Рішення № 98987576, 09.08.2021, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
925/822/21
Номер документу
98987576
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2021 року м. Черкаси справа № 925/822/21

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Буднік А.М., за участі представників сторін:

від прокуратури: Барбаш О.А.

від позивача: Пугач Л.М. - за довіреністю;

від відповідача: не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Заступника керівника Уманської окружної прокуратури (м. Умань, Черкаська область) в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (м. Київ) до фізичної особи - підприємця Осадчого Леоніда Валерійовича (м. Жашків, Черкаська область) про стягнення 9 993,24 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення 9 993,24 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, вагові параметри яких перевищують нормативні.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, явка яких в засідання не визнана обов`язковою.

В судовому засіданні представник прокуратури та позивач позовні вимоги підтримали повністю та просили суд їх задовольнити.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце проведення судового засідання, в жодне судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав.

Оголошення про виклик відповідача розміщено на веб-порталі судової влади України, а тому у відповідності до ч. 4 ст.122 ГПК України відповідач вважається повідомленим про розгляд справи належним чином.

В судовому засіданні 09.08.2021 в порядку ст. 240 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У відповідності до ст. 13, 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

З`ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами в їх сукупності, заслухавши й оцінивши доводи та пояснення представника прокуратури та позивача, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:

З матеріалів справи та доводів прокурора і позивача вбачається:

08.04.2019 згідно щотижневим графіком проведення рейдових перевірок посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області (далі - Управління) здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF FT XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 з причепом SCHUETTE SAM 335, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 .

Посадові особи Управління діяли на підставі направлення на рейдову перевірку № 004483 від 05.04.2019 (а.с. 32) та затвердженого начальником Управління щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (а.с. 33-35).

За результатами вказаного контролю 08.04.2019 спеціалістом Управління складено акт № 025668 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 38), яким виявлено надання послуг із перевезення вантажу (маршрут: м. Гребінка, Полтавська область - м. Южне, Одеська область, 667 км) із перевищенням осьових навантажень, що є порушенням вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорті".

Згідно з вищевказаним актом фактична повна маса транспортного засобу становить 42,735 т при допустимій - 44 т;, нормативно допустиме осьове навантаження становить 11; 11; 24 т, а фактичне - 6,94; 10,52; 25,275 т. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України.

Перевищення нормативно допустимої маси транспортного засобу, який перевозив вантаж, також підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 047375 від 08.04.2019 (а.с. 39).

За результатами контролю головними спеціалістами Управління складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 08.04.2019 № 135913 (а.с. 46), яким зафіксоване порушення вимог п. 22.5 Правил дорожнього руху, а саме: перевезення подільного вантажу з перевищенням вагових обмежень, а саме навантаження на строєну вісь 25,275 т (при допустимому 24 т).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт постановою № 113273 від 28.05.2019 (а.с. 47) начальника Управління на відповідача накладено адміністративний штраф у розмірі 1 700,00 грн., який ним повністю сплачений.

Допустимість використання ваг, на яких проводилось зважування автомобіля, підтверджується Сертифікатом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 35-02/5347 від 18.02.2020 (а.с. 36).

За результатами перевірки проведено розрахунок № 496 від 08.04.2019 (а.с. 40) плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано відповідачу плату за проїзд в сумі 266,80 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, еквівалентно 8 022,68 грн. Розрахунок виконано відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування".

На доказ підтвердження обізнаності відповідача про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом стороною позивача надано лист № 4498/39/24-19 від 18.04.2019 (а.с. 49) та докази факту сплати ним адміністративно-господарського штрафу за виявлене порушення і на підставі постанови Управління Укртрансбезпеки в Черкаській області про застосування адміністративно-господарського штрафу № 113273 (а.с. 47).

Крім того, 18.09.2020 згідно щотижневим графіком проведення рейдових перевірок посадовими особами Управління здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки МAN TGX 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 з напівпричепом SCHMITZ S01, реєстраційний номер НОМЕР_4 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 .

Посадові особи Управління діяли на підставі направлення на рейдову перевірку № 010982 від 11.09.2020 (а.с. 51) та затвердженого начальником Управління щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (а.с. 52-53).

За результатами вказаного контролю 18.09.2020 спеціалістом Управління складено акт № 044725 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 56), яким виявлено надання послуг із перевезення вантажу (маршрут: смт. Маньківка, Черкаська область - м. Одеса, 297 км) із перевищенням осьових навантажень, що є порушенням вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорті".

Згідно з вищевказаним актом фактична повна маса транспортного засобу становить 42,60 т при допустимій - 44 т;, нормативно допустиме осьове навантаження становить 11; 11; 24 т, а фактичне - 6,55; 11; 25,05 т. При цьому перевезення здійснювалося без оформлення дозволу, що дає право на рух автомобільними дорогами України.

Перевищення нормативно допустимої маси транспортного засобу, який перевозив вантаж, також підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 027549 від 18.09.2020 (а.с. 57).

За результатами контролю головними спеціалістами Управління складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 18.09.2020 № 250389 (а.с. 62), яким зафіксоване порушення вимог п. 22.5 Правил дорожнього руху, а саме: перевезення вантажу з перевищенням вагових норм, а саме навантаження на строєну вісь 25,05 т (при допустимому 24 т).

Допустимість використання ваг, на яких проводилось зважування автомобіля, підтверджується Сертифікатом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 34-00/0844 від 27.04.2021 (а.с. 54).

За результатами перевірки проведено розрахунок № 1534 від 18.09.2020 (а.с. 58) плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно з яким за перевищення нормативних параметрів відповідачу нараховано до сплати 59,40 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день проведення розрахунку, еквівалентно 1 970,56 грн. Розрахунок виконано відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункту 31-1 постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування".

На підтвердження обізнаності відповідача про необхідність внесення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом сторона позивача надала лист № 73731/39/24-20 від 24.09.2020 (а.с. 64), список згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих № 14261 та роздруківку трекінга відправлення № 1800103648181 з сайту Укрпошти.

Відповідач у встановлений законом строк нараховану плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплатив, дії Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області та розрахунок плати не оскаржив.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 5.04.2001 № 2344-III "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон № 2344-III), відповідно до частини дванадцятої статті 6 якого державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Частини перша та четверта статті 48 Закону № 2344-III передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Статтею 33 Закону України № 2862-IV "Про автомобільні дороги" (далі - Закон № 2862-IV) визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною другою статті 29 Закону України "Про дорожній рух" (далі - Закону № 3353-XII) передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, затверджений "Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні" (далі - Порядок № 879).

Цей Порядок № 879 визначає механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Пунктом 3 Порядку № 879 встановлено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно- вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (п. 2 Порядку № 879).

Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %.

Відповідно до положень п. 18, 21 Порядку № 879, за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних; водієві видається довідка результатів здійснення контролю, а у разі виявлення факту перевищення хоча б одного, зокрема, вагового нормативного параметру більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.

Згідно з п. 3 "Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами", затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 (далі - Правила дорожнього руху).

Пунктом 22.1 Правил дорожнього руху визначено, що маса вантажу, який перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.

Згідно з пунктом 21 Порядку № 879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Згідно з п. 16 "Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони", затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

В силу положень пункту 4 "Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами" рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", який справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Пунктами 30, 31-1 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В х К, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів.

Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.

Аналіз наведених норм говорить про те, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, (затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568), перевізником є фізична або юридична особа - суб`єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Як свідчать матеріали справи, перевезення вантажу здійснювалося транспортними засобамим: автомобілем марки DAF FT XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 , причепом SCHUETTE SAM 335, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 , автомобілем марки МAN TGX 18.400, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 та напівпричепом SCHMITZ S01, реєстраційний номер НОМЕР_4 , який згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу належить ОСОБА_1 .

Дані обставини суду не заперечені.

Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області складені всі передбачені Порядком № 879 документи, а саме: довідку № 047375 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 08.04.2019 (а.с. 39), довідку № 027549 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.09.2020 (а.с. 57), акт № 025668 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.04.2019 (а.с. 38), акт № 044725 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18.09.2020 (а.с. 56), розрахунок плати за проїзд № 496 від 08.04.2019 (а.с. 40), розрахунок плати за проїзд № 1534 від 18.09.2020 (а.с. 58), акт № 135913 від 08.04.2019 (а.с. 46) та акт № 250389 від 18.09.2020 (а.с. 62), які були складені працівниками Укртрансбезпеки у Черкаській області у зв`язку з проведенням перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.

У відповідності до п. 22.5. Правил дорожнього руху України, затверджених Постановою КМУ від 10.10.2001 N 1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Актом № 025668 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 08.04.2019 (а.с. 38), актом № 044725 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18.09.2020 (а.с. 56), розрахунком плати за проїзд № 496 від 08.04.2019 (а.с. 40) та розрахунком плати за проїзд № 1534 від 18.09.2020 (а.с. 58) встановлено, що у автомобілях відповідача фактичне навантаження на здвоєну вісь становить: 25,275 т та 25,05 т (при допустимому 24 т).

Відстані перевезення вантажу: м. Гребінка, Полтавська область - м. Южне, Одеська область, 667 км та смт. Маньківка, Черкаська область - м. Одеса, 297 км, можливі до визначення за допомогою Інтернет-ресурсу http://della.ua/distance/.

Відповідачем не було надано жодних доказів на спростування факту перевищення нормативно-вагових параметрів транспортними засобами, які перебувають в його користуванні. Відповідачем не надано також доказів оскарження в установленому порядку дій позивача щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків (плати за проїзд).

Відповідач не навів власний контрозрахунок спірної плати та не заперечив його складові частини.

Учасники правовідносин у сфері господарювання несуть осподарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій (це відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції) на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання (частини перша та друга статті 216 Господарського кодексу України).

Згідно ч.1 статті 224 Господарського кодексу України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Відповідно до ч. 2,3 статті 225 Господарського кодексу України законом щодо окремих видів господарських зобов`язань може бути встановлено обмежену відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов`язань. При визначенні розміру збитків, якщо інше не передбачено законом або договором, враховуються ціни, що існували за місцем виконання зобов`язання на день задоволення боржником у добровільному порядку вимоги сторони, яка зазнала збитків, а у разі якщо вимогу не задоволено у добровільному порядку, - на день подання до суду відповідного позову про стягнення збитків.

Пунктами 37, 41 Порядку № 879 визначено, що учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством, а дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Розмір плати за проїзд визначено позивачем у відповідності до вимог зазначених вище норм Порядку № 879 та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, однак цих коштів відповідач у встановлений строк не сплатив, з чого і виник спір.

Зміст і призначення закріпленої у Порядку № 879 плати за проїзд великоваговим транспортним засобом полягає насамперед у відшкодуванні матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Положення цього нормативного акта, оприлюдненого в установленому законом порядку, у повній мірі визначають механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

З урахуваннями положень ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України судом при прийнятті даного рішення враховується правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 12.02.2020 у справі № 917/210/19, про те, що повноваження Укртрансбезпеки щодо плати за проїзд великовагових транспортних засобів обмежуються лише нарахуванням такої плати. При цьому за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Аналіз правових норм та суб`єктний склад сторін, який відповідає статті 4 ГПК України, свідчить про те, що спір за позовом прокурора в інтересах держави в особі Укртрансбезпеки до Підприємця про стягнення з нього плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування відповідно до розрахунку у дохід Державного бюджету України підлягає розгляду в порядку господарського судочинства, оскільки не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а пов`язаний з вирішенням питання щодо стягнення коштів. У разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник. Визначення розміру заподіяних збитків відповідно до способу, передбаченого підзаконним нормативно-правовим актом, не суперечить чинному законодавству. Зміст і призначення закріпленої у Порядку № 879 плати за проїзд великоваговим транспортним засобом полягає насамперед у відшкодуванні матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Положення цього нормативного акта, оприлюдненого в установленому законом порядку, у повній мірі визначають механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування.

Таким чином, суд дійшов висновку, що при проведенні габаритно-вагового контролю, складанні відповідних довідок, актів про перевищення кожним транспортним засобом відповідача нормативних вагових параметрів, здійсненні розрахунку плати за проїзд посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області діяли на підставі та у спосіб, встановлені чинним законодавством, а також з дотриманням його вимог, у зв`язку з чим заявлені до відповідача позовні вимоги в загальному розмірі 9 993,24 грн. (8022,68 + 1970,56) за обидва порушення є обґрунтованими, тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури слід стягнути 2 270,00 грн. судового збору.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи - підприємця Осадчого Леоніда Валерійовича ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (ідентифікаційний код 39816845, м. Київ, пр. Перемоги, 14 ) -- 9 993,24 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом, вагові параметри яких перевищують нормативні із зарахуванням в дохід Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Черк.обл./ тг м. Черкаси, р/р UA368999980313121216000023759, код ЄДРПОУ 37930566, МФО 8999980, призначення платежу: 22160100 плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні).

Стягнути з фізичної особи-підприємця Осадчого Леоніда Валерійовича, ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ) на користь Черкаської обласної прокуратури (18000, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 286, код ЄДРПОУ 02911119, р/р НОМЕР_6 (МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету - 2800) -- 2270,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 14 серпня 2021

Суддя Н.М. Спаських