
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1У Х В А Л А
про залишення позову без розгляду
12 серпня 2021 року місто Київ№640/20177/21Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщука І.О., при секретарі судового засідання Лук`янець Д.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника третьої особи про залишення позову без розгляду в адміністративній справі
за позовомДепартаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)до третя особаШевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_1 провизнання протиправним та скасування повідомлення від 27.05.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу у виконавчому провадженні №64945021, зобов`язання вчинити дії,за участі:
представника позивача - Кубів С.І.,
представника відповідача - не з`явився,
представника третьої особи - Кулеби А.І.,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва перебуває адміністративна справа №640/20177/21 за Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) до Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування повідомлення від 27.05.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу у виконавчому провадженні №64945021, зобов`язання вчинити дії
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.07.2021 прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/20177/21 з урахуванням приписів статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, призначено судове засідання, залучено до участі у справі в якості третьої особи ОСОБА_1 , а також витребувано від відповідача належним чином засвідчені копії матеріалів виконавчого провадження №64945021.
Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 04.08.2021 від відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки на думку представника третьої особи, позивачем пропущено десятиденний строк на звернення до суду з приводу оскарження повідомлення від 27.05.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу у виконавчому провадженні №64945021.
У судовому засідання 11.08.2021 представник третьої особи підтримав вказане клопотання та просив суд залишити позовну заяву без розгляду; представник позивача правом щодо надання письмових пояснень стосовно пропуску строку звернення до суду не скористався, проте в обгрунтування пропуску строку звернення до суду зауважив, що для вирішення цих спірних правовідносин останній скористався порядком досудового врегулювання спору, звернувшись зі скаргою на дії державного виконавця Шевченківського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Борисюка Р.А. до начальника Відділу виконавчої служби, а тому строк на звернення до суду пропущено з поважних причин, що є підставою для поновлення такого строку.
Вирішуючи питання стосовно строків звернення до суду з цим позовом, розглянувши клопотання представника третьої особи про залишення позову без розгляду, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини третьої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Частинами першою, другою статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів
Під час судового засідання 11.08.2021 позивач не скористався правом стосовно надання до суду заяви/пояснень про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, обгрунтувавши усно поважність причин такого пропуску строку на звернення до суду.
Відповідно до матеріалів справи копію оскаржуваного повідомлення від 27.05.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу у виконавчому провадженні №64945021 позивачем отримано 31.05.2021, що останнім не заперечувалось та зазначено в позовній заяві.
До суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування повідомлення від 27.05.2021 про повернення виконавчого документа стягувачу у виконавчому провадженні №64945021 позивач звернувся 16.07.2021, що підтверджується відміткою на конверті, в якому надійшла позовна заява.
У відповідності до приписів частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов`язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб`єкта владних повноважень.
Відповідно до приписів частин першої-третьої, п`ятої статті 74 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №№1404-VIII (надалі - Закон №1404-VIII) рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця також можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець. Рішення, дії та бездіяльність начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, можуть бути оскаржені до керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
На переконання суду, зміст наведених правових норм свідчить про встановлення законодавцем двох альтернативних способів оскарження рішень, дії чи бездіяльності виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби - шляхом звернення до суду у встановленому процесуальним законодавством прядку або шляхом подання скарги до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, чи керівника органу державної виконавчої служби вищого рівня.
Таким чином, правових підстав вважати, що у випадку, що розглядається, законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору немає, а отже до цих правовідносин не можуть бути застосовані приписи частини другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, скориставшись альтернативним способом захисту своїх прав на оскарження рішень державного виконавця, а саме зверненням з позовною заявою до суду, де відповідачем є відповідний орган ДВС, позивач повинен був керуватися статтею 287 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено десятиденний строк для звернення, від дати отримання таких рішень, який обчислюється календарними днями.
У справах з приводу оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби позовна заява подається у десятиденний строк (10 календарних днів) з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
У визначенні моменту і виникнення права на позов мають значення дві обставини: об`єктивна - наявність факту порушеного права, суб`єктивна - особа дізналася або повинна була дізнатись про факт порушення права. З урахуванням особливостей конкретних правовідносин початок перебігу строку звернення до адміністративного суду може бути пов`язаний із різними юридичними фактами та їх оцінкою.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 13.03.2019 у справі № 920/149/18, від 08.10.2019 у справі №440/1290/19.
Як свідчать матеріали справи, позивач при зверненні до адміністративного суду не заявляв клопотання про поновлення строку звернення до суду. У ході розгляду справи представником також не було наведено поважних причин пропуску такого строку.
Згідно із приписами пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами 3 та 4 статті 123 цього Кодексу.
Оскільки, як зазначалось судом вище, Законом не визначено досудового порядку вирішення спору за участю державного виконавця в особі начальника виконавчої сужби чи обов`язковості такого порядку, наведене жодним чином не впливає на перебіг строку звернення з позовною заявою до суду, та не може бути визнаний судом як поважна причина пропуску такого строку.
Відтак, беручи до уваги наведене вище, проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наявність підстав для залишення позову без розгляду у зв`язку з пропуском позивачем десятиденного строку звернення до суду, визначеного Законом.
Керуючись статтями 121-123, 180, 248, 256, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника третьої особи про залишення позову без розгляду у справі №640/20177/21 задовольнити.
2. Позовну заяву у справі №640/20177/21 залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст ухвали виготовлено 12.08.2021.
Суддя Іщук І.О.