
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 серпня 2021 року м. Київ № 640/18465/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Балась Т.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві, в якому позивач суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо підготовки висновку про переведення переплати у розмірі 125 559,39 грн. з бюджетного рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» НОМЕР_1 , яка 27.03.2020 з`явилась у інтегрованій картці особового рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість НОМЕР_2;
- зобов`язати Головне управління Державної податкової служби України у м. Києві, код ЄДРПОУ 43141267, адреса: м. Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, індекс 04116 здійснити дії по підготовці та поданню до виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про переведення переплати у розмірі 125 559,39 грн. з бюджетного рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» НОМЕР_1 , яка з`явилась у інтегрованій картці особового рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» 27.03.2020 на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість НОМЕР_2.
Позовні вимоги мотивовані тим, що податковим органом протиправно не вчинено дій, спрямованих на повернення позивачу суми надміру сплачених грошових зобов`язань, у зв`язку із тим, що за позивачем обліковується сума надмірно сплачених коштів в розмірі 125 559,39 грн., що підлягають поверненню позивачу з відповідного бюджету згідно зі статтею 43 Податкового кодексу України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Відповідач позов не визнав, у відзиві на позов зазначив, що згідно з інформаційними ресурсами ГУ ДПС у м. Києві в ІКП ТОВ «Юнайтед Форест» станом на 31.10.2020 обліковується переплата з податку на додану вартість розмірі 125 659,84 грн., яка виникла за рахунок надходжень до бюджету коштів з рахунку в системі електронного адміністрування. Разом з цим, позивачу відмовлено у поверненні переплати, оскільки кошти в розмірі 125 559,39 грн. сплачені до бюджету 14.12.2016 та 19.12.2016, внаслідок чого, ТОВ «Юнайтед Форест» пропущено строк 1095 днів для звернення із заявою до контролюючого органу про повернення коштів. Окрім того, позивачем 05.06.2020 подано листи № 52/06, 51/06 до контролюючого органу щодо повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість без дотримання вимог, зазначених Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 11.02.2019 №60. З огляду на викладене, відповідач вважає, що за відсутності порушених прав платника податків з його боку, підстави для задоволення позову відсутні, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач скористався правом надати відповідь на відзив, у якій вказав на необґрунтованість доводів відповідача, викладених у відзиві на позов.
Суд також зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» (далі - Постанова №893) Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у м. Києві.
Згідно з абзацом 3 пункту 2 Постанови №893 територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються.
Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 постанови № 893).
Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" (далі - Наказ № 529) утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, у тому числі Головне управління ДПС у м. Києві.
Згідно наказу Державної податкової служби України від 24.12.2020 №755 "Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій" здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 №529, повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови №893, розпочато з 01.01.2021.
Крім того, з метою реалізації Постанови № 893 та враховуючи наказ Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529, Державною податковою службою України видано наказ від 12.11.2020 № 643 "Про затвердження положень про територіальні органи ДПС" та регламентовано, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується.
У частині самопредставництва визначено, що територіальний орган ДПС з метою організації своєї діяльності забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 22.10.2020 внесено рішення №1000741100011086626 засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Таким чином, з 22.10.2020 Головне управління ДПС у м. Києві перебуває у стані припинення, а повноваження та функції даного органу передано до Державної податкової служби України.
Водночас, 30.09.2020 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321 про створення Головного управління ДПС у м. Києві в якості філії (іншого відокремленого підрозділу) у складі Державної податкової служби України.
Відповідно до частини першої статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене, оскільки повноваження та функції Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267) нормативним актом передані Державній податковій службі України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для заміни як сторони у справі територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права, а саме Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267), на територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, Головне управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 44116011).
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» як юридична особа зареєстроване 22902499 (номер запису: 1 072 120 0000 001722), що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З матеріалів справи установлено, що Офісом великих платників податків було нараховано та списано з рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» пеню з податку на додану вартість за період з 12.12.2016 по 19.12.2016 в загальній сумі 125 559,39 грн.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо такого нарахування, та вважаючи неправомірним стягнення в Державний бюджет України суми коштів у розмірі 125 559,39 грн., які були зараховані відповідачем на погашення нарахованої пені, позивач звернувся до суду.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2018 у справі №826/3513/17, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019, адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Офісу великих платників податків ДФС щодо нарахування пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн.
Зобов`язано Офіс великих платників податків ДФС внести зміни до картки особового рахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» з податку на додану вартість шляхом скасування нарахованої у період з 12.12.2016 по 19.12.2016 пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн.
Відповідно до Витягу з інтегрованої картки платника податків - ТОВ «Юнайтед Форест» з 27.03.2020 у нього обліковується переплата у розмірі 125 559,39 грн.
15.05.2020 ТОВ «Юнайтед Форест» звернулося в електронній формі через сервіс «Електронний кабінет» із заявами до Головного управління ДПС у м. Києві із заявами (реєстраційний номер № 22536588 та №22536609) про повернення надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість у загальній сумі 125 559,16 грн. (а.с. 23-25, 26-28).
Листом від 19.05.2020 № 76206/10/26-15-04-01-18 Головним управлінням ДПС у м. Києві повідомлено, що дати сплати до бюджету ТОВ «Юнайтед Форест» (14.12.2016 та 19.12.2016) не відповідають нормам зазначених в ст. 43 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п. 43.3 ст. 43 Кодексу, обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС у м. Києві заяви ТОВ «Юнайтед Форест» від 15.05.2020 №22536588, №22536609 щодо повернення сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, залишає без розгляду (а.с.20-21).
05.06.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» звернулося із заявами до Головного управління ДПС у м. Києві щодо повернення помилково та/або надміру сплачених зобов`язань та пені з податку на додану вартість у загальній сумі 125 559,39 грн. (а.с. 14-15, 16-17).
Листом від 18.06.2020 № 91824/10/26-15-04-01-18 Головним управлінням ДПС у м. Києві повідомлено, що дати сплати до бюджету ТОВ «Юнайтед Форест» (14.12.2016 та 19.12.2016) не відповідають нормам зазначених в ст. 43 Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п. 43.3 ст. 43 Кодексу, обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.
Крім того, листи TOB «Юнайтед Форест» від 05.06.2020 № 52/06 та від 05.06.2020 №51/06 оформлені без дотримання вимог, зазначених Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 11.02.2019 №60.
Враховуючи вищевикладене, Головне управління ДПС у м. Києві заяви ТОВ «Юнайтед Форест» від 15.05.2020 №22536588, №22536609 щодо повернення сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ, залишає без розгляду (а.с.20-21).
Не погоджуючись з бездіяльністю контролюючого органу щодо повернення надміру сплачених коштів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов`язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов`язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України.
Згідно з пунктами 43.1, 43.2 статті 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов`язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов`язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Відповідно до пунктів 43.3, 43.4 статті 44 Податкового кодексу України обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
В силу вимог пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п`яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до пункту 43.6 статті 43 Податкового кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.
Механізм інформаційного обміну між ДПС, територіальними органами ДПС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, регламентує Порядок інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені від 11.02.2019 №60 (далі - Порядок №60).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Порядку №60 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються територіальним органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення
Положеннями пункту 5 розділу ІІ Порядку №60 визначено, якщо за результатами розгляду заяви підрозділом територіального органу ДФС, що виконує функції з адміністрування відповідного податку, збору, платежу, встановлено правомірність повернення коштів, працівник цього підрозділу вносить до Журналу відмітку про правомірність повернення відповідної суми коштів. Внесення до Журналу відмітки про правомірність повернення коштів здійснюється не пізніше 18:00: дев`ятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних державному бюджету; одинадцятого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви у разі повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.
Згідно з пунктом 7 розділу ІІ Порядку №60 інформація про повернення, щодо якого у Журналі здійснено накладання кваліфікованих електронних підписів керівників (заступників керівників) підрозділів територіального органу ДФС, що виконують функції з адміністрування відповідних податків, зборів, платежів та погашення боргу, автоматично вноситься до Реєстру узгоджених повернень, який ведеться засобами інформаційно-телекомунікаційної системи органів ДФС. Опрацювання Реєстру узгоджених повернень здійснюється шляхом формування електронних висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені (далі - електронні висновки) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку структурним підрозділом територіального органу ДФС, на який покладено функцію з формування таких електронних висновків.
Формування електронних висновків здійснюється територіальними органами ДФС щодня (крім вихідних, святкових та неробочих днів) з урахуванням календарної черговості розміщення інформації у Реєстрі узгоджених повернень. На кожний сформований електронний висновок накладаються кваліфіковані електронні підписи керівника (заступника керівника) структурного підрозділу, що сформував висновок, керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) територіального органу ДФС та кваліфікована електронна печатка такого органу. Кваліфіковані електронні підписи та кваліфікована електронна печатка накладаються: за платежами, належними державному бюджету, - не пізніше 16:00 шостого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви; за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, - не пізніше 18:00 восьмого робочого дня до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви (п.8 розділу ІІ Порядку №60).
Таким чином, обов`язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов`язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення надміру сплаченої суми. Дотримання визначеного строку подання заяви та відсутність у платника податків податкового боргу зобов`язує контролюючий орган вжити заходи до формування висновку про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені.
Як убачається з долученої до матеріалів справи інтегрованої картки позивача, сплачені «Юнайтед Форест» суми податку на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн. станом на час звернення до відповідача із заявою про повернення помилково/надміру сплачених коштів і на час відмови відповідача у їх поверненні обліковувались в інтегрованій картці позивача як переплата, що свідчить про відсутність у позивача на час звернення із заявою податкового боргу.
Із листів № 76206/10/26-15-04-01-18 від 19.05.2020 та № 91824/10/26-15-04-01-18 від 18.06.2020 вбачається, що підставою для відмови у поверненні зайво сплачених позивачу коштів є пропуск трирічного строку від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, який відповідач починає обраховувати із дня сплати цих коштів 14.12.2016 та 19.12.2016.
Однак, такий висновок контролюючого органу є помилковим і необґрунтованим, оскільки право на таке відшкодування у ТОВ «Юнайтед Форест» виникло 27.03.2019 - із дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/3513/17, яким визнано протиправними дій Офісу великих платників податків ДФС щодо нарахування пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн. та зобов`язано Офіс великих платників податків ДФС внести зміни до картки особового рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» з податку на додану вартість шляхом скасування нарахованої у період з 12.12.2016 по 19.12.2016 пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн. Вказаний правовий висновок ґрунтується на вимогах пункту 102.5 статті 102 ПК України.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про те, що сума списаної пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн. набула статусу переплати лише після визнання протиправними дій Офісу великих платників податків ДФС щодо нарахування пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн. та зобов`язання Офісу великих платників податків ДФС внести зміни до картки особового рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» з податку на додану вартість шляхом скасування нарахованої у період з 12.12.2016 по 19.12.2016 пені за платежем податок на додану вартість у розмірі 125 559,39 грн., а саме - із 27.03.2019, а тому позивач не пропустив граничного строку звернення із заявою про повернення надміру сплачених сум грошових зобов`язань.
В свою чергу, відповідачем у порушення вимог статті 43 Податкового кодексу України та Порядку № 60 висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету не підготовлено та не подано відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Суд не бере до уваги посилання відповідача на те, що листи TOB «Юнайтед Форест» від 05.06.2020 № 52/06 та від 05.06.2020 №51/06 оформлені без дотримання вимог, зазначених Порядком інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов`язань та пені», затвердженого наказом Міністерства фінансів України 11.02.2019 №60.
Так, згідно зі статтею 43.4 Податкового кодексу України платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Порядку №60 заява може бути подана платником до територіального органу ДФС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу.
Пунктами 2 та 3 розділу ІІ Порядку №60 передбачено, що у заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім`я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства), та визначає напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються:
на поточний рахунок платника податку в установі банку;
на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, незалежно від виду бюджету;
у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.
У разі повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зарахованих до бюджету з рахунку платника податку в системі електронного адміністрування податку на додану вартість у порядку, визначеному пунктом 200-1.5 статті 200-1 Кодексу, такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, а у разі його відсутності на момент звернення платника податків із заявою про повернення надміру сплачених податкових зобов`язань з податку на додану вартість чи на момент фактичного повернення коштів - шляхом перерахування на поточний рахунок платника податків в установі банку.
З викладених вище норм вбачається, що заява про повернення подається у довільній формі, проте обов`язково має містити наступну інформацію: напрям перерахування коштів (на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов`язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку); назва помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його сума, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету. При цьому, Порядком №60 не передбачено обов`язкової умови подання заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань та пені в електронній формі.
Суд зазначає, що подані позивачем 05.06.2020 заяви про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов`язань з податку на додану вартість в загальній сумі 125 559,39 грн. містила дані щодо назви помилково та/або надміру сплаченого податку (податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)); код класифікації (14060100; його суму (88603,16 грн. та 36 956,00 грн.); дату його сплати (14.12.2016 та 19.12.2016); рахунок з якого повертаються кошти (НОМЕР_1); МФО казначейства (899998); код ЄДРПОУ територіального органу казначейства (38002491); також вказано напрямок перерахування коштів (електронний рахунок ПДВ - НОМЕР_2 ); та податковий номер платника податків (22902499).
При цьому, що даних заяв позивачем було долучено копії платіжних доручень №38329 від 19.12.2016 та № 38253 від 14.12.2016 на виконання яких сплачено до бюджету кошти у розмірі 125 559,16 грн.
За таких обставин, на думку суду, позивач виконав всі передбачені законом вимоги з метою повернення надміру сплаченого до бюджету податку на додану вартість у сумі 125 559,39 грн.
Отже, вказане вище свідчить про те, що заяви позивача від 05.06.2020 № 52/06 та від 05.06.2020 №51/06 відповідали вимогам Податкового кодексу України та Порядку № 60, а тому у податкового органу не було правових підстав для не повернення заявленої позивачем до відшкодування суми надміру сплаченого податку на прибуток приватних підприємств.
Однак, на час розгляду справи відповідачем висновок щодо повернення надмірно сплачених сум грошового зобов`язання з податку на додану вартість не підготовлений.
В силу приписів абзацу першого пункту 43.5 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Отже, чинним законодавством на відповідача покладений обов`язок не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку із дня подання позивачем заяви підготувати висновок про повернення надміру сплаченої суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість та подати його для виконання відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Проте, як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не спростовано сторонами, відповідач таких дій не вчинив.
Таким чином, відповідач не виконав покладених на нього чинним законодавством обов`язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум коштів із відповідного бюджету, чим допустив протиправну бездіяльність та порушив право позивача на повернення надміру сплачених грошових зобов`язань по податку на додану вартість.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні з адміністративним позовом до суду було сплачено судовий збір в розмірі 2102,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 06.08.2020 № 533.
Ураховуючи висновок суду про задоволення позовних вимог, сплачений позивачем за звернення з позовною заявою судовий збір у сумі 2102,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок асигнувань з відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо підготовки висновку про переведення переплати у розмірі 125 559,39 грн. з бюджетного рахунку ТОВ «ЮНАЙТЕД ФОРЕСТ» НОМЕР_1 , яка 27.03.2020 з`явилась у інтегрованій картці особового рахунку ТОВ «Юнайтед Форест» на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість НОМЕР_2.
3. Зобов`язати Головне управління ДПС у місті Києві (ідентифікаційний код 44116011, адреса: м. Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, індекс 04116) здійснити дії по підготовці та поданню до виконання відповідному органу Державної казначейської служби України висновку про переведення переплати у розмірі 125 559,39 грн. з бюджетного рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» (ідентифікаційний код 22902499) НОМЕР_1 , яка з`явилась у інтегрованій картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» 27.03.2020 на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість НОМЕР_2.
4. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» (ідентифікаційний код 22902499, місцезнаходження: 04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 72-А) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у місті Києві (ідентифікаційний код 44116011, адреса: м. Київ, вул. Шолуденка, будинок 33/19, індекс 04116) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102,00 гривень (дві тисячі сто дві гривні).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Т.П. Балась