Головуючий у 1 інстанції - Шальєва В.А.
Суддя-доповідач - Арабей Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2010 року справа №2а-1053/08/0570
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого Арабей Т.Г.
суддів Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
при секретарі Тімченко М.Ю.
за участю:
представників позивача Гутової О.М., Кир"янової І.М., за довіреністю
представників відповідача Константінеді О.М., Харченко С.В., Булиги В.П за довіреністю
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в м. Дружківка на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010р. по адміністративній справі № 2а-1053/08/0570 за позовом Відкритого акціонерного товариства "Дружківський машинобудівний завод" до Державної податкової інспекції в м. Дружківка про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИЛА:
Відкрите акціонерне товариство „Дружківський машинобудівний завод” звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Дружківка про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі акту № 188/2300/00165669 від 22.10.2007 р. планової документальної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2007 р. ,ДПІ у м. Дружківка 31.10.2007 р. було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0000702310/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковим деклараціям за березень та квітень 2007р. на загальну суму 2668478 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 року позовні вимоги позивача були задоволені, внаслідок чого були визнано протиправним податкове повідомлення-рішення № 0000702310/0 від 31.10.2007 р. про зменшення Відкритому акціонерному товариству „Дружківський машинобудівний завод" суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковим деклараціям за березень та квітень 2007р. на загальну суму 2668478 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Представники скаржника під час апеляційного розгляду справи підтримали доводи, викладені у апеляційній скарзі, вважали постанову суду першої інстанції такою, що прийнята з порушенням норм матеріального права й тому підлягає скасуванню.
Представники позивача проти апеляційної скарги заперечували, вважають постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, встановила наступне.
Позивач Відкрите акціонерне товариство „Дружківський машинобудівний завод" зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 05.11.1996 р. виконавчим комітетом Дружківської міської ради, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00165669.
ДПІ у м. Дружківка була проведена планова документальна перевірка ВАТ „Дружківський машинобудівний завод" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2007 р. (а.с. 5-82 т.1), за результатами якої був складений акт № 188/2300/00165669 від 22.10.2007 р. та встановлені порушення п.п.7.7.1,7.7.2 пункту 7.7 ст.7, п.4.1, п.п. 4.5.1 п.4.5 ст.4, п.п. 7.3.1 п.7.3, п.п.7.4.1 п.7.4 ст.7, п.11.44,11.45 ст. 11Закону України « Про податок на додану вартість» із змінами і доповненнями, прийнято податкове повідомлення рішення № 0000702310/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податковим деклараціям за березень та квітень 2007р. на загальну суму 2668478 грн.
Колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо визнання протиправним податкове повідомлення-рішення № 0000702310/0, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.04.2007 р. ВАТ „Дружківський машинобудівний завод" подало до ДПІ у м. Дружківка податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2007 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування відповідно до яких сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 1171428 грн. декларується у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів (а.с. 259-261 т.1).
21.05.2007 р. ВАТ „Дружківський машинобудівний завод" подало до ДПІ у м.Дружківка податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2007 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування, відповідно до яких сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 2007796 грн. декларується у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів (а.с. 262-264 т.1).
Згідно п.п. 7.7.1 п.7.7. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої відповідно до підпункту 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно з п.п.7.7.2 п.7.7 ст.7 вказаного Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п.п.7.7.4. п.7.7. ст.7 Закону).
Як вбачається з податкових декларацій з податку на додану вартість за березень та квітень 2007 р., в даному випадку платник податку прийняв рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів, про що свідчить рядок 25.2 податкових декларацій.
ДПІ у м. Дружківка була проведена позапланова виїзна перевірка позивача з питань правомірності заявленої до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість в деклараціях за березень та квітень 2007 р., за результатами яких була складена довідка № 178/2310/00165669 від 03.08.2007 р. та підтверджено заявлену позивачем суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за березень 2007 р. в розмірі 1171428 грн. та за квітень 2007 р. в розмірі 2007796 грн (а.с. 265-292 т.1), порушень вимог податкового законодавства при визначенні суми бюджетного відшкодування встановлено не було.
Рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування було прийнято за наслідками планової перевірки, результати якої викладені в акті № 188/2300/00165669 від 22.10.2007 р. (а.с. 5-82 т.1).
Так, актом перевірки встановлено заниження податкового зобов'язання за грудень 2006 р. у розмірі 8684206 грн., завищення податкового кредиту за лютий 2007 р. у розмірі 4559769 грн., за березень 2007 р. у розмірі 93147 грн., за квітень 2007 р. у розмірі 42780 грн., за травень 2007 р. у розмірі 37938 грн., за червень 2007 р. у розмірі 28377 грн.
Зокрема, актом перевірки встановлено порушення п. 11.45 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість" - у декларації з податку на додану вартість за лютий 2007 р. не відкоригована сума податкового кредиту у розмірі 4522966,00 грн. при проведенні товарообмінних розрахунків за товар, вивезений за межі митної території України.
Актом перевірки встановлено порушення пп.4.5.1 п.4.5 ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" в частині зменшення позивачем суми податкових зобов'язань на суму 8684206,21 грн. по господарській операції продажу товарів ТОВ „Капрі-Експорт" згідно угоди комісії ДК-КЄ-1 від 22.10.2005 р. згідно рахунків від 31.03.2006 р. 00539 на суму 15000033,15 грн., в т.ч. податок на додану вартість - 2500005,52 грн., та від 28.04.2006 р. № 00712 на суму 37105204,10 грн., в т.ч. податок на додану вартість -6184200,68 грн., по яким станом на 01.07.2006 р. і на 01.12.2006 р. заборгованості по зазначеним господарським операціям в бухгалтерську обліку не значиться. В результаті чого занижено позитивне значення з податку на додану вартість за грудень 2006 р. у грудні 2006 р. у розмірі 4113001 грн., та завищено від'ємне значення з податку на додану вартість за грудень у розмірі 4571205 грн.
Актом перевірки встановлено порушення пп. 4.1 ст.4, пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 та п.11.44 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість", а саме, підприємство не відкоригувало податковий кредит в деклараціях з податку на додану вартість на загальну суму 239 045,61 грн.. у тому числі за лютий 2007 р. на суму 36803,39 грн., за березень 2007 р. на суму 93146.81 грн.. за квітень 2007 р. на суму 42780,38 грн., за травень 2007 р. на суму 37937,72 грн.. за червень 2007 р. на суму 28377,31 грн. у зв'язку з операціями поставки брухту чорних металів (відходів власного виробництва).
Також, підприємством в порушення пп. 4.1 ст.4, п. 11.44 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість" не нараховане податкове зобов'язання по ставці 20% по міграціях з поставки шлаку зварювального, чим занижено податкове зобов'язання на суму 24197,66 грн.. у тому числі за лютий 2007 р. на суму 5267,07 грн., за березень на суму 6880,23 грн., за квітень 2007 р. на суму 5097,56 грн., за травень 2007 р. на суму 3625,09 грн.,за червень на суму 3327.60 грн.
Колегія суддів не погоджується з таким твердженням, оскільки у відповідності до п. 4.1 ст. 4 Закону України „Про податок на додану вартість" база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов'язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком податку на додану вартість, а також збору на обов'язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв'язку, що включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу в зв'язку з компенсацією вартості товарів (послуг).
Згідно пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 цього закону податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням і основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Якщо у подальшому такі товари (послуги) починають використовуватися в операціях, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, чи основні фонди переводяться до складу невиробничих фондів, то з метою оподаткування такі товари (послуги), основні фонди вважаються проданими за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання (виготовлення, будівництва, спорудження).
Пунктом 11.44 ст. 11 цього Закону встановлено, що тимчасово до 1 січня 2008 року операції з поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування. Перелік таких товарів із зазначенням кодів згідно з УКТ ЗЕД затверджує Кабінет Міністрів України.
За матеріалами судово-економічної експертизи в межах іншої адміністративної справи №2а-1065/09/0570 первинними документами та регістрами підтверджено документально реалізація металобрухту позивачем ТОВ „Оскар", ВАТ „Горлівський машинобудівник", ТОВ „Донбасресурси" в лютому-червні 2007р. на загальну суму 1365462,61грн. Податок на додану вартість не значиться нарахованим, в т.ч.:
-у лютому 2007р. значиться реалізовано 248,812тн на суму 198383,41грн.;
-у березні 2007р. значиться реалізовано 566,608тн на суму 540183,16грн.;
-у квітні 2007р. значиться реалізовано 293,086тн на суму 263968,51грн.;
-у травні 2007р. значиться реалізовано 239,983тн на суму 219428,44грн.;
-у червні 2007р. значиться реалізовано 190,797тн на суму 143498,69грн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. № 104 „Про затвердження переліку відходів і брухту чорних металів, операції з поставки яких, у тому числі операції з імпорту, звільняються від обкладення податком на додану вартість" затверджено перелік відходів і брухту чорних металів, операції з поставки яких, у тому числі операції з імпорту, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно кодів УКД ЗЕД а саме , 7204 10 00 00, 7204 21 10 00, 7204 21 90 00, 7204 29 00 00, 7204 30 00 00, 7204 41 10 00, 7204 41 91 00, 7204 41 99 00, 7204 49 10 00, 7204 49 30 00, 7204 49 91 00, 7204 49 99 00, 7204 50 10 00, 7204 50 90 00, в т.ч.: за кодом товару 7204 41 10 00 - токарна стружка, обрізки, уламки, відходи фрезерного виробництва та ошурки з чорних металів, за кодом товару 7204 49 99 00 - відходи та брухт чорних металів сортовані.
Таким чином, податковий орган не врахував положення п.11.44 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість", а також пп.7.4.1 п.7.4 ст.7 цього є ж Закону, згідно якого дія пункту розповсюджується тільки на операції, які не є об'єктом оподаткування згідно зі статтею 3 цього Закону або звільняються від оподаткування згідно зі статтею 5 цього Закону, та регламентує не коригування податкового кредиту, а продаж товарів за їх звичайною ціною у податковому періоді, на який припадає початок такого використання або переведення, але не нижче ціни їх придбання.
Крім того, всі ці порушення вже були розглянуті в межах іншої адміністративної справи №2а-1065/09/0570 за позовом позивача до відповідача про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.11.2009 року, відповідно до яких визнані протиправними податкові повідомлення рішення прийняті на підставі акту № 188/2300/00165669 від 22.10.2007 року за № 0000682320/0 від 31.10.2007 р. про визначення ВАТ „Дружківський машинобудівний завод" податкового зобов'язання з податку на прибуток в загальному розмірі 10 836 402,10 грн., в тому числі, за основним платежем 6 069 429 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 4 766 973,20 грн., № 0000692320/0 від 31.10.2007 р. про визначення ВАТ „Дружківський машинобудівний завод" податкового зобов'язання з податку на додану вартість в загальному розмірі 2 056 483,80 грн., в тому числі, за основним платежем в сумі 1 468 917 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 587 566,80 грн. (а.с. 263 т. 1 ), а отже спростовані висновки акту перевірки про те, що зазначені вище порушення призвели до завищення від»ємного значення ПДВ, наслідком якого апелянт вважає завищення суми відшкодування ПДВ в деклараціях за березень 2007 року на суму 660682 грн та квітень 2007 року на с уму 2007796 грн.
Згідно до ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст..124 Конституції України,ст.14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обовязковими до виконання на всій території України та відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи, особа, що до якої встановлені ці обставини.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо визнання незаконною бездіяльність відповідача щодо ненадання висновку про бюджетне відшкодування податку на додану вартість та стягнення на користь позивача з державного бюджету України заборгованості з податку на додану вартість за березень та квітень 2007 року у розмірі 2668478 грн.
З огляду на відповідність прийнятої судом першої інстанції постанови наведеним нормам матеріального та процесуального права колегія судів зазначає, що підстав для її скасування та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 71, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Дружківка залишити без задоволення, постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 лютого 2010 р. у справі № 2-а-1053/08/0570 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 08 червня 2010 року. Ухвала у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 13 червня 2010р.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий Т.Г.Арабей
Судді І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко