
УХВАЛА
м. Вінниця
09 серпня 2021 р. Справа № 120/7610/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Заброцької Людмили Олександрівни, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності неправомірною та зобов`язання вчинити дії.
Ухвалою суду відкрито провадження в справі, розгляд справи вирішено здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами. Також, даною ухвалою встановлено сторонам строк для подання заяв по суті справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи судом встановлено, що обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 08.05.2020 він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити йому доплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, за період з 2019 по 2020 роки; повідомити його, які суми коштів були перераховані у період з 2019 по 2020 роки; повідомити підстави нарахування щорічної виплати разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 1390 грн.
На підтвердження вказаних обставин, позивачем до позовної заяви долучено копію його звернення до Департаменту соціальної політики (вул. Сумська, 64, м. Харків, 61000), в якому він просив надати інформацію щодо розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня за період з 2019 по 2020 роки, яка була йому виплачена.
Також позивач до матеріалів позову надав копію листа Департаменту соціальної політики Харківської міської ради від 02.11.2020 №2470/0/147-20, в якому зазначена інформація щодо розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня учасникам бойових дій, за період з 2019 по 2020 роки.
Ухвалою суду від 12.05.2021 витребувано у позивач та відповідача докази щодо перебування позивача на обліку в Департаменті соціальної політики та виплати позивачу одноразової грошової допомоги до 5-го травня саме Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради.
На виконання вимог вказаної ухвали відповідачем в справі - Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради 21.05.2021 року надано лист - відповідь від 21.05.2021 № 308-00-008-35706, в якому зазначено, що за даними Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, громадянин ОСОБА_1 на обліку в Департаменті соціальної політики Вінницької міської ради не перебуває.
Щорічна разова грошова допомога до 5 травня в 2019 - 2020 роках ОСОБА_1 через Департамент соціальної політики Вінницької міської ради не виплачувалась.
Позивачем витребувані судом докази станом на 24.05.2021 року не надано.
Враховуючи наведене, ухвалою суду від 24.05.2021 витребувано:
- у позивача докази на підтвердження того, що він отримував виплату одноразової грошової допомоги до 5 травня в 2019-2020 роках саме від Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради; докази щодо його звернення до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради з проханням про доплату грошової допомоги за 2019-2020 роки та отриману на звернення відповідь;
- у Департаменту соціальної політики Харківської міської ради інформацію (докази ) щодо перебування ОСОБА_1 на обліку в Департаменті соціальної політики Харківської міської ради, як особи, яка має право на пільги, та виплати йому через Департамент соціальної політики Харківської міської ради в 2019-2020 роках одноразової грошової допомоги до 5 травня, з зазначенням розміру виплаченої допомоги.
На виконання вимог ухвали суду від 24.05.2021 року від Департаменту соціальної політики Харківської міської ради надійшли пояснення, в яких зазначено, що за інформацією Управління соціального захисту населення адміністрації Шевченківського району Харківської міської ради ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Разом з тим, зазначено, що Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації нараховано та виплачено ОСОБА_1 щорічну одноразову грошову допомогу до 5-го травня у 2019-2020 роках.
Позивачем витребувані судом докази повторно не надано до суду.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив та зазначає наступне.
Відповідно до Положення про Департамент соціальної політики Харківської міської ради, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 8 скликання від 09.12.2020 № 7/20, у своїй діяльності Департамент соціальної політики керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, декретами, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, актами Президента України, рішеннями міської ради та виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням та іншими нормативними актами.
Відповідно до п. 1 Положення про Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр), затвердженого розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації № 535 від 1611.2016, Центр є державною установою і підпорядковується Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Згідно із пп. 3.1, 3.2 Положення до головних завдань Центру віднесено забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави; підготовлення документів на виплату всіх видів грошових допомог, компенсаційних виплат інвалідів, постраждалим від аварії на ЧАЕС, а також разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно з підпунктом 4.11 пункту 4 вказаного Положення Центр відповідно до покладених на нього завдань проводить перерахунки розмірів грошової допомоги, забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням програмних засобів.
Верховний Суд у рішенні від 29.09.2020 року в зразковій справі №440/2722/20 зазначив, що Мінсоцполітики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни, а тому управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату вказаної допомоги.
З огляду на викладене та виходячи з наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що Департамент соціальної та молодіжної політики Вінницької міської ради не здійснював нарахування та виплату позивачу відповідної допомоги у 2019-2020 роках, в свою чергу таке нарахування та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня в 2019 - 2020 роках здійснено Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Відповідно до частин 3 - 5 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача, залучення другого відповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Враховуючи, що відповідно до положень частин 3 - 5 ст. 48 КАС України вирішення питання про заміну неналежного відповідача залежить, зокрема, від думки позивача (згоди або відсутності згоди), та приймаючи до уваги, що дана справа розглядається в порядку письмового провадження, суд вважає за необхідне з`ясувати думку позивача щодо заміни неналежної сторони (відповідача) в справі шляхом направлення позивачем на адресу суду відповідної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 48, 80, 205, 248, 256, 293 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
Запропонувати позивачу висловити свою думку щодо заміни неналежної сторони (відповідача) в справі, шляхом направлення на адресу суду відповідної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна