
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 липня 2021 року м. Рівне №460/7115/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник не прибув, відповідача: представник не прибув, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доМіністерства соціальної політики України про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
11.06.2021 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною відмови, сформованої у листі від 14.05.2021 за №1641/0/5-21/13 щодо не виділення коштів позивачу для придбання житла для осіб, які є членами його сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та про зобов`язання виділити кошти для придбання житла в м. Львів позивачу, та членам його сім`ї ОСОБА_2 та ОСОБА_3 понад норму жилої площі.
Ухвалою від 14.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду; відкрито провадження в адміністративній справі №460/7115/21; розгляд справи вирішено провести за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 15.07.2021.
Ухвалою від 15.07.2021 закрито підготовче провадження у справі; розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 29.07.2021.
Відповідач участі представника в судовому засіданні 29.07.2021 не забезпечив, причин не повідомив.
Позивач подав заяву про розгляд справи без його особистої участі.
З урахуванням вимог статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив про розгляд справи без участі сторін.
Згідно з позовною заявою, вимоги ґрунтуються на тому, що в межах вирішення судом справи №2а-5416/09/1770 було стягнуто з Міністерства соціальної політики України цільовим призначенням кошти в сумі 4021748.50 грн. без ПДВ у відповідності до порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для придбання житла ОСОБА_1 в м.Львові на склад сім`ї з 9 осіб. В даній сім`ї ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_3 , відповідно до чого склад сім`ї збільшився на одну людину. А згідно медичного висновку КЗ «Сарненської ЦРП» від 30.10.2017, член сім`ї ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи, а тому не може проживати в комунальній квартирі та не може проживати в одній кімнаті з членами своєї сім`ї. Згідно ст.49 ЖК України понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратів громадянам які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань. З огляду на такі обставини 01.04.2021 ОСОБА_1 звернувся до Міністерства соціальної політики України із проханням про виділення додаткових коштів для придбання житла. Відповідач листом від 14.05.2021 повідомив, що під час формування бюджетних запитів до проектів державного бюджету на відповідні роки Мінсоцполітики було подано Мінфіну пропозиції щодо необхідного обсягу видатків для забезпечення житлом постраждалих громадян і надані пропозиції Мінсоцполітики в державному бюджеті на 2021 рік не враховані, тобто коштів для забезпечення житлом чорнобильців в держбюджеті на 2021 рік не передбачено. Таку позицію відповідача вважає протиправною.
Згідно з відзивом на позовну заяву, Міністерство соціальної політики України позов не визнало. На обґрунтування заперечень покликалося на те, що на виконання судового рішення у справі № 2а-5416/09/1770 від 03.08.2011, кошти в сумі 4021748,50 грн (без ПДВ) цільовим призначенням «для придбання житла сім`ї ОСОБА_1 в м.Львові» були виділені і надійшли на рахунок Львівської обласної державної адміністрації 20.05.2021. Відповідно до статі 47 Житлового Кодексу України норма жилої площі в Українській PCP встановлюється в розмірі 13,65 квадратних метра на одну особу. Статтею 50 Житлового Кодексу України встановлено, що жиле приміщення, що надається для проживання, має відповідати встановленим санітарним і технічним вимогам. Крім того пунктом 10 частини першої статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пільгами щодо забезпечення житлом громадян мають право скористатися лише один раз, а зміна в складі сім`ї не є правовою підставою для повторного забезпечення житлом. Таким чином, відповідач вважає, що жодним чином не порушував прав позивача.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.
Перш за все слід зауважити, що за правилами частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі 2а-5416/09/1770 частково задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у Львівській області, Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи та Львівської обласної державної адміністрації. Визнано бездіяльність Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи щодо не виділення коштів на забезпечення житлом ОСОБА_1 протиправною; Зобов`язано Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи перерахувати цільовим призначенням кошти у відповідності до Поряду використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на забезпечення житлом ОСОБА_1 . В решті позовних вимог - відмовлено. Зазначене рішення набрало законної сили 18.07.2011 (http://reestr.court.gov.ua/Review/15102855).
Цим рішенням встановлено ті факти, що ОСОБА_1 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та є інвалідом 3 групи. Відповідно до направлення Виконавчого комітету Рівненської обласної Ради народних депутатів №109 від 08.02.1990 він та члени його сім`ї - ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , в зв`язку з радіоактивним забрудненням м. Сарни Рівненської області (їх попереднє місце проживання) внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, були направлені для працевлаштування та забезпечення житлом до Львівської області. Дане направлення надіслано до Львівського облвиконкому. Згідно з Рішенням виконавчого комітету Золочівської міської Ради народних депутатів Львівської області №330 від 24.08.1990 ОСОБА_1 разом із членами його сім`ї було зараховано на квартирний облік в загальну чергу під №736 та в позачергову чергу під №58. Довідкою Головного управління Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи у Львівській області за №16-11275 від 13.10.2008 повідомлено позивача, що він у загальному обласному реєстрі черговиків (постраждалі 1 та 2 категорій, переселені), враховуючи їх кількість та час перебування на житловій черзі, знаходиться під №7 від 24.08.1990, а на обліку громадян, переселених із забрудненої території він знаходиться першим відповідно до часу зарахування на чергу.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 18.06.2012 замінено у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 22.08.2011 у справі № 2а-5416/09/1770 боржника - Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи його правонаступником - Міністерством надзвичайних ситуацій України ( http://reestr.court.gov.ua/Review/25138559).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 21.05.2014 замінено у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Рівненського окружного адміністративного суду від 22.08.2011 у праві № 2а-5416/09/1770 боржника - Міністерство надзвичайних ситуацій України його правонаступником - Міністерством соціальної політики України (http://reestr.court.gov.ua/Review/44716692).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 змінено спосіб виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770 шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України цільовим призначенням кошти в сумі 4021748.50 грн. без ПДВ у відповідності до порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи для придбання житла ОСОБА_1 . Вказана ухвала набрала законної сили 04.01.2017 (http://reestr.court.gov.ua/Review/63482108).
Даним судовим рішенням встановлено той факт, що ОСОБА_1 та членів його сім`ї згідно направлення Рівненської обласної державної адміністрації серія РВ №5093 від 17.12.2010 було відселено для проживання та працевлаштування до м. Львова, Львівської області, а згідно звіту та висновку про вартість оцінки, поданого експертом ОСОБА_6 (залучений постановою головного державного виконавця ДДВС ВПВР від 18.01.2016 у межах виконавчого провадження щодо примусового виконання виконавчого листа по справі № 2а-5416/09/1770 від 22.08.2011), вірогідна середня вартість квартири у місті Львів Львівської області придатної для проживання без врахування загальної площі для складу сім`ї з 9 осіб в межах розміру, визначеного ст.47, 50 ЖК України, з урахуванням права на додаткову житлову площу, передбачену Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок надання додаткової житлової площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім`ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1», станом на 09 вересня 2016 року без врахування ПДВ становить 4021748.50 грн.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 03.08.2020 змінено спосіб виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770, з урахуванням ухвали Рівненського окружного адміністра-тивного суду від 14.12.2016, шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України на рахунок Львівської обласної державної адміністрації цільовим призначенням коштів в сумі 4021748,50 грн. (без ПДВ) відповідно до Порядку використання у 2008 році коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 №230, для придбання житла сім`ї ОСОБА_1 в м.Львові. Вказана ухвала набрала законної сили 04.11.2020 (http://reestr.court.gov.ua/ Review/90750205).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням постанови від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770. Зобов`язано Міністерство соціальної політики України та Львівську обласну державну адміністрацію подати протягом одного місяця з дати набрання законної сили ухвали суду про встановлення судового контролю звіт про виконання судового рішення, а саме постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770 з урахуванням ухвал про зміну способу виконання від 14.12.2016 та від 03.08.2020. Запропоновано ГУ Державної казначейської служби України у м.Києві в такий же строк повідомити суд про стан виконання вищеназваними суб`єктами відповідного судового рішення (http://reestr.court. gov.ua/Review/95776055).
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.05.2021 ухвалу суду першої інстанції від 24.03.2021 про встановлення судового контролю за виконанням постанови від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770 залишено без змін (http://reestr.court. gov.ua/Review/96904873).
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.03.2021 прийнято звіти Міністерства соціальної політики України та Львівської обласної державної адміністрації про виконання рішення суду в адміністративній справі №2а-5416/09/1770 як такі, що підтверджують виконання рішення суду (http://reestr.court.gov.ua/ Review/98459916).
Наведеними судовими рішеннями беззаперечно встановлено, що кошти в сумі 4021748,50 грн. були виділені для придбання житла в м.Львові в межах забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 №230) ОСОБА_1 на склад сім`ї з дев`яти осіб - згідно направлення Рівненської обласної державної адміністрації серія РВ №5093 від 17.12.2010 про відселення для проживання та працевлаштування до м. Львова.
Як вбачається з наказу Департаменту житлового господарства та інфраструктури №54 від 12.03.2021 в направлення №5093 від 17.12.2010 були включені ОСОБА_1 та члени його сім`ї: 1. ОСОБА_7 - дружина, 2. ОСОБА_2 - син дружини, 3. ОСОБА_8 - син дружини, 4. ОСОБА_9 - син дружини, 5. ОСОБА_10 - невістка дружини, 6. ОСОБА_11 - онук дружини, 7. ОСОБА_12 - мати дружини. Остання померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , в зв`язку з чим зі складу сім`ї вибула. Натомість склад сім`ї поповнився ОСОБА_13 - невісткою дружини, ОСОБА_3 - внучкою дружини, та ОСОБА_14 - онуком дружини.
Відповідно, взамін направлення №5093 від 17.12.2010, Рівненською обласною державною адміністрацією для Львівської обласної державної адміністрації 01.12.2020 видано нове направлення серії РВ №5151 на переселення ОСОБА_1 та таким членам його сім`ї: 1. ОСОБА_7 - дружина, 2. ОСОБА_2 - син дружини, 3. ОСОБА_8 - син дружини, 4. ОСОБА_13 - невістка дружини, 5. ОСОБА_3 - внучка дружини, 6. ОСОБА_9 - син дружини, 7. ОСОБА_10 - невістка дружини, 8. ОСОБА_11 - онук дружини, 9. ОСОБА_14 - онук дружини (а.с.7).
Таким чином, з моменту винесення ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 14.12.2016 про зміну способу виконання постанови Рівненського окружного адміністративного суду від 25.03.2011 у справі №2а-5416/09/1770 шляхом стягнення з Міністерства соціальної політики України цільовим призначенням коштів в сумі 4021748.50 грн. без ПДВ, сума яких була розрахована як вартість квартири у місті Львові для складу сім`ї з 9 осіб, сім`я ОСОБА_1 зросла на одного члена - ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.9).
Крім того, як вбачається з медичного висновку ЛКК КЗ «Сарненської ЦРП» від 30.10.2017, член сім`ї ОСОБА_1 - ОСОБА_2 має захворювання F-20-00 передбачене пунктом 2 Наказу МОЗ СРСР від 28.03.1985 року №330, передбачене Перечнем хронічних захворювань - додаток №1 до наказу МОЗ УРСР №52 від 08.02.1985, і не може проживати ні в комунальній квартирі, ні в одній кімнаті з членами своєї сім`ї (а.с.8).
Оскільки дані обставини впливають на площу, а відповідно і на вартість житла в м.Львові, яким ОСОБА_1 зі своєю сім`єю підлягає забезпеченню відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 №230, то він 01.04.2021 звернувся із відповідною письмовою заявою до Міністерства соціальної політики України (а.с.4).
У відповідь на таку заву листом №1641/0/5-21/13 від 14.05.2021 Міністерство соціальної політики України повідомило, що під час формування бюджетних запитів до проектів державного бюджету на відповідні роки Мінсоцполітики було подано Мінфіну пропозиції щодо необхідного обсягу видатків для забезпечення житлом постраждалих громадян і надані пропозиції Мінсоцполітики в державному бюджеті на 2021 рік не враховані, тобто коштів для забезпечення житлом чорнобильців в держбюджеті на 2021 рік не передбачено (а.с.5-6).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 47.Конституції України, кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Відповідно до частин 1, 4, 8 статті 4 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами на відселення громадян з територій, які зазнали радіоактивного забруднення, є положення Концепції проживання населення на територіях України з підвищеними рівнями радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Етапи відселення визначаються Концепцією. Громадянам, які прийняли рішення про виїзд із зони гарантованого добровільного відселення, створюються умови для відселення. Порядок відселення та самостійного переселення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1, абзацу 1 пункту 2 статті 32 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадяни, які евакуйовані або відселені (відселяються), безплатно забезпечуються жилими приміщеннями, як правило, у спеціально збудованих для цієї мети селищах, будинках і квартирах, які передаються їм в особисту власність. Громадяни, які самостійно переселяються або переселилися відповідно до статті 4 цього Закону за направленнями обласних державних адміністрацій, за новим місцем проживання включаються підприємствами, установами та організаціями, де вони працевлаштовані, або місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами рад до окремих від інших категорій списків для позачергового одержання житла без подання документів про здачу приміщення, яке вони займали.
Таким чином, позивач з того моменту, коли він став першим на позачергову чергу обліку громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та потребують покращення житлових умов набув право на безоплатне забезпечення жилими приміщеннями. На даний час позивач фактично житло не отримав, а сума, яка була виділена для цієї мети розраховувалась на склад сім`ї з дев`яти чоловік, в той час як на даний час сім`я позивача складається з десяти чоловік, а один з її членів не може проживати в одній кімнаті з членами своєї сім`ї внаслідок відповідного хронічного захворювання.
Згідно статті 49 ЖК України понад норму жилої площі окремим категоріям громадян надається додаткова жила площа у вигляді кімнати або в розмірі десяти квадратів громадянам, які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань.
За наведеного вимоги ОСОБА_1 про зобов`язання відповідача виділити йому додаткові кошти для придбання житла в м. Львові понад норму жилої площі для членів його сім`ї - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , є такими що гуртуються на відповідних нормах права та на дійсних обставинах справи, а відтак підлягають до задоволення.
Підстави для присудження позивачу судових витрат відсутні з огляду на те, що він звільнений від сплати судового збору в силу Закону, а доказів понесення інших витрат не надавав.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , с. Ремчиці, Сарненський район, Рівненська область, 34520) до Міністерства соціальної політики України (код ЄДРПОУ 37567866, вул.Еспланадна, 8/10, м.Київ, 01601 ) задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Міністерства соціальної політики України, сформовану у листі від 14.05.2021 за №1641/05- 21/13 щодо не виділення додаткових коштів ОСОБА_1 для придбання житла для осіб, які є членами його сім`ї: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , як громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Зобов`язати Міністерство соціальної політики України додатково виділити ОСОБА_1 кошти для придбання житла в м.Львів понад норму жилої площі для членів його сім`ї: ОСОБА_2 1984 р.н. та ОСОБА_3 2018 р.н.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 30 липня 2021 року
Суддя Н.В. Друзенко