Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 червня 2010 року справа №2а-3259/08/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.
при секретарі судового засідання Дровниковій К.В.
за участю представників:
від позивача: Теслюк О.А. за довіреністю від 25.05.2010р.
від відповідача: Рузаєва І.О. за довіреністю від 09.03.2010р.
Аніщенко О.С. за довіреністю від 21.01.2010р.
Божко О.В. за довіреністю від 09.12.2009р.
Гришаєва Л.Е. за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Красноармійської обєднаної Державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року по адміністративній справі № 2а-3259/08/0570 за позовом Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманская» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним актів ненормативного характеру рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000412343, 0000432343 від 16.08.2007року та визнання незаконними дій щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004р. № 637,-
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2010року по справі № 2а-3259/08/0570 частково задоволено позов Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманская» до Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції, внаслідок чого визнано недійсним рішення Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000412343 від 16 серпня 2007р. в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 12496839,10грн.; визнано частково незаконними дії щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637 у сумі 53552,84 грн.; визнано недійсним рішення Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000432343 від 16 серпня 2007р. в частині застосування до Державного підприємства «Вугільна компанія «Краснолиманська» штрафних (фінансових) санкцій у сумі 53552,84 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі та під час апеляційного розгляду Красноармійська обєднана державна податкова інспекція просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
Позивач у письмових запереченнях та під час апеляційного розгляду справи проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважає, що постанова суду є законною та обґрунтованою, ухвалена судом відповідно до норм матеріального та процесуального права на підставі повного і всебічного зясування обставин в адміністративній справі.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.
Відповідачем була проведена виїзна планова документальна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.03.2007р., за результатами якої складений акт від 07.08.2007р. №185-23-2-31599557 та прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.08.2007р. №0000432343 та № 0000412343.
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.08.2007р. №0000412343 відповідачем згідно п.1 та 8 ст. 17 розділу V Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у редакції Закону України від 01.06.2000р. № 1776-ІІІ (із змінами і доповненнями) до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 12498539,10грн. Зазначене рішення судом першої інстанції визнано недійсним в сумі 12496839,10грн.
Підставою для застосування штрафних санкцій послужило встановлене актом перевірки порушення позивачем пункту 1 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: на автозаправочній станції (АЗС) ДП «ВК «Краснолиманська» не проводились розрахункові операції в безготівковій формі (із застосуванням відомостей на відпуск попередньо сплаченого палива за договорами купівлі - продажу) на повну суму покупок через зареєстрований та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів (касових чеків), що підтверджують виконання розрахункових операцій за період з 06.06.2006р. по 31.03.2007р. на загальну суму 2499367,82 гривень.
Статтею 1 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно до п.1 ст.3 цього Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
Як вбачається із ст.2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Тобто, для того, щоб операція вважалась розрахунковою, необхідно дотримання певних вимог, а саме: прийняття готівкових коштів; ці кошти повинні бути надані покупцем за товар; кошти повинні бути прийняті за місцем реалізації товару.
Пунктом 10 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997р. N 1442, встановлено, що розрахунки з покупцями за придбані ними нафтопродукти, інші товари провадяться за готівку в національній валюті, в безготівковому порядку, за кредитними картками або в іншому порядку відповідно до законодавства.
Тобто, чинним законодавством надано право суб'єктам підприємницької діяльності застосовувати інші ніж готівкова (або безготівкова з застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) форма розрахунків за придбані товари: безготівкова - оплата з розрахункового рахунку, бартером, або придбання товарів з наступним взаємозаліком зустрічних однорідних вимог.
Зміни до наведеної норми, внесені постановою Кабінету Міністрів України N 162 від 05.03.2009, які передбачають обовязкову видачу споживачеві разом з нафтопродуктами розрахункового документу за установленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару, вступили в силу з 16.03.2009р., тобто не були чинними у спірний період.
В матеріалах справи відсутні первинні документів, які б свідчили про наявність розрахунків підприємств-перевізників за отримані паливно-мастильні матеріали в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), акт перевірки також не містить відомості щодо таких розрахунків.
За таких обставин, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо недоведеності податковим органом здійснення позивачем розрахункової операції у розумінні Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій згідно до п.1 ст.17 цього Закону.
Судом першої інстанції встановлено, що погашення заборгованості перевізників за відпущені з автозаправної станції паливно-мастильні матеріали здійснювалось в тому числі шляхом взаємозаліку зустрічних однорідних вимог. Такий порядок розрахунків за отримані паливно-мастильні матеріали підтверджується також угодами про погашення зустрічних однорідних вимог, висновками судово-економічної експертизи.
Рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.08.2007р. №0000432343, з урахуванням рішення Державної податкової адміністрації у Донецькій області, до позивача були застосовані штрафні санкції у сумі 69228,60грн. за перевищення ліміту залишку готівки в касі в сумі 34614,30 грн.
Підставою для застосування штрафних санкцій в сумі 68228грн. 60коп. послужив встановлений актом перевірки факт порушення позивачем п.2.10, п.2.11 ст. 2, підпункти «а» та «б» пункту 5.1, абзацу 1 пункту 5.2 та абзацу 2 пункту 5.4 розділу 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. № 637, в частині перевищення залишків готівки у касі на кінець робочого дня. Перевіркою встановлено, що готівкові кошти у період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р. залишались у касі на кінець робочого дня.
За приписами п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. № 436/95 за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах, юридичні особи всіх форм власності несуть відповідальність у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
Судом першої інстанції рішення №0000432343 від 16.08.2007 року було визнано недійсним в сумі 53552,84грн. в частині застосування штрафних санкцій за період з 01.01.2006р. по 16.08.2006р. в межах строків, встановлених ст.250 Господарського кодексу України.
Відповідно до ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, у тому числі адміністративно-господарський штраф.
Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені ст.250 цього Кодексу, за приписами якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.
Колегія судів погоджує висновок суду першої інстанції про те, що згідно до ст. 238, 239 Господарського кодексу України застосовані до позивача штрафні санкції є адміністративно-господарськими санкціями, а тому для їх застосування за період з 01.01.2006р. по 16.08.2006р. відповідачем пропущений встановлений ст.250 цього Кодексу строк.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року по справі № 2а-3259/08/0570 - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 16 лютого 2010 року по справі 2а-3259/08/0570 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 11 червня 2010 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 15 червня 2010 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Гаврищук Т.Г.
Судді: Сухарьок М.Г.
Білак С.В.