Рішення № 98981900, 13.08.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.08.2021
Номер справи
240/4825/21
Номер документу
98981900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2021 року м. Житомир

справа № 240/4825/21

категорія 113070200

Житомирський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Горовенко А.В.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправною та скасування постанови,-

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати постанову Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 02 березня 2021 року №219647.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до оскаржуваної постанови від 02.03.2021 №219647 до позивача застосовано штраф у сумі розміром 34000грн за порушення абз.16 ч.1 ст.60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, а саме: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм, без відповідного дозволу. Однак, накладення штрафу на позивача за порушення, встановлені під час перевірки транспортного засобу марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , є необґрунтованим. Зазначає, що не погоджується із застосуванням до нього штрафних санкцій. Вказує, що ним не було допущено порушень вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", оскільки перевірка транспортного засобу на предмет габаритно-вагового контролю проведена із суттєвими порушеннями вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879.

Зазначає, що посадовими особами відповідача 13.01.2021 здійснювався габаритно-ваговий контроль, зважування транспортного засобу обладнанням, яке не пройшло своєчасну повірку (метрологічну атестацію).

Окрім того, зауважує, що чинними нормами права не передбачено обов"язку отримання перевізником спеціального дозволу на перевезення саме подільного вантажу.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 29.03.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи ( у порядку письмового провадження).

Відповідач у строк, встановлений ч.1 ст.261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зазначений в ухвалі про відкриття провадження направив до суду відзив на позовну заяву (за вх.№18445/21), у якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування зазначає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки при здійснені габаритно-вагового контролю посадові особи відповідача діяли відповідно до вимог чинного законодавства, в результаті чого при перевірці транспортного засобу позивача встановлено порушення позивачем норм Закону України "Про автомобільний транспорт" та Правил дорожнього руху.

Вказує, що посадовими особами відповідача, під час зупинки 13 січня 2021 року транспортного засобу марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , під кермуванням водія ОСОБА_1 , за результатами зважування транспортного засобу встановлено порушення позивачем габаритно-вагових норм на понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Також вказує, що документальний габаритно-ваговий контроль є визначенням загальної маси транспортного засобу шляхом додавання власної маси транспортного засобу та маси вантажу. Водночас, зауважує, що при проведенні документального габаритно-вагового контролю зважування транспортного засобу не проводиться.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Складення рішення у повному обсязі відкладалось у зв"язку з перебуванням головуючого судді у відпустці з 19.07.2021 по 09.08.2021.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 06 січня 2021 видано направлення на рейдову перевірку №009154 для проведення рейдової перевірки транспортних засобів, якими здійснюються перевезення пасажирів та вантажів (в т.ч. автомобілями-таксі) в межах України і міжнародному сполученні за додержанням вимог Закону України "Про автомобільний транспорт", Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту на адміністративній території автомобільної дороги Київ-Чоп, 434 км., в період з 11.01.2021 по 17.01.2021 (а.с.42, 43).

13 січня 2021 року посадовими особами Поліського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Рівненській області проведено перевірку транспортних засобів щодо додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, здійснення габаритно-вагового контролю транспортного засобу RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 (а.с.50).

За результатами зважування транспортного засобу RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , встановлено перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, а саме з перевищенням встановлених п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. №1306 (далі - ПДР) навантаження на одну вісь 13,64 тони (при дозволених 11 т), що становить 24 % перевищення параметрів від нормативу. Зазначена обставина підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0051227 від 13.01.2021 (далі - довідка) та розрахунком плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №50291 від 13.01.2021 (далі – розрахунок). Як свідчать довідка та розрахунок, водій транспортного засобу ОСОБА_1 з їх змістом ознайомлений та отримав другий примірник зазначених документів (а.с.46, 47).

Враховуючи те, що вищевказаний транспортний засіб до пункту здійснення габаритно-вагового контролю проїхав 400 км із встановленим перевантаженням, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в складено Акт №0050291 від 13.01.2021 про перевищення зазначеним транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с.45).

За результатами проведеної перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 13.01.2021 №259275 (далі - акт перевірки №259275), в якому зафіксовано, що при перевірці транспортного засобу марки RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням водія – ОСОБА_1 відповідно до посвідчення водія серія НОМЕР_2 , встановлено порушення вимог чинного законодавства з перевезення вантажу з перевищенням вагових норм на одну вісь, а саме: 13,64 т (при допустимих 11,0 т) без відповідного дозволу, відповідальність за які передбачена абз.16 ч.1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" (а.с.44).

Відповідно до відмітки на акті перевірки №259275 від 13.01.2021 водій з актом ознайомлений (а.с.44).

Зазначений акт перевірки №259275 був переданий начальнику Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки для вирішення питання щодо притягнення перевізника до адміністративно-господарської відповідальності.

05 лютого 2021 року відповідач направив позивачу лист за вих.№9194/21.3/24-21, в якому повідомив про розгляд - 02.03.2021 справи щодо порушення законодавства про автомобільний транспорт. Вказаний лист, копія акту перевірки №259275 від 13.01.2021 та копія розрахунку №259275 від 13.01.2021 направлені рекомендованим листом з повідомлення про вручення на адресу позивача, зазначену у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу та вручено - 13.02.2021 (а.с.51, 52, 53, 54).

Оскільки позивач до управління Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не з`явився, додаткових пояснень, інформації та документів не надав, то 02.03.2021 начальником Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки розглянуто справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт та відповідно до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.03.2021 №219647 за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідно до якої до ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн (а.с.55).

Позивач не погоджуючись із постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII (далі - Закон №3353-ХІІ), відповідно до частина 2 статті 29 якого з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, і за плату, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок №1567), згідно з пунктами 3, 4 якого державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх вантажних перевезень перевіряється:

- наявність визначених ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Пунктом 16 Порядку №1567 передбачена можливість під час рейдової перевірки здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до п.20-22 Порядку №1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 р. «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок № 879).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Згідно з підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

У розумінні Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3 пункту 2 Порядку № 879).

За змістом пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.

Відповідно до п. 20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Згідно з п.21 Порядку №879 у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 р. № 1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Положеннями ст.33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України

Матеріали справи свідчать, що за результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу RENAULT, державний номерний знак НОМЕР_1 , встановлено перевезення вантажу з перевищенням габаритно-вагових норм при навантаження на одиничну вісь на 3,64 т = (13,61 т - 11 т), що у відсотковому відношенні становить 24% (а.с. 46, 47).

Таким чином, зазначені перевищення відповідають показникам перевищення зазначеним п.22.5 ПДР, та перевищують нормативно допустимі габаритно-вагові обмеження більш ніж на 20% (величина похибки).

Суд вважає за необхідне зазначити, що саме дані вагові параметри відображені в Розрахунках плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 13.01.2021, та на їх підставі здійснено відповідні розрахунки за встановленою формулою.

Положеннями п.4 Правил №30 встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що позивач має такий дозвіл чи документ, який би дозволяв рух автомобільними дорогами перевіряючим транспортним засобам.

Щодо характеристик звужувального обладнання, тобто якими саме вагами проводилося зважування, суд зазначає, що результати здійснення габаритно-вагового контролю вказані у акті та довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.01.2021 містять найменування та місце розташування пункту габаритно-вагового контролю, а саме – 434 км а/д Київ-Чоп, СПГВК.

Щодо доводів позивача про відсутність відомостей про справність обладнання, яким проводилась перевірка габаритно-вагового контролю, суд зазначає, що вимогами чинного законодавства не визначено обов`язкове зазначення у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю відомостей про ваги, якими проводиться таке зважування.

При цьому суд зауважує, що водій, під час проведення зважування транспортного засобу, не позбавлений права отримати для ознайомлення відповідні документи про сертифікацію вагового комплексу і про його періодичну повірку та пересвідчитись у їх відповідності нормам чинного законодавства.

В свою чергу, відповідачем, як суб"єктом владних повноважень спростовано вказані твердження, шляхом надання до суду копії свідоцтва про державну метрологічну атестацію №187 від 13.10.2009, відповідно до змісту якої ваги автомобільні для зважування в русі ВА-20 К-023 №013, що розташовані на посту ДАЇ 429 км а/д Київ-Чоп, 01.07.2020 пройшли державну повірку, заключення - "придатні" (а.с. 40-41).

Також суд вважає безпідставними доводи позивача, щодо не здійснення поосьового зважування в русі транспортного засобу, оскільки згідно з чеком зважування від 13.01.2021, посадовими особами відповідача встановлено навантаження на кожну із одиничних вісь автомобіля, відповідно до схеми автомобіля № НОМЕР_1 , а саме: 7,51 т (передня) та 13,64 т (задня), загальна сама 21,15 т (а.с.48).

Доказів наявності у позивача спеціального дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України транспортному засобу позивача з вантажем, що перевищує вагові обмеження, - до суду не надано.

Суд зазначає, що положеннями п.4 Правил №30 встановлено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Дозвіл оформлюється підрозділами Державтоінспекції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження того, що позивач має такий дозвіл чи документ, який би дозволяв рух автомобільними дорогами перевіряючим транспортним засобам.

Окрім того, суд критично ставиться до твердження позивача, щодо відсутності обов"язку для отримання спеціального дозволу на перевезення подільного вантажу.

Суд зазначає, що чинними нормами права передбачено обов"язок отримання дозволу на перевезення вантажу великогабаритним транспортним засобом автомобільними дорогами, безпосередньо саме в разі перевищення норм вагових або габаритних параметрів, незалежно від подільності чи неподільності вантажу.

Суд акцентує увагу на тому, що перевищення норм вагових або габаритних параметрів транспортного засобу під час руху не є припустимим, оскільки його перевищення спричиняє збільшення динамічної маси транспортного засобу, та як наслідок впливає на процес гальмування автомобіля, а також порушує стійкість транспортного засобу, що є загрозою для безпеки дорожнього руху.

Суд критично ставиться до доводів позивача про те, що притягнення його до адміністративної відповідальності відбулось на основі недопустимих та неналежних доказів, оскільки під час розгляду справи не встановлено та не знайшло підтвердження порушення відповідачем порядку одержання матеріалів, які слугували підставою для прийняття оскаржуваної постанови.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Водночас, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Підсумовуючи зазначене, оцінивши докази, долучені до матеріалів справи, суд дійшов до висновку, що оскаржена постанова Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 02.03.2021 №219647 про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною, тому підстави для її скасування у суду відсутні.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Відповідно до положень ст. 139 КАС України питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 242-246, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідн. номер НОМЕР_3 ) до Подільського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (майдан С.П. Корольова, 12, Житомир,10000, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду складено у повному обсязі 13 серпня 2021 року.

Суддя А.В. Горовенко