Рішення № 98960865, 12.08.2021, Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
391/360/21
Номер документу
98960865
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Справа № 391/360/21

Провадження № 2-а/391/9/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.08.2021р.селище Компаніївка

Компаніївський районний суд Кіровоградської області:

головуюча - суддя Мумига І.М.

за участю секретаря - Степанової Л.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора сектору реагування патрульної поліції Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедка Івана Юрійовича, Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення за ч.5 ст.121 КУпАП.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.07.2021 року інспектор РПП Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедко І.Ю. виніс постанову, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 510 грн.

Позивач вказує, що відповідно до винесеної постанови, він 06.07.2021 року о 15 год. 45 хв. на автодорозі Н-14, в напрямку селища Компаніївка, керував транспортним засобом ВАЗ-21102 д.н.з. НОМЕР_1 , будучи не пристебнутим ременем безпеки, чим порушив п. 2.3 ПДР України.

Вказану постанову позивач вважає незаконною та такою, що має бути скасована, оскільки жодного адміністративного правопорушення 06.07.2021 року ним не вчинялося, так як керуючи автомобілем він завжди пристібається ременем безпеки, а відтак постанова винесена за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення та відсутності будь яких доказів, які б свідчили про вчинення адміністративного правопорушення.

Зазначає, що під`їжджаючи до в`їзду в смт. Компаніївка побачив, що за ним рухається автомобіль поліції. Зупинившись на їхню вимогу, відстебнув ремінь безпеки та вийшов з машини. Та інспектор Лебедко І.Ю. повідомив йому про порушення правил дорожнього руху, а саме, що він не був пристебнутий ременем безпеки.

Позивач вказує, що постанова була винесена без достатніх на те підстав, оскільки жодних доказів вчинення ним адміністративного правопорушення у поліцейських не було.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

На виконання вимог п.п.2, 3 ч.3 ст. 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд зазначає заяви та клопотання учасників справи, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 16.07.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, визначено учасникам процесу строки для подачі до суду заяв по суті справи.(а.с. 13-14).

27.07.2021 від Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області на адресу суду надійшов відзив, у якому відповідач вказує на те, що оспорювана позивачем постанова є законною та обґрунтованою, оскільки інспектором Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедком І.Ю. правомірно було розглянуто справу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення, яка повністю відповідає вимогам законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач інспектор сектору реагування патрульної поліції Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедко І.Ю. відзив на адресу суду не надсилав. Клопотань та заяв на адресу суду не надсилав.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно положень п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАА № 894170 від 06.07.2021 року, яка винесена інспектором сектору реагування патрульної поліції Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедком Іваном Юрійовичем., 06.07.2021 року о 15 год. 45 хв. водій ОСОБА_1 на автодорозі Н-14 керував автомобілем ВАЗ-21102 та не був пристебнутий ременем безпеки, чим порушив п. 2.3 «в» ПДР та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч. 5 ст. 121 КУпАП (а.с. 9).

Даною постановою позивача за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 121 КУпАП, притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу у розмірі 510 грн.

Відповідно ч. 5 ст. 121 КУпАП, порушення правил користування ременями безпеки або мотошоломами тягне за собою накладення штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Як зазначено вище, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності складена інспектором патрульної поліції Лебедком І.Ю., який відповідно до вимог ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення має право розглядати справи про адміністративні порушення та накладати адміністративні стягнення безпосередньо за ч. 5 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно положень ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення (зі змінами), доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа), встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Звертаючись з позовом до суду позивач посилається, як на підставу для скасування постанови про адміністративне правопорушення, на те, що правопорушення 06.07.2021 року ним не вчинялося, натомість інспектор поліції, порушивши процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення виніс постанову без будь яких доказів.

Порядок оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі регламентовано відповідною Інструкцією з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 року № 1395.

Відповідно до п. 9 Розділу 3 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, розгляд справи розпочинається з представлення поліцейського, який розглядає цю справу. Поліцейський, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов`язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення (якщо складення протоколу передбачається КУпАП), заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. Під час розгляду справи потерпілого може бути опитано як свідка.

Пунктом 1 Розділу 4 вищевказаної Інструкції визначено, що розглянувши справу про адміністративне правопорушення, поліцейський виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення.

Аналіз положень вищевказаної інструкції дає можливість дійти висновку, що постанова у справі про адміністративне правопорушення поліцейським може бути винесена лише за умов дотримання останнім порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення визначеного п. 9 Розділу 3 Інструкції.

Таким чином, не дотримання інспектором поліції порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення, свідчить про відсутність факту розгляду такої справи, та як наслідок унеможливлює винесення відповідного рішення у справі, як результату її розгляду.

Враховуючи положення вищевказаної Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, та беручи до уваги те, що стороною відповідача суду не надано будь які докази у спростування наведених позивачем доводів про порушення інспектором патрульної поліції Лебедком І.Ю. процедури розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання факту порушення інспектором поліції вимог п. 9 Розділу 3 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.

Жодних доказів від відповідачів, які б могли спростувати доводи позивача викладені у позовній заяві, суду не надано.

Відтак у суду наявні обґрунтовані сумніви у існуванні факту вчинення позивачем правопорушення, оскільки матеріали справи не містять доказів на підтвердження порушення позивачем правил дорожнього руху на час притягнення останнього до адміністративної відповідальності, що унеможливлює проведення інспектором поліції розгляду справи про адміністративне правопорушення в порядку визначеному п. 9 Розділу 3 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування спірної постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з відповідача Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області поліції за рахунок бюджетних асигнувань останнього, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 454,00 грн. (а.с. 2).

На підставі вищевикладеного та керуючись Правилами дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, ч. 5 ст. 121, ч.1 КУпАП, ст. ст. 2, 8, 9, 72-77, 241-246, 250, 255, 262, 286 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до інспектора сектору реагування патрульної поліції Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедка Івана Юрійовича, Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, серії БАА № 894170 від 06.07.2021 року, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 121 КУпАП.

Стягнути на користь ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області суму понесених судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 454,00 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення, безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 реєстраційний номер платника податку НОМЕР_2 .

Відповідач І: Інспектор сектору реагування патрульної поліції Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області Лебедко Іван Юрійович; юридична адреса: смт.Компаніївка відділення поліції № 2, вул.Паркова, 4а.

Відповідач ІІ: Головне управління Національної поліції в Кіровоградській області; юридична адреса: 25006, м. Кропивницький, вул.В.Чміленка, 41, ЄДРПОУ 40108709.

Суддя І.М.Мумига