
Справа № 426/1942/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2021 року , м.Сватове
Сватівський районний суд Луганської області в складі:
головуючого судді Осіпенко Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Чмхало М.О.,
прокурора Зубкова А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сватове Луганської області цивільну справу за заявою керівника Сватівської окружної прокуратури Луганської області, поданої в інтересах Сватівської міської ради Луганської області, заінтересована особа Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, про визнання спадщини на земельну ділянку відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
25.06.2021 керівник Сватівської окружної прокуратури звернувся до суду в інтересах держави в особі Сватівської міської ради Луганської області, в якій просить визнати відумерлою спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_1 , у вигляді земельної ділянки площею 5,92 га, яка знаходиться на території колишньої Мілуватської сільської ради Сватівського району Луганської області (наразі територія Сватівської об`єднаної територіальної громади).
На обгрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_1 , 1924 року народження.
Відповідно до інформації Мілуватської сільської ради від 23.06.2020 року за № 399 ОСОБА_1 (власник сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЛГ № 0113328), не отримувала державний акт на право приватної власності на землю. Їй, як власнику сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ЛГ № 0113328, при розподілі була виділена земельна ділянка (пай), площею 5,92 га згідно яка знаходиться на території колишньої Мілуватської сільської ради Сватівського району Луганської області (наразі територія Сватівської об`єднаної територіальної громади), про що у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП «Прогрес» було зроблено запис за № 895 від 19.02.1997 року. На момент смерті ОСОБА_1 проживала одна за адресою: АДРЕСА_1 . Спадкоємці до сільської ради не зверталися з заявою про прийняття спадщини.
Представник заявника у судовому засіданні наполягав на задоволенні заяви з підстав викладених у ній.
Заінтересовані особи в судове засідання не з`явилися, надали заяви про розгляд справи без їх участі. Заперечень з приводу визнання спадщини відумерлою не має.
Відповідно до ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК.
Суд вислухавши доводи заявника, дослідивши заяву, письмові докази, що маються у справі, встановив наступні обставини та визначив відповідно до них правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як власнику сертифікату на право на земельну частку пай, серія ЛГ № 0113328, при розподілі була виділена земельна ділянка (пай), площею 5,92 га згідно з Технічною документацією про передачу в приватну власність земельних часток (паїв) із земель колективної власності КСП «Прогрес» (а.с.12,15).
Із повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть встановлено, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру Першою Сватівською нотаріальною конторою від 18.09.2020 року відносно ОСОБА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено, що інформація відсутня. (а.с. 10).
18.06.2021 року Сватівська міська рада Луганської області повідомила Сватівську окружну прокуратуру, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на момент смерті проживала одна, та з заявою про прийнятті спадщини до сільради спадкоємці не зверталися. Міська рада на даний час з заявою про визнання спадщини відумерлою не зверталась
Таким чином виникли цивільно правові відносини, що регулюються нормами Глави 87 «Здійснення права на спадщину" Книги 6 Цивільного кодексу України, «Спадкове право» та Земельного кодексу України.
Вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для задоволення заяви судом застосовані норми матеріального та процесуального права виходячи при цьому з наступного.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За ч. 2 ст. 158 ЗК України виключно судом вирішуються спори з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.
Згідно ч.1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, а у відповідності до ч. 1ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно ч. 1ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини, а у відповідності до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Із повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть встановлено, що ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто спадкоємці повинні були звернутися з заявою про прийняття спадщини до 26.08.2013 року включно.
Згідно зі ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно до ст. 1283 цього Кодексу.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 на момент смерті проживала сама, спадкова справа станом на 18.09.2020 не відкривалася, свідоцтво на спадщину не видавалось ( а.с.10,11)
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктами 30, 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні`визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об`єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об`єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого
майна, про включення до об`єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об`єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 1 Земельного Кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Державний інтерес знаходить свій вияв у підтримці такого стану суспільних відносин, який би повною мірою відповідав конституційним засадам правового регулювання та забезпечував баланс інтересів усіх членів суспільства в їх взаємовідносинах між собою та державою.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає справи про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження.
Згідно ст. 334 ЦПК України заява про визнання спадщини відумерлою у випадках, встановлених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцем відкриття спадщини або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.
У заяві про визнання спадщини відумерлою, відповідно до вимогст. 335 ЦПК України, повинно бути наведено відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Статтею 338 ЦПК України визначено, що суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Прокурор на підставіст. 23 Закону України «Про прокуратуру`звернувся до суду на захист інтересів держави в особі Марківської селищної ради, яка відповідно дост. 83 Земельного кодексу України,ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» набуває і реалізує право власності на землю територіальної громади .
Аналогічна правова позиція щодо звернення прокурора до суду з позовом у разі бездіяльності уповноваженого органу викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду у справі № 903/129/18 від 15.10.2019 р.
Відповідно до ст. ст. 81, 89 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, враховуючи, що спадкоємців після смерті ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 не встановлено, до органів нотаріату із заявою про прийняття спадщини спадкоємці не зверталися і спадкова справа не заведена, після смерті ОСОБА_1 минуло вже більше 20 років, спадкоємців не має, суд приходить до переконання про обґрунтованість заяви про визнання спадщини відумерлою та задоволення позову.
Частиною 1 ст. 133 ЦПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з п. 15-1 ч. 1ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема органи місцевого самоврядування - за подання заяви про визнання спадщини відумерлою.
Частиною першою статті 57 ЦПК України передбачено, що органи та інші особи, які відповідно до статті 56 цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб, мають процесуальні права та обов`язки особи, в інтересах якої вони діють, за винятком права укладати мирову угоду.
З матеріалів справи вбачається, що Сватівська окружна прокуратура Луганської області звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою саме в інтересах органу місцевого самоврядування, уповноваженого державою здійснювати функції у спірних правовідносинах, яка відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнена від сплати судового збору за подання вказаної заяви.
Оскільки прокуратура здійснює представництво органу місцевого самоврядування в суді згідно зі статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», то за подання заяви про визнання спадщини відумерлою вона звільняється від сплати судового збору. Таким чином судовий збір необхідно віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.1220, 1269, 1270, 1277 ЦК України, ст.12, 13, 76-80, 89, 89, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Заяву керівника Сватівської окружної прокуратури Луганської області, поданої в інтересах Сватівської міської ради Луганської області, заінтересована особа Головне управління Держгеокадастру у Луганській області, про визнання спадщини на земельну ділянку відумерлою - задовільнити.
Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті громадянки ОСОБА_1 , у вигляді земельної ділянки площею 5,92 га, яка знаходиться на території колишньої Мілуватської сільської ради Сватівського району Луганської області (наразі територія Сватівської об`єднаної територіальної громади) та належала померлій згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЛГ № 0113328, про що у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) КСП «Прогрес» було зроблено запис за № 895 від 19.02.1997 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Сватівський районний суд протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складений 13.08.2021 року.
Суддя: Л.М. Осіпенко