Рішення № 98893452, 03.08.2021, Канівський міськрайонний суд Черкаської області

Дата ухвалення
03.08.2021
Номер справи
697/641/21
Номер документу
98893452
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 697/641/21

Провадження № 2/697/377/2021

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 серпня 2021 року м. Канів

Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Колісник Л.О.

за участю секретаря - Титар Ю.В.

розглянувши у відкритому засіданні в м. Канів Черкаської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом Керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Канівської міської ради Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді плати за землю,-

ВСТАНОВИВ:

До Канівського міськрайонного суду Черкаської області надійшов позов керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Канівської міської ради Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді плати за землю.

В обгрунтування позову зазначив, що в АДРЕСА_1 (стара назва - АДРЕСА_2 ) знаходиться комплекс будівель - ресторанний комплекс « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який належить ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 25.03.2005. Вказаний комплекс знаходиться на земельній ділянці, площею 7386,02 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, яка є комунальною власністю Канівської міської ради. Вказана земельна ділянка з 25.01.2011 по 01.08.2016 перебувала в оренді ФОП ОСОБА_1 . Договір оренди не продовжено. 30.08.2018 ОСОБА_1 припинив свою підприємницьку діяльність, про що внесений відповідний запис до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. ОСОБА_1 продовжує з січня 2014 року по даний час використовувати земельну ділянку комунальної власності та не сплачувати при цьому жодної плати за її використання. Внаслідок використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів фізична особа ОСОБА_1 отримав дохід у результаті невнесення плати за землю в розмірі орендної плати. Зазначає, що прокурором направлялися запити до Канівської міської ради щодо надання інформації про вжиті заходи з метою стягнення з ОСОБА_1 боргу за використання землі комунальної власності та причини, які перешкоджали захисту цих інтересів. Оскільки Канівська міська рада як орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, не вживала заходи цивільно-правового характеру та не звертається до суду за захистом інтересів держави, Смілянська окружна прокуратура звернулася до суду про стягнення з відповідача ОСОБА_1 безпідставно збережених коштів за використання землі комунальної власності починаючи з вересня 2018, після припинення ОСОБА_1 підприємницької діяльності, за 2020 та 2 місяці 2021 року, тобто період часу, коли ОСОБА_1 , як фізична особа використовує земельну ділянку комунальної власності під об`єктами нерухомого майна, не сплачуючи кошти за її використання. Просить стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 на користь Канівської міської ради Черкаської області безпідставно збережені кошти у вигляді плати за землю в сумі 681667,61 грн. та судовий збір на користь Черкаської обласної прокуратури.

Ухвалою Канівського районного суду Черкаської області від 21.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою суду від 16.06.2021 підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до розгляду по суті в судовому засіданні.

Представник Смілянської окружної прокуратури в судове засіданні не з`явився, від прокурора Канівського відділу Смілянської окружної прокуратури Лисенко К.М. надійшла заява, в якій вона просить розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, проти прийняття заочного рішення не заперечує.

Представник позивача Канівської міської ради Черкаської області в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без присутності представника Канівської міської ради, позов підтримав, просить задовольнити його в повному обсязі.

Відповідач по справі в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті судової влади, причина неявки суду не відома. Клопотання про відкладення справи та відзив на позовну заяву до суду не надходили.

У зв`язку з цим, суд, згідно вимогам ч.4 ст. 223 та ст. ст. 280, 281 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, проти чого не заперечувала сторона позивача по справі.

Відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні ним правовідносини.

В судовому засіданні було встановлено, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 17.02.2021 № 244738215 право власності на комплекс, загальною площею 198,3 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2 , з 27.03.2008 зареєстроване за ОСОБА_1 на підставі договору дарування № 1543 від 25.03.2008 (а.с.76-77).

Відповідно до Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру на запит від 01.04.2021 земельна ділянка площею 0,7386 га, місце розташування: АДРЕСА_2 (кадастровий номер 7110300000:03:002:0050) знаходиться у комунальній власності. Категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання - для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування. Власник - Канівська міська рада. Суб`єкт речового права - ОСОБА_1 (а.с.81).

Відповідно до договору оренди землі з додатками № 171/2011 від 25.07.2011, укладеного між орендодавцем Канівською міською радою та орендарем ОСОБА_1 , земельна ділянка для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 7386,02 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, передана в оренду ОСОБА_1 . Термін дії договору до 01.08.2016.

Відповідно до рішення Канівської міської ради від 17.11.2015 № 1-7 «Про перейменування вулиць та провулків міста Канева», вулицю Леніна від площі Соборної до перехрестя з АДРЕСА_2 , далі до кінця вулиці - змінено на Енергетиків (а.с.37).

Відповідно до рішення Канівської міської ради від 05.04.2017 № 125 Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 21.12.2016 № 460 «Про присвоєння нової нумерації об`єктам нерухомого майна у АДРЕСА_2 змінено на новий номер АДРЕСА_1 (а.с. 38-40).

Згідно частини 1 статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Частиною 2 статті 13 Конституції України передбачено, що кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону. До таких об`єктів належать, зокрема, земельні ділянки.

Згідно частини 3 статті 41 Конституції України громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об`єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону.

Відповідно до змісту частини 2 статті 93 ЗК України земельні ділянки можуть передаватися в оренду, зокрема, громадянам та юридичним особам України.

Згідно з частиною 3 статті 124 ЗК України передання в оренду земельних ділянок комунальної власності громадянам у разі розташування на цих ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 123 ЗК України.

Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України суб`єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону України «Про оренду землі» визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно із ст. 287.1 Податкового кодексу України власники землі та користувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Відповідно до пп.288.5.1 п.288.5 ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, встановлений в цій статті, тобто не меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки, крім випадків визначення орендаря на конкурентних засадах.

Відповідно до п.10.1 ст. 10, п.14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю у складі податку на майно належить до місцевих податків. Відповідно до п.10.2 ст.10 Податкового кодексу України ця плата є обов`язковою для встановлення місцевими радами.

Відповідно до п.1п. 2.4.1 п.12.4 ст. 12 Податкового кодексу України встановлено, що до повноважень місцевих рад щодо податків та зборів належить встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом.

Відповідно до рішення Канівської міської ради від 29.06.2017 № 7-115 «про встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Канева та додатку до нього» ставка орендної плати за користування земельними ділянками, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Канева для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (ресторани) з 01.01.2018 становить 7% (а.с.34-36).

Як вбачається з рішення Канівської міської ради від 27.06.2019 № 15-97 «про встановлення ставок орендної плати за користування земельними ділянками, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Канева та додатку та додатків до нього» ставка орендної плати за користування земельними ділянками, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Канева для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (ресторани) з 01.01.2020 становить 7% (а.с.59-61).

За змістом пункту 289.1 статті 289 ПК України і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов`язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими і затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель").

Положеннями пункту 2 частини 1 статті 13, частини 1 статті 15 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 27 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України.

У разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов`язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з витягом від 18.12.2019 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2018, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 7386 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , становить 3519798,30 грн. (а.с.42).

Згідно з витягом від 18.12.2019 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2019, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 7386 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , становить 4223757,96 грн. (а.с.43).

Згідно з витягом від 24.02.2021 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2020, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 7386 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , становить 3519798,30 грн. (а.с.45).

Згідно з витягом від 24.02.2021 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2021, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 7386 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, розташована за адресою: АДРЕСА_2 , становить 3519798,30 грн. (а.с.46).

Відповідно до акту від 08.08.2019, комісія, створена на підставі розпорядження міського голови від 30.07.2019, № 309-р, обстежила орендовану земельну ділянку на предмет її використання: 7386,02 кв.м., кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, по АДРЕСА_2 для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування під ресторанним комплексом « ІНФОРМАЦІЯ_1 », договір оренди землі між Канівською міською радою та ФОП ОСОБА_1 від 23.08.2012 № 171/2011, який закінчився 01.08.2016. В результаті перевірки встановлено, що ОСОБА_1 господарська діяльність на земельній ділянці проводиться, оскільки проведено часткову заміну вхідних дверей, заміну дахів, утеплення будівель, територія заросла бур`янами. Земельна ділянка обнесена парканом, доступ до неї обмежений і до земельного фонду земельна ділянка не передана, тому можна зробити висновок, що орендар фактично використовує земельну ділянку і проводить на ній господарську діяльність, не сплачуючи коштів до міського бюджету за її використання (а.с.29).

Як вбачається із листа Головного управління ДФС у Черкаській області від 05.08.2019, згідно даних інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податкові декларації з плати за землю (земельний податок та /або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016-2019 р. не подано. Станом на 01.08.2019 борг з орендної плати за землю становить 113647,35 грн., який виник 30.01.2013. Постановою окружного суду м. Києва № 826/1161/13-а від 20.03.2013, вищевказаний борг присуджено до стягнення з боржника (а.с.31).

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Як вбачається з відповіді Канівської міської ради №01-01-12/1473 від 31.07.2019 на запит заступника керівника Золотоніської місцевої прокуратури Канівська міська рада не зверталася до суду щодо стягнення з ФОП ОСОБА_1 боргу по орендній платі згідно договору оренди землі від 25.07.2011 № 171/2011. Заходи цивільно-правового характеру до орендаря щодо примусового стягнення боргу не вживалися (а.с.26).

З огляду на ці обставини, керівник Смілянської окружної прокуратури є належним суб`єктом звернення до суду з відповідним позовом в інтересах держави в особі Канівської міської ради.

Як вбачається з матеріалів справи, договір оренди землі між ОСОБА_1 та Канівською міською радою щодо строкового платного користування земельною ділянкою, загальною площею 7386 кв.м. для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, кадастровий номер 7110300000:03:002:0050, з 01.09.2018 по 28.02.2021 укладений не був, орендну плату за користування цією земельною ділянкою не сплачував.

Відповідно до частин першої та другої статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Отже, відповідач як фактичний користувач спірної земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі ч.1 ст. 1212 ЦК України.

Враховуючи, встановлені рішеннями органу місцевого самоврядування ставки орендної плати за використання земельних ділянок для будівництва та обслуговування об`єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування (ресторани) та нормативно-грошову оцінку землі ОСОБА_1 як власник комплексу, який розміщений на земельній ділянці, площею безпідставно зберіг у себе кошти в розмірі орендної плати за використання земельної ділянки з вересня 2018 до лютого 2021 в розмірі681667,61 грн., зокрема:

з вересня до грудня 2018 року - 98554,36 грн. (4233757,96 гр. (НГОЗ) х 7 % (ставка орендної плати)/100 /12 місяців х 4 місяців);

з січня до грудня 2019 року - 295663,06 грн. (4233757,96 гр. (НГОЗ) х 7 % (ставка орендної плати)/100);

з січня до грудня 2020 року - 246385,88 грн. (3519798,30 гр. (НГОЗ) х 7 % (ставка орендної плати)/100);

з січня до лютого 2021 року - 41064,31 грн. (3519798,30 гр. (НГОЗ) х 7 % (ставка орендної плати)/100/12 місяців х2 місяці).

Отже, враховуючи те, що судом було встановлено, що грошові кошти, що є предметом позову даній справі, є сумою несплаченої відповідачем орендної плати за використання земельної ділянки, яка перебуває у комунальній власності, без укладення договору оренди за період із 01.09.2018 до 28.02.2021 в сумі 681667,61 грн., внаслідок чого позивач був позбавлений можливості отримати дохід у такому розмірі від здачі спірної земельної ділянки в оренду, чим позивачеві завдано збитки у вигляді неодержаної орендної плати за землю, оскільки саме цю суму не отримав позивач, але міг би отримати в разі укладення між ним і відповідачем договору оренди, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 5, 13, 76-81, 82, 89, 133, 141, 263, 265 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Керівника Смілянської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Канівської міської ради Черкаської області до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді плати за землю - задовольнити.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_4 , на користь Канівської міської ради Черкаської області (р/р UA778999803344129815000023717, одержувач платежу ГУК у Черкаській області (тг м. Канів) 18010900, код одержувача 37930566, банк одержувача Казначейство України (ЕАП) безпідставно збережені кошти у вигляді плати за землю в сумі 681667,61 грн.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_4 , на користь Черкаської обласної прокуратури (код за ЄДРПОУ 02911119, адреса: 18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 286; р/р UA138201720343160001000003751 в Казначейській службі України у м. Київ (МФО 820172) за кодом класифікації видатків бюджету - 28004) витрати по сплаті судового збору в розмірі 10225,02 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, рішення може бути оскаржено до Черкаського апеляційного суду через Канівський міськрайонний суд Черкаської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Повне рішення суду складено 10.08.2021.

Головуючий Л . О . Колісник