
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
06 серпня 2021 р. Справа №200/3011/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грищенка Є.І., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення по адміністративній справі № 200/3011/21-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року в адміністративній справі № 200/3011/21-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 5 мінімальних пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов`язано Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Василівська, 11, код ЄДРПОУ: 25954290) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) недоплачену частину грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 6800 грн. Рішення набрало законної сили 25 травня 2021 року.
На виконання зазначеного рішення суду 02 червня 2021 року Донецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 200/3011/21-а.
22 липня 2021 року на адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 про заміну способу виконання рішення суду в частині зобов`язання Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 6800 грн. на стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену частину грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 6800,00 грн.».
В обґрунтування заяви зазначено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року в адміністративній справі № 200/3011/21-а зобов`язано Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену частину грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік як учаснику бойових дій у розмірі 6800 грн. Слов`янським міськрайонним відділом державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) повернуто виконавчий лист у зв`язку із тим, що виконавчий лист не підлягає виконанню органами виконавчої служби, оскільки за своєю суттю рішення суду має зобов`язальний характер.
Ухвалою суду від 26 липня 2021 року заяву призначено до розгляду у судовому засіданні на 05 серпня 2021 року.
05 серпня 2021 року відкладено розгляд заяви до 06 серпня 2021 року о 12 год. 00 хв.
Сторони про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином, до суду не з`явились.
04 серпня 2021 року боржником надано лист № 08-42/3954, у якому останній зазначив, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» визначено, що за бюджетною програмою КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» головним розпорядником Коштів є Міністерство соціальної політики України.
Згідно зі статтею 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років.
За бюджетною програмою КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» на виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань Донецькій області було передбачено: на 2020 рік – 72,86 млн. грн., на 2021 рік – 69,3 млн. грн.
Виплата грошової допомоги здійснювалась у відповідності до розмірів, зазначених в паспорті бюджетної програми та постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112.
Управління не має законних підстав для взяття зобов`язань та здійснення відповідних платежів за бюджетною програмою КПКВК 2501150.
Боржником зазначено, що управління не є розпорядником коштів, а фінансове забезпечення соціальних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Проти задоволення заяви стягувача боржник не заперечував.
06 серпня 2021 року представником боржника на електронну адресу суду надано додаткові пояснення, у яких зазначено, що Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради не є розпорядником коштів, а фінансове забезпечення соціальних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету. Проти задоволення заяви стягувача боржник не заперечував.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 3 ст. 33 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Статтею 7 Закону України від 5 червня 2012 року № 4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» передбачено, що виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Частинами 1 та 3 статті 378 КАС України передбачено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі №803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.
Тобто зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.
Наведене узгоджується з висновками Верховного Суду, які викладені в постанові Верховного Суду від 11 лютого 2020 року у справі № 826/8279/16.
Враховуючи, що розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік учасникам бойових дій у відповідності до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено у розмірі 8190 грн., а під час судового розгляду адміністративної справі № 200/11832/20-а судом встановлено, що позивачці у 2020 році було виплачено таку допомогу у розмірі 1390 грн., суд вважає за можливе змінити спосіб виконання рішення в даній справі шляхом стягнення з Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради на користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн. (8190 грн. - 1390 грн.).
На підставі наведеного та керуючись ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення по адміністративній справі № 200/3011/21-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Замінити спосіб виконання рішення від 23 квітня 2021 року в адміністративній справі № 200/3011/21-а за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити певні дії, встановивши новий спосіб виконання рішення: «Стягнути з Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради (місцезнаходження: Донецька обл., м. Слов`янськ, вул. Василівська, 11, код ЄДРПОУ: 25954290) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800,00 грн.».
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Є.І. Грищенко