
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 серпня 2021 року м. Рівне №460/1301/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання позивачу субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в опалювальний сезон 2020-2021 років; 2) зобов`язати відповідача надати позивачу субсидію на оплату житлово-комунальних послуг в опалювальний сезон 2020-2021 років. Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що в листопаді 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на наступний опалювальний сезон (2020-2021 років). До вказаної заяви була долучена Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у якій позивач вказав, що протягом першого півріччя 2020 року він не отримував доходів. В подальшому, як вказує позивач, він повідомив відповідачу, що не заперечує проти складання будь-якого передбаченого чинним законодавством документа стосовно умов його проживання. Однак, в грудні 2020 року відповідач своїм листом повідомив позивачу про відмову в призначенні житлової субсидії, мотивуючи своє рішення тим, що позивач не надав згоди на складання акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача, оскільки воно суперечить фактичним обставинам справи та безпідставно обмежує його право на отримання житлової субсидії. З огляду на вказане, позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній не визнає позовні вимоги. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що в ході розгляду наданих позивачем документів відповідачем був сформований та направлений, зокрема до Державної податкової служби, електронний запит з метою отримання відомостей про розмір отриманих останнім доходів в період з 01 січня по 30 червня 2020 року. На вказаний запит Державна податкова служба повідомила про відсутність у позивача доходів за вказаний період, що у відповідності до підпункту 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, є підставою для непризначення житлової субсидії (у тому числі на наступний період). При цьому, відповідач наголосив, що у зверненні від 19 листопада 2020 року позивач особисто відмовився від складання акта обстеження матеріально-побутових умов його домогосподарства, у зв`язку з чим були відсутні підстав для вирішення питання про призначення останньому житлової субсидії на підставі пункту 15 вказаного вище Положення з урахуванням конкретних обставин. Таким чином, відповідач просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Ухвалою суду від 06 квітня 2021 року позивача звільнено від сплати судового збору, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
09 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області із заявою (вх. №1389 від 10 листопада 2020 року) про призначення житлової субсидії. Одночасно з вказаною заявою позивачем подана Декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, у Розділі III якої вказав про відсутність будь-яких доходів за період з 01 січня по 30 червня 2020 року.
В свою чергу, Державною податковою службою на електронний запит відповідача повідомлено останнього, що за період з 01 січня по 30 червня 2020 року в позивача доходи були відсутні.
19 листопада 2020 року позивач звернувся до відповідача із зверненням, в якому повідомив, що не має наміру на підставі усних роз`яснень посадової особи відповідача самостійно складати документ про відсутність у нього доходів. Натомість, у звернені позивач наголосив, що не заперечує проти складання будь-якого передбаченого чинним законодавством документа стосовно умов його проживання.
20 листопада 2020 року відповідачем сформоване Повідомлення про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 122973, згідно з яким позивачу не призначено житлову субсидію з 01 жовтня 2020 року.
07 грудня 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою з метою з`ясування підстав непризначення житлової субсидії на опалювальний сезон 2020-2021 років.
Відповідач листом від 18 грудня 2020 року за № 2294/01-21/20 повідомив позивачу про відсутність підстав для призначення житлової субсидії з мотивів, тотожних наведених у відзиві.
Позивач, не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача та вважаючи її протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі по тексту - Положення).
Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку (тут і далі - в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Відповідно до п. 9 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
У сільській місцевості заяви громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій приймаються уповноваженими особами, визначеними виконавчими комітетами селищних і сільських рад, та передаються відповідним органам соціального захисту населення.
Пунктом 69 Положення № 848 передбачено, що житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
Приписами пункту 78 Положення визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді, крім домогосподарств:
у складі яких є особи, зазначені у підпункті 3пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, зазначених в абзацах шостому та сьомому підпункту 3 пункту 14 цього Положення);
у складі яких є внутрішньо переміщені особи;
у складі яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб;
які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
які орендують житлове приміщення для проживання і звертаються за житловою субсидією на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно з п. 50 Положення, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:
доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрала спрощену систему оподаткування, - ДПС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;
- сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також сума простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Згідно з пп. 3 п. 14 Положення, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії.
В свою чергу, п. 15 Положення передбачено, що за наявності умов, зазначених у пункті 14 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії з урахуванням конкретних обставин, що склалися, крім випадків, зазначених у підпункті 1 (за винятком житлових приміщень (будинків), на які оформлено два і більше окремі особові рахунки, за умови, що опалювана площа частини житлового приміщення кожного домогосподарства, на яку призначається субсидія, не перевищує 120 кв. метрів для квартири, 200 кв. метрів для індивідуального будинку, а також житлових приміщень, якими забезпечено за рахунок державного чи місцевого бюджету осіб з інвалідністю з ураженнями опорно-рухового апарату, які пересуваються на візках) і підпункті 7 пункту 14 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії в таких випадках приймається комісією на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Відповідно до пунктів 79, 82, 83 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктами 50-59 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення, непризначення, відмову в призначенні житлової субсидії або подання документів на розгляд комісії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктами 61-63цього Положення.
Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.
При цьому, як визначено у п. 56 Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.
Матеріалами справи стверджується та не заперечується учасниками справи за змістом заяв по суті, що протягом січня - червня 2021 року (періоду, за який обчислюється дохід, що враховується для призначення житлової субсидії) у позивача взагалі відсутні доходи.
Отже, у даному випадку наявні умови, зазначені у п.п. 3 п. 14 Положення, а тому рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії має бути прийняте комісією з урахуванням конкретних обставин, що склалися, на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Суд звертає увагу на те, що в основі бездіяльності відповідача щодо призначення позивачу житлової субсидії лежить виключно висновок останнього про відсутність підстав для її призначення через відсутність у позивача в звітному періоді доходів та його небажання складати акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Однак, в ході розгляду справи судом встановлено, що такий висновок відповідача лише частково відповідає фактичним обставинам справи.
Як зазначено вище по тексту рішення, у позивача дійсно були відсутні доходи в період з 01 січня по 30 червня 2020 року й у цій частині сторонами визнаються обставини справи.
Натомість, у листі від 18 грудня 2020 року за № 2294/01-21/20 та відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що у зверненні від 19 листопада 2020 року позивач особисто відмовився від складання акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.
Разом з тим, зі змісту наявної в матеріалах копії звернення позивача від 19 листопада 2020 року слідує, що позивач жодним чином не заперечував проти складання будь-якого передбаченого чинним законодавством документа стосовно умов його проживання з метою вирішення питання про призначення житлової субсидії. Єдине застереження, зроблене позивачем у вказаному зверненні, стосувалося того, що документ на підтвердження його майнового стану не може бути складений ним особисто.
При цьому, доказів наявності будь-яких інших звернень позивача, з яких можливо встановити його незгоду зі складанням акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства, відповідач суду не надав та суд в ході розгляду справи не здобув.
Таким чином, суд приходить до висновку про те, що при вирішенні питання про призначення позивачу житлової субсидії відповідач всупереч вимогам частини другої статті 2 КАС України діяв не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, без з`ясування та урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), що призвело до допущення протиправної бездіяльності.
Водночас, без обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства позивача вирішення питання про призначення останньому житлової субсидії на умовах п. 15 Положення є неможливим. Наведена обставина також зумовлює неможливість вирішення в цьому судовому провадженні вимоги про зобов`язання відповідача призначити позивачу житлову субсидію на наступний опалювальний сезон, оскільки її вирішення напряму залежить від результатів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства позивача. Тобто, в даному випадку у відповідача як суб`єкта владних повноважень наявне право діяти на власний розсуд, але з урахуванням результатів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства позивача.
За приписами абзацу другого частини четвертої статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тому в даному випадку суд вважає за необхідне прийняти рішення про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо призначення позивачу житлової субсидії, а також зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення житлової субсидії від 09 листопада 2020 року, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 КАС України відсутні, оскільки ухвалою суду від 06 квітня 2021 року позивач був звільнений від сплати судового збору, а докази понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.
Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області (33024, Рівненська обл., м. Рівне, вул. Соборна, 366А; код ЄДРПОУ 03195412) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області, яка полягає у непризначені ОСОБА_1 субсидії на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний сезон 2020-2021 років.
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Рівненської районної державної адміністрації Рівненської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 09 листопада 2020 року, з урахуванням правової оцінки, наданої Рівненським окружним адміністративним судом у цьому судовому рішенні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 06 серпня 2021 року
Суддя В.В. Щербаков