№2а-1824/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Новосьоловій Г.Г.
при секретарі Здебській Т.М.
з участю сторін :
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Семіда Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області (третя особа Головне Управління Державного Казначейства України у Донецький області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка ОСОБА_1 29 січня 2010 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у сумі 3792 гривні 84 копійки.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позов підтримала та в його обґрунтування пояснила, що від шлюбу має дітей: сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, сина - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснює їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до аб. 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сімї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Позивачка вважає, що дані виплати повинні здійснюватися згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року яка передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, а тому просить визнати дії відповідача неправомірними, поновити пропущений нею строк для звернення до адміністративного суду з позовом та стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області недоплачену суму допомоги по догляду за кожну дитину до досягнення ними трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 3792 гривні 80 копійок.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Семіда Я.О. позов не визнала та в обґрунтування своїх заперечень пояснила, що вони у 2007 році нараховували позивачці допомогу по догляду на кожну дитину до досягнення нею трирічного вік відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сімї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб та в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, оскільки дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» була зупинена вищезазначеним Законом України «Про державний бюджет» і зазначеним законом передбачено відповідний обсяг видатків і у разі задоволення позовних вимог ОСОБА_1 безспірне списання коштів на її користь повинно здійснюватися з реєстраційного рахунку відповідача, відкритого в органах державного казначейства.
Представник третьої особи ГУДКУ у Донецькій області Бударіна О.О. в судове засідання не зявилась, але надала суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Суд, вислухавши позивачку, представника відповідача та клопотання третьої особи встановив наступні фактичні обставини справи, а саме: позивачка ОСОБА_1 знаходиться у шлюбі з ОСОБА_8 зареєстрований 26 серпня 1995 року у виконкомі Юнокомунарівської міської ради м. Єнакієве, актовий запис №63, що підтверджується копією свідоцтва про одруження ( а.с.4); згідно копій свідоцтв про народження дітей, батьками зареєстровані: мати ОСОБА_1, батько ОСОБА_8, які мають: сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, сина - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.5-6); згідно довідки ЖРУ №3 - позивачка ОСОБА_1 мешкає та зареєстрована з дітьми за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7), відповідно довідки № 04/242 від 27 січня 2010 року Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради проводив ОСОБА_1 виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на сина ОСОБА_6, 06 лютого 2007 року з липня 2007 року, а саме:
з липня 2007 року 129,03 грн.; у серпні 2007 року 132,64 грн., у вересні 2007 року 134,45 грн., у жовтні 2007 року 136,13 грн., у листопаді 2007 року - 140,05 грн., у грудні 2007 року - 144,10 грн. (а.с. 8),
виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 з липня 2007 року, а саме:
у липні 2007 року 129,03 грн.; у серпні 2007 року 132,64 грн., у вересні 2007 року 134,45 грн., у жовтні 2007 року 136,13 грн., у листопаді 2007 року - 140,05 грн., у грудні 2007 року - 144,10 грн. (а.с.9).
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-Х11 від 21 листопада 1992 року.
Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-Х11 від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сімям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Таким чином, ОСОБА_1, як мати малолітніх дітей ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно п. 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі з дня настання відпустки по догляду за дитиною і по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 1 листопада 1997 року № N 504/96-ВР після закінчення відпустки у звязку з вагітністю та пологами (до пологів 70 днів, після пологів 56 днів) за бажанням жінки, їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у ОСОБА_1 наступило на дітей з липня 2007 року.
Ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей і який необхідно застосовувати до спірних правовідносин.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів не делеговані.
Відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилається на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому ст.56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13.
За п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанови КМУ від 11 січня 2007 року № 900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 27 грудня 2001 року № 171 та від 11 січня 2007 року № 13) передбачено, що на виконання ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та вихованні дитини з урахуванням таких особливостей, а саме допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень (мінімальний розмір).
Відповідно до ст. 8 Конституції України в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободі людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
П. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобовязаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Отже, позивачка має право на отримання такої допомоги по догляду на кожну дитину до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачується відповідачем.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною сином ОСОБА_6 до досягнення ним трирічного віку складає 1896 гривень 42 копійки з розрахунку:
у липні 2007 року : (463 грн. (прожитковий мінімум) : 31 (кількість днів у липні місяці) х 23 дня)) ( 129,03 :31 х 23)) = 247,79 грн . (різниця у виплаті допомоги у липні 2007 року)
у серпні 2007 року : 463 грн. 132,64 грн. (сплачено у серпні)= 330,36 грн. (різниця у виплаті допомоги у серпні 2007 року)
у вересні 2007 року : 463 грн. 134,45 грн. (сплачено у вересні)= 328,55 грн. (різниця у виплаті допомоги у вересні 2007 року)
у жовтні 2007 року : 470 грн. 136,13 грн. (сплачено у жовтні)= 333,87 грн. (різниця у виплаті допомоги у жовтні 2007 року)
у листопаді 2007 року : 470 грн. 140,05 грн. (сплачено у листопаді)= 329,95 грн. (різниця у виплаті допомоги у листопаді 2007 року)
у грудні 2007 року : 470 грн. 144,10 грн. (сплачено у грудні)= 325,90 грн. (різниця у виплаті допомоги у грудні 2007 року)
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною сином ОСОБА_5 до досягнення ним трирічного віку складає 1896 гривень 42 копійки з розрахунку:
у липні 2007 року : (463 грн. (прожитковий мінімум) : 31 (кількість днів у липні місяці) х 23 дня)) ( 129,03 :31 х 23)) = 247,79 грн . (різниця у виплаті допомоги у липні 2007 року)
у серпні 2007 року : 463 грн. 132,64 грн. (сплачено у серпні)= 330,36 грн. (різниця у виплаті допомоги у серпні 2007 року)
у вересні 2007 року : 463 грн. 134,45 грн. (сплачено у вересні)= 328,55 грн. (різниця у виплаті допомоги у вересні 2007 року)
у жовтні 2007 року : 470 грн. 136,13 грн. (сплачено у жовтні)= 333,87 грн. (різниця у виплаті допомоги у жовтні 2007 року)
у листопаді 2007 року : 470 грн. 140,05 грн. (сплачено у листопаді)= 329,95 грн. (різниця у виплаті допомоги у листопаді 2007 року)
у грудні 2007 року : 470 грн. 144,10 грн. (сплачено у грудні)= 325,90 грн. (різниця у виплаті допомоги у грудні 2007 року)
Таким чином, відповідач повинен виплатити позивачці ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року на сина ОСОБА_6 у сумі 1896 грн. 42 копійок, на сина ОСОБА_5 у сумі 1896 грн. 42 копійок, а всього 3792 гривні 84 копійки .
Суд, також не приймає посилання представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, оскільки судові рішення ухвалюються в межах діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободі людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки виховує малолітніх дітей є юридично неосвіченою особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений ОСОБА_1 строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.
Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивачки ОСОБА_1 суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав ОСОБА_1 буде покладення на відповідача Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради зобовязання вчинити певні дії, а саме здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 3792 гривні 84 копійки за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
Керуючись ст.4,6,7,8,9,10,11,12,15,158-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років» з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965 на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 3792 (три тисячі сімсот девяносто дві) гривні 84 копійки .
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Г.Г.Новосьолова
2а-1824/2010
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(резолютивна частина)
11 березня 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Новосьоловій Г.Г.
при секретарі Здебській Т.М.
з участю сторін :
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Семіда Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області (третя особа Головне Управління Державного Казначейства України у Донецький області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,
В С Т А Н О В И В:
Керуючись ст.4,6,7,8,9,10,11,12,15,158-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської Міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років» з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965 на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 3792 (три тисячі сімсот девяносто дві) гривні 84 копійки .
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
.
Суддя Г.Г.Новосьолова