
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/6407/20
У Х В А Л А
з питань заміни сторони виконавчого провадження
10 серпня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Новак Л.М.
розглянувши у порядку письмового провадження у м.Львові заяву позивача про заміну сторони виконавчого провадження у справі за його позовом до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 12.12.2020 року у справі №380/6407/20 позов задоволено повністю; визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 17.02.2020 року № 13-2272/16-20-СГ про відмову ОСОБА_1 у виділі земельної частки (паю) у розмірі 2,60 умовно кадастрових гектарів, визначенні місця розташування земельної ділянки та наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Львівській області виділити ОСОБА_1 в натурі (на місцевості) земельну частку (пай) в розмірі 2,60 умовно кадастрових гектарів для чого визначити місце розташування земельної ділянки на території Бортківської сільської ради Золочівського району Львівської області та надати дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
07.04.2021 року від представника позивача на адресу суду надійшла заява про заміну сторони виконавчого провадження, в якій він просить замінити сторону у виконавчому провадженні з боржника Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на Красненську селищну раду Золочівського району Львівської області; видати у справі №380/6407/20 новий виконавчий лист, а виконавчий лист 380/6407/20 від 26.05.2021 року про зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Львівській області вчинити дії визнати таким, що не підлягає виконанню.
Заява мотивована тим, що Красненська селищна рада Золочівського району Львівської області є правонаступником Головного управління Держгеокадастру у Львівській області в силу процесів реорганізації на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 року №718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» та відповідно до п.24 Розділу Х Земельного кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали заяви, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд встановив наступне.
Щодо заміни сторони у виконавчому провадженні.
В матеріалах справи наявні наступні докумети:
- рішення Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області 2 сесії VIII скликання від 26.12.2020 року №12 «Про початок процедури реорганізації юридичних осіб – сільських рад, розміщених поза адміністративним центром Красненської селищної територіальної громади», відповідно до якого вирішено почати процедуру реорганізації шляхом приєднання до Красненської селищної ради Бортківської сільської ради Золочівського району Львівської області;
- наказ Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 24.12.2020 року 68-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність», відповідно до якого Красненській селищній раді у комунальну власність передаються земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1617, 8316 га, які розташовані на території Буського та Золочівського районів згідно з актом приймання-передачі;
- акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комульну власність від 24.12.2020 року, відповідно до якого Головне управління Держгеокадастру у Львівській області передає із державної власності, а Красненська селищна рада (Красненська територіальна громада) приймає у комунальну власність Красненської селищної ради (Красненської територіальної громади) земельні ділянки Бортківської сільської ради Золочівського району Львівської області;
Суд звертає увагу, що згадані документи підтверджують передачу Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області земельних ділянок Бортківської сільської ради з державної власності у комунальну власність Красненської селищної ради.
Частиною 1 статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Відповідно до ч.1 п.24 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України від 25.10.2001 року №2768-III, з наступними змінами та доповненнями (далі – ЗК України), з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.
Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки (ч.2 цього пункту).
Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом (ч.3 даного пункту).
Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору (ч.4 цього пункту).
З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними (ч.5 даного пункту).
Надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради (ч.6 даного пункту).
Рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади про викуп для суспільних потреб земельних ділянок приватної власності, прийняті до дня набрання чинності цим пунктом, є чинними, а заходи щодо відчуження таких земельних ділянок здійснюються органами, визначеними статтями 8 і 9 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності" (ч.7 цього пункту).
Особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті "е" цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою (крім передачі їх для розміщення об`єктів, передбачених статтею 15 Закону України "Про відчуження земельних ділянок, інших об`єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності"). У разі якщо до 1 січня 2023 року такі земельні ділянки не передані у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, такі земельні ділянки переходять у комунальну власність територіальної громади села, селища, міста, на території якої вони розташовані (ч.8 цього пункту).
До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду (ч.9 цього пункту).
Аналізуючи наведені норми в сукупності можна прийти до висновку, що ними не встановлено повного правонаступництва органів місцевого самоврядування щодо повноважень відповідача у спірних правовідносинах, зокрема, таке встановлено лише у правовідносинах з приводу наданих дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність.
Крім того, чинним законодавством не встановлено повноважень щодо виконання судових рішень, боржником у яких є органи Держгеокадастру у правовідносинах з приводу надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Згідно правових висновків Верховного Суду у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов`язкових платежів Касаційного адміністративного суду у постанові від 11.10.2019 року у справі №812/1408/16, публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
У постанові від 09.11.2020 року у справі №826/14670/16 Верховний Суд зазначив, що під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.
У спірних правовідносинах чинним законодавством не передбачено переходу повноважень щодо виконання судових рішень, боржником у яких є органи Держгеокадастру, у правовідносинах з приводу надання дозволу на розроблення документації із землеустрою.
Більше того, процедури надання дозволу органами Держгеокадастру та органами місцевого самоврядування різняться.
Наведене дозволяє прийти до висновку, що спірні правовідносини не допускають правонаступництва, а чинним законодавством передбачено лише передачу землі з державної у комунальну власність.
Відтак, суд вважає, що в даній частині у задоволенні заяви належить відмовити.
Щодо видачі нового виконавчого листа та визнання виконавчого листа від 26.05.2021 року у справі №380/6407/20 таким, що не підлягає виконанню суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню.
Частиною другою цієї ж норми передбачено, що суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов`язок боржника відсутній повністю чи частково у зв`язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
Враховуючи те, що виконавчий лист від 26.05.2021 року у справі №380/6407/20 Львівським окружним судом не було видано помилково, а також те, що обов`язок боржника відповідно до нього не виконано та його не визнано таким, що відсутній у зв`язку з припиненням боржника, суд дійшов висновку про відсутність підстав для визнання вказаного виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
Окрім того, вказаними нормами не передбачено обов`язку суду видавати новий виконавчий лист.
Тому ця частина заяви також не підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні заяви позивача слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.243, 248, 374, 379 підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
у х в а л и в:
у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 від 07.04.2021 року відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя В.Я.Мартинюк