Рішення № 98856892, 06.08.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2021
Номер справи
320/5876/21
Номер документу
98856892
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 серпня 2021 року м. Київ № 320/5876/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панченко Н.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

до суду звернувся ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса для листування: АДРЕСА_2 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) в якому просив суд:

- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві викладене у листі №2600-0213-8/72152 від 29.04.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної пенсії за вислугу років, без обмежень її максимального розміру, з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати ОСОБА_1 , яка складає 87360,00 грн. (вісімдесят сім тисяч триста шістдесят гривень) з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Позов мотивований тим, що за наявності на те законодавчо передбачених підстав, позивач звернувся до відповідача із проханням здійснити перерахунок раніше призначеної щомісячної пенсії за вислугу років згідно Закону України "Про прокуратуру" без обмежень її максимального розміру, однак у відповідь отримав відмову, яка за твердженням позивача є протиправною та такою, що порушує його права та охоронювані законом інтереси.

Ухвалою суду від 24.05.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

15 липня 2021 року судом отримано відзив на адміністративний позов у якому відповідач просив відмовити у задоволенні заявлених позовних вимог та свою правову позицію обґрунтовував зокрема тим, що при зверненні позивача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру, в останнього була відсутня належним чином видана довідка про заробітну плату, на підставі якої має здійснюватись такий перерахунок, а тому підстави для перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" згідно заяви позивача відсутні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази, доводи, пояснення та заперечення сторін, судом встановлено наступне.

Як вбачається зі змісту викладеного позивачем, з грудня 1994 року по червень 2011 року ОСОБА_1 працював в органах прокуратури України. У 2010 році Управлінням Пенсійного фонду в Оболонському районі м. Києва позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції від 05.11.1991 №1789-XII) у розмірі 90 відсотків середнього заробітку, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Згідно з наказом Генерального прокурора України від 21.06.2011 №1587-ц позивача звільнено з посади старшого прокурора відділу Генеральної прокуратури України, у зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років.

Посилаючись на відповідні положення Закону України "Про прокуратуру", враховуючи постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, від 11.12.2019 №1155, рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020, позивачем вказано, що з 1 січня 2021 року підвищено посадовий оклад прокурорів, що в свою чергу призвело до збільшення заробітної плати відповідних категорій прокурорських працівників. При цьому, заробітна плата на посаді, з якої позивач був звільнений з органів прокуратури у зв`язку із виходом на пенсію збільшилась, а тому призначені працівниками прокуратури пенсії підлягали перерахунку у зв`язку з підвищенням заробітної плати.

Для встановлення її розміру, за зверненням позивача від 18.03.2021 судовим експертом Ковбич Т.М. (свідоцтво ЦЕКК Міністерства юстиції України про присвоєння кваліфікації судового експерта №1077), проведено судово-економічну експертизу шляхом вивчення та аналізу відповідних фінансово-бухгалтерських документів, законів і інструкцій щодо нарахування грошових виплат в органах прокуратури та визначено розмір заробітної плати, згідно висновку від 19.04.2021 №SE/02/2104-04.

23.04.2021 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 23.04.2021 №3111 про перерахунок раніше призначеної щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру, яка була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 у розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати позивача.

Листом відповідача від 29.04.2021 №2600-0213-8/72152 у здійсненні перерахунку пенсії позивачу було відмовлено, що за твердженням позивача є незаконним і таким, що порушує його конституційні та соціальні права на пенсійне забезпечення, у зв`язку із чим мало місце звернення до суду з даним адміністративним позовом.

В свою чергу, доводи відповідача щодо правомірності відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача ґрунтуються зокрема на тому, що при зверненні позивача із відповідною заявою в останнього всупереч приписам ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та пункту 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, були відсутні необхідні документи для здійснення такого перерахунку.

Зокрема, відповідачем вказано на тому, що у відповідності рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, від 26.03.2020 №6-р/2020 та Закону України "Про прокуратуру" збільшення посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора відбулося з 01.01.2021, а також зауважено на тому, що відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

На час призначення позивачу пенсії (10.11.2010) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, якою встановлювалося, що:

прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

До статті 50-1 Закону №1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI (далі - Закон №3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №3668-VI з 01 жовтня 2011 року стала вісімнадцятою, тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 року ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» №1697-VІІ (далі - Закон №1697-VІІ).

Частина двадцята статті 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року.

Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон №1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Суд зазначає, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Отже, з 13 грудня 2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Встановивши порядок виконання рішення №7-р(II)/2019 Конституційний Суд України визначив, що частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції, яка своєю чергою передбачала право на перерахунок пенсії працівникам прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Як вбачається з листа відповідача від 29.04.2021 №2600-0213-8/72152 останній відмовив ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з мотивів відсутності законних підстав на здійснення такого перерахунку.

У протилежне, позивач зазначає, що на момент призначення пенсії і на підставі чинного на час призначення пенсії законодавства, позивач має право на перерахунок пенсії, а відтак таке право не може бути обмежене чи скасоване, у тому числі при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів.

Зокрема, у позовній заяві позивач посилається на постанову Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», згідно якої були підвищені посадові оклади працівникам прокуратури, та що відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Досліджуючи питання щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача, необхідно зазначити, що 30 серпня 2017 року постановою Кабінету Міністрів України №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» внесено до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури зміни, що додаються (далі - Постанова №657).

Зокрема, пунктом 3 Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, затверджених постановою №657, викладено в новій редакції додатки 1, 2 і 7 у постанові Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якими визначено схеми посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України (додаток 1); посадових окладів працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур (додаток 2); посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур (додаток 7).

Суд зазначає, що змінені схеми посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України, працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур, працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур передбачали підвищення посадових окладів.

11 грудня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1155 «Про умови оплати праці прокурорів», пунктом першим якої затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1 - 3 (далі - Постанова №1155).

Пунктами 2-3 Постанови №1155 надано право керівникам органів прокуратури в межах установленого фонду оплати праці установлювати прокурорам посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів; надбавку за інтенсивність праці або за виконання особливо важливої роботи у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; щомісячну надбавку за вислугу років за наявності стажу роботи; надбавку за виконання обов`язків тимчасово відсутнього прокурора, що перебуває на адміністративній посаді, або за вакантною адміністративною посадою; надбавку до посадових окладів державних експертів з питань таємниць та фахівців, які залучаються до підготовки рішень та висновків державних експертів з питань таємниць, у розмірі та порядку, що визначені законодавством; компенсацію за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, у розмірі та порядку, що визначені законодавством, а також здійснювати преміювання прокурорів відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Виплачувати прокурорам органів прокуратури: надбавку за знання та використання в роботі іноземної мови; доплату за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук з відповідної спеціальності; надбавку за почесне звання "заслужений".

Суд зазначає, що проаналізовані зміни свідчать про підвищення посадових окладів працівників прокуратури, серед яких згідно з Постановою №657 від 30.08.2017 посадовий оклад прокурора прокуратури в Генеральній прокуратурі становить 7140,00 грн., а згідно з Постановою №1155 від 11.12.2019 посадовий оклад прокурора в Генеральній прокуратурі становить 28815,00 грн., що порівняно із посадовим окладом позивача, визначеним у довідці Офісу Генерального прокурора від 10.03.2020 №21-892зп про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій ОСОБА_1 та який становить 7140,00 грн., свідчить про значне підвищення посадових окладів працівників Генеральної прокуратури та Офісу Генерального прокурора.

Суд звертає увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 є чинною, вказаною постановою збільшено схеми посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України, зокрема й до прирівняної до позивача посади старшого прокурора відділу, а тому постанова №657 є підставою для перерахунку пенсії позивачу і підстав для її незастосування суд не вбачає.

При цьому, з огляду на втрату чинності положеннями частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами), з дня ухвалення Конституційним судом України рішення від 13.12.2019, які передбачали, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, то таким чином з 13.12.2019 не підлягають застосуванню положення нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, якими визначено умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Судом враховується, що звернення позивача до відповідача із проханням здійснити перерахунок та виплату щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру, яка була призначена відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 у розмірі 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати мало місце 23.04.2021, тобто після ухвалення Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, а отже відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії була протиправною, оскільки фактично законодавчо врегульовані умови для перерахунку пенсії позивача виникли вже з 13.12.2019.

Суд звертає увагу, що відповідні обставини були встановлені судом у рішенні Київського окружного адміністративного суду від 30.09.2020 по справі №320/5568/20, що набрало законної сили 03.12.2020.

В той же час, щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром слід зазначити наступне.

11.11.2016 позивач звернувся до Оболонського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просив визнати протиправними дії та рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві №32309/06 від 08.11.2016 щодо відмови йому у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-1516зп від 26.10.2016 та зобов`язати Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 1 січня 2016 року перерахунок та виплату йому щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-1516зп від 26.10.2016.

Постановою Оболонського районного суду м. Києва 29 листопада 2016 року у справі №756/14562/16 позов ОСОБА_1 до Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задоволено.

Визнано протиправними дії та рішення Центрального об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві №32309/06 від 08.11.2016 року щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-1516зп від 26.10.2016.

Зобов`язано Центральне об`єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної пенсії за вислугу років без обмежень її максимального розміру відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час призначення пенсії) у розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Генеральної прокуратури України №18-1516зп від 26.10.2016 (а.с.16-18).

Згідно частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, дана норма визначає преюдиційні підстави звільнення осіб, які беруть участь у справі, від доказування обставин з метою досягнення процесуальної економії - за наявності цих підстав у суду не буде необхідності досліджувати докази для встановлення певних обставин.

За загальним правилом, визначеним у пункті 4 Перехідних положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV зі змінами, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Приписи наведеної правової норми необхідно застосовувати й у даному випадку, а тому перерахунок призначеної позивачу пенсії, який призведе до зменшення обсягу його соціальних прав та гарантій є неприпустимим і виключає можливість прийняття суб`єктом владних повноважень рішень або вчинення ним дій, які б звужували зміст, обсяг існуючих соціальних гарантій.

Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги, що виплата пенсії позивачу здійснюється з урахуванням постанови Оболонського районного суду м. Києва 29 листопада 2016 року у справі №756/14562/16 без обмеження її максимального розміру у розмірі 90% від розміру його місячної заробітної плати, у суду немає підстав для перегляду обставин, які вже були предметом судового розгляду у справі №756/14562/16, тому зважаючи на недопущення погіршення стану позивача, який існував до звернення до суду із даним позовом, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Отже, спірна відмова Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу, що оформлена листом №2600-0213-8/72152 від 29.04.2021, є формою рішення суб`єкта владних повноважень, яке створює для позивача негативні наслідки, а тому при виборі належного та ефективного способу захисту порушеного права суд вважає обґрунтованими заявлені вимоги позивача в частині визнання даного рішення суб`єкта владних повноважень протиправним, та власне вбачає необхідність скасування останнього.

Як наслідок, підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу щомісячної пенсії за вислугу років, без обмежень її максимального розміру, з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати.

Щодо розміру виплат та дати, з якої відповідний перерахунок та виплати пенсії мають бути здійснені відповідачем, суд виходить з наявних у матеріалах справи документів, які суд визнає письмовими доказами, а саме: довідок Офісу Генерального прокурора про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії позивачу від 10.03.2020 №21-892зп, від 19.05.2020 №21-1001зп, висновку судової економічної експертизи судового експерта від 19.04.2021 №SE/02/2104-04.

Так, згідно частиною 3 статті 81 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній станом на 01.01.2021) встановлено, що з 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Враховуючи наявність у матеріалах справи документально підтверджених складових оплати праці позивача, які є необхідні та достатні для проведення відповідних розрахунків, суд приходить до висновку про правомірність дій позивача в частині звернення до судового експерта для проведення судової економічної експертизи для підтвердження розрахунково та документально розміру саме його заробітної плати для перерахунку пенсії.

З урахуванням наявних у справі письмових доказів, загальний розмір заробітної плати позивача для перерахунку пенсії, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №657 та №1155 від 30.08.2017 року, Постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року, Закону №1082-ІХ, Закону №1697-VII, заробітної плати прокурора офісу Генерального прокурора, з якої сплачується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за нормами, чинними на 02.01.2021 за відповідною посадою (прирівняною посадою) старшого прокурора відділу, складається із: посадового окладу в розмірі 41600,00 грн.; надбавки за вислугу років у розмірі 12480,00 грн.; надбавки за роботу з таємними документами в розмірі 8320,00 грн., щорічної премії у розмірі 12480,00 грн.; матеріальної допомоги для оздоровлення під час надання щорічної відпустки в розмірі 6240,00 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 6240,00 грн., що разом становить 87360,00 грн.

Висновок судового експерта від 19.04.2021, який визнається судом належним та допустимим доказом у даній справі, підтверджує визначений розмір заробітної плати позивача в сумі 87360,00 грн.

На підставі наведеного суд приходить до висновку про наявність правових підстав та законодавчо визначених обставин для проведення позивачеві з 01.02.2021 перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії за вислугу років на підставі поданої ним заяви від 23.04.2021, документів пенсійної справи, на підставі статті 86 Закону України "Про прокуратуру", з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, який складає 87360,00 грн., без обмеження граничного розміру пенсії.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача понесені ним витрати зі сплати судового збору в розмірі 908,00 грн. згідно квитанції від 20.05.2021 № 5684-1449-2404-6430 за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві викладене у листі №2600-0213-8/72152 від 29.04.2021 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України "Про прокуратуру".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві код: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) здійснити з 01.02.2021 перерахунок та виплату ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) щомісячної пенсії за вислугу років, без обмежень її максимального розміру, з розрахунку 90 відсотків від розміру місячної заробітної плати на яку нараховується єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеного в тому числі у висновку судової економічної експертизи №SE/02/2104-04 від 19.04.2021 та складає 87360,00 грн. (вісімдесят сім тисяч триста шістдесят гривень) з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (код: НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (код: 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) судові витрати у вигляді судового збору в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 06.08.2021

Суддя Панченко Н.Д.