Рішення № 98939299, 06.08.2021, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2021
Номер справи
260/1041/21
Номер документу
98939299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

06 серпня 2021 року м. Ужгород№ 260/1041/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.

за участю:

позивача: ОСОБА_1 - представники адвокати Андрушко К.А., Орбан Н.Л.

відповідача: Свалявська міська рада - представник Павлич В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Свалявська міська рада про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Свалявської міської ради , в якому просить :

- Визнати протиправною бездіяльність Свалявської міської ради, яка полягає у відмові виплатити середню заробітну плату, на період працевлаштування ОСОБА_1 , у відповідності з ч.2 ст.33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад»;

- зобов`язати Свалявську міську раду здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати, у відповідності до ч.2 ст.33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», але не більше як за 6 місяців починаючи з 18 листопада 2020 року та закінчуючи 18 травня 2021 року у розмірі 412062,30 (чотириста дванадцять тисяч шістдесят дві гривні 30 коп.) гривень.

Позовні вимоги обгрунтовує тим, що він працював з 18.11.2010 року по 11.04.2014 року на посаді заступника Свалявського міського голови, а з 11.04.2014 по 24.11.2015 року та з 24.11.2015 року по 17.11.2020 року - секретарем Свалявської міської ради.

Оскільки 17 листопада 2020 року його було звільнено з посади секретаря у звязку із закінченням строку повноважень ради у відповідності до п.1 ст.50 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", і у звязку з відсутністю пропозицій від відповідача щодо його працевлаштування , а до роботи в Свалявській міськраді він здійснював підприємницьку діяльність, яку припинив, оскільки був обраний секретарем, то він має право протягом 6-ти місяців на середньомісячну заробітну плату, у чому відповідач йому відмовив.

Відповідачем подано відзив, в якому містяться заперечення проти позову та обгрунтування відмови у виплаті середньомісячної заробітної плати, у відповідності до ч.2 ст.33 ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад», що мотивовано тим , що до роботи в міській раді позивач не перебував у трудових відносинах із відповідачем, здійснював підприємницьку діяльність і був самозайнятою особою, а посада секретаря є виборною посадою на період повноважень ради .

В судовому засіданні представники позивача підтримали позов з мотивів викладених у позовній заяві.

Представник відповідач заперечив проти позову з мотивів викладених у позові.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд дійшов до наступних висновків.

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 , реєстраційний номер 20015232367:

-29.09.2004 року зареєстрований як фізична особа-підприємець;

-19.11.2010 року за власним рішенням припинив підприємницьку діяльність

Рішенням Свалявської міської ради № 1/8 від 18.11.2010 року ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись ч.3 ст.10 ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" затверджено на посаду заступника Свалявського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради.

Рішенням Свалявської міської ради № 866 від 11.04.2014 року у відповідності до п. 4 ч. 1 статті 26 , п. 1 ст. 50, п. 3 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" ОСОБА_1 обрано на посаду секретаря Свалявської міської ради VI cкликання.

Рішенням Свалявської міської ради № 5 від 24.11.2015 року депутата ОСОБА_1 у відповідності до п. 4 ч. 1 статті 26 , п. 1 ст. 50, п. 3 ст. 59 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" обрано на посаду секретаря Свалявської міської ради VII скликання..

17 листопада 2020 року ОСОБА_1 звільнений у звязку із закінченням строку повноважень ради за п.1 ст. 50 ЗУ "Про місцеве самоврядування" на підставі рішення першої сесії Свалявської міської ради VIII скликання від 17.11.2020 року, що стверджується записом у трудовій книжці НОМЕР_1 .

23 листопада 2020 року позивач звернувся до голови Свалявської міської ради із заявою, в якій зазначив, що у звязку із закінченням повноважень секретаря Свалявської міської ради (2015-2020 року), відсутністю пропозицій щодо працевлаштування на рівноцінну посаду у міській раді, на підставі ч. 2 ст. 33 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" просить виплачувати на протязі шести місяців середньомісячну заробітну плату, яку він одержував на виборній посаді у Свалявській міській раді.

01 грудня Свалявський міський голова повідомив позивача, що для належного розгляду його заяви від 23.11.2020 року йому необхідно подати документи: довідку про неможливість працевлаштування установою, підприємством, де він працював до обрання на виборну посаду, на попередній рівноцінній роботі; завірену копію трудової книжки, довідку з Пенсійного фонду України.

14 грудня 2020 року ОСОБА_1 подав до відповідача заяву, де просив видати довідку про те, що з 11 квітня 2014 року він працював на посаді секретаря Свалявської міської ради і 24.11.2015 року був звільнений у звязку із закінченням строку повноважень депутатів шостого скликання Свалявської міської ради та просив надати інформацію про модливість працевлаштування на рівноцінній посаді.

28 грудня 2020 року Свалявський міський голова надав відповідь, де зазначив, що оскільки позивача працював до звільнення на виборній посаді, то гарантії у відповідності до ст. 33 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад" на позивача не поширюються.

15 січня 2021 року позивач надав відповідачу документи : довідку з пенсійного фонду, копію трудової книжки та довідки, які надав йому відповідач про періоди роботи на посадах у Свалявській міській раді.

09 лютого 2021 року Свалявський міський голова надав позивачу відповідь, що оскільки до обрання секретарем у Свалявській міській раді ОСОБА_1 не перебував у трудових відносинах з жодним підприємством, а посада секретаря ради є виборною , то заявник не має права на виплати відповідно до статті 33 ЗУ "Про статус депутатів місцевих рад".

Мотиви суду та норми права застосовані судом.

Закон України " Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV, відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Стаття 33 Закону № 93-IV регулює питання охорони трудових та інших прав депутата місцевої ради:

1)У разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі.

З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.

2) Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.

У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді.

У відповідності до ст.1 ЗУ " Про місцеве самоврядування в Україні" посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету;

Згідно ст.50 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Стаття 118 Кодексу законів про працю України та частина друга статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» встановлюють право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).

Тобто у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.

Вищевказані гарантії передбачені для осіб, які звільнилися з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді. Отже, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді не перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду, зазначені вище гарантії на нього не поширюються.

Як встановлено судом, позивач до звільнення працював на посаді секретаря Свалявської ради, і до обрання на цю посаду займався підприємницькою діяльністю, яку припинив за власним рішенням, а отже суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки позивач до обрання на виборну посаду не перебував у трудових відносинах із підприємством (установою, організацією).

Дана позиція суду узгоджується з висновком Верховного Суду у справі №507/1299/16-а у рішенні від 07 лютого 2019 року.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

1.У задоволенні позову ОСОБА_1 до Свалявська міська рада про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення од Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЗ.Б.Плеханова

Повний текст рішення виготовлено та підписано 12 серпня 2021 року.