Рішення № 98982343, 13.08.2021, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
340/2403/21
Номер документу
98982343
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 серпня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2403/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 (26412, Кіровоградська область, Благовіщенський район, с. Кам`яна Криниця, РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , через представника ОСОБА_2 , звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (надалі - ГУ ПФУ в Кіровоградській області) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що з 1978 року по 2003 рік ОСОБА_1 працювала дояркою в колгоспі імені ім. Щорса, КСП ім. Щорса (СВК ім. Щорса), який у 2008 році ліквідований. З метою підтвердження пільгового стажу роботи дояркою вона звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області з відповідною заявою. Рішенням комісії при ГУ ПФУ в Кіровоградській області №11 від 31.03.2021 року підтверджено пільговий стаж роботи на посаді доярки за 1979 - 1996 роки. Проте до пільгового стажу не зараховано періоди роботи на посаді доярки за 1997-1999 роки, 2000-2002 роки. Позивачка не погоджується з таким рішенням та стверджує, що записами у її трудовій книжці, архівними документами підтверджено її роботу у ці роки дояркою та виконання встановлених норм, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з п.5 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". З цих підстав просить суд:

- визнати протиправним рішення комісії при ГУ ПФУ в Кіровоградській області про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи №11 від 31.03.2021 року в частині незарахування до стажу її роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах у період з 1997-1999 роки, 2000-2002 роки;

- зобов`язати ГУ ПФУ в Кіровоградській області зарахувати до пільгового стажу її роботи періоди роботи дояркою в колгоспі ім. Щорса, КСП ім. Щорса (СВК ім. Щорса) з 1997-1999 роки, 2000-2002 роки та призначити їй пенсію на пільгових умовах згідно п.5 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Ухвалою судді від 25.05.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованими тим, що за трудовою книжкою позивачки та наданими нею архівними документами комісією ГУ ПФУ в Кіровоградській області підтверджено пільговий стаж роботи на посаді доярки за період з 01.01.1979 року по 31.12.1996 року. Щодо періоду з 1997 року по 2002 рік, то у ці періоди позивачка працювала на посаді доярки-вагаря, а у 2003 році – різноробочою. Доводячи правомірність спірного рішення, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.

Розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.07.1978 року була прийнята в члени колгоспу імені Щорса с. Кам`яна Криниця Ульяновського району Кіровоградської області, який у 2000 році був реорганізований в СВК ім. Щорса. З 26.02.2000 року позивачка була прийнята на роботу в СВК ім. Щорса. З 27.12.2003 року звільнена з роботи у зв`язку з реорганізацією СВК ім. Щорса по п.1 ст.40 КЗпП України, що підтверджується записами у її трудовій книжці колгоспника. (а.с. 6 - 7)

У лютому 2021 року ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою від 23.02.2021 року про підтвердження стажу роботи на посаді доярки, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. (а.с. 31)

Рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, створеної при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи №11 від 31.03.2021 року підтверджено пільговий стаж роботи ОСОБА_1 на посаді доярки за період з 01.01.1979 року по 31.12.1996 року. (а.с. 13)

Позивачка звернулася до суду з цим позовом, вважаючи, що відповідачем безпідставно не підтверджено період її роботи на посаді доярки з 1997 по 2002 роки.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що він виник у зв`язку зі зверненням позивачки за підтвердженням стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до частини 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.

Частиною 2 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 4 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Статтею 56 Закону "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно з пунктами 1, 3 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Як передбачено пунктом 20 Порядку №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Згідно з пунктами 23, 24 Порядку №637 документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Довідки, видані колгоспами при залишенні членом колгоспу роботи, а також довідки, видані в більш пізній період колгоспами, які згодом припинили свою діяльність, можуть братися до уваги й тоді, коли вони не містять підстав видачі.

Отже, підтвердження спеціального трудового стажу доярок (операторів машинного доїння), свинарок-операторів в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, що дає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", має здійснюватися шляхом подання уточнюючої довідки про виконання встановлених норм обслуговування, яка видається таким підприємством або його правонаступником. У разі відсутності правонаступника такого підприємства підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року №18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за №1231/13105, затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії (надалі – Порядок №18-1).

Цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:

- для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;

- до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Згідно з пунктом 2 Порядку №18-1 його дія поширюється зокрема на осіб, які працювали на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пунктів 3, 4, 5, 6 Порядку №18-1 підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов`язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об`єднань.

Комісії діють у відповідності до цього Порядку. Склад Комісій затверджується начальником Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Головою Комісії є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.

Пунктом 11 Порядку №18-1 передбачено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідку про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Згідно з пунктом 10 Порядку №18-1 рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (додаток 1) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою Комісії або його заступником та набуває чинності з дня його прийняття.

Відповідно до пункту 11 Порядку №18-1 із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу.

Для підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, до заяви додаються: документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01 липня 2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр); трудова книжка; документи (за наявності), видані архівними установами, зокрема: довідка про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати.

Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.

Заявник (його представник) може додатково подавати інші документи про стаж роботи.

Згідно з пунктами 14, 15 Порядку №18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

Порядок звернення за призначенням пенсії встановлений статтею 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", якою у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, було передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

Згідно з частинами 1, 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка не зверталася до відповідача із заявою установленої форми про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, зокрема на підставі п.5 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Натомість позивачка, досягнувши 59-річного віку, у лютому 2021 року звернулася до ГУ ПФУ у Кіровоградській області із заявою про підтвердження стажу роботи на посаді доярки за період з 1978 по 2003 роки, посилаючись на ліквідацію СВК ім. Щорса.

Згідно з записами у трудовій книжці колгоспника ОСОБА_1 у цей період працювала у колгоспі ім. Щорса (з 15.07.1978 року по 26.02.2000 року) та в СВК ім. Щорса (з 26.02.2000 року по 27.12.2003 року).

У позивачки відсутня уточнююча довідка підприємства про виконання нею встановлених норм обслуговування тварин на посаді доярки, необхідна для підтвердження спеціального стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", п. 20 Порядку №637, а СВК ім. Щорса, який є правонаступником колгоспу ім. Щорса, ліквідований у 2008 році у зв`язку з визнанням його банкрутом, тож не може підтвердити цей стаж роботи шляхом складання уточнюючої довідки.

Комісія, розглядаючи заяву ОСОБА_1 від 23.02.2021 року про підтвердження стажу роботи, надану нею трудову книжку колгоспника та архівні документи, підтвердила пільговий стаж роботи на посаді доярки за 1979 – 1996 роки (17 років).

Рішення про відмову у підтвердженні стажу роботи, зокрема інших періодів роботи в колгоспі ім. Щорса та в СВК ім. Щорса, комісією не приймалося.

З відзиву відповідача на позов вбачається, що спірний період роботи з 1997 по 2002 роки не може бути врахований до пільгового стажу, оскільки згідно з записами у трудовій книжці колгоспника позивачка у ці роки працювала на посаді "доярка - вагар".

Суд зазначає, що порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №7, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва.

Таким чином, умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.5 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є виконання робіт на посаді доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.

Наразі Кабінет Міністрів України не визначив порядок встановлення норм обслуговування тварин, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.

Суд вважає, що невиконання Урядом зазначених вимог Закону і відсутність нормативно-правового акту щодо порядку визначення норми обслуговування тварин не може бути підставою для висновків про відсутність пільгового стажу для призначення пенсії через ненадання документів про встановлення та виконання норм обслуговування тварин.

Згідно з відомостями про роботу у трудовій книжці колгоспника позивачка працювала у колгоспі ім. Щорса у 1978 – 1996 роках дояркою, у 1997 – 1999 роках дояркою-вагарем. В СВК ім. Щорса позивачка працювала у 2000 – 2002 роках дояркою-вагарем, у 2003 році – різноробочою.

У трудовій книжці відсутні записи про виконання норм обслуговування тварин. Разом з тим у трудовій книжці зазначено прийнятий господарством річний мінімум трудової участі в суспільному господарстві та кількість відроблених позивачкою днів за рік, які в період з 1979 року по 2002 рік були більшими за встановлений у господарстві мінімум, у 1978 та 2003 роках – меншими.

Таким чином у трудовій книжці позивачки містяться необхідні відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.

Відтак, суд погоджується з доводами позову, що спірний період роботи ОСОБА_1 на посаді доярки – вагаря у 1997 – 2002 роках (6 років) також має бути зарахований до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Та обставина, що у ці роки роботи позивачка одночасно виконувала роботу доярки та вагаря, відпрацювавши повний польовий період, не позбавляє її права на врахування цих років роботи до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення.

Судом установлено, що комісія з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, створена при ГУ ПФУ в Кіровоградській області, розглядаючи заяву ОСОБА_1 від 23.02.2021 року про підтвердження стажу роботи, не приймала рішення про відмову в його підтвердженні, яке б могло бути оскаржено до суду за правилами пунктів 14, 15 Порядку №18-1.

Також відповідачем не розглядалося питання про призначення позивачці пенсії, а відтак не обчислювався її страховий та спеціальний (пільговий) стаж.

Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: 1) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Згідно з частиною 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Наведене свідчить, що адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів особи, порушених суб`єктами владних повноважень, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення та фактичним обставинам справи.

Суд не вбачає підстав для скасування спірного рішення комісії №11 від 31.03.2021 року про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи, оскільки цим рішенням все ж частково підтверджено пільговий стаж роботи позивачки на посаді доярки (17 років).

Воднораз суд вважає, що комісія, не підтвердивши за заявою ОСОБА_1 стаж роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на посаді доярки за період 1997 – 2002 років (6 років), допустила протиправну бездіяльність, а порушене право позивачки має бути відновлено шляхом зобов`язання комісії прийняти рішення про підтвердження такого стажу.

Суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області призначити їй пенсію на пільгових умовах згідно з п.5 ч.2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки суду не надано доказів з того, що позивачка у встановленому порядку зверталася до відповідача про призначення їй такої пенсії та з цього приводу між сторонами виник спір.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність комісії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо непідтвердження стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на посаді доярки за період 1997 – 2002 років.

Зобов`язати комісію Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняти рішення про підтвердження стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, на посаді доярки за період 1997 – 2002 років.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш