
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 серпня 2021 року м. Рівне №460/8929/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення № 12/1/1342 від 07.06.2021, починаючи з 01.01.2020 та провести перерахунок пенсії на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/1342 від 07.06.2021 із врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 у справі № 460/2075/21, а виплату провести у розмірі 100% без відстрочення платежу та без обмеження її граничним розміром.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді голови військового місцевого суду Рівненського гарнізону. Після звільнення з військової служби йому була призначена пенсія на підставі положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням посадового окладу судді місцевого суду. В 2018 році у відповідності до ч. 4 статті 63 Закону 2262-ХІІ набув право на проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам" (далі - Постанова № 103). Проведений перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області було здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії підготовленою Рівненським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки далі. Зазначив, що в подальшому для перевірки правильності визначення розміру посадового окладу позивач самостійно звернувся до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області щодо надання інформації про розмір посадового окладу судді місцевого суду станом на 01.01.2020 року. Вказав, оскільки комісаріат відмовився видати позивачу довідку в частині посадового окладу за посадою судді місцевого районного суду, окладу за військове звання (полковник юстиції) та відсоткової надбавки за вислугу років ОСОБА_1 звернувся з відповідним позовом до суду. На підставі та на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2021, Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки склав та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з проханням провести перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 07.06.2021, однак отримав відмову. З огляду на це позивач просив зобов`язати відповідача зробити відповідний перерахунок в судовому порядку.
Ухвалою від 02.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
29.07.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
На обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що з 16.11.2010 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 65% сум грошового забезпечення. Так як Кабінетом Міністрів України, після визнання протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови №103, не прийнято нової постанови, яка б регулювала умови проведення перерахунку пенсій та встановлювала б розміри, порядок проведених виплат, як це було визначено постановою Кабінету Міністрів України №103, а у рішенні суду по справі №460/2075/21 відсутні зобов`язання щодо проведення перерахунку та виплати пенсії по оновленій довідці, що видана на виконання рішення суду, то у Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії по довідці Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №12/1/1342 від 07.06.2021. За наведеного, відповідач просив відмовити у позові повністю.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , після звільнення з військової служби з посади голови військового місцевого суду Рівненського гарнізону, перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.
В 2018 році у відповідності до ч. 4 статті 63 Закону 2262-ХІІ набув право на проведення перерахунку пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам".
Проведений перерахунок пенсії ГУ ПФУ в Рівненській області було здійснено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, підготовленої та наданої Рівненським об`єднаним обласним військовим комісаріатом (на даний час Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки далі РОТЦК) від 23.03. 2020.
Не погоджуючись таким визначеним розміром посадового окладу який не відповідав посаді, з якої позивача було звільнено з військової служби, позивач в подальшому звернувся до РОТЦК з проханням надати відповідну довідку про перерахунок пенсії з урахуванням змін посадового окладу судді місцевого суду станом на 01.01.2018; 04.12.2018; 01.01.2019 роки, про що надав довідку ТУ ДСА в Рівненській області № 161 від 27.12.2019 року. Такий перерахунок було здійснено за рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 09.07.2020 року, відповідно до якого РОТЦК було складено та направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області Довідку. В подальшому на підставі рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 22.10.2020 року, ГУ ПФУ в Рівненській області позивачу було здійснено перерахунок пенсії, яку на даний час він і отримує.
Для перевірки правильності визначення розміру посадового окладу позивач самостійно звернувся до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області щодо надання інформації про розмір посадового окладу судді місцевого суду станом на 01.01.2020 року.
Відповідно довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України в Рівненській області № СІ6-21-24/21 від 10.03.2021 року розмір посадового окладу судді місцевого суду у місті Рівному, станом на 01.01. 2020 року становить 69366 грн.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 по справі №460/2075/21, зобов`язано Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на підставі наданої довідки Територіального управління Державної судової адміністрації у Рівненській області в частині посадового окладу за посадою судді місцевого районного суду; окладу за військове звання та відсоткової надбавки за вислугу років - 50%, що складаються з наступних видів грошового забезпечення: з 01.01.2020 року, виходячи з посадового окладу 69366,00 грн., окладу за військове звання (полковник юстиції) - 1480,00 грн., відсоткової надбавки за вислугу років 50 % з 01.01.2020-35423 грн.
На виконання рішення суду Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку №12/1/1342 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії.
В той же час, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з проханням провести йому перерахунок пенсії з врахуванням довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №12/1/1342 від 07.06.2021, виданої на виконання рішення суду у справі №460/2075/21 від 14.05.2021.
Листом від 24.06.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку, покликаючись на те, що у рішенні суду по справі №460/2075/21 відсутні зобов`язання щодо проведення перерахунку та виплати пенсії по оновленій довідці.
Не погоджуючись з правомірністю дій пенсійного органу, ОСОБА_1 звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» №45 від 13.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 вищеназваного Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Порядок №45 визначає певний алгоритм дій, який повинен вчинятися, державними органами, з яких відповідних осіб було звільнено із служби, та органами пенсійного фонду, які здійснюють виплату таким особам пенсії.
Водночас, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути не лише рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, а й відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, що відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України враховується судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Так, статтею 63 зазначеного Закону було передбачено, що судді військових судів перебувають на військовій службі і входять до штатної чисельності Збройних Сил України.
Військові звання суддям військових судів присвоюються Президентом України за поданням Голови Верховного Суду України, якщо інше не встановлено законом. Строки та порядок присвоєння військових звань, порядок звільнення з військової служби суддів визначаються законом.
За змістом статті 123 Закону № 3018-111 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) судді повинен забезпечувати його фінансову незалежність, визначається відповідно до закону про статус суддів та інших нормативно-правових актів щодо умов оплати праці суддів і не може бути зменшений.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України від 15.12.1992 № 2862-XII "Про статус суддів" (чинного на час виходу позивача на пенсію) грошове утримання судді військового суду складається з посадового окладу, окладу за військове звання, доплат за кваліфікаційний клас судді та за вислугу років військовослужбовця.
Оскільки специфіка правового статусу суддів військових судів полягає в тому, що цей правовий статус включає і статус військовослужбовця, і судді одночасно, а частина четверта ст. 63 Закону № 2262-ХІІ пов`язує перерахунок призначеної пенсії з фактичною зміною видів грошового забезпечення, є підставою для перерахунку пенсії виходячи з посадового окладу судді місцевого суду.
Як достеменно встановлено судом, з 01.01.2020 відбулася зміна розміру посадового окладу судді, який є скловою грошового забезпечення позивача, а відтак і підставою для перерахунку його пенсії.
Оскільки позивач звернувся до відповідача за перерахунком, а Рівненський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області підтверджуючу довідку №12/1/1342 від 07.06.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, встановленої форми, в якій чітко визначені розміри відповідного грошового забезпечення та дати, з яких відбулося їх підвищення, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови позивачу у такому перерахунку.
За наведеного, підлягають до задоволення, як вимоги позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку, так і вимоги про зобов`язання провести такий перерахунок з 01.01.2020 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/1342 від 07.06.2021 із врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 у справі № 460/2075/21.
При цьому, виплата перерахованої пенсії повинна здійснюватися відповідачем у стовідсотковому розмірі без жодного розстрочення чи відстрочення платежів, з урахуванням того , що пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, який передбачав виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, визнаний нечинним рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019.
Також виплата перерахованої пенсії повинна здійснюватися відповідачем без її обмеженням граничним розміром, позаяк Конституційний Суд України Рішенням №7-рп/2016 від 20.12.2016 визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Щодо тверджень відповідача про порушення позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, то суд вважає його необґрунтованим з огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, а також на підставі аналізу положення частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв`язку з положенням частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003, суд дійшов висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому позовну заяву належить задовольнити.
Щодо звернення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Тобто, процесуальним кодексом передбачена можливість негайного виконання рішення суду щодо стягнення суми боргу при присудженні виплати пенсії.
Ураховуючи те, що предметом спору у даній справі є протиправність дій відповідача, суд не вирішує питання про стягнення конкретно визначеного розміру суми пенсії, а лише зобов`язує відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії.
Отже, у суду відсутні законні підстави для звернення рішення до негайного виконання, як про це просить позивач.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України суд стягує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вулиця Короленка, 7, місто Рівне, 33028; Код ЄДРПОУ 21084076) задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/1342 від 07.06.2021, починаючи з 01.01.2020.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Рівненського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення №12/1/1342 від 07.06.2021 починаючи з 01.01.2020 із врахуванням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2021 у справі № 460/2075/21 та провести виплату у розмірі 100% без відстрочення платежу та без обмеження її граничним розміром.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 09 серпня 2021 року
Суддя У.М. Нор