Рішення № 98938909, 12.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2021
Номер справи
200/9048/21
Номер документу
98938909
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 серпня 2021 р. Справа№200/9048/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Загацької Т.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої частини разової грошової допомоги до 5 травня, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (код ЄДРПОУ 25953304, 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н Молодіжний, 59) з вимогами:

- визнати протиправною та скасувати відмову Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради в нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради здійснити нарахування разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнути з Управління соціального захисту населення Покровської міської ради нараховану та не сплачену своєчасно виплату разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно зменшив розмір разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради не мало правових підстав для здійснення перерахунку та виплати недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 26.07.2021 відкрито провадження в справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Судом встановлено, що позивач має статус особи з інвалідністю ІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення серія НОМЕР_2 ).

Як вбачається з листа Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради від 12.07.2021 №М-35 на виконання частини 4 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон №3551-XII) позивачу було виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 3906,00 грн.

Не погоджуючись із сумою виплати, позивач звернувся із позовом до суду.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон №3551-XII.

01 січня 1999 року набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 13 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".

Підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону України від 28 грудня 2007 року №107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №107-VI) текст вказаної вище частини статті 13 Закону №3551-XII викладено в новій редакції, відповідно до якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені підпунктом "б" підпункту 2 пункту 20 розділу ІІ Закону №107-VI, визнані неконституційними.

Протягом 2012-2014 років на підставі законів України про Державний бюджет України на відповідні роки норми і положення статті 13 Закону №3551-XII застосовувалися у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України Рішенням від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 13 Закону № 3551-XII у редакції Закону №367-ХІV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Водночас згідно Додатку до Порядку використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 /далі - Постанова №325/, разова грошова допомога до 5 травня у 2021 році виплачується особам з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи у розмірі 3906,00 грн, тобто у розмірі меншому, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Отже, на час виплати позивачу у квітні 2021 року щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №325.

При цьому суд зауважує, що дія наведеної вище норми Закону №3551-XII у 2021 році не зупинена, вона не втратила чинність, зміни до названого Закону законодавцем не вносились.

А тому, виходячи із визначених у частині 4 статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги у 2021 році слід застосовувати не Постанову №325, а Закон №3551-XII, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, позивач має право на одержання разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким законом є закон України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Згідно із частиною четвертою статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком.

Разом з тим держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.

Таким чином, при врегулюванні спірних правовідносин щодо обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня застосуванню підлягає саме частина перша статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 29.09.2020 по справі №440/2722/20.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про те, що Управління праці та соціального захисту населення Мирноградської міської ради вчинило протиправні дії щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено ст.13 ч.5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII.

Позивач просить визнати протиправною та скасувати відмову Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради в нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.

В матеріалах справи наявний лист відповідача, в якому роз`яснено підстави для відмови в нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року.

При цьому, зазначений лист не можна вважати рішенням суб`єкта владних повноважень та індивідуальним актом у розуміння КАС України, оскільки, як у ньому самому зазначено, це є листом, що несе інформаційний характер. Таким чином, позовні вимоги про його скасування задоволенню не підлягають, а з урахуванням встановленого ч.2 ст.9 КАС України права суду вийти за межі позовних вимог для ефективного захисту прав позивача суд вважає за можливе визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року.

Разом з тим, оскільки сума грошової допомоги, яку просить стягнути позивач, йому не нараховувалася, а підлягає нарахуванню на підставі даного судового рішення, тому позовні вимоги про стягнення з Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради нараховану та не сплачену своєчасно виплату разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум, задоволенню не підлягають як передчасні.

З огляду на встановлені судом обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, з урахуванням приписів встановлених ч.2 ст.9 КАС України, шляхом:

визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради щодо відмови нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум;

зобов`язання Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради здійснити нарахування та виплату разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.

Отже, суд вважає, вищевказаний спосіб захисту достатнім, враховуючи обставини по справі.

З огляду на наведене позов підлягає задоволенню частково.

Судовий збір за подання позову позивачем не сплачувався.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради (код ЄДРПОУ 25953304, 85327, Донецька область, м. Мирноград, м-н Молодіжний, 59) про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення недоотриманої частини разової грошової допомоги до 5 травня задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради щодо відмови нарахувати та виплатити разову грошову допомогу до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Мирноградської міської ради здійснити нарахування та виплату разової грошової допомоги до 05 травня 2021 року ОСОБА_1 , як особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у редакції Закону України Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25.12.1998 та рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 з урахуванням раніше виплачених сум.

Повне судове рішення складено 12.08.2021.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Т.В.Загацька