
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 серпня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/2972/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтовича І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Підприємства "Нижньодніпровське Звіропромгосподарство" Херсонської обласної спілки споживчих товариств до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
25 червня 2021 року Підприємство "НИЖНЬОДНІПРОВСЬКЕ ЗВІРОПРОМГОСПОДАРСТВО" Херсонської обласної спілки споживчих товариств (далі – позивач, Підприємство "НИЖНЬОДНІПРОВСЬКЕ ЗВІРОПРОМГОСПОДАРСТВО" Херсонської ОСС) через свого представника – адвоката Петренко Наталію Олегівну (далі – представник позивача) звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (далі – відповідач, ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №1198/21-22-04-02/01735985 від 13.04.2021 Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про анулювання реєстрації єдиного податку четвертої групи;
- зобов`язати поновити реєстрацію Підприємства "НИЖНЬОДНІПРОВСЬКЕ ЗВІРОПРОМГОСПОДАРСТВО" Херсонської обласної спілки споживчих товариств, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 та включити до реєстру платників єдиного податку.
Ухвалою суду від 29.06.2021 адміністративний позов було залишено без руху та встановлено строк позивачу для усунення її недоліків.
Станом на 08.07.2021, позивач вимоги ухвали суду від 29.06.2021 виконав в повному обсязі.
Ухвалою від 08.07.2021 року суд відкрив спрощене провадження в справі та ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначила, що позивач є платником єдиного податку четвертої групи як сільськогосподарський товаровиробник. 13.04.2021 року, за наслідками камеральної перевірки, відповідачем прийнято рішення №1198/21-22-04-02/01735985 про анулювання реєстрації платника єдиного податку 4-ої групи у зв`язку неподанням податкової звітності, передбаченої пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України. Представник позивача стверджує, що податкова звітність передбачена пп.295.9.1 п.295.9 ст.295 ПК України направлена засобами електронного зв`язку на адресу податкового органу 15.02.2021 року та отримана адресатом, що підтверджується квитанціями про отримання податкової звітності. Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
28.07.2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги не визнаються з таких підстав. Під час проведення камеральної перевірки щодо порушення умов перебування на спрощеній системі оподаткування встановлено порушення позивачем умов перебування на спрощеній системі оподаткування – неподання податкової звітності, передбаченої пп.295.9.1 п.295.9.1 ст.295 ПК України. У зв`язку з наведеним рішенням №1198/21-22-04-02/01735985 від 13.04.2021 року анульовано реєстрацію позивача платником єдиного податку 4 групи з 01.01.2021 року. Також в рішенні зазначено про встановлення факту неподання загальної податкової декларації платника єдиного податку 4 групи.
Крім того, у відзиві відповідачем заявлено клопотання, в якому просить: замінити відповідача по справі - Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201) на правонаступника Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі як відокремленого підрозділу ДПС України без права юридичної особи (код ЄДРПОУ ВП 43995495).
Дослідивши вказане клопотання, суд приходить до висновку про його задоволення, зважаючи на наступне.
30.09.2020 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 893 "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби", пунктом 1 якої вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком.
Відповідно до Переліку територіальних органи Державної податкової служби, що ліквідуються, який є додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893, ліквідується, зокрема, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Відповідно до абз. 3 п .2 Постанови № 893 права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються переходять до Державної податкової служби та її територіальних органів у межах, визначених положенням про ДПС та її територіальні органи.
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529, відповідно до статті 21-1 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" та Положення про Державну податкову службу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227, утворено як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі.
Згідно відомостей із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495), як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України, зареєстровано - 14.12.2020.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2020 № 755 вирішено з 01.01.2021 розпочати здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно із наказом ДПС від 30.09.2020 № 529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до п.1 постанови № 893.
З вищевикладеного вбачається, що Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495) є правонаступником Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201).
Згідно із ч. 1 ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ ВП 43995495) є правонаступником Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (код ЄДРПОУ 43143201), суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача, та заміни сторони у справі її правонаступником відповідно до приписів ст. 52 КАС України.
12.08.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив відповідно до якої позивач заперечує проти доводів викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач з 29.10.1996 зареєстровано як юридичну особа, основним видом діяльності якої є розведення інших тварин (КВЕД 01.49).
13.04.2021 року податковим органом проведено камеральну перевірку позивача за результатами якої складено акт «Про результати перевірки щодо порушення платником єдиного податку умов перебування на спрощеній системі оподаткування» №1198/21-22-04-02/01735985.
Висновком акту камеральної перевірки є встановлення факту не подання звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік до Голопристанської ДПІ ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, що є порушенням пп.295.9.1 п.295.9 ст.295 ПК України.
На підставі висновків акту «Про результати перевірки щодо порушення платником єдиного податку умов перебування на спрощеній системі оподаткування» №1198/21-22-04-02/01735985 від 13.04.2021 року податковим органом 13.04.2021 року прийнято рішення №1198/21-22-04-02/01735985 про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи Підприємства «НИЖНЬОДНІПРОВСЬКЕ ЗВІРОПРОМГОСПОДАРСТВО» Херсонської ОСС з 01.01.2021 року через неподання податкової звітності передбаченої пп.295.9.1 п.295.9 ст.295 ПК України.
Не погодившись із вказаним рішенням, позивач вказує, що анулювання реєстрації платника єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки та встановлення в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не можу перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Крім того, позивач вказує на відсутність порушень у поданні податкової звітності та зазначає, що податкова звітність подавалась 15.02.2021 року:
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік;
- відомості про наявність земельних ділянок;
- податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (звітну) за 2021 рік.
Після направлення електронним шляхом відповідної звітності на адресу підприємства надійшли квитанції №2 від 15.02.2021 року, що підтверджують факт прийняття контролюючим органом податкової звітності, зокрема 15.02.2021 року о 16:14:43 податковим органом отримано податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи (звітну) за 2021 рік №9026371861.
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Закону України від 28.12.2014 року № 71 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).
Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб`єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.
Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.
Аналіз наведених норм свідчить, що до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Водночас пп. 295.9.1 п. 295.9 ст.295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.299.1, п.299.2 ст.299 ПК України реєстрація суб`єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.
Податковий кодекс України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку (п. 299.10 ст. 299 ПК України) або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи (п. 291.5-1 ст. 291 ПК України), але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.
Водночас, суд зазначає, що наслідки неподання або несвоєчасного подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності визначені ст. 120 ПК України та тягнуть за собою накладення штрафу у визначених Законом розмірах.
Відповідно до п. 299.10. ст. 299 ПК України, реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.
Згідно з абз. 2 п. 299.11 ст. 299 ПК України передбачено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті. 291 цього Кодексу у податковому (звітному) оці або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.
Суд зазначає, що ПК України передбачений порядок реєстрації або анулювання реєстрації платників єдиного податку. Прийняття контролюючим органом рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Контролюючий орган має право прийняти рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи, згідно передбаченого Податковим кодексом України порядку.
Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників цього податку.
Отже, контролюючим органом повинна бути: 1) проведена документальна перевірка платника податків; 2) прийняття рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Суд зазначає, що для прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи мають бути виконані всі вимоги передбачені Податковим кодексом України.
Відповідачем не надано доказів проведення документальної перевірки позивача.
Окремо суд звертає увагу, що єдиною підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи було не подання до 20 лютого 2021 року до податкового органу звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2021 рік до Голопристанської ДПІ ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі, про що прямо зазначено в рішенні про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи №1198/21-22-04-02/01735985 від 13.04.2021 року.
Натомість в матеріалах справи знаходиться як сама податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи (звітна) Підприємства «НИЖНЬОДНІПРОВСЬКЕ ЗВІРОПРОМГОСПОДАРСТВО» Херсонської ОСС за 2021 рік, датована 15.02.2021 року, так і квитанція №2 про тримання ДФС України цієї податкової декларації 15.02.2021 року та про присвоєння їй реєстраційного номеру 9026371861.
Тобто, жодної правової підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи у податкового органу не було, що не спростовано під час розгляду справи.
Оскільки у відповідача були відсутні будь-які підстави для скасування позивачу статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, то рішення №1198/21-22-04-02/01735985 від 13.04.2021 року є протиправним та підлягає скасуванню.
Для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача відновити позивачу статус платника єдиного податку 4 групи з 1 січня 2021 року.
Оцінюючи наявні докази, суд дотримується позиції, вказаної у рішенні Європейського суду з прав людини, яку він висловив у пункті 53 рішення у справі «Федорченко та Лозенко проти України», відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення «поза розумним сумнівом».
Як передбачає ч.2 ст.6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч.2 ст.74 КАС України).
Згідно приписів ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу, проте згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України).
Враховуючи задоволення позовних вимог, на користь позивача за рахунок відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2270 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення №1198/21-22-04-02/01735985 від 13.04.2021 Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про анулювання реєстрації єдиного податку четвертої групи.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі поновити реєстрацію Підприємства "Нижньодніпровське Звіропромгосподарство" Херсонської обласної спілки споживчих товариств, як платника єдиного податку четвертої групи з 01.01.2021 та включити до реєстру платників єдиного податку.
Стягнути на користь Підприємства "Нижньодніпровське Звіропромгосподарство" Херсонської обласної спілки споживчих товариств (75612, Херсонська область. Голопристанський район, с. Мала Кардашинка, вул. Вишнева, буд.19, ЄДРПОУ 01735985) судовий збір в сумі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (73026, м. Херсон, пр. Ушакова, 75, код ЄДРПОУ ВП 43995495).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя І.І. Войтович
кат. 111000000