Ухвала суду № 98882702, 02.08.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.08.2021
Номер справи
120/1575/20-а
Номер документу
98882702
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

м. Вінниця

02 серпня 2021 р. Справа № 120/1575/20-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заброцької Людмили Олександрівни,

за участю:

секретаря судового засідання: Кобильняк А.О.,

позивача ( стягувача ): не з"явився,

відповідача ( боржника ): не з"явився,

зацікавленої особи: не з"вилась,

державного виконавця: Бойка С.В.,

розглянувши у відкритому судовому клопотання представника Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про заміну сторони виконавчого провадження (боржника) в адміністративній справі

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

про: визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 16.12.2020 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправним та скасувано наказ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 28.10.2019 року за № 2-19609/15-19-СГ "Про відмову у наданні дозволу на розробку документації". Зобов`язано Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області надати ОСОБА_1 дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу і об`єднання земельної ділянки сільськогосподарського призначення, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га на території Бирлівської сільської ради Бершадського району Вінницької області (за межами населеного пункту), кадастровий номер земельної ділянки 0520480600:01:002:0640, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства.

04.03.2021 року Вінницьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №120/1675/20-а.

11.06.2021 року Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області подано до Вінницького окружного адміністративного суду заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні, а саме боржника Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області на Бершадську міську раду, оскільки земельна ділянка, на яку претендує позивач передана з державної власності у комунальну власність. А тому правонаступником відповідача, який наділений повноваженнями щодо розпорядження такими землями, є орган місцевого самоврядування, зокрема Бершадська міська рада.

Ухвалою суду від 01.07.2021 року заяву прийнято до розгляду та призначено судове засідання на 09.07.2021 року, з повідомленням сторін та Бершадської міської ради.

Ухвалою суду від 09.07.2021, у зв`язку з відсутністю доказів належного повідомлення усіх учасників у справі про розгляд заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні розгляд заяви відкладено на 21.07.2021 року.

Ухвалою суду від 21.07.2021, у зв`язку з відсутністю доказів належного повідомлення усіх учасників у справі про розгляд заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні розгляд заяви відкладено на 02.08.2021 року.

23.07.2021 Бершадською міською радою подано відзив на заяву про заміну сторони виконавчого провадження, в якому міська рада заперечує проти задоволення такої заяви. В обгрунтування своєї позиції зазначає, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 0520480600:01:002:0640 (загальна площа 24,8126 га), що була предметом судового спору у даній справі, у власність Бершадської міської ради не передавалась. Твердження заявника, що передана у власність міської ради земельна ділянка з кадастровим номером 0520480600:01:002:0766 ( загальна площа 24,286 га ) і земельна ділянка, яка була предметом спору в даній справі з кадастровим номером 0520480600:01:002:0640, - тотожні є безпідставними, оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 0520480600:01:002:0766 ніколи не була предметом судового спору.

У судовому засідання 02.08.2021 державний виконавець надав пояснення щодо виконавчого провадження, яке відкрито на підставі виконавчого листа, виданого у даній справі.

02.08.2021 представники позивача, відповідача та Бершадської міської ради у судове засідання не з`явились, хоча були належним чином повідомленні про розгляд заяви, про що свідчать матеріали справи. Крім того 09.07.2021 року представником ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області подано клопотання про розгляд заяви без його участі, при цьому зазначено, що заявник підтримує подану заяву та просить її задовольнити.

Згідно п. 1 ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Відповідно до приписів ч. 2 ст. 379 КАС України суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву про заміну сторони виконавчого провадження без участі представників сторін та заінтересованих осіб.

Визначаючись щодо заяви про заміну сторони у виконавчому провадженні, суд виходить з наступного.

У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

Відповідно до абзацу першого частини п`ятої статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Частиною першою статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

З наведеного слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на зміст наведеної норми процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід`ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов`язанні (правонаступництво) на стадії виконавчого провадження є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою (стаття 52 КАС України). Оскарження такої ухвали варто розуміти як оскарження судового рішення.

Аналогічну правову позицію висловила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26 червня 2019 року (справа № 905/1956/15).

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13 березня 2019 року (справа № 524/4478/17), від 20 лютого 2019 року (справа № 826/16659/15), від 30 листопада 2020 року (справа № 260/453/19).

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

До того ж суд звертає увагу на правовий висновок Верховного Суду у постанові №826/14670/16 від 09.11.2020 року, який полягає у наступному.

Під публічним правонаступництвом слід розуміти повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції; це вступ у чинні адміністративно - правові відносини нового суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) на місце суб`єкта, що або припинив своє існування або повністю чи частково позбувся адміністративної компетенції.

Оскільки, предметом розгляду у даній справі є заява Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про заміну їх як сторони у виконавчому провадженні правонаступником Бершадською міською радою, тому умовою для її задоволення є встановлення обставин повного чи часткового припинення адміністративної компетенції суб`єкта владних повноважень у відносинах щодо яких виник спір.

Спір у даній справі виник відносно правомірності відмови Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області у наданні позивачу дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га із земель державної власності сільськогосподарського призначення, на території Бирлівської сільської ради Бершадського району Вінницької області, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області №38-ОТГ від 10.12.2020 року передано Бершадській міській раді (Бершадській міській територіальній громаді) у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 9505,8158 га, які розташовані на території Бершадської міської територіальної громади Гайсинського ( Бершадського ) району Вінницької області, згідно з актом приймання - передачі, що додається. Право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.

З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження або об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна вбачається, що 13.04.2021 року Бершадською міською радою зареєстровано право комунальної власності, інші речові права, іпотеки, обтяження на бажану позивачем земельну ділянку.

З акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 10.12.2020 № 38- ОТГ вбачається, що Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області передає із державної власності, а Бершадська міська рада (Бершадська міської територіальна громада) приймає у комунальну власність Бершадської міської ради (Бершадської міської територіальної громади) земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності згідно з додатком.

У пункті 2 акту зазначено, що цей акт разом із даним наказом є підставою для державної реєстрації права, на вказані у додатку земельні ділянки, комунальної власності Бершадської міської ради (Бершадської міської територіальної громади).

Відповідно до наданого заявником додатку до акту приймання - передачі земельних ділянок, судом встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0520480600:01:002:0640, відносно якої суб`єктом владних повноважень прийнято рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо її відведення у власність, що було предметом спору в даній справі, не міститься в переліку земельних ділянок, які передано із державної власності у комунальну власність ( а.с. 115 - 118 ).

Крім того, суд зауважує, що заявником не надано належних доказів, які б підтверджували тотожність земельної ділянки з кадастровим номером 0520480600:01:002:0640 (загальна площа 24,8126 га), що була предметом судового спору у даній справі, та земельної ділянки з кадастровим номером 0520480600:01:002:0766 ( загальна площа 24,286 га ), що передана у власність Бершадської міської ради.

Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до пункту 13 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області, затвердженого наказом Держгеокадастру від 20.02.2020 року №53, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Вінницької області.

Відповідно до пунктів "б", "в" статті 80 Земельного кодексу України, суб`єктами права власності на землю є:

- територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

- держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Підсумовуючи викладене суд зауважує, що долучені до заяви докази не підтверджують факт передачі спірної земельної ділянки з кадастровим номером 0520480600:01:002:0640 із земель державної власності до земель комунальної власності, при цьому функції Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області на даний час не припиненні та не передані.

Відтак, суд приходить до висновку, що заявником не доведено факт передачі адміністративної компетенції щодо розпорядження земельною ділянкою з кадастровим номером 0520480600:01:002:0640 від відповідача в справі ( заявника ) до Бершадської міської ради.

Таким чином, Бершадська міська рада не є правонаступником Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, а тому підстави для заміни сторони у виконавчому провадженні наразі відсутні.

Керуючись ст.ст. 52, 229, 243, 379 КАС України, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.

Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали виготовлено 09.08.2021

Суддя Заброцька Людмила Олександрівна