Рішення № 98855844, 09.08.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.08.2021
Номер справи
200/6759/21
Номер документу
98855844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 серпня 2021 р. Справа№200/6759/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зеленова А.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

2 червня 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у сумі 150 943,16грн. та не перерахунку пенсії по стажу;

- зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у сумі 150 943,16 грн.;

- зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням доходів та страхового стажу за періоди роботи: на ДП Селидіввугілля» з 01.04.2019 по 28.05.2021; на ВП шахта «Тошківська» за вересень 2020 року, з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером за віком та перебуває на обліку в Селидовському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за віком з 16.04.2019. Пенсію почав отримувати з жовтня 2020 року, пенсія за минулий період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у розмірі 150 943,16 грн. нарахована, але не виплачена. 16 квітня 2021 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Листом від 19.04.2021 року №1303/Б-0572-21 від 19.04.2021 відповідачем повідомлено про відсутність підстав про перерахунок пенсії, оскільки в системі персоніфікованого обліку відомості про сплату єдиного соціального внеску відсутні.

Позивач не погоджується з такою бездіяльністю відповідача, у зв`язку з чим, змушений був звернутися до суду.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 4 червня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №200/6759/21 за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16 липня 2021 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 липня 2021 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про заміну відповідача по адміністративній справі №200/6759/21-а задоволено. Замінено відповідача Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

У строк, встановлений судом, через відділ документообігу та архівної роботи суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на адміністративний позов ОСОБА_1 , в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/12268/19-а від 15.01.2020 управлінням зараховано до пільгового стажу роботи періоди його роботи 01.08.2017 по 30.06.2010, з 01.08.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2017 по 31.03.2019. Заборгованість за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 нарахована в сумі 150 943,16 грн. та буде виплачена за окремим фінансуванням. При цьому, відповідач вважає, що позивачем пропущено 6-місячний строк звернення до суду. Також, при отриманні пенсії у жовтні 2020 позивач мав зацікавитись її складовими, що впливають на розмір пенсійних виплат, зокрема щодо включення до розрахунку стажу періоду роботи на ВП «Шахта «Тошківська» в вересні 2020 року.

На підстав зазначеного, просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) є громадянином України (паспорт серії НОМЕР_2 виданий 28 квітня 2009 року Кіровським РВ ДМУ УМВС України у Донецькій області), внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 30.10.2018 №0000642161 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Позивач перебуває на обліку в Селидовскому об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області з 14.04.2019 як отримувач пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.01.2021 по справі №200/12269/19-а, яке набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2020 року, адміністративний позов адміністративний позов ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1810 від 22 квітня 2019 року про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язано Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати ОСОБА_1 , до пільгового стажу, період роботи з 20.09.1985 по 03.04.2000 на П/о «Донецьквуглеремонт» Мінвугля УРСР, надалі ВАТ «Донецьквуглеремонт», до страхового стажу, періоди роботи на підприємстві ДП «Селидіввугілля» з 01.08.2017 по 30.06.2010, з 01.08.2010 по 31.12.2010, з 01.08.2017 по 31.03.2019, який дає право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язано Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16 квітня 2019 року про призначення пенсії, згідно п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

У листі Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на запит позивача від 22.03.2021 №208/Б-0572-21 зазначено, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.01.2020 та ухвала Першого апеляційного адміністративного суду від 28.08.2020 по справі №200/12268/19-а відпрацьовані, пенсія за минулий період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у сумі 150 943,16 грн. нарахована та облікована.

З витягу електронної пенсійної справи вбачається, що позивачу призначено пенсію з 14.04.2019, з 01.10.2020 року позивачу здійснюється виплата пенсії, борг за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у розмірі 150 943,16 грн. нарахований, але не виплачений.

Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, 16.04.2021 ОСОБА_1 звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Листом Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 23.04.2021 року №304-303/Б-02/8-0572/21, повідомлено позивача про те, що заява не була прийнята до розгляду у зв`язку з тим, що був наданий не повний пакет документів, а саме до заяви не надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також, у листі зазначено, що пенсію призначено з 14.04.2019, страховий стаж врахований по 31.03.2019. В системі персоніфікованого обліку відомості про сплату єдиного соціального внеску відсутні.

Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем та відповідачем, як фізичною особою та суб`єктом владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту, з приводу правомірності невиплати такого виду страхової виплати, як пенсія та відмови у здійсненні перерахунку по стажу з урахуванням доходів.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Згідно із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 26 червня 2014 року у справі "Суханов та Ільченко проти України" (Заяви № 68385/10 та № 71378/10) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: "перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов`язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою" (параграф 30).

Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).

Зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Суд повторив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету "в інтересах суспільства". Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено "справедливий баланс" між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).

У рішенні Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі "Щокін проти України" (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) Європейський суд з прав людини зазначив, що перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки "на умовах, передбачених законом", а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення "законів". Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

Згідно зі статтею 1 Закону України від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі - Закон № 1706-VII), який набрав чинності з 22 листопада 2014 року, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Статтею 2 Закону № 1706-VII визначено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частиною першою статті 4 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначено, що законодавство про пенсійне забезпечення в Україні, яке базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відміни від загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення в Україні.

Частиною третьою статті 4 Закону № 1058-IV регламентовано, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно з частиною першою статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, які виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Відповідно до частини другої статті 5 Закону № 1058-IV виключно цим Законом, зокрема, визначаються порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням, порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування.

Згідно із частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Статтею 47 Закону №1058-IV визначено, що пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 49 Закону №1058-IV врегульовано питання щодо припинення та поновлення виплати пенсії.

Так, частиною першою статті 49 Закону №1058-IV передбачено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

3) у разі смерті пенсіонера;

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

5) в інших випадках, передбачених законом.

Частиною другою цієї статі визначено, що поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб", яка набрала чинності з 08 жовтня 2014 року, затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, пунктами 1 та 2 якого передбачено:

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", яка набрала чинності з 26 листопада 2014 року (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) установлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509.

Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 31 грудня 2014 року такої довідки.

08 червня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", яка набрала чинності 14 червня 2016 року, пунктом 1 якої затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання /перебування.

Пунктом 4 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам установлено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються […] територіальними органами Пенсійного фонду України […] за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Згідно з пунктом 11 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом п`яти робочих днів з дня отримання такого подання.

Відповідно до пункту 12 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за результатами розгляду подання з урахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім`ї або інших документів, визначених в абзацах другому і третьому пункту 7 цього Порядку, комісія приймає рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати з моменту припинення її виплати, в тому числі з урахуванням інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.

У разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення (пункт 14 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам).

Відповідно до пункту 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам визначено, що орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

З вищеописаних норм Закону №1058-IV слідує, що після поновлення виплати пенсії пенсіонеру територіальний орган Пенсійного фонду України має виплатити пенсіонеру суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, за минулий час у порядку, визначеному статтею 46 Закону №1058-IV.

У свою чергу постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 визначено, що суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, як вже вище зазначено, порядок виплати пенсії, у тому числі й заборгованість по виплаті пенсії за минулий період, визначається виключно законами України.

Разом з цим, суд зазначає, що відповідач, здійснивши у жовтні 2020 року виплату позивачу пенсії, безпідставно, всупереч вимог частини другої статті 46 Закону №1058-IV не виплатив позивачу заборгованість по пенсійним виплатам, що утворилася за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у розмірі 150 943,16 грн.

З огляду на викладене суд вважає, що невиплата позивачу заборгованості по пенсійним виплатам, що утворилася за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у розмірі 150 943,16 грн. була здійснена не у спосіб, передбачений Законом №1058-IV, а з точки зору положень ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод мало місце втручання у право власності позивача, і таке втручання не було законним.

Щодо відмови відповідача у здійсненні позивачу перерахунку пенсії згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладеної у листі від 23.04.2021 №304-303/Б-02/8-0572/21, суд зазначає наступне.

Як зазначає позивач та не заперечує відповідач, 16.04.2021 ОСОБА_1 звернувся через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивачем до позовної заяви були надані Цивільно-правові договори на виконання робіт, укладені з шахтами та довідки про отриману заробітну плату за рахунок виконаних робіт.

Як встановлено судом, між бригадою слюсарів (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядником та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта 1/3 «Новогродівська», як замовником, укладено Договір підряду №2019-3 від 01.08.2019 на частковий ремонт котла Е 1/9 Шахти «Новогродівська» №3.

Пунктом 9 Договору визначено, що «Замовник» проводить розрахунок за фактично виконаний обсяг робіт «Підряднику» у рівних частках членам бригади при виплаті заробітної плати по шахті, при умовах якісного виконання робіт та в установлений строк, згідно затвердженого Акту здавання-приймання виконаних робіт.

Згідно пункту 10 Договору, «Замовник» здійснює утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО і внеску в Єдиний соціальний внесок в установленому чинним законодавствам порядку.

Відповідно до пункту 11 Договору, відомості про суму нарахування винагороди і вироблених з нього утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ і персоніфікації.

Згідно Довідки ВП Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» від 28.04.2021 №55/04, ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата за період квітень 2019 по квітень 2021 та здійснено нарахування ЄСВ. Також, у довідці зазначено, що заробітна плата за період 01.04.2019-30.11.2019 та нарахована сума ЄСВ і перерахована в ДФС.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта «Котляревська», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2020-2 від 02.02.2020 на ремонт: вентиляційної системи котельної шахти, запірної арматури.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта «Котляревська», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2020-3 від 31.03.2020 на механічне чищення котла №4 інв.42423.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта «Котляревська», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2020-4 від 20.06.2020 на частковий ремонт котла ДКВ 6,5/13 №2.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП шахта «Котляревська», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2020-5 від 01 грудня 2020 року на ремонт трубопроводу, повітроводів, вентилів.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Згідно Довідки ВП Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугілля» від 18.05.2021 №134-22/1891, ОСОБА_1 згідно цивільно-правових договорів була нарахована заробітна плата за період квітень 2019 по квітень 2021 та здійснено нарахування ЄСВ. Також, у довідці зазначено, що заробітна плата за період 01.04.2019-31.03.2021 виплачена в повному обсязі, сума нарахованого ЄСВ в повному обсязі перерахована до Покровської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта «Україна», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2020-1 від 02 березня 2020 року по ремонту трубної частини котла ДКВ 6,5/13.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти, але не пізніше останнього дня поточного звітного місяця. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта «Україна», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2020-2 від 01 червня 2020 року по ремонту трубної частини котла ДКВ 6,5/13.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти, але не пізніше останнього дня поточного звітного місяця. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Між громадянами (окрім інших осіб зазначено ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядниками та ДП «Селидіввугілля» в особі директора ВП Шахта «Україна», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №2021-1 від 04 січня 2021 року по ремонту трубопроводів та опалення.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти, але не пізніше останнього дня поточного звітного місяця. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Згідно Довідки ВП Шахта «Україна» ДП «Селидіввугілля» від 14.05.2021 №1-1283, ОСОБА_1 згідно цивільно-правових договорів з 01.10.2019 по 30.04.2021 була нарахована винагорода за період жовтень 2019 по квітень 2021 та здійснено нарахування ЄСВ. Також, у довідці зазначено, що станом на 12.05.2021 року єдиний соціальний внесок перераховано до ГУ ДПС у Донецькій області Селидівської державної податкової інспекції на користь бюджету: за період з 01 жовтня 2019 року по 30 квітня 2021-частково.

Між громадянином ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2 ), як підрядником та ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля», як замовником, укладено Цивільно-правовий договір №39 від 10 липня 2020 року на Роботи по частковій заміні трубної частини Котла Ревокатова та запірної арматури.

Пунктом 2 Договору визначено, що за виконання зобов`язань якісно та у встановлений термін, Підряднику щомісяця нараховується винагорода у відповідності з актами виконаних робіт та локального кошторису на роботи. Винагорода сплачується одночасно з виплатою заробітної плати працівникам шахти, але не пізніше останнього дня поточного звітного місяця. Замовник проводить утримання з винагороди «Підрядника» ПДФО та ЄСВ і військового збору у порядку встановленому чинним законодавством України. Відомості про суму нарахування винагороди та вироблених з неї утримань «Замовник» зобов`язується відобразити у формі 1ДФ.

Згідно Довідки ВП Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» від 30.04.2021 №377, ОСОБА_1 по договору шахтою була нарахована заробітна плата за вересень 2020 та здійснено нарахування ЄСВ, та відповідні перерахування в ДФС.

У своїй позовній заяві, позивач просить суд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із урахуванням доходів та страхового стажу за періоди роботи: на ДП Селидіввугілля» з 01.04.2019 по 28.05.2021; на ВП шахта «Тошківська» за вересень 2020 року.

Між тим, матеріали справи не містять доказів того, що позивач звертався до відповідача з зазначеними вище документами. Окрім того, довідки про заробітну плату, які надані до суду датовані більш пізньою датою (28.04.2021, 30.04.2021, 14.05.2021, 18.05.2021) аніж звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача у листі від 23.04.2021 на те, що в системі персоніфікованого обліку відомості про сплату єдиного соціального внеску відсутні, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Закону №1058, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 - 3 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону №1058, сплачуються їх роботодавцями.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у частині 1, 3, 6, 10 статті 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до частини 12 статті 20 цього Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Зокрема, згідно з п. 2 ч. 1 статті 16 Закону №1058, застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

Відповідно до положень ст.106 Закону №1058, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Таким чином, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Тобто, за змістом вищезазначених норм вбачається, що обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.

На підставі викладеного, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством - страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періодів його роботи.

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі №235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16).

Разом з тим, суд зазначає наступне.

Як зазначає відповідач у листі від 23.04.2021 №304-303/Б-02/8-0572/21, заява позивача не була прийнята до розгляду у зв`язку з тим, що був наданий не повний пакет документів, а саме до заяви не надана довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок 22-1).

Пунктом 2.7 Порядку 22-1 визначено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв`язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв`язку зі зміною кількості членів сім`ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.

Підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документи про місце проживання (реєстрації) особи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою від 30.10.2018 №0000642161 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Даний факт сторонами не заперечується.

В силу вимог статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII (надалі Закон № 1706-VII) внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка) є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Згідно частини 1 статті 4 Закону №1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що позивач звертаючись до відповідача про перерахунок пенсії 16.04.2021 повинен був надати до заяви довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Між тим, суд зазначає, що згідно з пунктом 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов`язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:

ідентифікує заявника (його представника);

надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;

реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;

уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування;

з`ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;

повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;

сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;

надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;

повідомляє про можливості подавати заяви через веб-портал;

видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;

повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1) вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Здійснюючи свою діяльність на основі законодавства, пенсійні органи керуються тими нормами, які визначає законодавець. Дискреційні повноваження відповідача, як встановлене право вибору варіанта рішення, в даному випадку про проведення перерахунку пенсії або про відмову у такому перерахунку, визначені Порядком № 22-1.

Таким чином, дії суб`єкта владних повноважень щодо прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду звернення є формою активної поведінки, що направлена на реалізацію владних управлінських функцій даного суб`єкту.

Під час розгляду справи судом встановлено, що листом відповідача від 23.04.2021 року №304-303/Б-02/8-0572/21, заява позивача не була прийнята до розгляду. В свою чергу рішення, яким відмовлено у перерахунку пенсії, відповідачем не приймалось.

Отже, суб`єкт владних повноважень у спірних відносинах не реалізував свої дискреційні повноваження, передбачені Порядком №22-1.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Як протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 15.05.2019 по справі №688/4324/16-а.

Враховуючи, що порушення прав позивача виявилось саме внаслідок не прийняття рішення про перерахунок пенсії по стажу згідно ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», обов`язковість якого визначена законодавством, суд вважає, що наявна протиправна бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача від 16.04.2021 про перерахунок пенсії.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пунктом 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно абзацу другого частини четвертої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства Україниу випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

В контексті викладеного, суд вважає за належне задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу пенсії за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у сумі 150 943,16 грн. та зобов`язання відповідача виплатити позивачу пенсію за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у сумі 150 943,16 грн., визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви позивача від 16.04.2021 про перерахунок пенсії, відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 16.04.2021 року, та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями частини першої статті 139 КАС при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Таким чином, судовий збір у розмірі 681,00 грн. (75%) підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКК НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за період з 14.04.2019 року по 30.09.2020 року у сумі 150 943,16 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) виплатити ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКК НОМЕР_1 ) пенсію за період з 14.04.2019 по 30.09.2020 у сумі 150 943,16 грн.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 16.04.2021 про перерахунок пенсії, відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКК НОМЕР_1 ) про перерахунок пенсії від 16.04.2021, та прийняти відповідне рішення за результатами такого розгляду, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов`янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКК НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 681 (шістсот вісімдесят одна гривня) 00 копійок.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті в порядку спрощеного позовного провадження 9 серпня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.С. Зеленов