Ухвала суду № 98985790, 12.08.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
640/25151/20
Номер документу
98985790
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

12 серпня 2021 року м. Київ № 640/25151/20

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К., здійснюючи судовий розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративної справи

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Енерго Промторг»доГоловного управління ДПС у м. Києві провизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго Промторг» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення про відповідність критеріям ризиковості № 53367 від 15.06.2020, № 95529 від 18.08.2020 повністю та зобов`язати відповідача виключити ТО В «Енерго Промторг» (код ЄДРГ10У 40060568) з переліку ризикових суб`єктів господарювання.

- визнати протиправними та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 20.07.2020, № 2 від 21.07.2020. № 1 від 01.09.2020 та зобов`язати відповідача зареєструвати вищезазначені податкові накладні в ЄРПН.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №640/25151/20, суд ухвалив розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Розглядаючи матеріали адміністративної справи, суд враховує наступне.

Чинне законодавство визначає суб`єктний склад осіб, які є учасниками судового процесу (відповідачами) у справах про оскарження протиправної відмови у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, головні управління ДПС в областях, м. Києві та Офіс великих платників ДПС - в частині оскарження рішення комісії, яка прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Державна податкова служба України в частині зобов`язання зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних у випадку визнання протиправними та скасування рішень головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування.

Згідно з пунктом 20.2 статті 20 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Пунктом 2 Порядку №1165 передбачено, що комісія контролюючого органу - комісія регіонального та центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія центрального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі ДПС.

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з п.1 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227, Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).

Відповідно до пп.9 п.4 Положення №227, ДПС відповідно до покладених на неї завдань забезпечує в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, інших реєстрів, банків і баз даних, ведення яких покладено законодавством на ДПС, а також реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, Єдиний реєстр податкових накладних формується та ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, тобто саме Державною податковою службою України.

Частиною третьою статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Отже, враховуючи характер заявлених предмету та підстав позову, суд дійшов до висновку про необхідність залучення Державної податкової служби України в якості другого відповідача.

Частиною четвертою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з`ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Відповідно до частини першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частиною третьою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

За правилами частини третьої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Частиною шостою вказаної статті передбачено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Беручи до уваги викладене, з метою повного, об`єктивного та всебічного з`ясування обставин справи, суд вважає за необхідне витребувати від Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України рішення від 03.11.2020 №2096036/40060568 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 20.07.2020, рішення від 03.11.2020 №2096025/40060568 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 21.07.2020, рішення від 03.11.2020 №2096024/40060568 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.09.2020, повідомлення до податкових накладних №1 від 20.07.2020, №2 від 21.07.2020, №1 від 01.09.2020.

Керуючись статтями 48, 72,77, 80, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -

УХВАЛИВ:

1. Залучити до участі у справі в якості другого відповідача Державну податкову службу України.

2. Розгляд справи розпочати спочатку.

3. Зобов`язати позивача подати до суду та направити учасникам справи уточнену позову заяву, з врахуванням належного складу відповідачів, надати до суду підтверджуючі докази такого направлення.

4. Зобов`язати відповідачів упродовж п`ятнадцяти днів з дня отримання від позивача примірника уточненої позовної заяви подати до суду відзив на позовну заяву з доказами надіслання відзиву на адресу учасників справи.

5. Витребувати від Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України рішення від 03.11.2020 №2096036/40060568 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 20.07.2020, рішення від 03.11.2020 №2096025/40060568 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 21.07.2020, рішення від 03.11.2020 №2096024/40060568 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 01.09.2020, повідомлення до податкових накладних №1 від 20.07.2020, №2 від 21.07.2020, №1 від 01.09.2020.

6. Копію даної ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та оскарженню не підлягає.

Суддя С.К. Каракашьян