
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 серпня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/3031/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Новопсковської селищної ради про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
14.06.2021 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Новопсковської селищної ради Новопсковського району Луганської області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Новопсковської селищної ради від 28.12.2020 № 240-к «Про призначення на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради ОСОБА_2 »;
- зобов`язати голову Новопсковської селищної ради за результатами конкурсу та на основі екзаменаційної відомості проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад від 17.12.2020 призначити ОСОБА_1 на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради.
Ухвалою суду від 22.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Новопсковської селищної ради про визнання протиправними та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії - залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 10-ти (десяти) днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу; оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 1816,00 грн.
05.07.2021 на виконання ухвали від 22.06.2021 від позивача через відділ діловодства та обліку звернення громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним номером № 22681/2021 надійшла уточнена позовна заява та квитанція про сплату судового збору у розмірі 1816,00 грн.
На виконання ухвали від 22.06.2021 позивачем не зазначено, яким чином та коли саме позивач дізнався про рішення Новопсковської селищної ради, яке оформлене протоколом від 17.12.2020 № 9 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у Новопсковській селищній раді, щодо результатів оцінювання відповідей кандидатів конкурсної комісія на вакантну посаду - начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради, що є порушенням частини пунктів 4, 5 п`ятої статті 160 та частини четвертої статті 161 КАС України.
Тобто ухвала від 22.06.2021 виконана частково.
Згідно з наказом в.о. голови Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 № 35-во головуючий-суддя Борзаниці С. В. у період з 05.07.2021 по 06.08.2021 перебував у відпустці.
Розглянувши надані позивачем матеріали в сукупності з позовною заявою, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху.
Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до пункту 5 частини п`ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частини четвертої статті 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однією з позовних вимог є зобов`язання голову Новопсковської селищної ради за результатами конкурсу та на основі екзаменаційної відомості проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад від 17.12.2020 призначити ОСОБА_1 на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради.
У позовні заяві зазначено, що 17.12.2020 проходив конкурс на заміщення вакантних посад у Новопсковській селищній раді. Відповідно до протоколу від 17.12.2020 № 9 року кандидатами на вакантну посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради були: ОСОБА_1 та ОСОБА_2
28.12.2020 на підставі рекомендації конкурсної комісії Новопсковської селищної ради для проведення конкурсу при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування, протоколу №9 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у Новпсковській селищній раді від 17.12.2020, голова селищної ради виніс розпорядження № 240-к «Про призначення на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради ОСОБА_2 ».
В порушення пунктів 4, 5 п`ятої статті 160 та частини четвертої статті 161 КАС України позивачем не зазначено, яким чином та коли саме позивач дізнався про рішення Новопсковської селищної ради, яке оформлене протоколом від 17.12.2020 № 9 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у Новопсковській селищній раді, щодо результатів оцінювання відповідей кандидатів конкурсної комісія на вакантну посаду - начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради.
У зв`язку з чим у цій частині позовні вимоги підлягають уточненню.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Ознайомившись з матеріалами позовної заяви, суд встановив, що позивач звернувся до суду з адміністративним позовом з пропуском строку звернення до суду, оскільки одна з вимог стосується періоду з 09.03.2017 по 11.02.2019, оскільки однією з позовних вимог є зобов`язання голову Новопсковської селищної ради за результатами конкурсу та на основі екзаменаційної відомості проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад від 17.12.2020 призначити ОСОБА_1 на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради.
Згідно з частинами першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Дана норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені КАС України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.
Суд враховує, що законодавче обмеження строку, протягом якого особа може звернутися до суду, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах.
Аналогічна правова позиція щодо застосування строків звернення до адміністративного суду висловлена в постанові Верховного Суду від 31.03.2021 (справа № 240/12017/19).
До позовної заяви позивачем наданий витяг з протоколу від 17.12.2020 № 9 засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у Новопсковській селищній раді, в якому зазначено, що за результатами оцінювання відповідей кандидатів конкурсної комісія прийняла рішення вважати таким, що успішно склали іспит: 4.9. на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради ОСОБА_2 . На підставі розгляду поданих документів, результатів іспиту та співбесіди з кандидатами, які успішно склали іспит, конкурсна комісія здійснила відбір та пропонує Новопсковському селищному голові призначити: 5.9. на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради ОСОБА_2 .
Розпорядженням голови Новопсковської селищної ради від 28.12.2020 № 240-к призначено ОСОБА_2 на посаду начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради з 01.01.2021, як таку, що пройшла конкурсний відбір.
За визначенням, наведеним у пункті 17 частини першої статті 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 30 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 169, засідання конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується всіма присутніми на засіданні членами комісії і подається керівникові не пізніше ніж через два дні після голосування. Кожний член комісії може додати до протоколу свою окрему думку.
Конкурсна комісія повідомляє кандидатів про результати конкурсу протягом трьох днів після його завершення (частина перша статті 31).
Згідно зі статтями 33, 34 Порядку проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців рішення конкурсної комісії може бути оскаржене керівнику відповідного державного органу протягом трьох днів після ознайомлення з цим рішенням.
Рішення керівника державного органу може бути оскаржене у порядку, визначеному законодавством.
Згідно з частиною другою статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до статті 67 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246, кандидат як учасник конкурсу має право оскаржити рішення конкурсної комісії відповідно до статті 28 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до частин шостої та сьомої статті 28 Закону України «Про державну службу» кандидат, якого не визначено переможцем конкурсу, має право оскаржити рішення Комісії або конкурсної комісії до суду з підстав порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Оскарження рішення Комісії або конкурсної комісії не зупиняє призначення переможця конкурсу на відповідну посаду державної служби.
Скарга на рішення Комісії або конкурсної комісії подається не пізніше ніж через 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу із зазначенням відомостей про порушення умов або порядку проведення конкурсу, що могло істотно вплинути на його результати.
Кандидат, який оскаржує рішення Комісії або конкурсної комісії, зобов`язаний невідкладно повідомити про це відповідного суб`єкта призначення з наданням копії скарги.
невідкладно повідомити про це відповідного суб`єкта призначення з наданням копії скарги.
Відповідно до частина шостої статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
При даних спірних правовідносинах щодо строку звернення до адміністративного суду повинні застосовувати положення частини першої статті 122 КАС України, яка містить положення про встановлення такого строку як нормами КАС України, так і іншими законами.
Оскільки спірні правовідносини стосуються оскарження рішення конкурсної комісії щодо проведення конкурсу, норми Закону України «Про державну службу» в даному випадку є спеціальними порівняно з нормами КАС України, які стосовно спірних правовідносин є загальними.
Якщо б норми Закону України «Про державну службу» не містили положень щодо строку оскарження в судовому порядку, які складають «протягом 10 календарних днів з дня оприлюднення результатів конкурсу», до спірних правовідносин повинні були застосовуватися норми КАС України в частині строку звернення до адміністративного суду.
Однак з урахуванням наявності частини сьомої статті 28 Закону України «Про державну службу», яка містить положення щодо строку судового оскарження, відповідно до змісту частини першої статті 122 КАС України до спірних правовідносин повинні застосовуватися саме положення Закону України «Про державну службу» як спеціального закону.
До суду з позовною заявою позивач звернувся 11.06.2021, про що свідчить відбиток календарного штемпеля на поштовому конверті, в якому надійшла позовна заява.
Згідно частини шостої статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно з частинами першою, другою статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Отже, згідно з частиною першою статті 123 КАС України позивач має право подати суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій вказати інші підстави для поновлення пропущеного строку.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Суд вважає за необхідне продовжити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви на десять днів з дня отримання ухвали про продовження строку на усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Продовжити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Новопсковської селищної ради про визнання протиправними та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити певні дії.
Запропонувати позивачу протягом 10-ти (десяти) днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою, а також з вказанням дати, коли саме позивач дізнався про рішення Новопсковської селищної ради, яке оформлене протоколом від 17.12.2020 № 9, засідання конкурсної комісії на заміщення вакантних посад у Новопсковській селищній раді, щодо результатів оцінювання відповідей кандидатів конкурсної комісія на вакантну посаду - начальника відділу культури, туризму, молоді та спорту Новопсковської селищної ради.
Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачу та вважатиметься неподаною.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати представнику позивача.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя С.В. Борзаниця