Постанова № 9897229, 24.02.2010, Єнакіївський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
24.02.2010
Номер справи
2а-1791/2010
Номер документу
9897229
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№2а-1791/2010

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Новосьоловій Г.Г.

при секретарі Здебській Т.М.

з участю представника відповідача Семіда Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області (третя особа Головне Управління Державного Казначейства України у Донецький області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_2 29 січня 2010 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку у сумі 2072,73 грн.

У судове засідання ОСОБА_2 не зявилася але надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Семіда Я.О. позов не визнала та в обґрунтування своїх заперечень пояснила, що вони у 2007 році нараховували позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного вік відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сімї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб та в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, оскільки дія ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» була зупинена вищезазначеним Законом України «Про державний бюджет» і зазначеним законом передбачено відповідний обсяг видатків і у разі задоволення позовних вимог ОСОБА_2 безспірне списання коштів на її користь повинно здійснюватися з реєстраційного рахунку відповідача, відкритого в органах державного казначейства.

Представник третьої особи ГУДКУ у Донецькій області Бударіна О.О. в судове засідання не зявилась, але надала суду клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Суд, вислухавши позивачку, представника відповідача, розглянувши клопотання третьої особи встановив наступні фактичні обставини справи, а саме: позивачка ОСОБА_2 від шлюбу зареєстрованому 16 вересня 1995 року у відділі реєстрації актів громадянського стану м. Єнакієве, Донецької області, актова запис №557, має дитину згідно копії свідоцтва про народження сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1; відповідно довідки №04/254 від 27 січня 2010 року Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради проводило ОСОБА_2 щомісячно виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 30 травня 2006 року, а виплати допомоги за 2007 рік склали: у липні 2007 року 101,16 грн.; у серпні 2007 року 103,41 грн., з вересня 2007 року по жовтень 2007 року 104,85 грн., у листопаді 2007 року 107,73 грн., у грудні 2007 року 110,88 грн. (а.с.5) .

Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-Х11 від 21 листопада 1992 року.

Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» № 2811-Х11 від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сімям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Таким чином, ОСОБА_2, як мати малолітньої дитини ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно п. 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі з дня настання відпустки по догляду за дитиною і по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною трирічного віку включно.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 1 листопада 1997 року № N 504/96-ВР після закінчення відпустки у звязку з вагітністю та пологами (до пологів 70 днів, після пологів 56 днів) за бажанням жінки, їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у ОСОБА_2 наступило саме з 30 травня 2006 року.

Ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей і який необхідно застосовувати до спірних правовідносин.

Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів не делеговані.

Відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилається на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі. встановленому ст.56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» та п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13.

За п. 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13 (в редакції постанови КМУ від 11 січня 2007 року № 900 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 27 грудня 2001 року № 171 та від 11 січня 2007 року № 13) передбачено, що на виконання ст.56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообовязкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та вихованні дитини з урахуванням таких особливостей, а саме допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень (мінімальний розмір).

Відповідно до ст. 8 Конституції України в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободі людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.

П. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобовязаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Відповідно до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми».

Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року. Рішення Конституційного Суду України є обовязковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» від 21 листопада 1992 року за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Отже, позивачка має право на отримання такої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачується відповідачем.

З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 2072 гривні 75 копійок із розрахунку:

(463 грн. (прожитковий мінімум) : 31 (кількість днів у липні місяці) х 23 дня) + 463 +463 + 470 + 470 + 470)) ( 101,16 :31 х 23) + 103,41 + 104,85 + 104,85 + 107,73 + 110,88) = 2679,52 грн. - 606,77 грн . = 2072,75 грн,

Таким чином, відповідач повинен виплатити позивачці ОСОБА_2 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 2072 гривні 75 копійок.

Суд також не приймає посилання представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, оскільки судові рішення ухвалюються в межах діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободі людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обовязком держави.

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Суд вважає, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки виховує малолітню дитину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, є юридично неосвіченою особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений ОСОБА_2 строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.

Вирішуючи питання про спосіб захисту порушеного права позивачки ОСОБА_2 суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав ОСОБА_2 буде покладення на відповідача Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради зобовязання вчинити певні дії, а саме здійснити виплату ОСОБА_2 О.П. недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2072 гривні 75 копійок за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.

Керуючись ст.4,6,7,8,9,10,11,12,15,158-163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Поновити ОСОБА_2 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років» з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965 на користь ОСОБА_2 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року в розмірі 2072 ( дві тисячі сімдесят дві) гривні 75 копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчий кімнаті та проголошені у судовому засіданні 24 лютого 2010 року, в повному обсязі постанова складена 26 лютого 2010 року.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Г.Г.Новосьолова

№2а-1791/2010

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 лютого 2010 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:

головуючого судді Новосьоловій Г.Г.

при секретарі Здебській Т.М.

з участю представника відповідача Семіда Я.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду міста Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області (третя особа Головне Управління Державного Казначейства України у Донецький області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

В С Т А Н О В И В:

Керуючись ст.4,6,7,8,9,10,11,12,15,158-163 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Поновити ОСОБА_2 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської Ради Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради Донецької області за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 «Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років» з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965 на користь ОСОБА_2 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року в розмірі 2072 ( дві тисячі сімдесят дві) гривні 75 копійок.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Вступна та резолютивна частини постанови складені, підписані у нарадчий кімнаті та проголошені у судовому засіданні 24 лютого 2010 року, в повному обсязі постанова буде складена 26 лютого 2010 року.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд Донецької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Г.Г.Новосьолова