенні адміністративного стягнення враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан.

Обставин, які пом`якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, не встановлено.

Враховуючи викладене, беручи до уваги обставини справи, вважаю, що за вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення до нього слід застосувати адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік, яке є необхідне та достатнє для попередження нових правопорушень.

Керуючись ст. 283, 284 КУпАП,

п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень, який слід стягнути на рахунок UA148999980313070149000009001, отримувач - ГУК в Iв.-Франк.об/Iв.-Фр.обл./21081300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету "Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху", з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Стягнути з ОСОБА_1 454 грн судового збору (отримувач - ГУК у м.Києві /м.Київ/ 22030106; код за ЄДРПОУ 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030101).

Копію постанови вручити ОСОБА_1 .

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Івано-Франківського апеляційного суду через Богородчанський районний суд Івано-Франківської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Л.М. Битківський