
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
___________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2021 року Справа №913/356/21
Провадження № 19/913/356/21
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Кремінського районного центру зайнятості (площа Красна, б.6Б, м. Кремінна, Кремінський район, Луганська область, 92900)
до Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (вул. Банкова, б.1, м. Кремінна, Кремінський район, Луганська область, 92900)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про стягнення 41 509 грн 23 коп.
Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання – Славич В.І.
У засіданні брали участь:
від позивача – ОСОБА_2 , представник на підставі довіреності №1280/05-21 від 30.07.2021;
від відповідача – представник не прибув;
від 3-ї особи – представник не прибув
В С Т А Н О В И В:
Кремінський районний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Луганської області з позовом до Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення заборгованості в розмірі 41 509 грн 23 коп.
В обґрунтування позивних вимог, позивач зазначив, що ОСОБА_1 надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу на 360 календарних днів згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. З 29.09.2020 ОСОБА_1 припинено реєстрацію як безробітного у зв`язку з поданням заяви про припинення реєстрації. За період з 05.05.2020 по 28.09.2020 ОСОБА_1 виплачена допомога по безробіттю у сумі 41 509 грн 23 коп. Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 23.12.2020 у справі №360/2326/20 ОСОБА_1 поновлено на посаді начальника відділу житлово-комунального господарства, будівництва, інфраструктури та надзвичайних ситуацій Кремінської районної державної адміністрації Луганської області з 04.03.2020, внаслідок чого позивач просить стягнути з відповідача суму отриманої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 за період з 05.05.2020 по 28.09.2020 в розмірі 41 509 грн 23 коп.
Ухвалою суду від 29.06.2021 відкрито провадження у справі та судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 26.07.2021; залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача – ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 26.07.2021 оголошено перерву в судовому засіданні до 09.08.2021.
Представник відповідача та третя особа в судове засідання 09.08.2021 не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.
Суд закінчив з`ясування обставин справи та перевірку їх доказами.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Неподання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.
Згідно положень ст.165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.
У судовому засіданні 09.08.2021 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд зазначає наступне.
05.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до Кремінського районного центру зайнятості із заявою про надання/поновлення статусу безробітного. Підставою для звернення із вказаною заявою стало звільнення ОСОБА_1 03.03.2020 року з останнього місця роботи – Кремінської районної державної адміністрації Луганської області з посади начальника відділу на підставі п.1 ст.40 КЗпП України.
05.05.2020 ОСОБА_1 подана до Кремінського районного центру зайнятості заява про призначення /поновлення виплати допомоги по безробіттю.
23.12.2020 рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/2326/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021, позов ОСОБА_1 задоволено; визнано протиправними дії Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо звільнення ОСОБА_1 ; визнано протиправним та скасовано розпорядження Кремінської районної державної адміністрації Луганської області №20к від 26.02.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 "; поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу житлово-комунального господарства, будівництва, інфраструктури та надзвичайних ситуацій Кремінської районної державної адміністрації Луганської області з 04.03.2020.
20.04.2021 позивачем листом №683/05-21 направлено до Кремінської районної адміністрації Луганської області в особі комісії з реорганізації (приєднання) Кремінської та Попаснянської райдержадміністрації наказ №39 від 19.04.2021 «Про повернення коштів», а саме суми отриманої допомоги по безробіттю безробітним ОСОБА_1 у розмірі 41 509 грн 23 коп. за період з 05.05.2020 по 28.09.2020 протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії наказу. Лист отримано 20.04.2021 під особистий підпис члена комісії з реорганізації (приєднання) Кремінської та Попаснянської райдержадміністрації.
На зазначений лист відповідь від відповідача не надходила.
За весь час перебування на обліку в Кремінському районному центрі зайнятості безробітному ОСОБА_1 виплачена допомога по безробіттю у розмірі 41 509 грн 23 коп. за період з 05.05.2020 по 28.09.2020, що підтверджується додатком до Персональної картки №121720050500005 від 05.05.2020 року Кремінського районного центру зайнятості (а.с.4-6) а також довідкою щодо нарахування допомоги по безробіттю ОСОБА_1 (а.с.22).
У добровільному порядку сума виплаченого забезпечення у вигляді отриманої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю відповідачем не повернута, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.8 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Згідно з п.1 ст.1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов`язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Пунктом 8 ст.1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" передбачено, що страховий випадок - це подія, через яку: застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу; застраховані особи опинилися в стані часткового безробіття.
Згідно п.2 ч.1 ст.45 Закону України "Про зайнятість населення", реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили.
Пунктом 2 ч.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду.
Частиною 1 ст. 34 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування має право, зокрема, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем Фонду про прийняття його на роботу.
У відповідності до ч.4 ст.35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" із роботодавця утримується, зокрема, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Отже, статтями 34, 35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, та обов`язок роботодавця сплатити суму виплаченого забезпечення та вартість наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Аналогічна правова позиція наведена в постановах Верховного Суду від 12.06.2018 року у справі №914/2087/17, від 06.07.2018 року у справі №921/220/17-г/16, від 09.07.2018 року у справі №914/1875/17, від 06.07.2018 року у справі №921/220/17-г/16, в яких зазначено, що за положеннями ч.4 ст.35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" саме судове рішення про поновлення на роботі може бути правовою підставою для стягнення з працедавця суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному.
Так, у постанові Верховного Суду від 06.07.2018 року №921/220/17-г/16 судом зроблено висновок, що обов`язок роботодавця відшкодувати Фонду загальнообов`язкового державного страхування України на випадок безробіття вартість соціальних послуг, наданих безробітному, в разі поновлення його на роботі за рішенням суду виникає у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати.
Як вже було встановлено судом вище, наказом №20 від 26.02.2020 Кремінської районної державної адміністрації Луганської області ОСОБА_1 звільнено за скороченням штату, згідно п.1 ст.40 КЗпП України, 05.05.2020 ОСОБА_1 звернувся до Кремінського районного центру зайнятості із заявою про надання/поновлення статусу безробітного та з заявою про призначення /поновлення виплати допомоги по безробіттю, 23.12.2020 рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі №360/2326/20, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 31.03.2021 визнано протиправними дії Кремінської районної державної адміністрації Луганської області щодо звільнення ОСОБА_1 , визнано протиправним та скасовано розпорядження Кремінської районної державної адміністрації Луганської області №20к від 26.02.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ", поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника відділу житлово-комунального господарства, будівництва, інфраструктури та надзвичайних ситуацій Кремінської районної державної адміністрації Луганської області з 04.03.2020.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що роботодавці - це підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Кремінська районна державна адміністрація Луганської області перебуває в стані припинення.
Розпорядженням голови обласної державно адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №7 від 15.01.2021 створено комісію з реорганізації (приєднання) районних державних адміністрації Луганської області: Білокуракинської та Троїцької райдержадміністрацій; Біловодської, Марківської, Міловської, Новопсковської райдержадміністрацій; Кремінської та Попаснянської райдержадміністрацій.
У даному випадку, саме Кремінська районна державна адміністрація Луганської області по відношенню до ОСОБА_1 є роботодавцем у розумінні ч.4 ст.35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а тому, саме на Кремінську районну державну адміністрацію Луганської області покладено обов`язок по відшкодуванню суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Кремінський районний центр зайнятості є органом Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що діє від імені Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Відповідно до ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно зі ст.ст.525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною 1 ст.625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Частиною другою статті 42 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що учасники справи зобов`язані, зокрема: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов`язання по сплаті на користь позивача суми виплаченої допомоги по безробіттю у розмірі 41 509 грн 23 коп. Відповідачем вказана заборгованість не спростована, доказів її погашення не надано.
Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідачем обставин, з якими чинне законодавство пов`язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов`язання, не наведено.
Виходячи з наведеного судом, сума виплаченого позивачем забезпечення у розмірі 41 509 грн 23 коп. ОСОБА_1 під час перебування на обліку в центрі зайнятості у період з 05.05.2020 по 28.09.2020, як безробітньому, підлягає відшкодуванню відповідачем у відповідності до ч.4 ст.35 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оскільки із роботодавця утримується сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладені вище фактичні обставини справи, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи в цілому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 270 грн 00 коп. відповідно до положень ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.123, 129, 232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Кремінського районного центру зайнятості до Кремінської районної державної адміністрації Луганської області про стягнення 41 509 грн 23 коп. задовольнити повністю.
2. Стягнути з Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (вул. Банкова, б.1, м. Кремінна, Луганська область, 92900, ідентифікаційний код 04051520) на користь Кремінського районного центру зайнятості (площа Красна, б.6Б, м. Кремінна, Луганська область, 92900, ідентифікаційний код 13392728) суму отриманої допомоги по безробіттю безробітним ОСОБА_1 за період з 05.05.2020 по 28.09.2020 у розмірі 41 509 грн 23 коп., судовий збір у розмірі 2 270 грн 00 коп., на розрахунковий рахунок UA 398999980000355419304112151, МФО 820172, код 13392728 в Держказначейській службі України в м.Київ, отримувач: Кремінський районний центр зайнятості, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 13.08.2021.
Суддя Т.В. Косенко